Η Microsoft αγοράζει το github;

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Η Microsoft αγοράζει το github;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 04 Ιουν 2018, 21:56

Η αναβάθμιση των γουίνδος ήρθε λίγες μέρες πριν το GDPR... ποιος ξέρει τι γλυτώσαμε... σαν να πηγαίνει πιο γρήγορα το σύστημα.
the end

mec

Re: Η Microsoft αγοράζει το github;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mec » 04 Ιουν 2018, 22:17

Dwarven Blacksmith έγραψε:
04 Ιουν 2018, 21:46
Τι εννοείς να βάλει χέρι και γιατί είναι πρόβλημα;
Έχει ήδη συνεισφέρει στο λίνουξ οπως έβαλα ήδη, και θα συνεχίσει να το κάνει.
Το linux είναι το μέλλον, γιατί είναι πιο γερό σαν σύστημα. Η Google εκτόπισε την microsoft στα κινητά με linux (android) και θα επεκταθεί και στα desktops. Αν θέλει να επιβιώσει η microsoft μόνο με linux θα μπορέσει. Η κυριαρχία του windows ήταν δυνατή στο παρελθον, επειδή το mac ήταν ακριβό και το linux αφενός δεν είχε ωριμάσει κι αφετέρου οι δημιουργοί του δεν σκέφτονταν εμπορικά. Τώρα όμως αυτό έχει αλλάξει.

Τα νέα windows πιστεύω ότι θα είναι windows μόνο κατ'όνομα. Θα χτιστούν πάνω στο linux, γιατί η δομή των windows δεν μπορεί να προσφέρει αρκετή προστασία. Το να ξανασχεδιαστούν το βλέπω χωρίς νόημα, διότι το linux είναι τζαμπα και στη δημιουργία και στη συντήρηση και η microsoft δεν φαίνεται να βγάζει πολλά λεφτά από την πώληση του ιδιου του λειτουργικού της.

Το πρόβλημα για τους λινουξάδες είναι ότι παρόλο που η δομή του λινουξ εξασφαλίζει προστασία ως ένα βαθμό, μέχρι στιγμής είναι προστατευμένο από ιούς, spywares κι άλλα κακά, επειδή δεν είναι και στόχος. Έχουμε άνετη επικοινωνία με χρήστες windows γιατί οι ιοί τους κλπ δεν μας κάνουν κακό. Αν το windows βασιστεί στο linux θα έχουμε κατά βάσιν το ίδιο σύστημα και θα χάσουμε την ησυχία που έχουμε τώρα.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 23746
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Η Microsoft αγοράζει το github;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 04 Ιουν 2018, 22:23

παιδιά το git δεν έχει σχέση με το linux. H ms τώρα που μιλάμε, ειναι ο πιο ενεργός χρήστης στο github, άσχετα με το λινουξ πράγματα.

mec

Re: Η Microsoft αγοράζει το github;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mec » 04 Ιουν 2018, 23:01

enaon έγραψε:
04 Ιουν 2018, 22:23
παιδιά το git δεν έχει σχέση με το linux. H ms τώρα που μιλάμε, ειναι ο πιο ενεργός χρήστης στο github, άσχετα με το λινουξ πράγματα.
Δεν νομίζω ότι η αγορά αυτή άφησε αδιάφορους τους χρήστες linux. Εγώ έχω λογαριασμό εκει και με ενοχλεί κάπως. Έχω την εντύπωση ότι άλλος ένας ελευθερος χώρος έπεσε στα πλοκάμια αυτής της εταιρείας, που οι πρακτικές της στο παρελθόν δεν ήταν και οι καλύτερες. Για δοκίμασε να αγοράσεις υπολογιστή απαιτώντας επιστροφή χρημάτων για το λειτουργικό της, αν εισαι χρήστης λινουξ και δεν το χρειάζεσαι και θα δείς πόσο δύσκολο είναι.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 23746
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Η Microsoft αγοράζει το github;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 04 Ιουν 2018, 23:19

τα έχεις λίγο μπερδέψει μεκ νομίζω. Δεν υπάρχει σχέση ανάμεσα στο λινουξ και το git, πέρα από ότι είναι και τα δύο πρότζεκτ του τορβαλντς. Το git είναι εργαλείο διαχείρισης κώδικα, κάθε κώδικα, όχι μόνο ανοικτού κώδικα.
mec_ έγραψε:
04 Ιουν 2018, 23:01
Για δοκίμασε να αγοράσεις υπολογιστή απαιτώντας επιστροφή χρημάτων για το λειτουργικό της, αν εισαι χρήστης λινουξ και δεν το χρειάζεσαι και θα δείς πόσο δύσκολο είναι.
το θυμάμαι αυτό, έλεος, είναι η ms τρελή, αλλά είμαστε και εμείς για δέσιμο. Προσπάθησε να πάρεις πορτοκαλάδα απο το περίπτερο, αλλά να πεις θες να επιστρέψεις το περιεχόμενο, θα βάλεις στημένο χυμό στο σπίτι, το μπουκάλι θες μόνο.

μετά πάρε ένα μακ αιρ, και κάνε το ίδιο με την απλε, πες τους θέλεις τα λεφτά σου πίσω για το osx, θα βάλεις λινουξ :)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος enaon την 04 Ιουν 2018, 23:25, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38110
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Η Microsoft αγοράζει το github;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 04 Ιουν 2018, 23:24

Ναι κι εγώ έτσι νομίζω πάντως, δεν θα αλλάξει και τίποτα σπουδαίο, πάλι θα μπορούμε να ενημερώνουμε ο άλλος τον έναον αν κλείσει πχ κι αυτό χωρίς να μας πάρουν χαμπάρι οι ομοφυλόφιλοι.
(:
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Η Microsoft αγοράζει το github;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 04 Ιουν 2018, 23:28

:lol:

Μήπως ενδιαφέρονται και για το πχώρουμ??
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 23746
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Η Microsoft αγοράζει το github;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 04 Ιουν 2018, 23:30

sys3x έγραψε:
04 Ιουν 2018, 23:24
Ναι κι εγώ έτσι νομίζω πάντως, δεν θα αλλάξει και τίποτα σπουδαίο, πάλι θα μπορούμε να ενημερώνουμε ο άλλος τον έναον αν κλείσει πχ κι αυτό χωρίς να μας πάρουν χαμπάρι οι ομοφυλόφιλοι.
(:
έτσι θα γίνεται η αντίσταση στο μέλλον, θα γράφουν οι άνθρωποι μηνύματα στα σχόλια του κώδικα της μηχανής. Είμαστε πρωτοπόροι.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38110
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Η Microsoft αγοράζει το github;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 04 Ιουν 2018, 23:41

Spiros252 έγραψε:
04 Ιουν 2018, 23:28
:lol:

Μήπως ενδιαφέρονται και για το πχώρουμ??
Ήδη έχουν στείλει κάποιον, μπινγκ βοτ νομίζω τον λένε, πάντως αν το κάνουν αυτό για την κορτάνα τηνγμσν.
:003:
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38110
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Η Microsoft αγοράζει το github;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 04 Ιουν 2018, 23:42

enaon έγραψε:
04 Ιουν 2018, 23:30
sys3x έγραψε:
04 Ιουν 2018, 23:24
Ναι κι εγώ έτσι νομίζω πάντως, δεν θα αλλάξει και τίποτα σπουδαίο, πάλι θα μπορούμε να ενημερώνουμε ο άλλος τον έναον αν κλείσει πχ κι αυτό χωρίς να μας πάρουν χαμπάρι οι ομοφυλόφιλοι.
(:
έτσι θα γίνεται η αντίσταση στο μέλλον, θα γράφουν οι άνθρωποι μηνύματα στα σχόλια του κώδικα της μηχανής. Είμαστε πρωτοπόροι.
Είμαστε ρεπστ είμαστε.
:D
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43563
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Η Microsoft αγοράζει το github;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 04 Ιουν 2018, 23:44

Καλά εσείς οι δύο είστε ο ένας fork του άλλου, λογικό το βρίσκω.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 23746
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Η Microsoft αγοράζει το github;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 04 Ιουν 2018, 23:44

πάντως η ms είναι τεράστια εταιρία.

Φάγαμε την μισή μας ζωή να την βλέπουμε να γίνεται γίγαντας, και την άλλη μισή θα την φάμε να την βλέπουμε να πέφτει.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Η Microsoft αγοράζει το github;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 04 Ιουν 2018, 23:55

Πάνας έγραψε:
04 Ιουν 2018, 21:56
Η αναβάθμιση των γουίνδος ήρθε λίγες μέρες πριν το GDPR... ποιος ξέρει τι γλυτώσαμε... σαν να πηγαίνει πιο γρήγορα το σύστημα.


Εικόνα
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
shrike
Δημοσιεύσεις: 4282
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 08:39
Phorum.gr user: Isildur
Τοποθεσία: Παρά θῖν' ἁλὸς

Re: Η Microsoft αγοράζει το github;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από shrike » 05 Ιουν 2018, 00:06

Χαοτικός έγραψε:
04 Ιουν 2018, 23:55
Πάνας έγραψε:
04 Ιουν 2018, 21:56
Η αναβάθμιση των γουίνδος ήρθε λίγες μέρες πριν το GDPR... ποιος ξέρει τι γλυτώσαμε... σαν να πηγαίνει πιο γρήγορα το σύστημα.


Εικόνα
Ίσως τού φαίνεται ότι τρέχει πιο γρήγορα, μετά από 2-3 μέρες με κολλήματα. Άκουσα ότι το πάθανε αρκετοί, προφανώς λόγω "παρατεταμένης" αναβάθμισης (αυτή η παπαριά με τα 10άρια, που για να ολοκληρωθεί το update πρέπει να γίνουν 748 restarts).

Α, και φυσικά, ποτέ 10άρια χωρίς OOSU, ε;


mec

Re: Η Microsoft αγοράζει το github;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mec » 05 Ιουν 2018, 00:16

enaon έγραψε:
04 Ιουν 2018, 23:19
τα έχεις λίγο μπερδέψει μεκ νομίζω. Δεν υπάρχει σχέση ανάμεσα στο λινουξ και το git, πέρα από ότι είναι και τα δύο πρότζεκτ του τορβαλντς. Το git είναι εργαλείο διαχείρισης κώδικα, κάθε κώδικα, όχι μόνο ανοικτού κώδικα.
Ναι, μάλλον έχεις δίκιο, δεν βλέπω να γράφει κάπου ότι είναι μόνο για opensource.
το θυμάμαι αυτό, έλεος, είναι η ms τρελή, αλλά είμαστε και εμείς για δέσιμο. Προσπάθησε να πάρεις πορτοκαλάδα απο το περίπτερο, αλλά να πεις θες να επιστρέψεις το περιεχόμενο, θα βάλεις στημένο χυμό στο σπίτι, το μπουκάλι θες μόνο.

μετά πάρε ένα μακ αιρ, και κάνε το ίδιο με την απλε, πες τους θέλεις τα λεφτά σου πίσω για το osx, θα βάλεις λινουξ :)
Όταν αγοράζεις πορτοκαλάδα, αγοράζεις ΕΝΑ προιόν, την πορτοκαλάδα. Το μπουκάλι είναι η συσκευασία.

Στην περίπτωση του mac είναι δύο προίοντα της ιδίας μάρκας, αλληλένδετα βάσει σχεδιασμού. Αν αυτό μπορεί να καταρριφθεί νομικά δεν το ξέρω, διοτι δεν γνωρίζω πολλά από mac.

Στην περίπτωση pc και windows έχουμε δύο προιόντα από διαφορετικές εταιρείες, που η αγορά του ενός δεν μπορεί να υποχρεώσει τον αγοραστή στην αγορά του άλλου. Αυτό στην Γαλλία λέγεται συνδεδεμένη πώληση, είναι παρανομία και τιμωρείται. Όμως στην περίπτωση της ms επιτρέπεται με το σκεπτικό ότι ο μέσος χρήστης μπορεί να μην έχει την ικανότητα να κάνει εγκατάσταση συστήματος, αλλά αυτό υποχρεώνει την microsoft να κάνει επιστροφή χρημάτων, εάν ζητηθεί. Η επιστροφή των windows είναι 80Ε. Η ms κάνει τη δύσκολη. αλλά έχει φάει αρκετά πρόστιμα και τώρα λίγο πολύ συμμορφώνεται.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mec την 05 Ιουν 2018, 00:19, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών