ΠΩΣ ΠΗΓΑΜΕ ΣΤΗΝ ΣΜΥΡΝΗ (ΕΠΙΣΗΜΑ ΠΡΑΚΤΙΚΑ)

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές
ΤΑΥΓΕΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 1399
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2018, 20:08
Phorum.gr user: ΤΑΥΓΕΤΗΣ

ΠΩΣ ΠΗΓΑΜΕ ΣΤΗΝ ΣΜΥΡΝΗ (ΕΠΙΣΗΜΑ ΠΡΑΚΤΙΚΑ)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΥΓΕΤΗΣ » 11 Δεκ 2019, 20:13

Το πως πηγαμε στην σμυρνη είναι λιγο πολύ γνωστο και ...διαστρευλωμενο.Δυστυχως κανεις από τους καθηγηταδες πανεπιστημιου που χρυσοπληρώνονται δεν εχει μπει στον κοπο να κοιταξει τα επισημα πρακτικα των 3 μεγαλων(αγγλου,γαλλου ,αμερικανου ηγετη ο ιταλος απουσιαζε)και να μας τα βαλει αυτουσια.Υπαρχουν τα πρακτικα σε δυο τομους γραμμενα από τον γραμματεα της συσκέψεως Πωλ Μαντου.Προσφατα διαβασα ένα βιβλιο ενός δημοσιογραφου για της συνθηκη των βερσαλιων (που μας εστειλε στην σμυρνη) καθως και τα απομνημονεύματα του Αγγλου στραταρχου Ουίλσον(συνοονοματου του Αμερικαου προεδρου)και συμφωνουν.Πως διαβολο δεν τα πηραν χαμπαρι τοσοι και τοσοι ,..δημοκρατες καθηγηταδες;
Στην συζητηση που βαζω (σε μεταφραση google)πηραν μερος ο προεδρος γουιλσον,ο γαλλος πρωθυπουργος κλεμανσω,ο αγγλος Λουντ Τζωρτζ,ο αργηγος του στρατου της Βρετανικης αυτοκρατοριας Ουίλσον και ο Αμερικανος ναυαρχος Μπλις .


ΠΩΣ ΠΗΓΑΜΕ ΣΤΗΝ ΣΜΥΡΝΗ


Συζήτηση μεταξύ του Προέδρου Wilson, MM. Clemenceau, Lloyd George, Βενιζέλος και στρατηγούς Sir Henry Wilson και Bliss *

Μαΐου 10, 1919, 3 μ.μ.

Κ. Lloyd George. Πρέπει να κανονίσουμε την προσγείωση στη Σμύρνη. Το καλύτερο πράγμα είναι να φτάσουν πρώτα οι γάλλοι ή οι αγγλικοί ναυτικοί ελαφροί πεζούς, με τη σειρά να μετατρέψουν τα φρούρια στα ελληνικά στρατεύματα μόλις εμφανιστούν. Πρόεδρος Wilson. Οι Τούρκοι και οι Ιταλοί πρέπει να ενημερώνονται εκ των προτέρων.
Sir Henry Wilson. Οι Τούρκοι πρέπει να ενημερώνονται, κατ 'αρχήν, από τον ναύαρχο Calthorpe, 1 δεδομένου ότι πρόκειται για μέτρο που έχει ληφθεί για την εκτέλεση της σύμβασης ανακωχής.

Γενικός Γραμματέας. Όχι μόνο οι Τούρκοι, αλλά και οι Ιταλοί πρέπει να προειδοποιούνται εκ των προτέρων. διαφορετικά πηγαίνουμε στο άγνωστο.

Μ. Βενιζέλος. Αν ειδοποιήσετε τους Ιταλούς τώρα, θα ειδοποιήσουν τους Τούρκους. θα ήταν προτιμότερο να αφήσουμε τον Ναυάρχιο Κάλτορπ να το φροντίσει ο ίδιος την κατάλληλη στιγμή.

Sir Henry Wilson. Σε αυτή την περίπτωση, νομίζω ότι οι Ιταλοί θα προσπαθήσουν να συμμετάσχουν στην προσγείωση.

Κ. Lloyd George. Θα ήταν σοβαρό να τους αφήσουμε να καταλάβουν τα φρούρια.

Πρόεδρος Wilson. Εάν ο αγγλικός ναύαρχος μίλησε μόνο με τους Τούρκους, ο κίνδυνος είναι ότι θα μπορούσε να βρεθεί αντιμέτωπος με έναν ιταλό διοικητή ο οποίος θα ρωτήσει τι σκοπεύει να κάνει και ποιος άλλωστε θα ενεργήσει χωρίς εντολές.

Κ. Lloyd George. Ο ναύαρχος Κάλτορπ δεν έχει εξουσία στα ιταλικά πλοία στα νερά του;

Sir Henry Wilson. Εάν οι Ιταλοί τυχαίνουν ένα τάγματος πεζικού στο χέρι και μας λένε «Θα σας βοηθήσουμε», πώς θα τους απαντήσουμε;

Κ. Lloyd George. Ο ναύαρχος Calthorpe θα απαντήσει ότι δεν έχει σχετικές οδηγίες.

Γενικός Γραμματέας. Ο ιταλός διοικητής, αν δεν έχει λάβει ούτε εντολές, θα σκέφτεται τον εαυτό του να υποχρεωθεί να προσγειωθεί - για να κάνει διπλή βεβαιότητα.

Κ. Lloyd George. Οι Ιταλοί πρέπει να ενημερώνονται από τη Δευτέρα. Η προσγείωση δεν μπορεί να πραγματοποιηθεί πριν από την Τετάρτη το πρωί. ο Ιταλός ναύαρχος θα ειδοποιηθεί την Τρίτη.

Μ. Βενιζέλος. Εάν ο Ναύαρχος Κάλτορπε, ως διοικητής των συμμαχικών ναυτικών δυνάμεων στο Αιγαίο, προχωρήσει στο ίδιο το σημείο, ο Ιταλός διοικητής δεν θα κάνει τίποτα χωρίς τη συγκατάθεσή του. Όλα θα πάνε καλά, υπό την προϋπόθεση ότι τα γαλλικά και τα αγγλικά στρατεύματα θα καταλάβουν αμέσως τα οχυρά.

Κ. Lloyd George. Θεωρείτε απαραίτητο να είναι παρών ο ναύαρχος Calthorpe;

Πρόεδρος Wilson. Ετσι νομίζω.

Μ. Βενιζέλος. Έλαβα μια αποστολή από τον εκπρόσωπό μας στην Κωνσταντινούπολη, 2 ο οποίος είχε συνομιλία με τον ναύαρχο Κάλτορπε. Αν

1 Ο Adm Sir Somerset Arthur Gough-Calthorpe, αρχηγός των ναυτικών συμμαχικών δυνάμεων στην ανατολική Μεσόγειο και Βρετανός Ύπατος Αρμοστής στην Κωνσταντινούπολη.
ο τελευταίος πήγε στη Σμύρνη τώρα, δεν θα υπήρχε κανένας που να πάρει τη θέση του στην Κωνσταντινούπολη από τότε που ο ναυάρχης Σεύμουρ είναι προς το παρόν στη Μαύρη Θάλασσα.

Κ. Lloyd George. Νομίζω ότι είναι σημαντικό για τον ναύαρχο Calthorpe να πάει προσωπικά στη Σμύρνη. Οι Τούρκοι, υπό αυτές τις συνθήκες, δεν θα προκαλέσουν δυσκολίες. Ο Ναύαρχος Seymour θα πρέπει να ανακληθεί αμέσως στην Κωνσταντινούπολη και θα πρέπει να ειδοποιήσει την οθωμανική κυβέρνηση.

Μ. Clemenceau. Μπορώ να εγκρίνω αυτή τη μέθοδο.

Πρόεδρος Wilson. Όσο για τους Ιταλούς, θα τους ειδοποιήσουμε εδώ.

Κ. Lloyd George. Την επόμενη Δευτέρα.

Πρόεδρος Wilson. Και ο ναύαρχος Calthorpe θα ενημερώσει τους Τούρκους δώδεκα ώρες πριν από την προσγείωση.

Κ. Lloyd George. Μόλις το γνωρίζουν οι Ιταλοί, θα προειδοποιήσουν αμέσως τους Τούρκους. Δεν πιστεύει ο Μ. Βενιζέλος ότι οι Ιταλοί και οι Τούρκοι συνεργάζονται;

Μ. Βενιζέλος. Ναί; οι Ιταλοί είναι επίσης χέρι με τους Βούλγαρους.

Κ. Lloyd George. Το σημαντικό πράγμα που αφορά τους Τούρκους είναι να δείξουν τις γαλλικές και αγγλικές σημαίες στην οροσειρά της Σμύρνης.

Sir Henry Wilson. Είναι απαραίτητο να μην ενεργήσουμε χωρίς να ειδοποιούμε εγκαίρως τους Τούρκους. Είναι πάντα επικίνδυνο να εμφανίζεται κανείς μπροστά σε ένα φρούριο και να απαιτεί την παράδοσή του. Με στρατιώτες όπως οι Τούρκοι, έχουμε κάθε πιθανότητα να απολυθούν.

Κ. Lloyd George. Πρέπει να τους δοθεί αρκετός χρόνος για να λάβουν την εντολή να παραδώσουν τα φρούρια.

Μ. Βενιζέλος. Αυτός είναι ο λόγος για τον οποίο θα τους ζητούσα να παραδώσουν τα φρούρια τριάντα έξι ώρες νωρίτερα. εάν επικαλεστούμε τους όρους της ανακωχής, δεν θα κάνουν καμία δυσκολία. Δώδεκα ώρες αργότερα, δηλαδή είκοσι τέσσερις ώρες πριν από την προσγείωση, θα τους ενημερώσω για την άφιξη των στρατευμάτων.

Μ. Clemenceau. Θα ήθελα ο ναύαρχος de Bon να συμμετάσχει σε αυτή τη συζήτηση και θα τον ζητήσω.

Κ. Lloyd George. Μπορεί να μην είναι απαραίτητο να προσγειώσετε πολλούς άνδρες. Είναι τα οχυρά της Σμύρνης πολύ μεγάλα;

Sir Henry Wilson. Οχι; μια φρουρά των είκοσι ανδρών είναι αρκετή για να φρουρήσει κάθε ένα από αυτά τα οχυρά.

- Εισάγεται ο διοικητής ντε Μόν.

-Μετά από διαβούλευση, αποφασίζεται ότι οι Τούρκοι θα ειδοποιηθούν τη Δευτέρα το πρωί, την ιταλική κυβέρνηση το βράδυ της Δευτέρας, και ο χρόνος της προσγείωσης θα ανακοινωθεί στους Τούρκους την Τρίτη το πρωί, είκοσι τέσσερις ώρες θα είναι / ώρα της επιχείρησης.

Κ. Lloyd George. Πόσα γαλλικά στρατεύματα μπορείτε να αναπτύξετε επί τόπου;

Ο ναύαρχος de Bon. Μπορούμε να παρέχουμε μεταξύ 300 και 400 θαλάσσιο φως πεζικού.

Κ. Lloyd George. Αρκετά.

Ο ναύαρχος de Bon. Αν ο ναύαρχος Κάλτορπε εγκαταλείψει την Κωνσταντινούπολη, ο ναύαρχος Αμέτ, ο οποίος είναι εκεί, θα μπορούσε να αναλάβει την επικοινωνία με τους Τούρκους.

Sir Henry Wilson. Θα ζητήσετε από τους Ιταλούς να απέχουν από την προσγείωση στρατευμάτων;

Κ. Lloyd George. Όχι, θα τους ζητήσουμε μόνο να τοποθετήσουν τα στρατεύματα προσγείωσής τους με εντολή του ναυάρχου Calthorpe.

11 ΜΑΙΟΥ 1919
Συζήτηση μεταξύ του Προέδρου Wilson και του MM. Clemenceau, Balfour και Βενιζέλος *

11 ΜΑΪΟΥ 1919, NOON

Κ. Balfour. Βλέπω ότι υπήρξε αδιακρισία στην Κωνσταντινούπολη και ότι οι Τούρκοι ενημερώθηκαν - από αυτό που φαίνεται, από τους δικούς μας εκπροσώπους - για τις προθέσεις μας για τη Σμύρνη. Είμαι πολύ ενοχλημένος γι 'αυτό.

Μ. Clemenceau. Πρέπει να σας ζητήσω να καθυστερήσετε τη δράση μας για σαράντα οκτώ ώρες. πρέπει να είμαστε πράγματι προσεκτικοί όσον αφορά τη θέση μας σχετικά με τους Ιταλούς. Θα τους πούμε ότι είμαστε αναγκασμένοι να λάβουμε μια απόφαση εν απουσία τους, αλλά ότι θέλουμε να τους μιλήσουμε γι 'αυτό πριν τεθεί σε ισχύ.

Έκανα το χρόνο να επανεξετάσω τη Συνθήκη του Λονδίνου και τη συμφωνία του Saint-Jean de Maurienne. Ο κ. Lloyd George δήλωσε την άλλη μέρα ότι η υπόσχεση να δοθεί στη Σμύρνη στην Ιταλία εξαρτάται από την ιταλική συμμετοχή στη στρατιωτική δράση της Αγγλίας στη Μέση Ανατολή. τώρα, δεν βρίσκω μια λέξη γι 'αυτό στη σύμβαση του Saint-Jean de Maurienne. Η μνήμη του κ. Lloyd George τον προδόθηκε. Γνωρίζω πολύ καλά ότι, με τη Συνθήκη του Λονδίνου, οι Ιταλοί δεσμεύτηκαν να κηρύξουν αμέσως τον πόλεμο εναντίον των εχθρών μας και ότι δήλωσαν μόνο πόλεμο κατά της Γερμανίας μετά από δεκατρείς μήνες και κατά της Τουρκίας μετά από δεκαοκτώ μήνες.
Κ. Balfour. Η Συνθήκη του Λονδίνου παρείχε αποζημιώσεις στην Ιταλία σε περίπτωση που εμείς οι ίδιοι πραγματοποιούσαμε εξαγορές στην Εγγύς Ανατολή.

Μ. Clemenceau. Δεν πρέπει να δοθεί στους Ιταλούς η ευκαιρία να δηλώσουν ότι, αφού τους αρνήθηκαν τα Fiume, τα οποία δεν τους είχαν υποσχεθεί, τα αρνούμαστε από τη Σμύρνη, αφού τα υποσχέθηκε σε αυτούς.

-Κύριος. Ο Balfour επαναδιατυπώνει τη Συνθήκη του Λονδίνου (περίληψη):

Σε περίπτωση εξαγορών από τις εξουσίες στην ανατολική Μεσόγειο, η Ιταλία θα λάβει αποζημίωση στην επαρχία Adalia, όπου τα συμφέροντά της έχουν ήδη αναγνωριστεί από τις Συμμαχικές Δυνάμεις και εάν η Οθωμανική Αυτοκρατορία πρέπει να χωριστεί, η Ιταλία θα έχει το δικαίωμα να καταλάβει ορισμένες καθορισμένες περιοχές.

Κ. Balfour. Είχα πολλές συνομιλίες για το θέμα αυτό στο Λονδίνο - με τον Μαρκίσκο Ιμπριάλι, τον Μ. Paul Cambon και τον ρωσικό Charge d'Affaires.1 Ήταν ζήτημα να προσδιοριστεί με μεγαλύτερη ακρίβεια η υποχρέωση αυτή. Αυτή ήταν η κατάσταση όταν έφυγα για την Αμερική.2 Κατά τη δική μου απουσία, οι Ιταλοί ζήτησαν μια λύση αμέσως. Είχα δείξει την αντίθεσή μου στις υποψίες τους απέναντι στη Σμύρνη. στο Saint-Jean de Maurienne, ο κ. Lloyd George, χωρίς καμία αμφιβολία για βάσιμους λόγους, τα υποσχέθηκε σε αυτούς. Πράγματι, την άλλη μέρα είπε ότι ήταν σε αντάλλαγμα για μια υπόσχεση συνεργασίας στην Ασία. αλλά, όπως είπε ο κ. Clemenceau, η μνήμη του τον εξαπάτησε.

Αυτό που μπορούμε να πούμε είναι ότι αυτή η υπόσχεση δεν μας δεσμεύει, διότι εξαρτάται από τη συγκατάθεση της Ρωσίας και ότι αυτή η συγκατάθεση δεν δόθηκε ποτέ.

Πρόεδρος Wilson. Όποια και αν είναι η θέση μας από καθαρά νομική άποψη, δεν βλέπω πώς μπορούμε να δικαιολογήσουμε ηθικά την παραχώρηση της Σμύρνης στην Ιταλία.

Ο Sir Maurice Hankey. Το έγγραφο που εκδίδεται από τη διαπραγμάτευση στο Saint-Jean de Maurienne είναι μάλλον ασαφές. αλλά δεν υπάρχει αμφιβολία ότι υπογράφηκε υπό την προϋπόθεση της συναίνεσης της Ρωσίας.

Μ. Clemenceau. Αυτό μπορούμε να πούμε στους Ιταλούς.

Πρόεδρος Wilson. Δεν είμαι έτοιμος να αφήσω τους Ιταλούς να κάνουν αυτό που θέλουν σε αυτό το μέρος του κόσμου. Δεν εμπιστεύομαι τις προθέσεις τους. Εάν δημοσιεύσω στην Αμερική όλα όσα γνωρίζουμε για τη δραστηριότητά τους και τις πληγές, θα προκαλούσε την πυρκαγιά της infernal μηχανής τους.

Μ. Clemenceau. Σε κάθε περίπτωση, σας ζητώ να καθυστερήσετε τη δράση μας στη Σμύρνη. Επιμένω, επιπλέον, ότι τα στρατεύματά μας προσγειώνονται μαζί. Εγώ
1 Konstantin Dmitrievich Nabokov.
2 Δηλαδή όταν ξεκίνησε την λεγόμενη αποστολή Balfour στις Ηνωμένες Πολιτείες τον Απρίλιο του 1917.

Συμφωνώ μαζί σας για να μην αφήσετε τους Ιταλούς να καταλάβουν τα οχυρά. αλλά αν δεν προσγειωθούν μαζί μας και εσείς, θα βρεθούμε σε κακή θέση. Προτείνω στους Γάλλους, Αγγλικούς και Ιταλούς να προσγειωθούν ταυτόχρονα, με αμοιβαία υπόσχεση να αποβιβαστούν όταν έρθουν οι Έλληνες να πάρουν τη θέση τους.

Πρόεδρος Wilson. Οι Ιταλοί μπορούν να μας αντιταχθούν σε αυτό το σημείο.

Μ. Clemenceau. Πρέπει να περιμένουμε αντίσταση από την πλευρά τους. Είναι καλύτερα να γίνει τώρα, όταν θα τους μιλήσουμε γι 'αυτό.

Πρόεδρος Wilson. Πιστεύετε ακράδαντα ότι η Σμύρνη πρέπει να πάει στους Έλληνες;

Μ. Clemenceau. Ναί; Σας ζητώ μόνο να καθυστερήσετε τη λειτουργία μας στη Σμύρνη για τουλάχιστον είκοσι τέσσερις ώρες. Θα πούμε στους Ιταλούς ότι είμαστε αναγκασμένοι να λάβουμε αυτήν την απόφαση, εν απουσία τους. Αν μας ρωτήσουν γιατί το κάναμε, θα τους πούμε ότι μας δόθηκαν ανησυχητικές πληροφορίες για τον κίνδυνο που διατρέχουν τα ελληνικά στοιχεία και ότι δεν μπορούσαμε να περιμένουμε την επιστροφή τους.

Κ. Balfour. Αυτό δεν θα μας βγάλει από τη δυσκολία μας, γιατί θα θέσουν το ερώτημα: "Θα φύγετε από τη Σμύρνη στους Έλληνες;"

Μ. Clemenceau. Από την πλευρά μου, είμαι έτοιμος να τα δώσω σε αυτά. αλλά δεν υπάρχει λόγος να το πούμε πριν από τη στιγμή που θα λάβουμε γενικές αποφάσεις για την τύχη των οθωμανικών εδαφών.

Μ. Βενιζέλος. Μόλις έλαβα μια αποστολή από τον διοικητή του πολεμικού μας πλοίου έξω από τη Σμύρνη. Αναφέρει ότι το ιταλικό θωρηκτό Regina Elena έχει προσγειωθεί εργάτες στη Scala Nuova οι οποίοι έχουν εξοπλίσει τις προβλήτες και τα στάδια προσγείωσης εν αναμονή προσγείωσης. Τριάντα ναύτες, μαζί με αξιωματικούς, προσγειώθηκαν στη συνέχεια. αλλά δύο ημέρες αργότερα, απομονώθηκαν, μετά από ένα είδος επιθεώρησης της ακτής. Οι εκφορτώσεις αυτού του τύπου φαίνεται να δείχνουν σχέδια στη Σμύρνη. Η Συνθήκη του Λονδίνου, όσο μπορώ να πω, υποσχέθηκε στους Ιταλούς Adalia. Αλλά όταν μιλάμε για την Ανταλία, αποκλείουμε τη Σμύρνη. διαφορετικά όλος ο νότος της Μικράς Ασίας θα πήγαινε στους Ιταλούς.

Όσο για τη διάσκεψη του Saint-Jean de Maurienne, ο M. Ribot μου εξήγησε τι συνέβη εκεί: οι επικεφαλής των συμμαχικών κυβερνήσεων συγκεντρώθηκαν εκεί για να συζητήσουν την επιστολή του αυστριακού αυτοκράτορα στον πρίγκιπα Sixtus του Bourbon 3 και όχι για να συζητήσουν θέματα της Ασίας. Ο κ. Lloyd George αποκάλυψε ξαφνικά στον κ. Ribot ότι αποφάσισε να προσφέρει στη Σμύρνη στην Ιταλία, έτσι

3 Σχετικά με αυτό, τη λεγόμενη υπόθεση Sixtus, βλέπε Arthur J. May, The Passing of the Haps burg Μοναρχία, 1914-1918, 2 vols. (Philadelphia, 1966), I, 486-91. II, 630-36.
να κλίνει η ιταλική κυβέρνηση προς την ιδέα μιας ξεχωριστής ειρήνης με την Αυστρία. Έτσι, η προσφορά της Σμύρνης στην Ιταλία δεν ήταν αποτέλεσμα διαπραγματεύσεων. έγινε με πρωτοβουλία της Αγγλίας στον Baron Sonnino, ο οποίος φυσικά το αποδέχθηκε και ο οποίος, επιπλέον, αντιτίθεται στην ιδέα μιας ξεχωριστής ειρήνης με την Αυστρία.

Οι Ιταλοί έχουν ήδη πραγματοποιήσει εκφορτώσεις, όχι μόνο στην Adalia, αλλά στο Μαρμαρίς. φαίνεται ότι προετοιμάζονται να κάνουν το ίδιο κοντά στη Σμύρνη.

Μια επιτροπή, όπως θυμάστε, προσπάθησε να λύσει το ελληνικό ζήτημα στη Μικρά Ασία καθορίζοντας τα εθνογραφικά όρια. Κατά τον υπολογισμό των εθνοτικών πλειοψηφιών, είχα προτείνει να συμπεριληφθεί ο πληθυσμός των νησιών με εκείνους της χερσονήσου. Αλλά η πρόταση αυτή απορρίφθηκε. Ως αποτέλεσμα, η ελληνική πλειοψηφία μειώθηκε ή εξαφανίστηκε σε ορισμένες περιοχές. αυτός είναι ο λόγος για τον οποίο η χώρα στα νότια της Σμύρνης δεν μας ανατέθηκε στην έκθεση της επιτροπής. Ωστόσο, εάν η περιοχή αυτή πρέπει να τεθεί υπό ευρωπαϊκή εντολή, θα ζητήσουμε να ανατεθεί αυτή η εντολή, τουλάχιστον για μια περίοδο δέκα ετών. Δεν πρέπει να δοθεί στην Ιταλία: θα είχε ακόμα μια πολύ μεγάλη έκταση ακτής στα νότια της Ανατολίας, μαζί με μεγάλα εδάφη στο εσωτερικό, συμπεριλαμβανομένου του vilayet του Konya.

Πρόεδρος Wilson. Αλλά αν η Ιταλία έπρεπε να κρατήσει τα Δωδεκάνησα, δεν θα ήταν καλύτερα η γειτονική ηπειρωτική περιοχή να τεθεί υπό την ίδια κυβέρνηση; Από την πλευρά μου, αυτό δεν είναι αυτό που θέλω.

Μ. Βενιζέλος. Ελπίζω πραγματικά ότι τα Δωδεκάνησα δεν θα μείνουν στην Ιταλία. Δεν υπάρχει καν εκεί, όπως στη Δαλματία, ένας ιταλικός πληθυσμός 4%. Αυτά τα νησιά είναι εξ ολοκλήρου ελληνικά και ήταν πάντα εδώ και τρία χιλιάδες χρόνια. Πρέπει να πω ότι σε μια συζήτηση που είχα εδώ και λίγο καιρό με τον Μ. Ορλάντο, μου είπε: «Τα Δωδεκάνησα και η Σμύρνη θα επιστρέψουν σε σας, αλλά όταν έχουμε τακτοποιήσει τις δικές μας υποθέσεις στην Αδριατική».

Για να επιστρέψω στην προγραμματισμένη προσγείωση, έχω πληροφορίες από δύο τηλεγραφήματα από το αγγλικό ναυτικό αστέρι στην Αθήνα, τα οποία δείχνουν ότι ο ναύαρχος Κάλτορπε θα αναλάβει τα φρούρια με αγγλικά και γαλλικά τμήματα. Η προσγείωση των Ελλήνων θα πραγματοποιηθεί αργότερα, μετά από συμφωνία με την Ιταλία.

Πρόεδρος Wilson. Οι Ιταλοί δεν θα παραλείψουν να ρωτήσουν γιατί δεν πρέπει να προσγειωθούν επίσης.

Μ. Βενιζέλος. Νομίζω ότι όλα θα πάνε καλά αν ο ναυάρχης Calthorpe είναι παρόντες αυτοπροσώπως.

Μ. Clemenceau. Θα σας υπενθυμίσω ότι δεν έχουμε να κάνουμε με ένα
καθαρά στρατιωτική υπόθεση. Θα ήταν μεγάλο λάθος να προχωρήσουμε σε μια πράξη καθαρού βίου χωρίς να μιλήσουμε πρώτα με τους Ιταλούς για αυτό.

Μ. Βενιζέλος. Δεν είναι πράξη πολέμου. είναι μόνο μια αστυνομική επιχείρηση.

Μ. Clemenceau. Δεν διαθέτετε τις δυνάμεις της Συμφωνίας. Έχετε το δικαίωμα να δώσετε τη γνώμη σας και έχω το δικαίωμα να δώσω δική μου. Η ευθύνη μου είναι πάρα πολύ μεγάλη σε αυτή την υπόθεση για μένα να δεχθώ τον λιγότερο περιττό κίνδυνο.

Μ. Βενιζέλος. Δεν θα ήταν καλύτερο να πείτε στον Ναύαρχο Κάλτορπε να καλέσει τους Τούρκους να παραδοθούν στα οχυρά και να σας προειδοποιήσουν αμέσως εάν οι Τούρκοι αρνούνται;

Μ. Clemenceau. Αδύνατο: αυτό θα ήταν το χειρότερο από όλα. Βλέπετε να ζητούμε από τους Τούρκους την άδεια να καταλάβουν τα οχυρά και να εκθέσουν τον εαυτό τους στην άρνησή τους;

Κ. Balfour. Αυτό που προτάθηκε σχετικά με τους Ιταλούς ήταν ότι προσγειώνονται ταυτόχρονα με τα γαλλικά και τα αγγλικά, αλλά ότι καταλαμβάνουν τις αποβάθρες και τις αποθήκες, ενώ οι Γάλλοι και οι Άγγλοι θα κατέλαβαν τα οχυρά.

Πρόεδρος Wilson. Εάν είναι πραγματικά αναγκαίο, θα μπορούσαμε να πούμε ότι οι Ιταλοί πραγματοποίησαν προσγείωση χωρίς να μας ενημερώσουν και ότι έχουμε το δικαίωμα να κάνουμε το ίδιο.

Μ. Clemenceau. Αυτό μπορεί να είναι ένα καλό επιχείρημα στη συζήτηση που θα έχουμε μαζί τους. αλλά αυτή η συζήτηση δεν έχει ακόμη πραγματοποιηθεί.

Κ. Balfour. Θα ήθελα να υπενθυμίσω ότι αυτό το ερώτημα άπτεται δύο σημαντικών προβλημάτων που μου δίνουν πολύ άγχος στη Μικρά Ασία και στην ιταλική κατάσταση. Οι Ιταλοί, χωρίς καμία αμφιβολία, συμπεριφέρονται πολύ άσχημα. Αλλά αν δεν θέλουμε να σπάσουμε μαζί τους, θα πρέπει να βρούμε τους εαυτούς μας σε κάποιους από τους τρόπους τους.

Η κατάσταση του νου είναι πολύ μοναδική. Χθες, στο Quai d'Orsay, συζητούσαμε τα νότια σύνορα της Αυστρίας. Ο Baron Sonnino, σε μια εποχή κατά την οποία υποβλήθηκε πρόταση που δεν έρχεται σε καμία αντίθεση με τα ιταλικά συμφέροντα, φώναξε: "Η ατμόσφαιρα εδώ φαίνεται εντελώς εχθρική προς την Ιταλία!" Πιστέψτε με: όσον αφορά τους, είμαστε σαν ένας άνθρωπος που περπατά σε πολύ λεπτό πάγο. Ίσως τελειώσει η σύγκρουση, αλλά δεν πρέπει να κάνουμε τίποτα για να το κατακλύσουμε. Αυτή η επιχείρηση για τη Σμύρνη, στα μυαλά των Ιταλών, θα συνδεθεί με την επιχείρηση της Αδριατικής, όπως συζητήσαμε χθες, σχετικά με το σιδηροδρομικό σταθμό από την Τεργέστη στο Villach. Μπορούμε να αναγκασθούμε σε μια σύγκρουση. αλλά αν δεν θέλετε να το προκαλέσετε οι ίδιοι, κάνετε αυτό που ζητά ο κ. Clemenceau, μιλήστε πρώτα με τους Ιταλούς. Θα δούμε αν αυτή η συζήτηση προκαλεί έκρηξη.
Πρόεδρος Wilson. Εγώ είμαι έτοιμος να εκραγώ. Σύντομα θα είμαι υποχρεωμένος να μιλήσω. Παντού, οι Ιταλοί δημιουργούν κινδύνους για την ειρήνη από την αδικία των αξιώσεων τους. Εάν η περίπτωσή τους ήταν εκτεθειμένη δημόσια στην ωμότητα της, ολόκληρος ο κόσμος θα τα εγκατέλειπε. Πάντα είπα ότι επιφυλασσόμουν το δικαίωμά μου να απευθύνομαι στη χώρα μου.

Κ. Balfour. Απαιτείται πολιτική συνδιαλλαγής, τουλάχιστον μέχρι την υπογραφή της ειρηνευτικής συνθήκης με τη Γερμανία.

Πρόεδρος Wilson. Οι Γερμανοί υπολογίζουν ήδη στο διάλειμμα μας με την Ιταλία.

Κ. Balfour. Αυτό θα δημιουργούσε την πιο οδυνηρή κατάσταση.

Πρόεδρος Wilson. Πρέπει να μιλήσουμε αύριο μαζί τους.

Κ. Balfour. Ποια ήταν η προέλευση της απόφασής μας; Ήταν οι πρώτοι που μας μίλησαν οι Έλληνες για τους φόβους τους για σφαγές στη Μικρά Ασία;

Μ. Βενιζέλος. Όχι, μου ζητήθηκε η γνώμη όταν η συζήτηση είχε ήδη αρχίσει. Όπως και εσείς, είχα λάβει ανησυχητικές πληροφορίες για την κατάσταση στη Μικρά Ασία. Είπα ότι ήταν αδιανόητο τα ελληνικά στρατεύματα να παραμείνουν ανενεργά στη Μακεδονία, ενώ οι Τούρκοι σφαγιάζουν τους ελληνικούς πληθυσμούς στην Ασία.

Κ. Balfour. Μη φοβάσαι ότι, αν προσγειωθεί στη Σμύρνη, θα προκαλούσε μόνο σφαγές σε άλλα μέρη της χώρας;

Μ. Βενιζέλος. Οχι; οι Τούρκοι σέβονται τη δύναμη.

Κ. Balfour. Δεν επιστρέφω στην απόφαση που ελήφθη. το ερώτημα είναι πώς να το εκτελέσετε.

Πρόεδρος Wilson. Δεν είναι καλύτερο να στείλετε τον ναύαρχο Calthorpe στη Σμύρνη και να του πείτε να τηρεί και να αναμένει εντολές;

Κ. Balfour. Ποια αλλαγή στην προηγούμενη απόφασή μας προτείνει ο κ. Clemenceau;

Μ. Clemenceau. Ζητώ να περιμένουμε είκοσι τέσσερις ώρες.

Πρόεδρος Wilson. Προτείνω να στείλουμε χωρίς καθυστέρηση τον ναύαρχο Calthorpe, αναβάλλοντας την εκτέλεση κατά είκοσι τέσσερις ώρες.

Μ. Clemenceau. Δεν βλέπω τίποτα λάθος με αυτό.

Μ. Βενιζέλος. Εν τω μεταξύ, ο στόλος θα μπορούσε να σταματήσει στη Χίο.

Μ. Clemenceau. Γιατί να το σταματήσουμε στο μισό; Θα προτιμούσα να περιμένει είκοσι τέσσερις ώρες στο δρόμο της Σμύρνης.

-Κύριος. Ο Balfour διαβάζει δυνατά ένα περίγραμμα ενός τηλεγραφήματος που καταρτίστηκε σύμφωνα με τις υποδεικνυόμενες γραμμές, απευθυνόμενο στον ναύαρχο Calthorpe.

Κ. Balfour. Υπάρχουν και άλλα ζητήματα που πρέπει να διευθετηθούν. Ο κ. Clemenceau μας ενημέρωσε ότι βλέπει ένα πρόβλημα στα γαλλικά που κατέχουν μόνο τα οχυρά, λόγω διπλωματικών λόγων. Κάντε το οι αρχηγοί κυβερνήσεων επιθυμούν να αλλάξουν το ψήφισμά τους για το σκοπό αυτό;

-Η τροποποίηση αυτή εγκρίνεται.

Μ. Clemenceau. Πιστεύω ότι δεν θα μπορέσουμε να προσγειώσουμε περισσότερα από διακόσια άτομα.

Κ. Balfour. Είναι σίγουρο ότι οι Τούρκοι δεν θα πυροβολήσουν;

Μ. Clemenceau. Δεν φοβάμαι τίποτα σε αυτό το σκορ.

Μ. Βενιζέλος. Πρέπει να ληφθεί μέριμνα να υποδείξετε ότι οι Ιταλοί δεν πρέπει να προσγειώνουν στρατεύματα σε αριθμούς μεγαλύτερους από τους δικούς σας. διαφορετικά θα εκμεταλλευτούν την ευκαιρία να παίξουν τον κυρίαρχο ρόλο και να τεθούν σε εντολή.

Κ. Balfour. Στην πραγματικότητα, είναι ήδη σε θέση να προσγειώσουν περισσότερους άντρες από εμάς και θα το πράξουν χωρίς την ύπαρξη ρητής συμφωνίας
Οταν καποιος κανει εγκλημα και μετανοει ειναι ανθρωπος.Αν κανει εγκλημα και καμαρωνει για αυτο ειναι κομμουνιστης.
Επι 100 κομμουνιστων οι 59 ειναι αφελεις(βλακες),οι 40 αγυρτες(δηλ λαμογια ) και μονον ενας πραγματικος μπολσεβικος.ΛΕΝΙΝ 1917

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27252
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: ΠΩΣ ΠΗΓΑΜΕ ΣΤΗΝ ΣΜΥΡΝΗ (ΕΠΙΣΗΜΑ ΠΡΑΚΤΙΚΑ)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 11 Δεκ 2019, 21:17

ΤΑΥΓΕΤΗΣ έγραψε:
11 Δεκ 2019, 20:13

Κ. Lloyd George. Πρέπει να κανονίσουμε την προσγείωση στη Σμύρνη. Sir Henry Wilson. Σε αυτή την περίπτωση, νομίζω ότι οι Ιταλοί θα προσπαθήσουν να συμμετάσχουν στην προσγείωση.

Γενικός Γραμματέας. Ο ιταλός διοικητής, αν δεν έχει λάβει ούτε εντολές, θα σκέφτεται τον εαυτό του να υποχρεωθεί να προσγειωθεί - για να κάνει διπλή βεβαιότητα.

Κ. Lloyd George. Οι Ιταλοί πρέπει να ενημερώνονται από τη Δευτέρα. Η προσγείωση δεν μπορεί να πραγματοποιηθεί πριν από την Τετάρτη το πρωί. ο Ιταλός ναύαρχος θα ειδοποιηθεί την Τρίτη.

Πρόεδρος Wilson. Και ο ναύαρχος Calthorpe θα ενημερώσει τους Τούρκους δώδεκα ώρες πριν από την προσγείωση.

Μ. Βενιζέλος. Αυτός είναι ο λόγος για τον οποίο θα τους ζητούσα να παραδώσουν τα φρούρια τριάντα έξι ώρες νωρίτερα. εάν επικαλεστούμε τους όρους της ανακωχής, δεν θα κάνουν καμία δυσκολία. Δώδεκα ώρες αργότερα, δηλαδή είκοσι τέσσερις ώρες πριν από την προσγείωση, θα τους ενημερώσω για την άφιξη των στρατευμάτων.

Κ. Lloyd George. Μπορεί να μην είναι απαραίτητο να προσγειώσετε πολλούς άνδρες. Είναι τα οχυρά της Σμύρνης πολύ μεγάλα;

-Μετά από διαβούλευση, αποφασίζεται ότι οι Τούρκοι θα ειδοποιηθούν τη Δευτέρα το πρωί, την ιταλική κυβέρνηση το βράδυ της Δευτέρας, και ο χρόνος της προσγείωσης θα ανακοινωθεί στους Τούρκους την Τρίτη το πρωί, είκοσι τέσσερις ώρες θα είναι / ώρα της επιχείρησης.

Sir Henry Wilson. Θα ζητήσετε από τους Ιταλούς να απέχουν από την προσγείωση στρατευμάτων;



Μ. Clemenceau. Σε κάθε περίπτωση, σας ζητώ να καθυστερήσετε τη δράση μας στη Σμύρνη. Επιμένω, επιπλέον, ότι τα στρατεύματά μας προσγειώνονται μαζί. Εγώ

Συμφωνώ μαζί σας για να μην αφήσετε τους Ιταλούς να καταλάβουν τα οχυρά. αλλά αν δεν προσγειωθούν μαζί μας και εσείς, θα βρεθούμε σε κακή θέση. Προτείνω στους Γάλλους, Αγγλικούς και Ιταλούς να προσγειωθούν ταυτόχρονα, με αμοιβαία υπόσχεση να αποβιβαστούν όταν έρθουν οι Έλληνες να πάρουν τη θέση τους.


Μ. Βενιζέλος. Μόλις έλαβα μια αποστολή από τον διοικητή του πολεμικού μας πλοίου έξω από τη Σμύρνη. Αναφέρει ότι το ιταλικό θωρηκτό Regina Elena έχει προσγειωθεί εργάτες στη Scala Nuova οι οποίοι έχουν εξοπλίσει τις προβλήτες και τα στάδια προσγείωσης εν αναμονή προσγείωσης. Τριάντα ναύτες, μαζί με αξιωματικούς, προσγειώθηκαν στη συνέχεια. αλλά δύο ημέρες αργότερα, απομονώθηκαν, μετά από ένα είδος επιθεώρησης της ακτής. Οι εκφορτώσεις αυτού του τύπου φαίνεται να δείχνουν σχέδια στη Σμύρνη. Η Συνθήκη του Λονδίνου, όσο μπορώ να πω, υποσχέθηκε στους Ιταλούς Adalia. Αλλά όταν μιλάμε για την Ανταλία, αποκλείουμε τη Σμύρνη. διαφορετικά όλος ο νότος της Μικράς Ασίας θα πήγαινε στους Ιταλούς.


Για να επιστρέψω στην προγραμματισμένη προσγείωση, έχω πληροφορίες από δύο τηλεγραφήματα από το αγγλικό ναυτικό αστέρι στην Αθήνα, τα οποία δείχνουν ότι ο ναύαρχος Κάλτορπε θα αναλάβει τα φρούρια με αγγλικά και γαλλικά τμήματα. Η προσγείωση των Ελλήνων θα πραγματοποιηθεί αργότερα, μετά από συμφωνία με την Ιταλία.

Πρόεδρος Wilson. Οι Ιταλοί δεν θα παραλείψουν να ρωτήσουν γιατί δεν πρέπει να προσγειωθούν επίσης.


Πρόεδρος Wilson. Εάν είναι πραγματικά αναγκαίο, θα μπορούσαμε να πούμε ότι οι Ιταλοί πραγματοποίησαν προσγείωση χωρίς να μας ενημερώσουν και ότι έχουμε το δικαίωμα να κάνουμε το ίδιο.



Μ. Clemenceau. Πιστεύω ότι δεν θα μπορέσουμε να προσγειώσουμε περισσότερα από διακόσια άτομα.

Μ. Βενιζέλος. Πρέπει να ληφθεί μέριμνα να υποδείξετε ότι οι Ιταλοί δεν πρέπει να προσγειώνουν στρατεύματα σε αριθμούς μεγαλύτερους από τους δικούς σας. διαφορετικά θα εκμεταλλευτούν την ευκαιρία να παίξουν τον κυρίαρχο ρόλο και να τεθούν σε εντολή.

Κ. Balfour. Στην πραγματικότητα, είναι ήδη σε θέση να προσγειώσουν περισσότερους άντρες από εμάς και θα το πράξουν χωρίς την ύπαρξη ρητής συμφωνίας
Με το Google Translate έγινε η μετάφραση;
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Maspoli
Δημοσιεύσεις: 17634
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 23:10

Re: ΠΩΣ ΠΗΓΑΜΕ ΣΤΗΝ ΣΜΥΡΝΗ (ΕΠΙΣΗΜΑ ΠΡΑΚΤΙΚΑ)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maspoli » 11 Δεκ 2019, 21:24

Με ότι και να έγινε δεν αλλάζει το γεγονός ότι ο Βενιζέλος είναι σίγουρα μέσα στα τρία μεγαλύτερα καθάρματα που εβγαλε ποτε αυτός ο τόπος. Για μένα μάλιστα, το μεγαλύτερο.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27252
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: ΠΩΣ ΠΗΓΑΜΕ ΣΤΗΝ ΣΜΥΡΝΗ (ΕΠΙΣΗΜΑ ΠΡΑΚΤΙΚΑ)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 11 Δεκ 2019, 21:29

Maspoli έγραψε:
11 Δεκ 2019, 21:24
Με ότι και να έγινε δεν αλλάζει το γεγονός ότι ο Βενιζέλος είναι σίγουρα μέσα στα τρία μεγαλύτερα καθάρματα που εβγαλε ποτε αυτός ο τόπος. Για μένα μάλιστα, το μεγαλύτερο.
Μέγα κάθαρμα!
Διπλασίασε την Ελλάδα και το καλύτερο, έβγαλε το ιδιώνυμο. :smt077:
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

ΤΑΥΓΕΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 1399
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2018, 20:08
Phorum.gr user: ΤΑΥΓΕΤΗΣ

Re: ΠΩΣ ΠΗΓΑΜΕ ΣΤΗΝ ΣΜΥΡΝΗ (ΕΠΙΣΗΜΑ ΠΡΑΚΤΙΚΑ)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΥΓΕΤΗΣ » 12 Δεκ 2019, 00:20

ο βενιζελος δεν διπλασιασε την ελλαδα.οι βαλκανικοι πολεμοι(μαλλον συτους εννοεις)δεν ηταν εργο δικο του ουτε καν διπλωματικο.οταν ηρθε στην ελλαδα τα βρηκε ετοιμα ολα αυτα.και αν δεις τις κινησεις του στον πολεμο θα τραβας τα μαλλια σου.αμεσως μετα τους βαλκανικους πολεμους εδινε θεσσαλονικη(ως εβραιουπολη)καβαλα,δραμα κτλ στους βουλγαρους με την περιεργη θεωρια της σπονδυλικης στηλης που πολλακις αγορευσε στην βουλη και οι δηθεν καθηγηταδες δεν την ξερουν καν.
οσον αφορα για το ιδιωνυμο πραγματι ο νομος ηταν σωστος.
ο βενιζελος καλη τη πίστη παρωτρυνε τους διαφορους σοσιαλιζοντες να φτιαξουν αριστερο κομμα αλλα το νεοδη νεοδημιουργηθεν κκε εγινε οργανο της μοσχας.
Οταν καποιος κανει εγκλημα και μετανοει ειναι ανθρωπος.Αν κανει εγκλημα και καμαρωνει για αυτο ειναι κομμουνιστης.
Επι 100 κομμουνιστων οι 59 ειναι αφελεις(βλακες),οι 40 αγυρτες(δηλ λαμογια ) και μονον ενας πραγματικος μπολσεβικος.ΛΕΝΙΝ 1917

opsimasmenos
Δημοσιεύσεις: 845
Εγγραφή: 19 Αύγ 2018, 23:48

Re: ΠΩΣ ΠΗΓΑΜΕ ΣΤΗΝ ΣΜΥΡΝΗ (ΕΠΙΣΗΜΑ ΠΡΑΚΤΙΚΑ)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από opsimasmenos » 12 Δεκ 2019, 02:05

Φοβήθηκε μήπως χάσει τη θεσ/νίκη από τους Βούλγαρος, και γιαυτό δεν πολέμησε για το Μοναστήρι, που είναι δύο βήματα μακριά, και 6 χρόνια μετά ξεκίνησε εκστρατεία μ Ασία εναντίων μεγαλύτερης δύναμης χιλιόμετρα μακρυά. Τι άλλαξε στο στρατό και στη χώρα για να πάρει τέτοια απόφαση ο ανίκανος; Τίποτα. Όσο υπάρχει εκεί έξω στη βουλή να μας χαιρετά, προκοπή δε βλέπουμε.

Άβαταρ μέλους
Κεντροδεξιός Ψάλτης
Δημοσιεύσεις: 1790
Εγγραφή: 08 Σεπ 2019, 19:55

Re: ΠΩΣ ΠΗΓΑΜΕ ΣΤΗΝ ΣΜΥΡΝΗ (ΕΠΙΣΗΜΑ ΠΡΑΚΤΙΚΑ)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κεντροδεξιός Ψάλτης » 12 Δεκ 2019, 03:17

Ο ΤΑΥΓΕΤΗΣ βλέπω είναι true δεξιός είναι και βασιλόφρωνας

Άβαταρ μέλους
hades
Δημοσιεύσεις: 6733
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:47
Phorum.gr user: hades

Re: ΠΩΣ ΠΗΓΑΜΕ ΣΤΗΝ ΣΜΥΡΝΗ (ΕΠΙΣΗΜΑ ΠΡΑΚΤΙΚΑ)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hades » 12 Δεκ 2019, 08:17

Nandros έγραψε:
11 Δεκ 2019, 21:29
Maspoli έγραψε:
11 Δεκ 2019, 21:24
Με ότι και να έγινε δεν αλλάζει το γεγονός ότι ο Βενιζέλος είναι σίγουρα μέσα στα τρία μεγαλύτερα καθάρματα που εβγαλε ποτε αυτός ο τόπος. Για μένα μάλιστα, το μεγαλύτερο.
Μέγα κάθαρμα!
Διπλασίασε την Ελλάδα και το καλύτερο, έβγαλε το ιδιώνυμο. :smt077:
.
δεν την διπλασίασε μόνος του . Το τελευταίο καιρό διαβάζω αρκετά για τους βαλκανικούς και το τι προηγήθηκε και σίγουρα δεν είναι έργο μόνο του βενιζέλου. Το ιδιώνυμο είναι συνέχεια του κατοχυρωτικού νόμου που εμπνεύστηκε ο Παπαναστασίου και αφορούσε τους αντιβενιζελικούς μετά το 22 .
"Υπάρχουν στιγμές στις οποίες ένας λαός οφείλει ,αν θέλει να μείνει μεγάλος ,να είναι ικανός να πολεμήσει ...Έστω και χωρίς ελπίδα νίκης. Μόνο διότι πρέπει "

Άβαταρ μέλους
hades
Δημοσιεύσεις: 6733
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:47
Phorum.gr user: hades

Re: ΠΩΣ ΠΗΓΑΜΕ ΣΤΗΝ ΣΜΥΡΝΗ (ΕΠΙΣΗΜΑ ΠΡΑΚΤΙΚΑ)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hades » 12 Δεκ 2019, 08:26

Για την Θεσσαλονίκη υπάρχε πολύ παραφιλογογία. Αυτό που ισχύει είναι ότι ο Βενιζέλος έκανε πατάτα με ένα τηλεγράφημα πίεζε τον Κωνσταντίνο να δεχθεί τους όρους παράδοσης που ζητούσαν οι Τούρκοι ενώ δεν είχε εικόνα της κατάστασης και εκτέθηκε με την άνευ όρων παράδοση . Όταν παραδόθηκαν άνευ όρων οι Τούρκοι στην πόλη δεν πρόλαβε να το σταματήσει το τηλεγράφημα είχε φύγει ήδη αλλά δεν δόθηκε τότε συνέχεια . Ο Γεώργιος την μπαλατσάρισε ωραία την κατάσταση

Γενικά η ευθύνη του βενιζέλου είναι ότι πήγε τα άκρα στο θέμα της συμμετοχής της χωρας στον ΑΠΠ και δεν μπόρεσε μετά το 1917 που ρθε πίσω με τις λόγχες να ηρεμήσει τα πράγματα. Έβαλε εναντίων του μπετόν την μισή Ελλάδα με στρατιωτικούς νόμους με τραμπούκα εξορίες,αποπέμψεις αξιωματικών(πρέπει να είχαν διώξει πάνω από 2000 αξιωματικούς και άγνωστο αριθμό δημοσίων υπαλλήλων ) . Και έτσι εξηγείτε και η ήττα του 1920 στις εκλογές.
Για την Σμύρνη το όνειρο του Βενιζέλου ήταν ωραίο είδε μακριά και θα άλλαζε τα δεδομένα για την Ελλάδα μας .
Αυτό που έλειπε τότε ήταν το πνεύμα ενότητας του 12-13 ,ενωμένο το Έθνος ενάντια στους προαιώνιους εχθρούς, το σύμβολο που πάει μπροστά (Κωνσταντίνος ως αρχιστράτηγος .Όταν γύρισε ήταν πολύ άρρωστος ) , και η στρατιωτική ηγεσία που αποδείχθηκε ανεπαρκής (Παπούλιας ο μεγαλύτερος υπεύθυνος για μένα της αποτυχίας σε στρατιωτικό επίπεδο ).
"Υπάρχουν στιγμές στις οποίες ένας λαός οφείλει ,αν θέλει να μείνει μεγάλος ,να είναι ικανός να πολεμήσει ...Έστω και χωρίς ελπίδα νίκης. Μόνο διότι πρέπει "

ΤΑΥΓΕΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 1399
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2018, 20:08
Phorum.gr user: ΤΑΥΓΕΤΗΣ

Re: ΠΩΣ ΠΗΓΑΜΕ ΣΤΗΝ ΣΜΥΡΝΗ (ΕΠΙΣΗΜΑ ΠΡΑΚΤΙΚΑ)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΥΓΕΤΗΣ » 12 Δεκ 2019, 10:14

Κεντροδεξιός Ψάλτης έγραψε:
12 Δεκ 2019, 03:17
Ο ΤΑΥΓΕΤΗΣ βλέπω είναι true δεξιός είναι και βασιλόφρωνας
και χρυσαυγητης και χιτλερικος και υπευθυνος για την συγκρουση γαλαξιων.
Οταν καποιος κανει εγκλημα και μετανοει ειναι ανθρωπος.Αν κανει εγκλημα και καμαρωνει για αυτο ειναι κομμουνιστης.
Επι 100 κομμουνιστων οι 59 ειναι αφελεις(βλακες),οι 40 αγυρτες(δηλ λαμογια ) και μονον ενας πραγματικος μπολσεβικος.ΛΕΝΙΝ 1917

ΤΑΥΓΕΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 1399
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2018, 20:08
Phorum.gr user: ΤΑΥΓΕΤΗΣ

Re: ΠΩΣ ΠΗΓΑΜΕ ΣΤΗΝ ΣΜΥΡΝΗ (ΕΠΙΣΗΜΑ ΠΡΑΚΤΙΚΑ)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΥΓΕΤΗΣ » 12 Δεκ 2019, 10:20

habes

για την καταληψη της θεσσαλονικης αυτα που λενε ο βενιζελος και οι ...δημοκρατες δηθεν ιστορικοι ειναι παραμυθια.απο τα αρχεια του γες φαινεται οτι το τηλεγραφημα για την καταληψη της θεσσαλονικης το εστειλε 10,5 ωρες μερα την παραδοση της!!το εστειλε για να δειξει με την προπαγανδα του οτι αυτος ειχε την πρωτοβουλια κτλ.βεβαθα τρεις μηνες μετα δεν ειχε κανενα προβλημα να την δωσει στους βουλγαρους στο συνεδριο του λονδινου.
για την μικρα ασια τωρα.ΟΥΔΕΠΟΤΕ ΟΙ ΜΕΓΑΛΟΙ ΤΗΣ ΑΝΤΑΝΤ ΤΟΥ ΕΔΩΣΑΝ ΥΠΟΣΧΕΣΗ ΓΡΑΠΤΗ.λογια του αερα ηταν και τιποτε περισσοτερο.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΤΑΥΓΕΤΗΣ την 12 Δεκ 2019, 13:26, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Οταν καποιος κανει εγκλημα και μετανοει ειναι ανθρωπος.Αν κανει εγκλημα και καμαρωνει για αυτο ειναι κομμουνιστης.
Επι 100 κομμουνιστων οι 59 ειναι αφελεις(βλακες),οι 40 αγυρτες(δηλ λαμογια ) και μονον ενας πραγματικος μπολσεβικος.ΛΕΝΙΝ 1917

Άβαταρ μέλους
hades
Δημοσιεύσεις: 6733
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:47
Phorum.gr user: hades

Re: ΠΩΣ ΠΗΓΑΜΕ ΣΤΗΝ ΣΜΥΡΝΗ (ΕΠΙΣΗΜΑ ΠΡΑΚΤΙΚΑ)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hades » 12 Δεκ 2019, 10:27

ΤΑΥΓΕΤΗΣ έγραψε:
12 Δεκ 2019, 10:20
habes

για την καταληψη της θεσσαλονικης αυτα που λενε ο βενιζελος και οι ...δημοκρατες δηθεν ιστορικοι ειναι παραμυθια.απο τα αρχεια του γες φαινεται οτι το τηλεγραφημα για την καταληψη της θεσσαλονικης το εστεικε 10,5 ωρες μερα την παραδοση της!!το εστειλε για να δειξει με την προπαγανδα του οτι αυτος ειχε την πρωτοβουλια κτλ.βεβαθα τρεις μηνες μετα δεν ειχε κανενα προβλημα να την δωσει στους βουλγαρους στο συνεδριο του λονδινου.
για την μικρα ασια τωρα.ΟΥΔΕΠΟΤΕ ΟΙ ΜΕΓΑΛΟΙ ΤΗΣ ΑΝΤΑΝΤ ΤΟΥ ΕΔΩΣΑΝ ΥΠΟΣΧΕΣΗ ΓΡΑΠΤΗ.λογια του αερα ηταν και τιποτε περισσοτερο.
δεν λέω αν είχε εγγυήσεις σαν ιδέα η ανάπτυξη του Ελληνικού κράτους στις δύο πλευρές του Αιγαίουν ήταν γοητευτικό και άξιζε το ρίσκο .Είχα διαβάσει σε μια συζήτηση με δημοσιογράφους που έκανε το 1920 πως οροματιζόταν την Ελλάδα με την Σμύρνη και τα νησιά .
"Υπάρχουν στιγμές στις οποίες ένας λαός οφείλει ,αν θέλει να μείνει μεγάλος ,να είναι ικανός να πολεμήσει ...Έστω και χωρίς ελπίδα νίκης. Μόνο διότι πρέπει "

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24477
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: ΠΩΣ ΠΗΓΑΜΕ ΣΤΗΝ ΣΜΥΡΝΗ (ΕΠΙΣΗΜΑ ΠΡΑΚΤΙΚΑ)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 12 Δεκ 2019, 10:44

hades έγραψε:
12 Δεκ 2019, 10:27
ΤΑΥΓΕΤΗΣ έγραψε:
12 Δεκ 2019, 10:20
habes

για την καταληψη της θεσσαλονικης αυτα που λενε ο βενιζελος και οι ...δημοκρατες δηθεν ιστορικοι ειναι παραμυθια.απο τα αρχεια του γες φαινεται οτι το τηλεγραφημα για την καταληψη της θεσσαλονικης το εστεικε 10,5 ωρες μερα την παραδοση της!!το εστειλε για να δειξει με την προπαγανδα του οτι αυτος ειχε την πρωτοβουλια κτλ.βεβαθα τρεις μηνες μετα δεν ειχε κανενα προβλημα να την δωσει στους βουλγαρους στο συνεδριο του λονδινου.
για την μικρα ασια τωρα.ΟΥΔΕΠΟΤΕ ΟΙ ΜΕΓΑΛΟΙ ΤΗΣ ΑΝΤΑΝΤ ΤΟΥ ΕΔΩΣΑΝ ΥΠΟΣΧΕΣΗ ΓΡΑΠΤΗ.λογια του αερα ηταν και τιποτε περισσοτερο.
δεν λέω αν είχε εγγυήσεις σαν ιδέα η ανάπτυξη του Ελληνικού κράτους στις δύο πλευρές του Αιγαίουν ήταν γοητευτικό και άξιζε το ρίσκο .Είχα διαβάσει σε μια συζήτηση με δημοσιογράφους που έκανε το 1920 πως οροματιζόταν την Ελλάδα με την Σμύρνη και τα νησιά .
Ξέρει κανείς πως φαντάζονταν την διατήρηση του ανατολικού μετώπου σε περίπτωση επικράτησης; Έχοντας χερσαίο σύνορο δεν θα ήταν συνεχείς οι απειλές από πλευράς Τούρκων; Δηλαδή ακόμα και να είχε καταληφθεί η Άγκυρα θα είχαμε κάποιου είδους ασφάλεια σε βάθος ετών;

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 29645
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: ΠΩΣ ΠΗΓΑΜΕ ΣΤΗΝ ΣΜΥΡΝΗ (ΕΠΙΣΗΜΑ ΠΡΑΚΤΙΚΑ)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 12 Δεκ 2019, 12:58

hades έγραψε:
12 Δεκ 2019, 08:26
Έβαλε εναντίων του μπετόν την μισή Ελλάδα με στρατιωτικούς νόμους με τραμπούκα εξορίες,αποπέμψεις αξιωματικών(πρέπει να είχαν διώξει πάνω από 2000 αξιωματικούς και άγνωστο αριθμό δημοσίων υπαλλήλων ) . Και έτσι εξηγείτε και η ήττα του 1920 στις εκλογές.
Όταν ο Πάγκαλος δοικαζόταν για το πραξικόπημα και τη δικτατορία του, διαρκώς επικαλούνταν προς υπεράσπισή του τα πεπραγμένα του Βενιζέλου. :)

Άβαταρ μέλους
hades
Δημοσιεύσεις: 6733
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:47
Phorum.gr user: hades

Re: ΠΩΣ ΠΗΓΑΜΕ ΣΤΗΝ ΣΜΥΡΝΗ (ΕΠΙΣΗΜΑ ΠΡΑΚΤΙΚΑ)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hades » 12 Δεκ 2019, 13:25

Golden Age έγραψε:
12 Δεκ 2019, 12:58
hades έγραψε:
12 Δεκ 2019, 08:26
Έβαλε εναντίων του μπετόν την μισή Ελλάδα με στρατιωτικούς νόμους με τραμπούκα εξορίες,αποπέμψεις αξιωματικών(πρέπει να είχαν διώξει πάνω από 2000 αξιωματικούς και άγνωστο αριθμό δημοσίων υπαλλήλων ) . Και έτσι εξηγείτε και η ήττα του 1920 στις εκλογές.
Όταν ο Πάγκαλος δοικαζόταν για το πραξικόπημα και τη δικτατορία του, διαρκώς επικαλούνταν προς υπεράσπισή του τα πεπραγμένα του Βενιζέλου. :)
ο Βενιζέλος δεν ήταν σύμφωνος σ μετά του 22 με τις ενέργειες των Βενιζελικών και ιδιαίτερα του Πάγκαλου. Ο Βενιζέλος μετά το 1922 ήθελε κάποιον συμβιβασμό με τους αντιβενιζελικούς αλλά ακραίοι και από τις δυο πλευρές δεν τα έβρισκαν και ξαναφυγε στο Πάρισι . Χύθηκε και αίμα (εκτός από την εκτέλεση των 6 και κάτι ξεθεμελιώσεις βασιλικών χωριών )χτυπήθηκε το φιλοβασιλικό συλλαλητήριο πριν το δημοψήφισμα για την βασιλεία με αρκετούς νεκρούς από τα δημοκρατικά τάγματα που στην πλειοψηφία τους ήταν στελεχωμένα με πρόσφυγες ως στρατιώτες και φανατικούς βενιζελικούς ως αξιωματικούς
"Υπάρχουν στιγμές στις οποίες ένας λαός οφείλει ,αν θέλει να μείνει μεγάλος ,να είναι ικανός να πολεμήσει ...Έστω και χωρίς ελπίδα νίκης. Μόνο διότι πρέπει "

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών