Κλιματική αλλαγή

Φυσική, Χημεία, Βιολογία, Μαθηματικά, Αστρονομία, Κοσμολογία κ.ά.
Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 10120
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Κλιματική αλλαγή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 28 Σεπ 2019, 23:38

1%
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Κλιματική αλλαγή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 29 Σεπ 2019, 01:47

hellegennes έγραψε:
28 Σεπ 2019, 23:16
Chainis έγραψε:
28 Σεπ 2019, 18:54
Εκει που έχω αμφιβολίες είναι το ποσοστό συμμετοχής του ανθρώπου σε αυτό.
99%.
Γιατί ετσι θελεις;
Γιατί η γη δεν έχει υπερθερμανθει ποτέ πάλι χωρίς την συμμετοχή της ανθρωπότητσς και τώρα το αντιμετωπίζουμε πρώτη φορά;
Γιατί έχεις σίγουρες δικές σου πηγές όταν οι αρμόδιοι επιστήμονες δεν εχουν ομοφωνία στο θέμα;
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41158
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Κλιματική αλλαγή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 29 Σεπ 2019, 02:24

Chainis έγραψε:
29 Σεπ 2019, 01:47
hellegennes έγραψε:
28 Σεπ 2019, 23:16
Chainis έγραψε:
28 Σεπ 2019, 18:54
Εκει που έχω αμφιβολίες είναι το ποσοστό συμμετοχής του ανθρώπου σε αυτό.
99%.
Γιατί ετσι θελεις;
Γιατί η γη δεν έχει υπερθερμανθει ποτέ πάλι χωρίς την συμμετοχή της ανθρωπότητσς και τώρα το αντιμετωπίζουμε πρώτη φορά;
Γιατί έχεις σίγουρες δικές σου πηγές όταν οι αρμόδιοι επιστήμονες δεν εχουν ομοφωνία στο θέμα;
Έχουν. Μέχρι το 2011 η ομοφωνία ήταν της τάξης του 97%. Νεότερες μεταμελέτες την τοποθετούν στο 99%.

Υπάρχει απίστευτα τεράστια βιβλιογραφία μέσα στην οποία μπορείς να δεις τις προσπάθειες να διερευνηθούν όλες οι άλλες πιθανές εξηγήσεις. Μέχρι περίπου τα μέσα της δεκαετίας του '90 υπήρχε μια σχετική αβεβαιότητα ως προς κάποιες πιθανές αιτίες, αλλά τα διαρκή και καλύτερα δεδομένα των τελευταίων τριών δεκαετιών διέλυσαν κάθε αβεβαιότητα. Οι επιστήμονες δεν έχουν ατζέντα. Αν ήταν κάτι άλλο που έφταιγε, θα έπρεπε να το ξέρουμε ώστε να προσπαθήσουμε να το πολεμήσουμε. Σημασία δεν έχει τι φταίει αλλά τι μπορούμε να κάνουμε για να το αποτρέψουμε. Ακόμα κι αν η κλιματική αλλαγή ήταν 100% μη ανθρωπογενής, θα την μελετούσαμε και θα ψάχναμε τρόπους να την φρενάρουμε.

Δεν βοηθάει την επιστήμη και την ανθρωπότητα να προάγονται επιστημονικά ψέματα και ως εκ τούτου δεν υπάρχει ο παραμικρός λόγος να προωθούνται. Υπάρχουν επιστήμονες σαν μονάδες που μπορεί να παράγουν ψευδή δεδομένα, για διάφορους λόγους (συνήθως για φήμη και χρήμα) αλλά δεν μπορεί να συμβαίνει ταυτόχρονα σε ολόκληρο επιστημονικό κλάδο. Που βασικά δεν είναι μόνο ένας κλάδος, γιατί η μελέτη του φαινομένου απαιτεί την διακλαδική έρευνα πολλών διαφορετικών ειδικοτήτων (χημικών, βιολόγων, ωκεανογράφων, φυσικών, μηχανικών και πολλών άλλων).
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24739
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Κλιματική αλλαγή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 29 Σεπ 2019, 02:45

Chainis έγραψε:
29 Σεπ 2019, 01:47
Γιατί η γη δεν έχει υπερθερμανθει ποτέ πάλι χωρίς την συμμετοχή της ανθρωπότητσς και τώρα το αντιμετωπίζουμε πρώτη φορά;
Η γη ιστορικά είχε όντως πολύ υψηλότερες θερμοκρασίες. Τον καιρό των δεινοσαύρων η Ανταρκτική δεν είχε πάγους, τουλάχιστον όχι το καλοκαίρι.

Μόνο που:
1) Οι μεταβάσεις διαρκούν εκατοντάδες ή χιλιάδες χρόνια, όχι δεκαετίες
2) Η Γη τα τελευταία 5.000.000 χρόνια βρίσκεται σε παγετώδη περίοδο με μικρά διαλειμματα σχετικής ζέστης (σχετικής σε σχέση με τους παγετώνες), σε ένα από τα οποία βρισκόμαστε αυτή τη στιγμή.

Είναι όντως πρωτοφανές για τα ανθρώπινα δεδομένα να τείνουμε μέσα σε λίγες δεκαετίες προς μια θερμοκρασία 2 και 3 βαθμούς υψηλότερη που τελευταία φορά υπήρξε 10-15.000.000 χρόνια πριν και είναι εξαιρετικά περίεργη σύμπτωση να συμπίπτει τόσο καλά με τη βιομηχανική εποχή που γεμίζει τον πλανήτη αέρια θερμοκηπίου.

Είναι σα να έβλεπες μεταλλαγμένα δελφίνια με ξαναφυτρωμένα πόδια να ξανακαλπάζουν στη στεριά πενήντα χρόνια μετά από μια πυρηνική δοκιμή που ακτινοβόλησε τον βυθό λίγα χιλιόμετρα πιο δίπλα. Θα το θεωρούσες εξέλιξη λόγω φυσικής επιλογής κι όχι αποτέλεσμα της πυρηνικής δοκιμής μόνο και μόνο επειδή έχει στο παρελθόν όντως συμβεί (μέσα σε εκατομμύρια χρόνια) μετάλλαξη ζώων που κολυμπάνε σε ζώα με πόδια;

Χώρια που οι επιστήμονες που λένε ότι είναι όντως ανθρωπογενής η κλιματική αλλαγή δεν το λένε επειδή έτσι τους κατέβηκε. Το λένε με χιλιάδες διαφορετικές παρατηρήσεις και μοντέλα που συμφωνούν με αυτόν τον ισχυρισμό.

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Κλιματική αλλαγή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 29 Σεπ 2019, 03:19

Έχω να καταθέσω το εξής:

Πριν πολλά χρόνια είχε γινει ένας παγκοσμιος χαμός με την τρύπα του όζοντος στην Ανταρκτική που άμα μεγάλωνε κι άλλο κινδύνευε η ανθρωπότητα.

Τότε αποφάνθηκαν καποιοι επιστήμονες οτι κάποια σπρέει που είναι σε κοινή χρήση καταστρέφουν το όζον και αρχισαν καμπάνιες για την μη χρήση τους.
Κρατησε μήνες το πνηγύρι στα ΜΜΕ και μετά ξεχάστηκε.

Εμένα με έτρωγε λίγο γιατί η τρύπα εγινε πάνω από την ακατοικητη Ανταρκτική κι όχι πάνω από το Λονδίνο ή την Κωνσταντινούπολη ή την Σαγκάη που η χρήση των σπρέι είναι πολύ αυξημένη αλλά απάντηση δεν υπήρχε πουθενά.

Περνάνε 5-6 χρόνια και διαβάζω κάπου στα ψιλά των ειδήσεων ότι στην Ανταρκτική άρχισε να δημιουργείται πάλι τρύπα.
Αυτή την φορά ουτε ευρεία δημοσιότητα ούτε σπρέι, τίποτα.

Που σημαίνει ομως για μένα τον αφελή ότι είχε κλείσει για να μπορεί να ξαναδημιουργηθεί.
Κανένας δεν ενημέρωσε τα ΜΜΕ ότι έκλεισε
Κανένας δεν είπε ποτε για την αποτελεσματικότητα των ενεργειών κατά των σπρέι.

Ελπίζω και πιστεύω ότι κάποιοι επιστήμονες το ψάχνουν το θέμα σοβαρά και ίσως κάποτε μάθουμε τι αραιώνει το όζον κατά διαστήματα στην Ανταρκτική και μόνο εκεί κι εγώ θα παραμείνω λίγο επιφυλακτικός στις ανθρωποκεντρικές εξηγήσεις των φυσικών φσινομένων.
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Who is The 4th man
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 4465
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 17:44

Re: Κλιματική αλλαγή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Who is The 4th man » 29 Σεπ 2019, 03:24

hellegennes έγραψε:
29 Σεπ 2019, 02:24
Chainis έγραψε:
29 Σεπ 2019, 01:47
hellegennes έγραψε:
28 Σεπ 2019, 23:16


99%.
Γιατί ετσι θελεις;
Γιατί η γη δεν έχει υπερθερμανθει ποτέ πάλι χωρίς την συμμετοχή της ανθρωπότητσς και τώρα το αντιμετωπίζουμε πρώτη φορά;
Γιατί έχεις σίγουρες δικές σου πηγές όταν οι αρμόδιοι επιστήμονες δεν εχουν ομοφωνία στο θέμα;
Έχουν. Μέχρι το 2011 η ομοφωνία ήταν της τάξης του 97%. Νεότερες μεταμελέτες την τοποθετούν στο 99%.

Υπάρχει απίστευτα τεράστια βιβλιογραφία μέσα στην οποία μπορείς να δεις τις προσπάθειες να διερευνηθούν όλες οι άλλες πιθανές εξηγήσεις. Μέχρι περίπου τα μέσα της δεκαετίας του '90 υπήρχε μια σχετική αβεβαιότητα ως προς κάποιες πιθανές αιτίες, αλλά τα διαρκή και καλύτερα δεδομένα των τελευταίων τριών δεκαετιών διέλυσαν κάθε αβεβαιότητα. Οι επιστήμονες δεν έχουν ατζέντα. Αν ήταν κάτι άλλο που έφταιγε, θα έπρεπε να το ξέρουμε ώστε να προσπαθήσουμε να το πολεμήσουμε. Σημασία δεν έχει τι φταίει αλλά τι μπορούμε να κάνουμε για να το αποτρέψουμε. Ακόμα κι αν η κλιματική αλλαγή ήταν 100% μη ανθρωπογενής, θα την μελετούσαμε και θα ψάχναμε τρόπους να την φρενάρουμε.

Δεν βοηθάει την επιστήμη και την ανθρωπότητα να προάγονται επιστημονικά ψέματα και ως εκ τούτου δεν υπάρχει ο παραμικρός λόγος να προωθούνται. Υπάρχουν επιστήμονες σαν μονάδες που μπορεί να παράγουν ψευδή δεδομένα, για διάφορους λόγους (συνήθως για φήμη και χρήμα) αλλά δεν μπορεί να συμβαίνει ταυτόχρονα σε ολόκληρο επιστημονικό κλάδο. Που βασικά δεν είναι μόνο ένας κλάδος, γιατί η μελέτη του φαινομένου απαιτεί την διακλαδική έρευνα πολλών διαφορετικών ειδικοτήτων (χημικών, βιολόγων, ωκεανογράφων, φυσικών, μηχανικών και πολλών άλλων).
κοίτα εδώ πώς ξηλώνει βημα βημα τή θεωρία τού GLOBAL WARMING ότι οφείλεται σε ανθρωπογενείς παραγοντες καί ειδικά στην
αύξηση τού CO2


λίγα γιά τόν κέιθ στρόνγκ
Δρ Strong. Έλαβε το προπτυχιακό του δίπλωμα στην Αστρονομία και έχει διδακτορικό δίπλωμα στην αστροφυσική υψηλής ενέργειας από το Πανεπιστήμιο του Λονδίνου (1979). Σπούδασε φασματοσκοπία ακτίνων Χ για το Ph.D. διατριβή στο εργαστήριο Mullard Space Science. Ξεκίνησε δύο ηλιακές εκτοξευτικές ρουκέτες από τη Woomera της Νότιας Αυστραλίας. Σύντομα υποψήφιος αστροναύτης! Ειδικότητες: η ηλιακή φυσική - ο καιρός στο διάστημα (πώς η ηλιακή μεταβλητότητα επηρεάζει τη Γη)
Εργάστηκε ως ερευνητικός επιστήμονας στο προηγμένο τεχνολογικό κέντρο Lockheed Martin στο Palo Alto και τελικά διαχειρίστηκε τη διαστημική επιστήμη. Η ομάδα του δημιούργησε τα περισσότερα από τα όργανα απεικόνισης της ηλιακής ακτινοβολίας που χρησιμοποιούνται από τη NASA, NOAA και άλλους οργανισμούς (π.χ. SolMax, Yohkoh, Hindode, SoHO, TRACE, SDO, IRIS, GOES-N και GOES-R) το EPIC για το Discovr και τον χαρτογράφο για τα GOES R.
Ήταν σύμβουλος της NASA - προήδρευσε στην επιτροπή πορείας του NASA Sun-Earth Connection 2000. Έχει δημοσιεύσει πάνω από 200 επιστημονικά άρθρα και ένα βιβλίο "Τα πολλά πρόσωπα του ήλιου"

καί επίσης λέει
""Γνωρίζουμε για 170 χρόνια ότι οι ηλιακές κηλίδες έρχονται και πηγαίνουν σε μια χρονολογική κλίμακα περίπου 11 ετών. Παρά τις πολλές προσπάθειες για την ανάπτυξη εμπειρικών ή φυσικών μοντέλων του ηλιακού κύκλου, δεν έχουμε βρει μια μέθοδο πρόβλεψης του χρονισμού ή του εύρους ενός επικείμενου ηλιακού κύκλου με οποιοδήποτε βαθμό εμπιστοσύνης. Ενώ αυτό κάποτε θεωρήθηκε μια ενδιαφέρουσα πνευματική άσκηση για να ελεγχθεί πόσο καλά κατανοήσαμε την εσωτερική λειτουργία του Ήλιου, έχει πλέον γίνει ένα σημαντικό οικονομικό ζήτημα καθώς η εξάρτησή μας από την τεχνολογία διαστήματος αυξάνεται. Η ευαισθησία των διαστημικών πόρων μας στις κλιματικές επιπτώσεις στο διάστημα αυξάνεται με τα ηλιακά επίπεδα δραστηριότητας που καθοδηγούνται από τον ηλιακό κύκλο.

Ο Ήλιος είναι ένας μαγνητικός μεταβλητός αστέρας έτσι θα δούμε τα βασικά χαρακτηριστικά του ηλιακού δυναμό που πρέπει να αναπαραχθούν από οποιοδήποτε βιώσιμο μοντέλο ηλιακού κύκλου. Στη συνέχεια, θα συζητήσουμε εν συντομία μερικές από τις τεχνικές που χρησιμοποιούνται για την πρόβλεψη της ηλιακής δραστηριότητας και θα δούμε πόσο καλά έχουν κάνει μέχρι τώρα στην πρόβλεψη του τρέχοντος ηλιακού κύκλου. Χρησιμοποιώντας εκτεταμένες παρατηρήσεις του μαγνητικού πεδίου του Ήλιου από το SOHO και διάφορα παρατηρητήρια εδάφους σε συνδυασμό με την κορωνική απεικόνιση μας έχει οδηγήσει να βρούμε κάποια νέα πρότυπα στην ηλιακή δραστηριότητα που έχουν δείξει υπόσχεση στην πρόβλεψη ορισμένων πτυχών του ηλιακού κύκλου. Ένα από τα κύρια προβλήματα που αντιμετωπίζουμε στην κατανόηση του ηλιακού κύκλου είναι ότι ο ήλιος είναι υπό δειγματοληψία. Θα συζητήσουμε μια πιθανή νέα ηλιακή αποστολή που θα προσφέρει νέες ιδέες στον ηλιακό κύκλο."

θά συμπλήρωνα (από βιβλιογραφια) ότι στόν αρκτικό κύκλο υπάρχουν υπόγεια ηφαίστεια καί κατω απο τον ωκεανό,
επίσης είναι ιστορικά βεβαιωμένο ότι στή σουηδία καλιεργούσαν σταφύλια τόν 16αιων
http://projects.allfamous.com/swv/the-w ... of-sweden/

Κλιματική αλλαγή
Αυτομπαναρισμενος επ αόριστον

Who is The 4th man
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 4465
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 17:44

Re: Κλιματική αλλαγή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Who is The 4th man » 29 Σεπ 2019, 04:00

αυτά τά πληροφορήθηκα από ένα βρετανο- αμερικάνικο φορουμ πού είμαι γραμένος, μπήκα σε κάποια φάση φορτσάτος καί
άρχισα νά τούς λέω πράγματα παραπλήσια μέ τίς θεσεις τού αλ γκορ με αποτέλεσμα νά φάω "ξύλο" τόσο πού 'ελεγα
μεσα μου "πού είναι ρε πστ μου τά παιδιά τού πχωρουμ μπας καί γλυτωσω", μιλάμε όλοι από μάστερ καί πάνω
Αυτομπαναρισμενος επ αόριστον

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41158
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Κλιματική αλλαγή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 29 Σεπ 2019, 08:39

Chainis έγραψε:
29 Σεπ 2019, 03:19
Έχω να καταθέσω το εξής:

Πριν πολλά χρόνια είχε γινει ένας παγκοσμιος χαμός με την τρύπα του όζοντος στην Ανταρκτική που άμα μεγάλωνε κι άλλο κινδύνευε η ανθρωπότητα.

Τότε αποφάνθηκαν καποιοι επιστήμονες οτι κάποια σπρέει που είναι σε κοινή χρήση καταστρέφουν το όζον και αρχισαν καμπάνιες για την μη χρήση τους.
Κρατησε μήνες το πνηγύρι στα ΜΜΕ και μετά ξεχάστηκε.

Εμένα με έτρωγε λίγο γιατί η τρύπα εγινε πάνω από την ακατοικητη Ανταρκτική κι όχι πάνω από το Λονδίνο ή την Κωνσταντινούπολη ή την Σαγκάη που η χρήση των σπρέι είναι πολύ αυξημένη αλλά απάντηση δεν υπήρχε πουθενά.

Περνάνε 5-6 χρόνια και διαβάζω κάπου στα ψιλά των ειδήσεων ότι στην Ανταρκτική άρχισε να δημιουργείται πάλι τρύπα.
Αυτή την φορά ουτε ευρεία δημοσιότητα ούτε σπρέι, τίποτα.

Που σημαίνει ομως για μένα τον αφελή ότι είχε κλείσει για να μπορεί να ξαναδημιουργηθεί.
Κανένας δεν ενημέρωσε τα ΜΜΕ ότι έκλεισε
Κανένας δεν είπε ποτε για την αποτελεσματικότητα των ενεργειών κατά των σπρέι.

Ελπίζω και πιστεύω ότι κάποιοι επιστήμονες το ψάχνουν το θέμα σοβαρά και ίσως κάποτε μάθουμε τι αραιώνει το όζον κατά διαστήματα στην Ανταρκτική και μόνο εκεί κι εγώ θα παραμείνω λίγο επιφυλακτικός στις ανθρωποκεντρικές εξηγήσεις των φυσικών φσινομένων.
Εκτός από το "πολλά χρόνια" όλα τα άλλα είναι λάθος. Έχω αναφερθεί στο ζήτημα, που άλλωστε το θυμάμαι κι εγώ καθαρότατα. Ο χαμός διήρκεσε μερικά χρόνια, όχι μήνες. Μέχρι που υπογράφηκε η συνθήκη του Μόντρεαλ. Η τρύπα συνέχισε να μεγαλώνει τα επόμενα χρόνια, αλλά ανακόπηκε η πορεία της αύξησής της. Το όζον έχει έναν ετήσιο κύκλο αυξομείωσης με βάση την θερμοκρασία (όσο χαμηλότερη, τόσο λιγότερο όζον). Εξαιτίας της παγκόσμιας θέρμανσης, η τρύπα είχε κάποιες διακυμάνσεις όλην αυτήν την περίοδο αλλά άρχισε να μικραίνει σε επίπεδα προ 1989 (εφαρμογή της συνθήκης) μόλις πριν 2-3 χρόνια. Η τρύπα σαν τρύπα βρίσκεται πάνω από την ανταρκτική αλλά η μείωση είναι παγκόσμια. Η κάλυψη από όζον εξαρτάται από το γεωγραφικό πλάτος. Η μείωση έχει μοντέλο εξάπλωσης από την Ανταρκτική προς τα πάνω, από τον αρκτικό κύκλο προς τα κάτω και από τον ισημερινό προς αμφότερες κατευθύνσεις. Η μείωση δηλαδή είναι παγκόσμια.

Σταμάτησε να αποτελεί είδηση ακριβώς γιατί η συνθήκη του Μόντρεαλ απέτρεψε την καταστροφή. Οι σημερινές εκτιμήσεις είναι ότι το όζον θα φτάσει σε επίπεδα του 1980 σε 50 χρόνια και χωρίς την συνθήκη, σε 59 χρόνια, θα αρκούσαν 5 λεπτά έκθεσης στον ήλιο για να πάθεις έγκαυμα. Περιττό να πω τι θα έκανε αυτό στα υπόλοιπα είδη ζωής.

Όπως καταλαβαίνεις, η τρύπα δεν έκλεισε ποτέ. Θα κλείσει σε 50 χρόνια. Το μέγιστό της καταγράφηκε το 2006.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41158
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Κλιματική αλλαγή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 29 Σεπ 2019, 08:51

sibylic έγραψε:
29 Σεπ 2019, 03:24
κοίτα εδώ πώς ξηλώνει βημα βημα τή θεωρία τού GLOBAL WARMING ότι οφείλεται σε ανθρωπογενείς παραγοντες καί ειδικά στην
αύξηση τού CO2
Αυτό που παραθέτεις ξηλώνει βήμα-βήμα όλους τους αρνητές της παγκόσμιας θέρμανσης, όχι το αντίθετο.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Κλιματική αλλαγή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 29 Σεπ 2019, 12:44

Η κλιματική αλλαγη είναι απατη. Καταρχας υπαρει το Haarp, ότι θελουν μπορουν να κανουν μ αυτο. Πολυ ευκολοπιστοι ειστε.
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Κλιματική αλλαγή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 29 Σεπ 2019, 15:37

hellegennes έγραψε:
29 Σεπ 2019, 02:24
Ακόμα κι αν η κλιματική αλλαγή ήταν 100% μη ανθρωπογενής, θα την μελετούσαμε και θα ψάχναμε τρόπους να την φρεναρουμε
Χελ! Μετα απο οσα διαβασα απο αυτα που εχεις γραψει για την κλιματικη αλλαγη, εδω εχεις πει μια πολυ μεγαλη αληθεια που ειναι δυσκολο να κατανοηθει απο τους αμφισβητιες. Ακομα και αν, λεμε αν, αποδειχτει οτι η αλλαγη συμβαινει κυριως απο φυσικα αιτια και πολυ λιγοτερο απο ανθρωπογενεις αιτιες, παλι πρεπει να ληφθουν τα αναλογα μετρα για το φρεναρισμα της (αν γινεται) η μετρων απο την αντιμετωπιση των επιπτωσεων της. Ο μονος δρομος του αμφισβητια που δεν θελει να αλλαξουν τα πραγματα ειναι μονο η αμεση αμφισβητηση του φαινομενου και αυτο ειναι αδυνατον, εχει ακριβως την ιδια βαση με την προσπαθεια να αποδειξεις οτι δεν συμβαινει η φυσικη επιλογη.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Κλιματική αλλαγή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 29 Σεπ 2019, 15:49

Chainis έγραψε:
29 Σεπ 2019, 03:19
Έχω να καταθέσω το εξής:

Πριν πολλά χρόνια είχε γινει ένας παγκοσμιος χαμός με την τρύπα του όζοντος στην Ανταρκτική που άμα μεγάλωνε κι άλλο κινδύνευε η ανθρωπότητα.

Τότε αποφάνθηκαν καποιοι επιστήμονες οτι κάποια σπρέει που είναι σε κοινή χρήση καταστρέφουν το όζον και αρχισαν καμπάνιες για την μη χρήση τους.
Κρατησε μήνες το πνηγύρι στα ΜΜΕ και μετά ξεχάστηκε.

Εμένα με έτρωγε λίγο γιατί η τρύπα εγινε πάνω από την ακατοικητη Ανταρκτική κι όχι πάνω από το Λονδίνο ή την Κωνσταντινούπολη ή την Σαγκάη που η χρήση των σπρέι είναι πολύ αυξημένη αλλά απάντηση δεν υπήρχε πουθενά.

Περνάνε 5-6 χρόνια και διαβάζω κάπου στα ψιλά των ειδήσεων ότι στην Ανταρκτική άρχισε να δημιουργείται πάλι τρύπα.
Αυτή την φορά ουτε ευρεία δημοσιότητα ούτε σπρέι, τίποτα.

Που σημαίνει ομως για μένα τον αφελή ότι είχε κλείσει για να μπορεί να ξαναδημιουργηθεί.
Κανένας δεν ενημέρωσε τα ΜΜΕ ότι έκλεισε
Κανένας δεν είπε ποτε για την αποτελεσματικότητα των ενεργειών κατά των σπρέι.

Ελπίζω και πιστεύω ότι κάποιοι επιστήμονες το ψάχνουν το θέμα σοβαρά και ίσως κάποτε μάθουμε τι αραιώνει το όζον κατά διαστήματα στην Ανταρκτική και μόνο εκεί κι εγώ θα παραμείνω λίγο επιφυλακτικός στις ανθρωποκεντρικές εξηγήσεις των φυσικών φσινομένων.
Σου απαντησε ο χελ! Αλλα συμπληρωματικα θα πω οτι η τρυπα του οζοντος υπαρχει ακομα αλλα σε πολυ καλυτερη κατασταση απο τα 80s και αυτο διοτι αν θα ειχες προσεξει αν χρησιμοποιεις σπρευ, ειναι οτι ολες οι εταιρειες κατηργησαν τους χλωροφθορανθρακες που δημιουργουσαν την ζημια, ενω γινεται μια πιο υπευθυνη διαχειριση τους μεσω ανακυκλωσης κλπ. Η τρυπα του οζοντος ειναι πανω απο ψυχρες περιοχες επιπλεον λογω και των ανοδικων jet streams που ανεβαζουν απο τον Ισημερινο προς τους πολους τους υδροχλωροφθορανθρακες και εκει λογω χαμηλων θερμοκρασιων συμπυκνωνονται, επιπλεον το οζον παραγεται στους πολους και κατεβαινει παλι με τα jet streams προς τον ισημερινο κλπ κλπ.
Επιπλεον μπορει να ακουγεται κουλο αλλα εξαιτιας των πολλων πτησεων και μη, υπαρχουν πολλα αιωρουμενα σωματιδια που λειτουργουν σαν σκιαστρο για την υπεριωδη ακτινοβολια και "βοηθουν" στο φαινομενο ωστοσο ομως αυτο δεν ειναι το φυσιολογικο.
Τελος, φαινεται πως υπαρχει συσχετιση εξασθενισης της στοιβαδας του οζοντος με αυξηση καρκινων δερματος.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 10120
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Κλιματική αλλαγή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 29 Σεπ 2019, 17:27

paul25 έγραψε:
29 Σεπ 2019, 15:49
Η τρυπα του οζοντος ειναι πανω απο ψυχρες περιοχες επιπλεον λογω και των ανοδικων jet streams που ανεβαζουν απο τον Ισημερινο προς τους πολους τους υδροχλωροφθορανθρακες και εκει λογω χαμηλων θερμοκρασιων συμπυκνωνονται, επιπλεον το οζον παραγεται στους πολους και κατεβαινει παλι με τα jet streams προς τον ισημερινο κλπ κλπ.
Το όζον δημιουργείται και διαλύεται όπου υπάρχει οξυγόνο και ηλιακή ακτινοβολία, δηλαδή παντού.
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
πήζον bot
Δημοσιεύσεις: 18382
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 20:31

Re: Κλιματική αλλαγή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πήζον bot » 29 Σεπ 2019, 17:31

θα ηθελα μια εκτιμηση απ ολους τους επιστημονες του γκουγκλ γιατι ενω καιγονταν 2 μηνες και βαλε οι πνευμονες του πλανητη (αμαζονις σιβηρια), δεν εγινε συλλογικη διακρατικη προσπαθεια κατασβεσης.
αντιθετα δολοφονηθηκε ακτιβιστης στον αμαζονιο.
ευχαριστω

Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Κλιματική αλλαγή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 29 Σεπ 2019, 17:33

Χώρια που οι επιστήμονες που λένε ότι είναι όντως ανθρωπογενής η κλιματική αλλαγή δεν το λένε επειδή έτσι τους κατέβηκε. Το λένε με χιλιάδες διαφορετικές παρατηρήσεις και μοντέλα που συμφωνούν με αυτόν τον ισχυρισμό.
ονοματα εχουν αυτοι η επιστημονες?

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θετικές Επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών