«Καρκινογόνος ουσία πιθανώς» η ασπαρτάμη, θα ανακοινώσει ο ΠΟΥ

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
pikey25
Δημοσιεύσεις: 4164
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 22:49
Phorum.gr user: pikey25

Re: «Καρκινογόνος ουσία πιθανώς» η ασπαρτάμη, θα ανακοινώσει ο ΠΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pikey25 » 29 Ιουν 2023, 21:07

Green Dragon έγραψε:
29 Ιουν 2023, 21:03
pikey25 έγραψε:
29 Ιουν 2023, 21:00
Green Dragon έγραψε:
29 Ιουν 2023, 18:37
Μου φέρνει αηδία ο σκέτος καφές, δεν βρίσκω κανέναν λόγο να τον πιώ.
Ολα ειναι στο μυαλο
Αν τον καφε δεν τον πινεις για να ξυπνησεις, δεν εχεις λογο να πιεις καφε ετσι και αλλιως
Τον πίνω σχεδόν αποκλειστικά για την γεύση, δεν τον χρησιμοποιώ σαν νίτρο εκτός από ελάχιστες περιπτώσεις. Και ποτέ το πρωί, ποτέ με άδειο στομάχι, ούτε είμαι τακτικός, όποτε μου κάνει κέφι. Για να ξυπνήσω εντελώς μου αρκεί μισό λεπτό και πολύ είναι, δεν είναι καλή ιδέα να στηρίζεσαι σε βοηθήματα.
O καλος καφες παντως σκετος ειναι να πινετε οτι βαλεις μετα τον χαλαει.Εγω που τον πινω σκετο τοσα χρονια τωρα πια με μια σταλια ζαχαρη μου κανει για μετριος ενω αν βαλω ολοκληρη κουταλια ζαχαρη νομιζω οτι ειναι κατι απο ζαχαροπλαστειο.
Οπως και να εχει οχι στα γλυκαντικα και στα light και στα zero ειναι το θεμα :102: Ανοιγμα της ΕΒΖ χτες :102:
Open your eyes time to wake up, Enough is enough is enough is enough

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29765
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: «Καρκινογόνος ουσία πιθανώς» η ασπαρτάμη, θα ανακοινώσει ο ΠΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 29 Ιουν 2023, 21:08

Δεν την έφαγα ποτέ. Χο Χο Χο.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43672
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: «Καρκινογόνος ουσία πιθανώς» η ασπαρτάμη, θα ανακοινώσει ο ΠΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 29 Ιουν 2023, 21:09

🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9478
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: «Καρκινογόνος ουσία πιθανώς» η ασπαρτάμη, θα ανακοινώσει ο ΠΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 29 Ιουν 2023, 21:10

Gherschaagk έγραψε:
29 Ιουν 2023, 21:08
Δεν την έφαγα ποτέ. Χο Χο Χο.
Ποια, την ασπαρτάμη; Δεν έχεις φάει ποτέ σου τσίχλες, καραμέλες κλπ;
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 20430
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: «Καρκινογόνος ουσία πιθανώς» η ασπαρτάμη, θα ανακοινώσει ο ΠΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 29 Ιουν 2023, 21:10

pikey25 έγραψε:
29 Ιουν 2023, 21:07
O καλος καφες παντως σκετος ειναι να πινετε οτι βαλεις μετα τον χαλαει.Εγω που τον πινω σκετο τοσα χρονια τωρα πια με μια σταλια ζαχαρη μου κανει για μετριος ενω αν βαλω ολοκληρη κουταλια ζαχαρη νομιζω οτι ειναι κατι απο ζαχαροπλαστειο.
Οπως και να εχει οχι στα γλυκαντικα και στα light και στα zero ειναι το θεμα :102: Ανοιγμα της ΕΒΖ χτες :102:
Στα τελευταία δεν διαφωνώ, πάντα καταναλώνω τα γνήσια, ποτέ τα light που συνήθως έχουν και χειρότερη γεύση. Ζάχαρη, φουλ λιπαρά κλπ, όλα κανονικά, παραδοσιακά :)

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41017
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: «Καρκινογόνος ουσία πιθανώς» η ασπαρτάμη, θα ανακοινώσει ο ΠΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 29 Ιουν 2023, 21:16

Isildur έγραψε:
29 Ιουν 2023, 21:10
Gherschaagk έγραψε:
29 Ιουν 2023, 21:08
Δεν την έφαγα ποτέ. Χο Χο Χο.
Ποια, την ασπαρτάμη; Δεν έχεις φάει ποτέ σου τσίχλες, καραμέλες κλπ;
Αυτό μου θυμίζει τον αδύνατο κανόνα κάποιων θρησκειών που απαγορεύουν έστω και μια σταγόνα αλκοόλ. Είναι αδύνατον να περάσεις την ζωή σου χωρίς να καταλώσεις καθόλου αλκοόλ.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23914
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: «Καρκινογόνος ουσία πιθανώς» η ασπαρτάμη, θα ανακοινώσει ο ΠΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 29 Ιουν 2023, 21:24

Isildur έγραψε:
29 Ιουν 2023, 21:10
Gherschaagk έγραψε:
29 Ιουν 2023, 21:08
Δεν την έφαγα ποτέ. Χο Χο Χο.
Ποια, την ασπαρτάμη; Δεν έχεις φάει ποτέ σου τσίχλες, καραμέλες κλπ;
Αυτό. Ολες οι τσίχλες/καραμέλες τύπου no sugar, ασπαρτάμη έχουν.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23914
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: «Καρκινογόνος ουσία πιθανώς» η ασπαρτάμη, θα ανακοινώσει ο ΠΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 29 Ιουν 2023, 21:26

hellegennes έγραψε:
29 Ιουν 2023, 18:46
vantono έγραψε:
29 Ιουν 2023, 18:38
Antares έγραψε:
29 Ιουν 2023, 18:26
Ποτέ δεν μου άρεσαν. Αντικατέστησα την ζάχαρη με μέλι. Όχι βέβαια την ίδια ποσότητα ζάχαρης που έτρωγα παλαιότερα με τον καφέ ή γλυκά. Τα έχω περιορίσει. Τον καφέ τον πίνω σκέτο πια.
Αυτό δεν σε συμφέρει να το κανεις σε περιπτωση που εισαι παχύσαρκος. Το μέλι εχει πολυ περισσότερες θερμίδες, παρότι ειναι διατροφικά ποιοτικότερο της ζαχαρης φυσικά, εννοείται.
Αν εισαι παχυσαρκος, προτιμότερο να μειώσεις τη ζαχαρη παρά να την αντικαταστήσεις με μελι. Αν δεν εισαι και απλά στοχεύεις να αντικαταστήσεις μια τερματισμένη σαβουρα διατροφικά (ζαχαρη) με κατι διατροφικά ποιοτικότερο (μέλι), καλά κάνεις.
Το μέλι έχει λιγότερες θερμίδες από την ζάχαρη, δεν θα γινόταν διαφορετικά γιατί η ζάχαρη είναι 100% υδατάνθρακας ενώ το μέλι όχι. Είμαι βέβαιος ότι αυτή η παρεξήγηση προέρχεται από σύγκριση σε κουταλάκια. Κατά βάρος το μέλι έχει λιγότερες θερμίδες. Από την άλλην, διατροφικά είναι ελάχιστα καλύτερο από την ζάχαρη εκτός αν μιλάμε για ακριβό μέλι, όπου και πάλι μην φανταστείς ότι έχει τρομερή διατροφική αξία. Σίγουρα τα πολύ ακριβά μέλια είναι αρκούντως θρεπτικά αλλά είναι και κατά κόρον θερμιδογόνα.
Ναι, αυτή τη σύγκριση με τα κουταλάκια έχω ακούσει εγώ εδώ και χρόνια, και μου έχει κολλήσει.
Συν το εμπειρικό θέμα, το ότι δηλαδή με το που έκοψα τη ζάχαρη αντικαθιστώντας την με μελι, πριν αρκετά χρόνια, πήρα κιλά αντί να χάσω. Και τα πήρα και σχετικά γρήγορα και "κακά" κιλά, όχι μυϊκά.
Αλλά αυτό προφανώς πηγάζει και στο ότι θεωρούσα το μέλι πολύ καλύτερο της ζάχαρης, με αποτέλεσμα να το ριξω στην υπερκαταναλωση.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος vantono την 29 Ιουν 2023, 21:35, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14831
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: «Καρκινογόνος ουσία πιθανώς» η ασπαρτάμη, θα ανακοινώσει ο ΠΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 29 Ιουν 2023, 21:28

μην ανησυχείτε,κάτι άλλο υγιεινό θα βρουν να σας στουμπώσουν

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43672
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: «Καρκινογόνος ουσία πιθανώς» η ασπαρτάμη, θα ανακοινώσει ο ΠΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 29 Ιουν 2023, 21:30

nowhere έγραψε:
29 Ιουν 2023, 21:28
μην ανησυχείτε,κάτι άλλο υγιεινό θα βρουν να σας στουμπώσουν
Άντε, μακάρι. Κάπως πρέπει να παλέψουμε την πικράδα του καπιταλισμού.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
micmic
Δημοσιεύσεις: 2297
Εγγραφή: 08 Μάιος 2023, 09:29
Phorum.gr user: micmic

Re: «Καρκινογόνος ουσία πιθανώς» η ασπαρτάμη, θα ανακοινώσει ο ΠΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από micmic » 29 Ιουν 2023, 21:31

pikey25 έγραψε:
29 Ιουν 2023, 20:58
Πως το ελεγε ο Ζιζεκ ? Θελετε το αντικειμενο χωρις τιμημα ? Μπυρα χωρις αλκοολ, σοκολατα χωρις ζαχαρη, καφε χωρις καφεινη , τσαι χωρις τανινες, θρησκεια χωρις ιδεολογια, παιδια χωρις γυναικα εντ α ριβουλουσιον without a ριβολουσιον

Ανωμαλα πραματα θα εχουν συνεπειες οτι και να λενε οι ειδικοι πανεπιστημονες
Η σοκολάτα χωρίς ζάχαρη είναι το νορμάλ πάντως. Αν μασήσεις κόκκους κακάο από το αντίστοιχο φρούτο, είναι θεόπικροι.

Ο ντεκαφεϊνέ φαίνεται να έχει λίγο περισσότερα θετικά από τον κανονικό. Προς το παρόν τουλάχιστον.

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 12092
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: «Καρκινογόνος ουσία πιθανώς» η ασπαρτάμη, θα ανακοινώσει ο ΠΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 29 Ιουν 2023, 21:35

vantono έγραψε:
29 Ιουν 2023, 21:26
hellegennes έγραψε:
29 Ιουν 2023, 18:46
vantono έγραψε:
29 Ιουν 2023, 18:38

Αυτό δεν σε συμφέρει να το κανεις σε περιπτωση που εισαι παχύσαρκος. Το μέλι εχει πολυ περισσότερες θερμίδες, παρότι ειναι διατροφικά ποιοτικότερο της ζαχαρης φυσικά, εννοείται.
Αν εισαι παχυσαρκος, προτιμότερο να μειώσεις τη ζαχαρη παρά να την αντικαταστήσεις με μελι. Αν δεν εισαι και απλά στοχεύεις να αντικαταστήσεις μια τερματισμένη σαβουρα διατροφικά (ζαχαρη) με κατι διατροφικά ποιοτικότερο (μέλι), καλά κάνεις.
Το μέλι έχει λιγότερες θερμίδες από την ζάχαρη, δεν θα γινόταν διαφορετικά γιατί η ζάχαρη είναι 100% υδατάνθρακας ενώ το μέλι όχι. Είμαι βέβαιος ότι αυτή η παρεξήγηση προέρχεται από σύγκριση σε κουταλάκια. Κατά βάρος το μέλι έχει λιγότερες θερμίδες. Από την άλλην, διατροφικά είναι ελάχιστα καλύτερο από την ζάχαρη εκτός αν μιλάμε για ακριβό μέλι, όπου και πάλι μην φανταστείς ότι έχει τρομερή διατροφική αξία. Σίγουρα τα πολύ ακριβά μέλια είναι αρκούντως θρεπτικά αλλά είναι και κατά κόρον θερμιδογόνα.
Ναι, αυτή τη σύγκριση με τα κουταλάκια έχω ακούσει εγώ εδώ και χρόνια, και μου έχει κολλήσει.
Συν το εμπειρικό θέμα, το ότι δηλαδή με το που έκοψα τη ζάχαρη αντικαθιστώντας την με μελι, πριν αρκετά χρόνια, πήρα κιλά αντί να χάσω. Και τα πήρα και σχετικά γρήγορα και "κακά" κιλά, όχι μυϊκά.
Αλλά αυτό προφανώς πηγάζει και στο ότι θεωρούσα το μέλι πολύ καλύτερο της ζάχαρης, με αποτέλεσμα να το ριξω στην υπερκαταναλωση.
Όχι πάνω από 2 κουταλιές της σούπας ημερησίως.

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14831
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: «Καρκινογόνος ουσία πιθανώς» η ασπαρτάμη, θα ανακοινώσει ο ΠΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 29 Ιουν 2023, 21:38

όχι πάνω από 2 κουτάλες της σούπας ημερησιώς,το σημείωσα

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43672
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: «Καρκινογόνος ουσία πιθανώς» η ασπαρτάμη, θα ανακοινώσει ο ΠΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 29 Ιουν 2023, 21:40

Πάντως όπως λέει το άρθρο πιθανώς καρκινογόνο είναι και το κόκκινο κρέας. Περιμένουμε λοιπόν να μας πούνε την ασφαλή ποσότητα.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻


Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών