Είναι η ανθρώπινη ζωή το κορυφαίο κριτήριο;

Φιλοσοφικά ερωτήματα και σκέψεις.
Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14603
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Είναι η ανθρώπινη ζωή το κορυφαίο κριτήριο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 19 Δεκ 2022, 10:19

Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
19 Δεκ 2022, 10:15
stavmanr έγραψε:
19 Δεκ 2022, 09:36
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
19 Δεκ 2022, 09:34


Το έθεσε καλύτερα ο Ντοστογιέφσκι που δεν περιορίστηκε σε κάποια έργα τέχνης ή φιλοσοφικά δοκίμια. Είπε λοιπόν ο μεγαλύτερος συγγραφέας όλων των εποχών: Αν θα μπορούσες να έχεις την καλύτερη, δικαιότερη κοινωνία μα σαν αντάλαγμα να θυσιάσεις τη ζωή ενός και μόνο παιδιού, εσύ, θα ήσουν έτοιμος να γίνεις ο οικοδόμος μιας τέτοιας ιδανικής κοινωνίας; Δεν έδωσε φυσικά απάντηση μα είναι νομίζω προφανής. Κανείς υγιής άνθρωπος δεν θα θυσίαζε ένα παιδί ακόμα κι αν αυτό σήμαινε πως θα διασφάλιζε το μέλλον της ανθρωπότητας.
Καταρχήν πώς μπορείς να έχεις δικαιότερη κοινωνία όταν θυσιάζεις ανθρώπους; Αυτό είναι άδικο από μόνο του.
Όχι δεν θυσιάζεις ανθρώπους. Θυσιάζεις μόνο ένα παιδί. Μικρό δηλαδή τίμημα για την εξασφάλιση μιας ιδανικής κοινωνίας. Σκέψου ότι σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση μπορεί εσύ, ειδικά εσύ, να μην ήσουν άμεσα υπέυθυνος για τον θάνατο χιλιάδων άλλων παιδιών, από αρρώστιες που θα μπορούσαν να θεραπευθούν, από βία, από πείνα, μα ακόμα κι έτσι. Αρνούμενος να σκοτώσεις, εσύ ειδικά, εκείνο το παιδί, είσαι έμμεσα υπεύθυνος για τον αφανισμό χιλιάδων άλλων. Πόσο άδικο είναι αυτό; Και πόσο βαραίνει στην ηθικη σου ζυγαριά το ένα έναντι των χιλιάδων;
Η λογική απάντηση φυσικά είναι ναι, θα σκοτωσεις εκείνο το ένα. Η ανθρώπινη απάντηση είναι όχι.
Το ερώτημα έχει όμως ήδη απαντηθεί και όχι αρνητικά, όπως υποστηρίζεις. Ξέρεις πόσα παιδιά έπαθαν μυοκαρδίτιδα και θα έχουν προβλήματα για το υπόλοιπο της ζωής τους, από τα εμβόλια για τον κορωνοϊό;
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

nowhere
Δημοσιεύσεις: 15006
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Είναι η ανθρώπινη ζωή το κορυφαίο κριτήριο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 19 Δεκ 2022, 10:21

Ζενίθεδρος έγραψε:
19 Δεκ 2022, 10:14
Η πώληση προστασίας δεν είναι καθόλου γελοία υπόθεση.
το είπαμε,κρίνεται κάτι πολύ μεγαλύτερο από το μέλλον της ανθρωπότητας στην ουκρανία,η ύπαρξη του ίδιου του σύμπαντος [με δέος αυτό]

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9825
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Είναι η ανθρώπινη ζωή το κορυφαίο κριτήριο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 19 Δεκ 2022, 10:23

nowhere έγραψε:
19 Δεκ 2022, 09:42
από τον σκληρό καριόλη που στηρίζει την εισβολή της ρωσίας και τον θάνατο παιδιών με αφορμή ένα γελοίο υποθετικό κίνδυνο αυτό.φορουμάρα
Αν θέλεις να μου πεις κάτι μπορείς απλά να μου κάνεις παράθεση. Τι αφήνεις να κρέμεται μια πρόταση έτσι αφηρημένα με τους περισσότερους χρήστες να μην καταλαβαίνουν σε ποιον αναφέρεσαι και τι εννοείς; Το έχω πει χίλιες φορές μα θα το πω ακόμα μία. Η εισβολή μιας χώρας είναι πάντα εγκληματική μα αυτό δεν σημαίνει παράλληλα ότι δεν υπάρχει αιτία. Ξέρω ότι για σένα και για τα άλλα παιδιά εδώ όλα πρέπει να είναι μαύρο άσπρο, ευθείες γραμμές, τέλειοι κύκλοι, μα τα πράγματα δεν είναι έτσι. Μεταξύ του απόλυτου καλού και κακού εκτείνεται μια μυθικά απέραντη γκρι περιοχή ή στέπα στην δική μας περίπτωση. Δεν στηρίζω τον θάνατο παιδιών. Γράφω μόνο πως αν μου δινόταν εμένα προσωπικά η επιλογή να σκοτώσω κάποιον για να διασφαλίσω ένα ιδανικό μέλλον δεν θα το έκανα. Δεν είμαι υπεύθυνος για τα παιδιά που σκοτώνονται στην Ουκρανία. Πιστεύω πως θα μπορούσε να αποφευχθεί όλη η αιματοχυσία και πως αυτή δεν γίνεται με υπαιτιότητα μόνο της Ρωσίας. Έχω φέρει πληθώρα πηγών που στηρίζουν την άποψή μου. Μα ναι, μου αρέσει ο πόλεμος, δε νομίζω ότι χρειάζεται να απολογηθώ γι' αυτό. Δεν τον ξεκίνησα εγώ. Εγώ μόνο τον σχολιάζω.

nowhere
Δημοσιεύσεις: 15006
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Είναι η ανθρώπινη ζωή το κορυφαίο κριτήριο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 19 Δεκ 2022, 10:28

οκ εδώ απλά πουλάς ευαισθησία,το πιάσαμε

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Είναι η ανθρώπινη ζωή το κορυφαίο κριτήριο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 19 Δεκ 2022, 10:37

Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
19 Δεκ 2022, 10:15
stavmanr έγραψε:
19 Δεκ 2022, 09:36
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
19 Δεκ 2022, 09:34


Το έθεσε καλύτερα ο Ντοστογιέφσκι που δεν περιορίστηκε σε κάποια έργα τέχνης ή φιλοσοφικά δοκίμια. Είπε λοιπόν ο μεγαλύτερος συγγραφέας όλων των εποχών: Αν θα μπορούσες να έχεις την καλύτερη, δικαιότερη κοινωνία μα σαν αντάλαγμα να θυσιάσεις τη ζωή ενός και μόνο παιδιού, εσύ, θα ήσουν έτοιμος να γίνεις ο οικοδόμος μιας τέτοιας ιδανικής κοινωνίας; Δεν έδωσε φυσικά απάντηση μα είναι νομίζω προφανής. Κανείς υγιής άνθρωπος δεν θα θυσίαζε ένα παιδί ακόμα κι αν αυτό σήμαινε πως θα διασφάλιζε το μέλλον της ανθρωπότητας.
Καταρχήν πώς μπορείς να έχεις δικαιότερη κοινωνία όταν θυσιάζεις ανθρώπους; Αυτό είναι άδικο από μόνο του.
Όχι δεν θυσιάζεις ανθρώπους. Θυσιάζεις μόνο ένα παιδί. Μικρό δηλαδή τίμημα για την εξασφάλιση μιας ιδανικής κοινωνίας.
Μα βρε Πορφύριε, όταν προσπαθείς εισάγοντας την αδικία να αφαιρέσεις την αδικία κάνεις μία τρύπα στο νερό.
Δεν μπορείς να έχεις μία δίκαιη κοινωνία όταν εξαρχής θεωρείς ότι θυσιάζοντας μέλη της κοινωνίας πετυχαίνεις δικαιοσύνη. :102:

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13812
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Είναι η ανθρώπινη ζωή το κορυφαίο κριτήριο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 19 Δεκ 2022, 10:41

kingstonian έγραψε:
18 Δεκ 2022, 17:34
Δεν λέμε στον πραγματικό μας κόσμο όπου το κέρδος και το χρήμα επικρατεί. Λέμε φιλοσοφικά.
Αν πχ είχατε να διαλέξετε την ζωή ενός αγνώστου ή γνωστού και την Πιετα, την Μόνα Λίζα, έναν πάπυρο με τα χαμένα έργα του Αριστοτέλη, Σοφοκλή, κτλ.
Υπάρχουν πραγματικά δύσκολα, θεωρητικά πάντα, διλήμματα σχετικά με το ερώτημα αυτό.
Για παράδειγμα, αν προκειμένου να σώσεις όλη την ανθρωπότητα, θα έπρεπε να σκοτώσεις ένα μωρό, τι θα έκανες;

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71116
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Είναι η ανθρώπινη ζωή το κορυφαίο κριτήριο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 19 Δεκ 2022, 11:22

Προτείνω να βάλει ο καθένας τον εαυτό του ή το δικό του παιδί στη ζυγαριά.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
alekhine
Δημοσιεύσεις: 12543
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:36
Phorum.gr user: alekhine
Τοποθεσία: Highway to ΚΤΕΛ

Re: Είναι η ανθρώπινη ζωή το κορυφαίο κριτήριο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alekhine » 19 Δεκ 2022, 11:51

Bazoomba έγραψε:
18 Δεκ 2022, 17:37
Κατσε ρε συ να τελειωσει το ματς πρωτα και μετα πιανουμε τα βαθια νοηματα.

Εικόνα
πατησιωτης έγραψε:
10 Μαρ 2021, 20:59
Ο Σημίτης είναι η συνέχεια του Κωνσταντίνου Καραμανλή,στην Ευρώπη,στα ελληνοτουρκικά,στο ανήκομεν εις την Δύσιν,στην οικονομία,παντού.

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10604
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Είναι η ανθρώπινη ζωή το κορυφαίο κριτήριο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 19 Δεκ 2022, 15:44

kingstonian έγραψε:
18 Δεκ 2022, 17:34
Δεν λέμε στον πραγματικό μας κόσμο όπου το κέρδος και το χρήμα επικρατεί. Λέμε φιλοσοφικά.
Αν πχ είχατε να διαλέξετε την ζωή ενός αγνώστου ή γνωστού και την Πιετα, την Μόνα Λίζα, έναν πάπυρο με τα χαμένα έργα του Αριστοτέλη, Σοφοκλή, κτλ.
Δεν συζητάμε αν είναι πάνω από τα υλικά αγαθά, αυτό είναι αυτονόητο , το ερώτημα είναι, από φιλοσοφικής πάντα άποψης, αν είναι το κορυφαίο κριτήριο η κάθε ζωή.
Π.χ προσωπικά αν ήταν να σώσω κάποιο ζωάκι ‘η κάποιο απ αυτά που αναφέρετε και πάλι θα διάλεγα το αυτονόητο.
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7975
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Είναι η ανθρώπινη ζωή το κορυφαίο κριτήριο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 19 Δεκ 2022, 15:55

Πολλές φορές με τον θάνατο ενός ανθρώπου, ας πούμε από φυσικά αίτια, φαίνεται να ωφελούνται άλλοι άνθρωποι, όχι απαραίτητα από οικονομική άποψη. Είναι πραγματική ωφέλεια αυτή όμως ή πλάνη;
Πάνω από υλικά αγαθά, εννοείται ότι θα έβαζα την ζωή ενός ανθρώπου, πόσο μάλλον παιδιού.
Παρόλα αυτά όλοι έχουμε υλικά αγαθά που έχουν προκύψει από εργασία ή και θανάτους παιδιών.

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 9191
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: Είναι η ανθρώπινη ζωή το κορυφαίο κριτήριο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 19 Δεκ 2022, 17:06

kingstonian έγραψε:
18 Δεκ 2022, 17:34
Δεν λέμε στον πραγματικό μας κόσμο όπου το κέρδος και το χρήμα επικρατεί. Λέμε φιλοσοφικά.
Αν πχ είχατε να διαλέξετε την ζωή ενός αγνώστου ή γνωστού και την Πιετα, την Μόνα Λίζα, έναν πάπυρο με τα χαμένα έργα του Αριστοτέλη, Σοφοκλή, κτλ.
Για τα συγκεκριμένα δεν υπάρχει καν δίλημμα. Δίλημμα θα ήταν να διαλέξεις μεταξύ της ζωής ενός ανθρώπου και μιας θεραπείας καρκίνου.
Z

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 20603
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Είναι η ανθρώπινη ζωή το κορυφαίο κριτήριο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 19 Δεκ 2022, 17:09

Αν ο άνθρωπος δεν ήταν κανένα καθίκι πρώτης κατηγορίας εννοείται ότι θα έσωζα τον άνθρωπο.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71116
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Είναι η ανθρώπινη ζωή το κορυφαίο κριτήριο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 19 Δεκ 2022, 17:10

Θα επαναλάβω ότι από τη στιγμή που το θέμα περιστρέφεται γύρω από το τι θα διάλεγε ο κάθε ένας από τους άλλους πλην εαυτού, οι απαντήσεις δεν έχουν νόημα.

Άνθρωποι που θυσιάστηκαν εν πλήρει συνειδήσει, υπάρχουν πολλοί.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΓΑΛΗ την 19 Δεκ 2022, 17:11, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 20603
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Είναι η ανθρώπινη ζωή το κορυφαίο κριτήριο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 19 Δεκ 2022, 17:10

Καραμελίτσα έγραψε:
19 Δεκ 2022, 17:06
kingstonian έγραψε:
18 Δεκ 2022, 17:34
Δεν λέμε στον πραγματικό μας κόσμο όπου το κέρδος και το χρήμα επικρατεί. Λέμε φιλοσοφικά.
Αν πχ είχατε να διαλέξετε την ζωή ενός αγνώστου ή γνωστού και την Πιετα, την Μόνα Λίζα, έναν πάπυρο με τα χαμένα έργα του Αριστοτέλη, Σοφοκλή, κτλ.
Για τα συγκεκριμένα δεν υπάρχει καν δίλημμα. Δίλημμα θα ήταν να διαλέξεις μεταξύ της ζωής ενός ανθρώπου και μιας θεραπείας καρκίνου.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11657
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: Είναι η ανθρώπινη ζωή το κορυφαίο κριτήριο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 19 Δεκ 2022, 17:13

η ανθρώπινη ζωή είναι υπερεκτιμημένη στον δυτικό κόσμο κύριοι.
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών