"Από δω και πέρα φυλακή και ξύλο"

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71608
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: "Από δω και πέρα φυλακή και ξύλο"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 09 Ιούλ 2019, 10:22

hades έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 10:06
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 10:01
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 09:01


:smt018
Μην υποτιμάς (αλλά ούτε και να υπερτιμας ) ποτέ τον αντίπαλο :wink
Τη βλακεία δεν την υποτιμώ ποτέ.
Όπως δεν θα ξεχάσω ποτέ και την εικόνα ενός σχολείου που είχαν κατεβάσει οι καθηγητές στο αστυνομικό τμήμα της περιοχής μου, το Δεκέμβρη του 2008. Είχαν στηθεί σε απόσταση ενός μέτρου από οπλισμένους αστυνομικούς και φώναζαν ρυθμικά "πόσο μαλάκες είστε, πυροβολήστε, πυροβολήστε" γελώντας.

Αυτόν τον λαό εννοείς; :lol::lol::lol:

Χάρισμα σου.

Το ότι επέτρεψαν να κλείσουν τα σχολεία τότε και δεν τιμώρησαν δασκάλους που πήγαιναν πιτσιρικάδες να ρίχνουν νεράτζια στους αστυνομικούς δείχνει το πόσο μαλάκες ήταν οι Νεοδημοκράτες. Άφησαν όλο το σύστημα να ξεσαλώσει τότε . Και φυσικά υπάρχουν ακόμα και τώρα συνέπειες γιατί πολύ που πήραν μέρος στα γεγονότα ριζοσπαστικοποιήθηκαν προς αριστερά μιας και πέρασε το αφήγημα τους.
Δεν διαφωνώ. Το διάγγελμα του Παυλόπουλου ήταν το έναυσμα της νέας εποχής.

Αλλά για να είμαι ειλικρινής, τα μυαλά των περισσότερων ήταν ήδη καμμένα.
Θυμάται κανείς την οργή των μμετζήδων όταν προέτρεπαν σχεδόν δακρυσμένοι να ακούσουμε τη φωνή των οργισμένων παιδιών;
Θυμάται κανείς ότι στοχοποιούσαν αστυνομικούς ως ναζί επειδή πυροβόλαγαν στον αέρα με το οπλισμένο χέρι στραμμένο προς τον ουρανό;
Θυμάται κανείς ακόμη και πιτσιρίκια των νηπιαγωγείων να έχουν στάμπα με το αναρχικό Α στο κούτελο και να κάνουν το σήμα της νίκης;

Αυτός ο άφρων όχλος με ποιο τρόπο θα μπορούσε να αντιμετωπισθεί;

Οπότε, ναι. Έπρεπε να γίνει ο Δεκέμβρης, ακριβώς όπως έγινε.

Δεν θεωρώ ότι άλλαξε δραματικά το ποσοστό μεταξύ αυτών που θεωρούσαν υγιές ή βλακώδες αυτό που έγινε τότε αλλά στην τελική, ξεκαθάρισαν κάποια πράγματα.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71608
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: "Από δω και πέρα φυλακή και ξύλο"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 09 Ιούλ 2019, 10:35

vantono έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 10:14
Α επίσης, καλά τα λέτε για τα Εξάρχεια,αλλά μια και δεν ειναι ούτε μεσα στο τοπ5 των περιοχών της Αθήνας με σφοδρότατη εγκληματικότητα, δεν μας λέτε τί θα κάνατε/θελετε να γίνει και για το υπόλοιπο τοπ5 πραγματικά επικίνδυνων περιοχών? Ζεφύρι,Μενίδι,Λιόσια,Αγ.Παντελεήμονας, άντε να βάλω και Ομόνοια (η οποια εχει ηρεμήσει παρα πολύ, τα τελευταία χρόνια). Εντάξει με τους αναρχοπρέζακες, θα τους πατήσετε κατάχαμα, αλλά με τη ρωσοποντιακή μαφία στο Μενίδι πχ, σκοπεύετε να κάνετε τίποτα ή μπα? Ναι θα καθαρίσετε τα Εξάρχεια, αλλά στο Μενίδι πχ θα εχουμε να περνάνε με 200 στη στροφή μερτσέντια με κόκκινες πινακίδες,να ανοιγουν οι πόρτες και να κατεβαινουν απο μεσα 5 ελληνοποιημένοι αιμομίκτες με τις ιδιες σκατοφατσες όλοι, από τα βάθη της Τυφλίδας και του Νταγκεστάν, οπλισμένοι με καλασνικοφ σαν αστακοί? Την τσιγγανική μαφία στο Ζεφύρι, που με το που δύσει ο ήλιος, πραγματικά δεν τολμάς να κυκλοφορήσεις και ταμπουρώνεσαι σπιτι με κλειδαμπαρωμένα πορτοπαράθυρα λες και εφτασε το zombie apocalypse?
Να σας δω εκεί, γιατι βλέπω οτι πολύ ζόρι με τα Εξάρχεια τραβάτε, πράγμα που καταδεικνύει οτι οι λόγοι σας ειναι αμιγώς πολιτικοί. Γιατί εγώ πάντως, οσες φορες εχω κυκλοφορήσει Εξάρχεια, κυκλοφορώ σαν να είμαι Κηφισιά, ουδέποτε εχω κινδυνεύσει (και το γενικοτερο παρουσιαστικό μου, μόνο σε αναρχοπρέζακα δεν παραπέμπει). Απο τις 5 παραπάνω πόλεις που προανέφερα ομως, μικρότερος εχω πεσει θύμα ληστείας (και στις 5).
Συγχέεις δύο τελείως διαφορετικά πράγματα.

Δηλαδή μια περιοχή που το άβατο της συνδέεται άμεσα με το πανεπιστημιακό άσυλο (πράγμα που έχει ήδη αναφερθεί) με περιοχές που η σίγουρα μεγαλύτερη εγκληματικότητα τους βασίζεται σε άλλους παράγοντες.

Το ερώτημα είναι το κατά πόσον η ανοχή που αναφέρεις σ' αυτά τα γκέτο, βασίζεται επίσης (ή καλύπτεται αν θες) από την αντιρατσιστική ορολογία.

Γιατί πάω στοίχημα ότι οι περισσότεροι που γράφουν "αν είναι μάγκες να πάνε στο Μενίδι" έτσι και πάνε στο Μενίδι και στο Ζεφύρι με διάθεση εκκαθάρισης, οι ευαισθητοποιημένοι θα αρχίζουν να τσιρίζουν για ευάλωτες ομάδες που η πολιτεία δεν τους δίνει ευκαιρίες και τους περιθωριοποιεί. Και ότι το κράτος κυνηγάει τους φτωχοδιάβολους αντί να ασχοληθεί με τον Μαρινάκη, τη Μίζενς, τη Νοβάρτις κλπ

Κάνω λάθος; :lol:
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
hades
Δημοσιεύσεις: 6830
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:47
Phorum.gr user: hades

Re: "Από δω και πέρα φυλακή και ξύλο"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hades » 09 Ιούλ 2019, 10:39

vantono έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 10:14
Α επίσης, καλά τα λέτε για τα Εξάρχεια,αλλά μια και δεν ειναι ούτε μεσα στο τοπ5 των περιοχών της Αθήνας με σφοδρότατη εγκληματικότητα, δεν μας λέτε τί θα κάνατε/θελετε να γίνει και για το υπόλοιπο τοπ5 πραγματικά επικίνδυνων περιοχών? Ζεφύρι,Μενίδι,Λιόσια,Αγ.Παντελεήμονας, άντε να βάλω και Ομόνοια (η οποια εχει ηρεμήσει παρα πολύ, τα τελευταία χρόνια). Εντάξει με τους αναρχοπρέζακες, θα τους πατήσετε κατάχαμα, αλλά με τη ρωσοποντιακή μαφία στο Μενίδι πχ, σκοπεύετε να κάνετε τίποτα ή μπα? Ναι θα καθαρίσετε τα Εξάρχεια, αλλά στο Μενίδι πχ θα εχουμε να περνάνε με 200 στη στροφή μερτσέντια με κόκκινες πινακίδες,να ανοιγουν οι πόρτες και να κατεβαινουν απο μεσα 5 ελληνοποιημένοι αιμομίκτες με τις ιδιες σκατοφατσες όλοι, από τα βάθη της Τυφλίδας και του Νταγκεστάν, οπλισμένοι με καλασνικοφ σαν αστακοί? Την τσιγγανική μαφία στο Ζεφύρι, που με το που δύσει ο ήλιος, πραγματικά δεν τολμάς να κυκλοφορήσεις και ταμπουρώνεσαι σπιτι με κλειδαμπαρωμένα πορτοπαράθυρα λες και εφτασε το zombie apocalypse?
Να σας δω εκεί, γιατι βλέπω οτι πολύ ζόρι με τα Εξάρχεια τραβάτε, πράγμα που καταδεικνύει οτι οι λόγοι σας ειναι αμιγώς πολιτικοί. Γιατί εγώ πάντως, οσες φορες εχω κυκλοφορήσει Εξάρχεια, κυκλοφορώ σαν να είμαι Κηφισιά, ουδέποτε εχω κινδυνεύσει (και το γενικοτερο παρουσιαστικό μου, μόνο σε αναρχοπρέζακα δεν παραπέμπει). Απο τις 5 παραπάνω πόλεις που προανέφερα ομως, μικρότερος εχω πεσει θύμα ληστείας (και στις 5).
Mαζί σου να τους γαμήσουν το κέρατο και επίσης όσους από το δημόσιο λαδώνονται από αυτούς(αστυνομικοι δικαστες δημοτικοί υπάλληλοι κτλ ). Να μπουν στους καταυλισμούς με μπουλντούζες και να τους σηκώσουν ψάχνοντας .Και όχι μόνο Αθήνα. Παντού όπου υπάρχει μαχαλάς υπάρχει κατοχή στην διπλανή περιοχή από τους γύφτους . Τα ίδια και με τους ΡΠ. Και ας σπάσουν κεφάλια και ας φυτευτεί κανένα κεφάλι τους για αδιευκρίνιστους λόγους στο χώμα. Μαζί σου να ανασάσουν οι περιοχές
"Υπάρχουν στιγμές στις οποίες ένας λαός οφείλει ,αν θέλει να μείνει μεγάλος ,να είναι ικανός να πολεμήσει ...Έστω και χωρίς ελπίδα νίκης. Μόνο διότι πρέπει "

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14856
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: "Από δω και πέρα φυλακή και ξύλο"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 09 Ιούλ 2019, 10:40

ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 10:35
vantono έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 10:14
Α επίσης, καλά τα λέτε για τα Εξάρχεια,αλλά μια και δεν ειναι ούτε μεσα στο τοπ5 των περιοχών της Αθήνας με σφοδρότατη εγκληματικότητα, δεν μας λέτε τί θα κάνατε/θελετε να γίνει και για το υπόλοιπο τοπ5 πραγματικά επικίνδυνων περιοχών? Ζεφύρι,Μενίδι,Λιόσια,Αγ.Παντελεήμονας, άντε να βάλω και Ομόνοια (η οποια εχει ηρεμήσει παρα πολύ, τα τελευταία χρόνια). Εντάξει με τους αναρχοπρέζακες, θα τους πατήσετε κατάχαμα, αλλά με τη ρωσοποντιακή μαφία στο Μενίδι πχ, σκοπεύετε να κάνετε τίποτα ή μπα? Ναι θα καθαρίσετε τα Εξάρχεια, αλλά στο Μενίδι πχ θα εχουμε να περνάνε με 200 στη στροφή μερτσέντια με κόκκινες πινακίδες,να ανοιγουν οι πόρτες και να κατεβαινουν απο μεσα 5 ελληνοποιημένοι αιμομίκτες με τις ιδιες σκατοφατσες όλοι, από τα βάθη της Τυφλίδας και του Νταγκεστάν, οπλισμένοι με καλασνικοφ σαν αστακοί? Την τσιγγανική μαφία στο Ζεφύρι, που με το που δύσει ο ήλιος, πραγματικά δεν τολμάς να κυκλοφορήσεις και ταμπουρώνεσαι σπιτι με κλειδαμπαρωμένα πορτοπαράθυρα λες και εφτασε το zombie apocalypse?
Να σας δω εκεί, γιατι βλέπω οτι πολύ ζόρι με τα Εξάρχεια τραβάτε, πράγμα που καταδεικνύει οτι οι λόγοι σας ειναι αμιγώς πολιτικοί. Γιατί εγώ πάντως, οσες φορες εχω κυκλοφορήσει Εξάρχεια, κυκλοφορώ σαν να είμαι Κηφισιά, ουδέποτε εχω κινδυνεύσει (και το γενικοτερο παρουσιαστικό μου, μόνο σε αναρχοπρέζακα δεν παραπέμπει). Απο τις 5 παραπάνω πόλεις που προανέφερα ομως, μικρότερος εχω πεσει θύμα ληστείας (και στις 5).
Συγχέεις δύο τελείως διαφορετικά πράγματα.

Δηλαδή μια περιοχή που το άβατο της συνδέεται άμεσα με το πανεπιστημιακό άσυλο (πράγμα που έχει ήδη αναφερθεί) με περιοχές που η σίγουρα μεγαλύτερη εγκληματικότητα τους βασίζεται σε άλλους παράγοντες.

Το ερώτημα είναι το κατά πόσον η ανοχή που αναφέρεις σ' αυτά τα γκέτο, βασίζεται επίσης (ή καλύπτεται αν θες) από την αντιρατσιστική ορολογία.

Γιατί πάω στοίχημα ότι οι περισσότεροι που γράφουν "αν είναι μάγκες να πάνε στο Μενίδι" έτσι και πάνε στο Μενίδι και στο Ζεφύρι με διάθεση εκκαθάρισης, οι ευαισθητοποιημένοι θα αρχίζουν να τσιρίζουν για ευάλωτες ομάδες που η πολιτεία δεν τους δίνει ευκαιρίες και τους περιθωριοποιεί. Και ότι το κράτος κυνηγάει τους φτωχοδιάβολους αντί να ασχοληθεί με τον Μαρινάκη, τη Μίζενς, τη Νοβάρτις κλπ

Κάνω λάθος; :lol:
Ο Μαρινάκης είναι πλουσιοάγγελος;
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24493
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: "Από δω και πέρα φυλακή και ξύλο"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 09 Ιούλ 2019, 10:41

ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 10:35
Κάνω λάθος; :lol:
Δεν κάνεις λάθος αλλά έχει δίκιο και ο vantono. Ο νόμος πρέπει να εφαρμοστεί παντού. Κάπου η εφαρμογή θα είναι συμβολική, κάπου ουσιαστική, κάπου και τα 2. Ωστόσο τα τελευταία χρόνια ακούμε για μαφίες και τα συναφή και αυτά πρέπει να περιοριστούν κατά το δυνατό.

Κατά τα άλλα οι εκφράσεις για ξύλο και τα σχετικά δεν με βρίσκουν σύμφωνο. Δεν θέλουμε αστυνομικό κράτος ούτε ρεβάνς από τα σώματα ασφαλείας. Εφαρμογή του νόμου θέλουμε και μερικές νέες πιο οργανωμένες φυλακές ώστε να ξέρουν αυτοί που συλλαμβάνονται ότι δεν θα συνεχίζουν τις μπίζνες από το κελί.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71608
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: "Από δω και πέρα φυλακή και ξύλο"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 09 Ιούλ 2019, 10:46

Feindflug έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 10:40

Ο Μαρινάκης είναι πλουσιοάγγελος;
Πλούσιος είναι σίγουρα. Το αν είναι άγγελος ή διάολος εξαρτάται από το πως τον βλέπουν οι πιστοί της Μεγάλης Θεάς. :lol:
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 24315
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: "Από δω και πέρα φυλακή και ξύλο"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 09 Ιούλ 2019, 10:47

ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 10:35
Συγχέεις δύο τελείως διαφορετικά πράγματα.

Δηλαδή μια περιοχή που το άβατο της συνδέεται άμεσα με το πανεπιστημιακό άσυλο (πράγμα που έχει ήδη αναφερθεί) με περιοχές που η σίγουρα μεγαλύτερη εγκληματικότητα τους βασίζεται σε άλλους παράγοντες.
Άρα έρχεσαι στα λόγια μου. Το ζόρι που τραβάτε με τα Εξάρχεια, ειναι αμιγώς πολιτικό.

ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 10:35
Γιατί πάω στοίχημα ότι οι περισσότεροι που γράφουν "αν είναι μάγκες να πάνε στο Μενίδι" έτσι και πάνε στο Μενίδι και στο Ζεφύρι με διάθεση εκκαθάρισης, οι ευαισθητοποιημένοι θα αρχίζουν να τσιρίζουν για ευάλωτες ομάδες που η πολιτεία δεν τους δίνει ευκαιρίες και τους περιθωριοποιεί. Και ότι το κράτος κυνηγάει τους φτωχοδιάβολους αντί να ασχοληθεί με τον Μαρινάκη, τη Μίζενς, τη Νοβάρτις κλπ

Κάνω λάθος; :lol:
Θα τσιρίζουν οι ευαισθητοποιημένοι γιατί, επειδή το κράτος θα καθαρίζει τη μαφία? Μιλάμε για μαφία, όχι για οικογενειάρχες φτωχοδιάβολους. Είτε πρόκειται για ελληνική μαφία, είτε τσιγγανέιρος, είτε απο τα βάθη της Στέππας. Στο Μενίδι πχ, δεν ειπε κανείς να μπουν τα ΕΚΑΜ σπίτι του Νικολάι Καραπιαλίδη (πρώην Καραπιάλοφ) που ειναι οικογενειάρχης άνθρωπος και εργάζεται και προσφέρει, κατι που θα εξόργιζε καθε σοβαρό άνθρωπο. Δεν μιλάμε για πογκρόμ.
Αυτό που θελω να πω, ειναι πως υπάρχουν παρα πολλές πόλεις εντος Αθηνών, που ειναι σε μακράν χειρότερη φάση απ τα Εξάρχεια. Αυτό το καταλαβαίνει οποιος κυκλοφορήσει ενα απογευμα στα Εξάρχεια, και ενα αλλο απόγευμα σε μια απ τις προαναφερθείσες περιοχές, και να κανει τη συγκριση. Αλλα εσεις δω μεσα κυρίως, με τα Εξάρχεια ειναι που σκίζετε τα στρινγκακια σας και σας πνίγει το άδικο της ανομίας.

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 12188
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: "Από δω και πέρα φυλακή και ξύλο"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 09 Ιούλ 2019, 10:51

Naida έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 07:14
Sid Vicious έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 03:31
Naida έγραψε:
08 Ιούλ 2019, 20:58


Καρδιά μου όμορφη, τ' αυτονόητα σκέφτομαι, εδώ ξεπούλησαν την Μακεδονία, διέπραξαν προδοσία προλαβαίνει δεν προλαβαίνει ο Κυριάκος να την ακυρώσει, έκαναν τεράστια σκευωρία με νοβαρτις, τόσα αίσχη έκαναν κτλ κτλ και το πρώτο πρόβλημα τους είναι τα Εξάρχεια;
Είναι προτεραιότητα να τσακιστεί ο α/α χώρος ως χώρος που δρα ανθελληνικά, αντιλαϊκά και αντικοινωνικά και ως χώρος που λειτουργεί ως παρακρατικό τάγμα εφόδου της αριστεράς και άλλων εχθρών των Ελλήνων. Όταν πχ ξεπουλιόταν η Μακεδονία από τους εθνομηδενιστές του συριζα ο α/α χώρος βρισκόταν σε πλήρη σύμπλευση με το καθεστώς και λειτουργούσε όπως πάντα σε όλα τα θέματα ως ο παραστρατιωτικός βραχίονας του σύριζα. Που επιπροσθέτως ως χώρος βαρύνονται και με πολλές δολοφονίες. Εγώ δεν εμπιστεύομαι τη ΝΔ, δεν είναι κάτι καινούργιο άλλωστε - την έχουμε ξαναδεί να "κυβερνάει" αλλά όποιος θέλει να κάνει κάτι καλό για την χώρα πρέπει να εξαλείψει πρώτα από όλα την πεμπτη φάλαγγα, τον εχθρό εντός των πυλών.
Αντιλαμβάνεσαι ότι ο λόγος σου είναι εχθρικός, διχαστικός διεγείρει εμφυλιοπολεμικά συναισθήματα και σκέψεις για το πού πάμε ως κοινωνία;
Εχθρικός ναι καθώς και εκφραστής της κοινής λογικής και λαϊκής απαίτησης και βούλησης. Ένας από τους λόγους που ο λαός έδωσε την εντολή με την ψήφο του είναι και αυτός. Αμφισβητείς την λαϊκή βούληση καιτην δημοκρατία και επιθυμείς δικτατορικα καθεστώτα που δεν θα λαμβάνουν υπόψη τους την λαϊκή βούληση;
Διχαστικός όχι καθώς έχουμε να κάνουμε με δολοφόνους, εμπόρους ναρκωτικών, δολιοφθορεις και πράκτορες κτλ. Και σίγουρα όχι εμφυλιοπολεμικος, έτσι όπως το πάνε μερικοί σε λίγο θα φωνάζουν "μην βαράτε είμαστε όλοι Ελληνες" :lol:
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24493
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: "Από δω και πέρα φυλακή και ξύλο"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 09 Ιούλ 2019, 10:51

vantono έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 10:47
Είναι γιατί τα Εξάρχεια έγιναν σύμβολο "ακτιβιστικής" δράσης από μεριάς μπάχαλων και απάθειας από μεριάς του κράτους. Κατά τα λοιπά συμφωνούμε.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71608
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: "Από δω και πέρα φυλακή και ξύλο"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 09 Ιούλ 2019, 10:54

ST48410 έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 10:41
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 10:35
Κάνω λάθος; :lol:
Δεν κάνεις λάθος αλλά έχει δίκιο και ο vantono. Ο νόμος πρέπει να εφαρμοστεί παντού. Κάπου η εφαρμογή θα είναι συμβολική, κάπου ουσιαστική, κάπου και τα 2. Ωστόσο τα τελευταία χρόνια ακούμε για μαφίες και τα συναφή και αυτά πρέπει να περιοριστούν κατά το δυνατό.

Κατά τα άλλα οι εκφράσεις για ξύλο και τα σχετικά δεν με βρίσκουν σύμφωνο. Δεν θέλουμε αστυνομικό κράτος ούτε ρεβάνς από τα σώματα ασφαλείας. Εφαρμογή του νόμου θέλουμε και μερικές νέες πιο οργανωμένες φυλακές ώστε να ξέρουν αυτοί που συλλαμβάνονται ότι δεν θα συνεχίζουν τις μπίζνες από το κελί.
Σαφώς έχει δίκιο και ο vantono. Kαι σαφέστερα, η χαλαρότητα με τους ρομά, δεν είναι τόσο θέμα ανθρωπισμού αλλά αμιγώς ψηφοθηρική πολιτική που χρησιμοποιούν όλα τα κόμματα. Με τους άλλους, δεν ξέρω τι παίζει αλλά σίγουρα δεν καλύπτονται από κάποιο αντιρατσιστικό πρότζεκτ.

Απλώς διαχωρίζω τα θέματα.
Άλλο το άβατο των Εξαρχείων, άλλο το άβατο του Ζεφυριού και άλλο ο οποιοσδήποτε νόμος για την αντιμετώπιση όσων συλλαμβάνονται.

Σαφώς και συνδέονται μεταξύ τους αλλά το ανακάτεμα απλώς αποπροσανατολίζει τον εστιασμό στα αμιγώς συγκεκριμένα θέματα, που διαφοροποιούν κάθε πρόβλημα στη χ ή ψ περιοχή.

Όταν μιλάμε για τα Εξάρχεια, θα μιλάμε για τα Εξάρχεια.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71608
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: "Από δω και πέρα φυλακή και ξύλο"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 09 Ιούλ 2019, 10:58

vantono έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 10:47
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 10:35
Συγχέεις δύο τελείως διαφορετικά πράγματα.

Δηλαδή μια περιοχή που το άβατο της συνδέεται άμεσα με το πανεπιστημιακό άσυλο (πράγμα που έχει ήδη αναφερθεί) με περιοχές που η σίγουρα μεγαλύτερη εγκληματικότητα τους βασίζεται σε άλλους παράγοντες.
Άρα έρχεσαι στα λόγια μου. Το ζόρι που τραβάτε με τα Εξάρχεια, ειναι αμιγώς πολιτικό.
Προφανώς δεν διάβασες ούτε γραμμή απ' ό,τι έγραψα για τα Εξάρχεια και το ζόρι που τραβάω. :lol:

Είστε φοβεροί τύποι, όποια εικόνα γκεστάλτ και να σας δείξουν, βλέπετε πάντα το ίδιο.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 26339
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: "Από δω και πέρα φυλακή και ξύλο"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 09 Ιούλ 2019, 10:59

Sid Vicious έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 10:51
Naida έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 07:14
Sid Vicious έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 03:31

Είναι προτεραιότητα να τσακιστεί ο α/α χώρος ως χώρος που δρα ανθελληνικά, αντιλαϊκά και αντικοινωνικά και ως χώρος που λειτουργεί ως παρακρατικό τάγμα εφόδου της αριστεράς και άλλων εχθρών των Ελλήνων. Όταν πχ ξεπουλιόταν η Μακεδονία από τους εθνομηδενιστές του συριζα ο α/α χώρος βρισκόταν σε πλήρη σύμπλευση με το καθεστώς και λειτουργούσε όπως πάντα σε όλα τα θέματα ως ο παραστρατιωτικός βραχίονας του σύριζα. Που επιπροσθέτως ως χώρος βαρύνονται και με πολλές δολοφονίες. Εγώ δεν εμπιστεύομαι τη ΝΔ, δεν είναι κάτι καινούργιο άλλωστε - την έχουμε ξαναδεί να "κυβερνάει" αλλά όποιος θέλει να κάνει κάτι καλό για την χώρα πρέπει να εξαλείψει πρώτα από όλα την πεμπτη φάλαγγα, τον εχθρό εντός των πυλών.
Αντιλαμβάνεσαι ότι ο λόγος σου είναι εχθρικός, διχαστικός διεγείρει εμφυλιοπολεμικά συναισθήματα και σκέψεις για το πού πάμε ως κοινωνία;
Εχθρικός ναι καθώς και εκφραστής της κοινής λογικής και λαϊκής απαίτησης και βούλησης. Ένας από τους λόγους που ο λαός έδωσε την εντολή με την ψήφο του είναι και αυτός. Αμφισβητείς την λαϊκή βούληση καιτην δημοκρατία και επιθυμείς δικτατορικα καθεστώτα που δεν θα λαμβάνουν υπόψη τους την λαϊκή βούληση;
Διχαστικός όχι καθώς έχουμε να κάνουμε με δολοφόνους, εμπόρους ναρκωτικών, δολιοφθορεις και πράκτορες κτλ. Και σίγουρα όχι εμφυλιοπολεμικος, έτσι όπως το πάνε μερικοί σε λίγο θα φωνάζουν "μην βαράτε είμαστε όλοι Ελληνες" :lol:
Στο φορουμ ξεκινησε απο τοτε που θεωρηθηκε σιγουρη η νικη της νου δου - εχω λιωσει στο γέλιο με την αλλαγη τακτικης - σχεδιο '' Ψοφιος κοριός''
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 24315
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: "Από δω και πέρα φυλακή και ξύλο"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 09 Ιούλ 2019, 11:00

hades έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 10:39
vantono έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 10:14
Α επίσης, καλά τα λέτε για τα Εξάρχεια,αλλά μια και δεν ειναι ούτε μεσα στο τοπ5 των περιοχών της Αθήνας με σφοδρότατη εγκληματικότητα, δεν μας λέτε τί θα κάνατε/θελετε να γίνει και για το υπόλοιπο τοπ5 πραγματικά επικίνδυνων περιοχών? Ζεφύρι,Μενίδι,Λιόσια,Αγ.Παντελεήμονας, άντε να βάλω και Ομόνοια (η οποια εχει ηρεμήσει παρα πολύ, τα τελευταία χρόνια). Εντάξει με τους αναρχοπρέζακες, θα τους πατήσετε κατάχαμα, αλλά με τη ρωσοποντιακή μαφία στο Μενίδι πχ, σκοπεύετε να κάνετε τίποτα ή μπα? Ναι θα καθαρίσετε τα Εξάρχεια, αλλά στο Μενίδι πχ θα εχουμε να περνάνε με 200 στη στροφή μερτσέντια με κόκκινες πινακίδες,να ανοιγουν οι πόρτες και να κατεβαινουν απο μεσα 5 ελληνοποιημένοι αιμομίκτες με τις ιδιες σκατοφατσες όλοι, από τα βάθη της Τυφλίδας και του Νταγκεστάν, οπλισμένοι με καλασνικοφ σαν αστακοί? Την τσιγγανική μαφία στο Ζεφύρι, που με το που δύσει ο ήλιος, πραγματικά δεν τολμάς να κυκλοφορήσεις και ταμπουρώνεσαι σπιτι με κλειδαμπαρωμένα πορτοπαράθυρα λες και εφτασε το zombie apocalypse?
Να σας δω εκεί, γιατι βλέπω οτι πολύ ζόρι με τα Εξάρχεια τραβάτε, πράγμα που καταδεικνύει οτι οι λόγοι σας ειναι αμιγώς πολιτικοί. Γιατί εγώ πάντως, οσες φορες εχω κυκλοφορήσει Εξάρχεια, κυκλοφορώ σαν να είμαι Κηφισιά, ουδέποτε εχω κινδυνεύσει (και το γενικοτερο παρουσιαστικό μου, μόνο σε αναρχοπρέζακα δεν παραπέμπει). Απο τις 5 παραπάνω πόλεις που προανέφερα ομως, μικρότερος εχω πεσει θύμα ληστείας (και στις 5).
Mαζί σου να τους γαμήσουν το κέρατο και επίσης όσους από το δημόσιο λαδώνονται από αυτούς(αστυνομικοι δικαστες δημοτικοί υπάλληλοι κτλ ). Να μπουν στους καταυλισμούς με μπουλντούζες και να τους σηκώσουν ψάχνοντας .Και όχι μόνο Αθήνα. Παντού όπου υπάρχει μαχαλάς υπάρχει κατοχή στην διπλανή περιοχή από τους γύφτους . Τα ίδια και με τους ΡΠ. Και ας σπάσουν κεφάλια και ας φυτευτεί κανένα κεφάλι τους για αδιευκρίνιστους λόγους στο χώμα. Μαζί σου να ανασάσουν οι περιοχές
Να διευκρινίσω ότι μιλάω για εξειδικευμένες και άψογα μελετημένες επιχειρήσεις καταστολής των εκάστοτε οργανωμένων μαφιών/γκέτο και μόνο, των παραβατικών και σεσημασμένων στοιχείων, εκτελεσμένες απο τις ειδικές δυνάμεις της αστυνομίας, όχι για πογκρόμ και νύχτες κρυστάλλων. Αλλά κάποτε ειχαμε κανει μια αντιστοιχη συζήτηση στο πχορουμ νομίζω, και κάποιοι ειχαν καταλήξει στο συμπερασμα οτι οι εν λόγω περιοχές συμφέρει να παραμένουν υποβαθμισμένες και γκετοποιημένες, καθώς υπάρχει ο κίνδυνος αν τσιγκλήσεις τα εκεί παραβατικά στοιχεία, να κόψουν λάσπη προς άλλες κοντινές περιοχές, πιο αναβαθμισμένες, να συνεχισουν εκει τη δράση τους και αυτο θα ηταν χειρότερο. Καπως έτσι λοιπον, ισως και αυτές οι περιοχες να αποτελούν Ιφιγένειες, τελικά. Να θυσιάζονται για άλλες, γι αυτο ολα αυτα τα χρόνια δεν τις αγγίζει καμία αστυνομία, καμία κυβερνηση δεν προχωράει σε κάθαρση. Αμα θες να καθαρίσεις τις επικίνδυνες περιοχές, εύκολο ειναι. Απλά απ'οτι φαίνεται για κάποιους, δεν συμφέρει.

Άβαταρ μέλους
Nostalgia
Δημοσιεύσεις: 9551
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:24
Phorum.gr user: Nostalgia

Re: "Από δω και πέρα φυλακή και ξύλο"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nostalgia » 09 Ιούλ 2019, 11:04

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 08:29
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 08:24
Nostalgia έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 08:19

Τα Εξαρχεια εαν θελουν τα καθαριζουν χωρις πολλα πολλα, ουτε σφαιρες θα πεσουν ουτε αιματα, αυτο που θα εχει πραγματικα ζορια θα ειναι εαν ποτε αποφασισουν να καθαρισουν κανα γυφτικο γκετο....
Ε ναι, αλλά αυτό είναι μια άλλη πονεμένη ιστορία, ψήφοι αφού.
Εχεις αναρωτηθεί γιατί κυβερνήσεις σαν του Σαμαρά είχαν κάνει πίσω και δεν ήρθαν σε ολομέτωπη συγκρουση τότε με τον Ρωμανό ; :D
Το θεμα ειναι η παρανομια ασχετα με το τι ψηφιζουν....
"Εγώ Μανιάτα φυσικιά. Θα στεϊρωθού 'ς τα γόνατα. Και όλους τους φίλους θα δεχτού κατά που πρέπει καθενού...."

Άβαταρ μέλους
Nostalgia
Δημοσιεύσεις: 9551
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:24
Phorum.gr user: Nostalgia

Re: "Από δω και πέρα φυλακή και ξύλο"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nostalgia » 09 Ιούλ 2019, 11:05

Naida έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 08:35
Nostalgia έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 08:19
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 08:11


Κι έχουμε και τον Αινειάν, που προσομοιάζει τα Εξάρχεια με τη Ράκα και τα αναρχομπάχαλα με τους μαχητές του isis.

Αίμα, δάκρυα και εμφύλιος. :lol:
Τα Εξαρχεια εαν θελουν τα καθαριζουν χωρις πολλα πολλα, ουτε σφαιρες θα πεσουν ουτε αιματα, αυτο που θα εχει πραγματικα ζορια θα ειναι εαν ποτε αποφασισουν να καθαρισουν κανα γυφτικο γκετο....
Υπήρχαν στο πλάνο στο μυαλό σας και σφαίρες; :lol:
Προσπαθησε να καταλαβεις, δεν ειπα κατι δυσνοητο. Μπορεις....
"Εγώ Μανιάτα φυσικιά. Θα στεϊρωθού 'ς τα γόνατα. Και όλους τους φίλους θα δεχτού κατά που πρέπει καθενού...."

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών