Κινδυνεύει με αποβολή από το πανεπιστήμιο επειδή επικαλέστηκε τη βιολογία!

Κοινωνικά θέματα, τάσεις, προβληματισμοί, απ’ όλο τον κόσμο.
Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 15441
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: Κινδυνεύει με αποβολή από το πανεπιστήμιο επειδή επικαλέστηκε τη βιολογία!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 16 Ιουν 2021, 13:12

Λοξίας έγραψε:
16 Ιουν 2021, 13:02
break έγραψε:
16 Ιουν 2021, 11:13

Επέτρεψε μου να σου μεταφράσω από την σταβμαναρική καθώς την καταλαβαίνω άσχετα αν διαφωνώ μαζί της. :D

Για αρχή γυναίκες υπάρχουν και με κόλπο και με πέος. Αυτό είναι το δεδομένο #1.
Επίτρεψέ μου να κάνω έναν "γενετικό" παραλληλισμό...

Η τριχρωμία στις γάτες είναι γονιδιακής αιτιολογίας και χαρακτηρίζει τις θηλυκές γάτες.
Δηλαδή, "τρία χρώματα = θηλυκή γάτα". Αυτό είναι δεδομένο #1.
Σε σπάνιες περιπτώσεις (1 στις 4.000), μπορεί και να είναι "τρία χρώματα = αρεσενική γάτα" (σύνδρομο Klinefelter). Αυτό είναι δεδομένο #2.

Νομίζω όμως, πως η σπάνια αυτή περίπτωση δεν μπορεί να χαρακτηριστεί ως "δεδομένο", ώστε να προχωρήσουμε στην αποδοχή του σαν κάτι το απόλυτα φυσικό που συμβαίνει κάθε λίγο και λιγάκι.

Δεν ξέρω τώρα την αντίστοιχη αναλογία όπου συναντάμε γυναίκα (που γεννιέται) και με κόλπο και με πέος.
Θεωρώ όμως ότι πρέπει να είναι πάρα πολύ σπανιότερη και, άρα, η αναλογία πολύ πάνω από το 1 στις 4.000.
Οπότε νομίζω πως δεν μπορούμε να λογίζουμε σαν "δεδομένο" την ύπαρξη γυναικών και με κόλπο και με πέος, ώστε να τεκμηριώσουμε το οτιδήποτε πάνω σε αυτό.
Ακόμα χειρότερο από αυτό που λες, το οποίο είναι μια σπάνια μη παθολογική κατάσταση.
Η τρισωμία 21 χροωμοσώματος γνωστή και ως σύνδρομο down είναι μια παθολογική κατάσταση που προκαλεί μειωμένη ευφυία, διανοητική καθυστέρηση, παραλλαγή των χαρακτηριστικών του προσώπου και άλλες αναπηρίες. Αυτό είναι μια παθολογική κατάσταση όχι μία φυσολογική κατάσταση πυο απαντάται σε ένα μικρό ποσοστό ανθρώπων και ως τέτοια αντιμετωπίεται (προγεννητικός έλεγχος, ή ειδικη΄αγωγή και επιδόματα σε όσουε γεννηθούν με αυτή την αναπηρία)
Η τρισωμία 23 χρωμοσώματος που προκαλεί τον ερμαφροδιτισμό είναι επίσης μια παθολογική κατάσταση. Δεν κάνει όμως να το πουμε, πρέπει να προσποιούμαστε ότι είναι κάτι το φυσιολογικό σε βαθμό μάλιστα που να αλλάξουμε τον επιτυχημένο ορισμό των 2 φύλων ο οποίος καλύπτει το 99.9% των περιπτώσεων, για να λάβουμε υπόψη αυτή την στατιστική ανωμαλία.
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Κινδυνεύει με αποβολή από το πανεπιστήμιο επειδή επικαλέστηκε τη βιολογία!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 16 Ιουν 2021, 13:13

Ναύτης έγραψε:
16 Ιουν 2021, 12:59
stavmanr έγραψε:
16 Ιουν 2021, 12:45
stavmanr έγραψε:
16 Ιουν 2021, 12:30
Η ερώτησή μου αφορά την συνέπεια της πρότασης του Ναύτη, ο οποίος υποστηρίζει ότι ΟΡΘΩΣ αντιμετωπίζονται ως γυναίκες παρότι για τον ίδιο δεν είναι γυναίκες.
Θα επιθυμούσα μία εξήγηση, πώς καταφέρνει να συνδυάσει αυτά τα δύο κομμάτια.
Θα την επιθυμούσα από τον Ναύτης καθώς είναι κομβική για το διάλογο.
Σού απάντησα ήδη.
Ναύτης έγραψε:
16 Ιουν 2021, 12:32
Γιατί έτσι αυτοπροσδιορίζονται και έτσι δηλώνουν.
Αλλά δεν ΕΙΝΑΙ γυναίκες, αυτοπροσδιορίζονται ΣΑΝ γυναίκες.
Εξωφρενικό είναι να μάς λες ότι είναι ρατσιστικό που οι γυναίκες γεννιούνται με κόλπο.
Το πώς αυτοπροσδιορίζεται κάποιος/α δεν αναιρεί την φυσική του/της κατάσταση.
Ο αυτοπροσδιορισμός είναι μέρος της ψυχοσωματικής υπόστασης του ανθρώπου, που αποτελεί τη φυσική του κατάσταση.
Φυσικά και η προσωπικότητα ενός ανθρώπου είναι μέρος της φυσικής του κατάστασης. Γι' αυτό και την προστατεύουμε ως κόρη οφθαλμού.
Αν εγώ αύριο δηλώσω Βουλκάνιος και θέλω να με προσφωνούν ως Σποκ, δεν σημαίνει ότι ήλθα από το διάστημα, παρ' όλα αυτά έτσι θα με αντιμετωπίζουν, έστω και μέσα στο τρελάδικο.
Κι από τώρα αν θέλεις, σε αναγνωρίζω ως Βουλκάνιο, ειδικά με αυτά που διαβάζω. :D

Έχουμε περισσότερους Κλίνγκον στο διάλογο παρά γήινους.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Κινδυνεύει με αποβολή από το πανεπιστήμιο επειδή επικαλέστηκε τη βιολογία!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 16 Ιουν 2021, 13:17

Dwarven Blacksmith έγραψε:
16 Ιουν 2021, 13:00
Το transition αντίθετα βοηθάει λένε οι έρευνες.
Προσωπικά αυτό είναι ακριβώς το θέμα μου. Δεν έχω πρόβλημα με το τι θα φοράνε, πώς θα αποκαλούνται, και ακόμα κ αν μου το ζητούσαν να τους απευθύνομαι με το γένος που επιθυμούν, θα το έκανα. Γιατί χεστηκα. Το πρόβλημα μου είναι καθαρά στο να δεχτώ τη γυναικεία τους υπόσταση μέσα μου, και το transition που αναφέρεις είναι ακριβώς κάτι που μπορώ να χρησιμοποιήσω για να αναφερθώ σε αυτό. Δεν είναι transition πραγματικά. Δεν υπάρχουν όντως γυναικεία αναπαραγωγικα όργανα, ούτε καν κόλπος. Δεν είναι functional σε κανένα επίπεδο. Είναι μια πληγή που δημιουργήθηκε εσκεμμένα και επί τούτου και δεν έχει καμία από τις φυσικές ιδιότητες του κόλπου. Είναι σαν τον τύπο με το χιουνται ατος που έχει κοτσαρει πίσω μια δεύτερη εξάτμιση η οποία δεν είναι αληθινή, δε συνδέεται καν με το καζανάκι και γενικά με την εξαγωγή με κανέναν τρόπο, είναι απλά μια αισθητική παρέμβαση. Όσο και να τη μοστραρει ο καγκουρας, παραμένει ψεύτικη, δεν πήρε ούτε μισό ίππο το αμάξι. Τώρα αν θέλει να το κάνει δικαίωμα του, αλλά αν έρθει σε συζήτηση και με ρωτήσει τη γνώμη μου δεν μπορώ να συμφωνήσω ότι με αυτό το πράγμα έχει πάρει +10 ίππους. Αν ο ίδιος νιώθει καλύτερα με αυτό good for him though, whatever floats your boat man που λένε κ στο χωριό μου

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Κινδυνεύει με αποβολή από το πανεπιστήμιο επειδή επικαλέστηκε τη βιολογία!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 16 Ιουν 2021, 13:20

EKPLIKTIKOS έγραψε:
16 Ιουν 2021, 13:17
Dwarven Blacksmith έγραψε:
16 Ιουν 2021, 13:00
Το transition αντίθετα βοηθάει λένε οι έρευνες.
Προσωπικά αυτό είναι ακριβώς το θέμα μου. Δεν έχω πρόβλημα με το τι θα φοράνε, πώς θα αποκαλούνται, και ακόμα κ αν μου το ζητούσαν να τους απευθύνομαι με το γένος που επιθυμούν, θα το έκανα. Γιατί χεστηκα. Το πρόβλημα μου είναι καθαρά στο να δεχτώ τη γυναικεία τους υπόσταση μέσα μου, και το transition που αναφέρεις είναι ακριβώς κάτι που μπορώ να χρησιμοποιήσω για να αναφερθώ σε αυτό. Δεν είναι transition πραγματικά. Δεν υπάρχουν όντως γυναικεία αναπαραγωγικα όργανα, ούτε καν κόλπος. Δεν είναι functional σε κανένα επίπεδο. Είναι μια πληγή που δημιουργήθηκε εσκεμμένα και επί τούτου και δεν έχει καμία από τις φυσικές ιδιότητες του κόλπου. Είναι σαν τον τύπο με το χιουνται ατος που έχει κοτσαρει πίσω μια δεύτερη εξάτμιση η οποία δεν είναι αληθινή, δε συνδέεται καν με το καζανάκι και γενικά με την εξαγωγή με κανέναν τρόπο, είναι απλά μια αισθητική παρέμβαση. Όσο και να τη μοστραρει ο καγκουρας, παραμένει ψεύτικη, δεν πήρε ούτε μισό ίππο το αμάξι. Τώρα αν θέλει να το κάνει δικαίωμα του, αλλά αν έρθει σε συζήτηση και με ρωτήσει τη γνώμη μου δεν μπορώ να συμφωνήσω ότι με αυτό το πράγμα έχει πάρει +10 ίππους. Αν ο ίδιος νιώθει καλύτερα με αυτό good for him though, whatever floats your boat man που λένε κ στο χωριό μου
Τα ίδια ακριβώς αισθάνονταν οι άγγλοι ρατσιστές για τους μαύρους τους οποίους θεωρούσαν ζώα.
Δυσκολεύονταν πολύ να ξεπεράσουν την ιδέα ότι αυτό που εκείνοι ορίζουν για τους άλλους, δεν είναι αυτό που πραγματικά είναι οι άλλοι.
Όλοι μας έχουμε λίγο ή πολύ τέτοιες προκαταλήψεις εναντίον των συνανθρώπων μας. Καθένας σε διαφορετικά επίπεδα, σε διαφορετικά θέματα.




* Σε άλλο φόρουμ μου επιτίθεντο διάφοροι ΛΟΑΤΚΙ ως ρατσιστή εναντίον τους για τη συζήτηση περί γάμου και υιοθεσίας...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stavmanr την 16 Ιουν 2021, 13:23, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Κινδυνεύει με αποβολή από το πανεπιστήμιο επειδή επικαλέστηκε τη βιολογία!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 16 Ιουν 2021, 13:22

stavmanr έγραψε:
16 Ιουν 2021, 13:20
EKPLIKTIKOS έγραψε:
16 Ιουν 2021, 13:17
Dwarven Blacksmith έγραψε:
16 Ιουν 2021, 13:00
Το transition αντίθετα βοηθάει λένε οι έρευνες.
Προσωπικά αυτό είναι ακριβώς το θέμα μου. Δεν έχω πρόβλημα με το τι θα φοράνε, πώς θα αποκαλούνται, και ακόμα κ αν μου το ζητούσαν να τους απευθύνομαι με το γένος που επιθυμούν, θα το έκανα. Γιατί χεστηκα. Το πρόβλημα μου είναι καθαρά στο να δεχτώ τη γυναικεία τους υπόσταση μέσα μου, και το transition που αναφέρεις είναι ακριβώς κάτι που μπορώ να χρησιμοποιήσω για να αναφερθώ σε αυτό. Δεν είναι transition πραγματικά. Δεν υπάρχουν όντως γυναικεία αναπαραγωγικα όργανα, ούτε καν κόλπος. Δεν είναι functional σε κανένα επίπεδο. Είναι μια πληγή που δημιουργήθηκε εσκεμμένα και επί τούτου και δεν έχει καμία από τις φυσικές ιδιότητες του κόλπου. Είναι σαν τον τύπο με το χιουνται ατος που έχει κοτσαρει πίσω μια δεύτερη εξάτμιση η οποία δεν είναι αληθινή, δε συνδέεται καν με το καζανάκι και γενικά με την εξαγωγή με κανέναν τρόπο, είναι απλά μια αισθητική παρέμβαση. Όσο και να τη μοστραρει ο καγκουρας, παραμένει ψεύτικη, δεν πήρε ούτε μισό ίππο το αμάξι. Τώρα αν θέλει να το κάνει δικαίωμα του, αλλά αν έρθει σε συζήτηση και με ρωτήσει τη γνώμη μου δεν μπορώ να συμφωνήσω ότι με αυτό το πράγμα έχει πάρει +10 ίππους. Αν ο ίδιος νιώθει καλύτερα με αυτό good for him though, whatever floats your boat man που λένε κ στο χωριό μου
Τα ίδια ακριβώς αισθάνονταν οι άγγλοι ρατσιστές για τους μαύρους τους οποίους θεωρούσαν ζώα.
Δυσκολεύονταν πολύ να ξεπεράσουν την ιδέα ότι αυτό που εκείνοι ορίζουν για τους άλλους, δεν είναι αυτό που πραγματικά είναι οι άλλοι.
Ναι αλλά οι μαύροι είναι όντως άνθρωποι, ενώ οι τρανς δεν έχουν όντως κόλπο. Το αντίστοιχο θα ήταν να περιμένεις να αντιμετωπίζει μια γυναίκα το δονητή της σαν άντρα. Ή τον Άγγλο να πιστεύει ότι ο μαύρος δεν είναι μαύρος και ότι είναι λευκός.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Κινδυνεύει με αποβολή από το πανεπιστήμιο επειδή επικαλέστηκε τη βιολογία!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 16 Ιουν 2021, 13:25

EKPLIKTIKOS έγραψε:
16 Ιουν 2021, 13:22
stavmanr έγραψε:
16 Ιουν 2021, 13:20
EKPLIKTIKOS έγραψε:
16 Ιουν 2021, 13:17


Προσωπικά αυτό είναι ακριβώς το θέμα μου. Δεν έχω πρόβλημα με το τι θα φοράνε, πώς θα αποκαλούνται, και ακόμα κ αν μου το ζητούσαν να τους απευθύνομαι με το γένος που επιθυμούν, θα το έκανα. Γιατί χεστηκα. Το πρόβλημα μου είναι καθαρά στο να δεχτώ τη γυναικεία τους υπόσταση μέσα μου, και το transition που αναφέρεις είναι ακριβώς κάτι που μπορώ να χρησιμοποιήσω για να αναφερθώ σε αυτό. Δεν είναι transition πραγματικά. Δεν υπάρχουν όντως γυναικεία αναπαραγωγικα όργανα, ούτε καν κόλπος. Δεν είναι functional σε κανένα επίπεδο. Είναι μια πληγή που δημιουργήθηκε εσκεμμένα και επί τούτου και δεν έχει καμία από τις φυσικές ιδιότητες του κόλπου. Είναι σαν τον τύπο με το χιουνται ατος που έχει κοτσαρει πίσω μια δεύτερη εξάτμιση η οποία δεν είναι αληθινή, δε συνδέεται καν με το καζανάκι και γενικά με την εξαγωγή με κανέναν τρόπο, είναι απλά μια αισθητική παρέμβαση. Όσο και να τη μοστραρει ο καγκουρας, παραμένει ψεύτικη, δεν πήρε ούτε μισό ίππο το αμάξι. Τώρα αν θέλει να το κάνει δικαίωμα του, αλλά αν έρθει σε συζήτηση και με ρωτήσει τη γνώμη μου δεν μπορώ να συμφωνήσω ότι με αυτό το πράγμα έχει πάρει +10 ίππους. Αν ο ίδιος νιώθει καλύτερα με αυτό good for him though, whatever floats your boat man που λένε κ στο χωριό μου
Τα ίδια ακριβώς αισθάνονταν οι άγγλοι ρατσιστές για τους μαύρους τους οποίους θεωρούσαν ζώα.
Δυσκολεύονταν πολύ να ξεπεράσουν την ιδέα ότι αυτό που εκείνοι ορίζουν για τους άλλους, δεν είναι αυτό που πραγματικά είναι οι άλλοι.
Ναι αλλά οι μαύροι είναι όντως άνθρωποι (...)
Αν το έλεγες τότε αυτό, συναντούσες την αγχόνη ή στην καλύτερη το βούρδουλα.

Ζούμε σε μία εποχή που με τη γνώση των λαθών του παρελθόντος προχωρούμε παρακάτω προσπαθώντας να κάνουμε τη ζωή των ανθρώπων καλύτερη, όσο μπορούμε.
Σήμερα, λοιπόν, μας ενδιαφέρει το άτομο να μην δυσφορεί μέσα στα εξωτερικά (κοινωνικά) ψυχολογικά πλαίσια , και να αναπτύσσει την προσωπικότητά του όπως εκείνο αισθάνεται καλύτερα.

Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12231
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: Κινδυνεύει με αποβολή από το πανεπιστήμιο επειδή επικαλέστηκε τη βιολογία!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 16 Ιουν 2021, 13:33

stavmanr έγραψε:
15 Ιουν 2021, 20:57
break έγραψε:
15 Ιουν 2021, 20:46
stavmanr έγραψε:
15 Ιουν 2021, 16:23
Δεν υπάρχουν τέτοιοι ορισμοί. Όπως και δεν υπάρχει ορισμός του ανθρώπου, της ύπαρξης, του σύμπαντος ή της ύλης.
Κάποια πράγματα σε αυτό τον κόσμο είναι απλά περιγραφικά και εξελίσσονται μαζί με τις γνώσεις μας.
Η αβεβαιότητα σου για το τι σημαίνει το να είσαι γυναίκα που προβάλεις τώρα όμως δεν συμβαδίζει με την ένταση και σιγουριά που υπερασπιζόσουν προηγουμένως κάποιες αμφιλεγόμενες περιπτώσεις. Γιατί σίγουρα αν δεν ξέρεις καν τον ορισμό της λέξης η πιθανότητα υπάρχει να την έχεις χρησιμοποιήσει λάθος και κάποια άτομα που νομίζες ότι είναι γυναίκες τελικά να μην είναι.
Κάπου τα μπερδεύεις.
Το γεγονός ότι δεν υπάρχει ορισμός ενός πράγματος δεν σημαίνει κι ότι δεν υπάρχει περιγραφή του.
Η σύγχρονη περιγραφή για το φύλο του ανθρώπου δεν εξαρτάται μόνο από τη βιολογική του κατάσταση. Εξαρτάται κι από την συμπεριφορά του, την προσωπικότητά του, την ψυχοσύνθεσή του κλπ.
Αλλά δεν νομίζω ότι συμβαίνει αυτό. Νομίζω ότι η σιγουριά σου πηγάζει από το γεγονός ότι αυτά τα άτομα δηλώνουν γυναίκες και αυτό για σένα αρκεί. Τίποτα άλλο δεν χρειάζεται για να εμπίπτουν στον ορισμό.
Όπως έγραψα παραπάνω, έχουν το δικαίωμα στον αυτοπροσδιορισμό.
Εντούτοις, επειδή ο αυτοπροσδιορισμός πολλές φορές παράγει άλλου τύπου προβλήματα κι από μόνος του δεν αρκεί στην έννομη ζωή του τόπου, καθώς υπάρχει επικάλυψη ή αναίρεση ή διεκδίκηση συγκεκριμένων παροχών, η διαδικασία της ταυτοποίησης ενός προσώπου ως νομικά "γυναίκα" ή νομικά "άντρας" περνά από συγκεκριμένες διαδικασίες στις οποίες καταγράφεται η υγιής και ειλικρινής, ή αντίθετα η μη υγιής ή ανειλικρινής δήλωση φύλου.
Οπότε αν αυτό ισχύει, που είμαι σχεδόν σίγουρος ότι έτσι έχουν τα πράγματα, για σένα υπάρχει ένας ορισμός και αυτός είναι ότι γυναίκα είναι οποιοδήποτε άτομο δηλώνει πως είναι γυναίκα. Απλώς δεν θες το παραδεχτείς γιατί καταλαβαίνεις πόσο ανεπαρκής και μη πειστική ακούγεται μία τέτοια διατύπωση.
Κάτι καταλαβαίνεις λάθος.
Καθένας έχει το δικαίωμα του αυτοπροσδιορισμού του. Εφόσον, μάλιστα, η πολυμελής και πολυειδικευμένη επιστημονική επιτροπή κρίνει ότι υπάρχει υγιής και ειλικρινής δήλωση φύλου, ορθώς συγκαταλέγεται μεταξύ των γυναικών.
Δεν βλέπω το πρόβλημα.
Ποιος ειναι ο ορισμος του υγιους;
Πως μπορει μια επιτροπη να κρινει,τι ειναι υγιες και τι οχι;
Αφου οι ορισμοι κατα σε,δεν υπαρχουν.
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

Άβαταρ μέλους
break
Δημοσιεύσεις: 1167
Εγγραφή: 04 Οκτ 2018, 22:49
Phorum.gr user: break

Re: Κινδυνεύει με αποβολή από το πανεπιστήμιο επειδή επικαλέστηκε τη βιολογία!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από break » 16 Ιουν 2021, 13:35

stavmanr έγραψε:
16 Ιουν 2021, 13:20
Τα ίδια ακριβώς αισθάνονταν οι άγγλοι ρατσιστές για τους μαύρους τους οποίους θεωρούσαν ζώα.
Ο παραλληλισμός είναι ατυχής γιατί οι μαύροι δεν έκαναν κάποια προσπάθεια να αλλάξουν την ταυτότητά με την οποία γεννήθηκαν.

Θα έστεκε αν π.χ. προσπαθούσαν να μασκαρευτούν ως λευκοί και οι Άγγλοι εξακολουθούσαν να τους αντιμετωπίζουν ως μαύρους.

Αλλά αυτό που συνέβαινε τότε είναι ότι είχες δύο διαφορετικές ταυτότητες, που καμία δεν ήθελε να αλλάξει αυτό που είναι, και που η μία δεν αναγνώριζε στην άλλη ίσα δικαιώματα.

Και το ζήτημα αυτό λύθηκε με τους λευκούς να παραδέχονται ότι οι μαύροι είναι ισότιμοι με αυτούς. Όχι με τους λευκούς να δέχονται ότι ένας μαύρος μπορεί κάλιστα να είναι λευκός αν το θέλει.

Οπότε μιλάμε για δύο τελείως διαφορετικά ζητήματα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος break την 16 Ιουν 2021, 13:38, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Κινδυνεύει με αποβολή από το πανεπιστήμιο επειδή επικαλέστηκε τη βιολογία!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 16 Ιουν 2021, 13:37

stavmanr έγραψε:
16 Ιουν 2021, 13:25

Σήμερα, λοιπόν, μας ενδιαφέρει το άτομο να μην δυσφορεί μέσα στα εξωτερικά (κοινωνικά) ψυχολογικά πλαίσια , και να αναπτύσσει την προσωπικότητά του όπως εκείνο αισθάνεται καλύτερα.
Καμία αντίρρηση. Ας βάλουν ψεύτικο κόλπο προκειμένου να μη δυσφορουν. Ας βάλει και ο καγκουρας ψεύτικη διπλή ή τετραπλή εξάτμιση αν θέλει. For all I care ας βάλει και 40 εξατμίσεις να βγαίνουν από παντού, μέχρι και από την οροφή.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24634
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Κινδυνεύει με αποβολή από το πανεπιστήμιο επειδή επικαλέστηκε τη βιολογία!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 16 Ιουν 2021, 13:37

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
16 Ιουν 2021, 12:56
Δημοκράτης έγραψε:
16 Ιουν 2021, 12:46
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
16 Ιουν 2021, 12:33


σε αυτό που έγραψα εγώ πες μου ποιο είναι το λάθος
οι τρανς είναι βιολογικά άντρες που μέσω εγχείρησης και ορμονοθεραπείας εμφανισιακά είναι ίδιοι πλέον με τις γυναίκες. τι λάθος έχει αυτή η πρόταση;
εμφανισιακά είναι όμοιοι με γυναίκες, δεν είναι γυναίκες όμως γιατί δεν γεννήθηκαν γυναίκες, πόσο πιο απλά να το πούμε
καλά και εσύ, με το εμφανισιακά έιναι όμοιοι με γυναίκες το παρατραβάς κάπως :lol:
καθόλου
υπάρχουν τρανς που είναι πανέμορφες - πολύ πιο όμορφες από τη πλειοψηφία των γυναικών
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32960
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Κινδυνεύει με αποβολή από το πανεπιστήμιο επειδή επικαλέστηκε τη βιολογία!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 16 Ιουν 2021, 14:23

stavmanr έγραψε:
16 Ιουν 2021, 12:30
Lord Brum έγραψε:
16 Ιουν 2021, 12:28
stavmanr έγραψε:
16 Ιουν 2021, 12:23


Γιατί αντιμετωπίζονται ορθώς σαν γυναίκες αν δεν είναι γυναίκες;
Τί είδους σχιζοφρενικό σχόλιο είναι αυτό;
(...)
Η ερώτησή μου αφορά την συνέπεια της πρότασης του Ναύτη, ο οποίος υποστηρίζει ότι ΟΡΘΩΣ αντιμετωπίζονται ως γυναίκες παρότι για τον ίδιο δεν είναι γυναίκες.
Θα επιθυμούσα μία εξήγηση, πώς καταφέρνει να συνδυάσει αυτά τα δύο κομμάτια.
οταν στο καρναβαλι ντυθω ζορο, ολοι ορθως θα με αντιμετωπιζουν σαν ζορο, και ολοι θα ξερουν οτι δεν ειμαι στ αληθεια.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32960
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Κινδυνεύει με αποβολή από το πανεπιστήμιο επειδή επικαλέστηκε τη βιολογία!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 16 Ιουν 2021, 14:39

stavmanr έγραψε:
16 Ιουν 2021, 13:25

Αν το έλεγες τότε αυτό, συναντούσες την αγχόνη ή στην καλύτερη το βούρδουλα.

Ζούμε σε μία εποχή που με τη γνώση των λαθών του παρελθόντος προχωρούμε παρακάτω προσπαθώντας να κάνουμε τη ζωή των ανθρώπων καλύτερη, όσο μπορούμε.
Σήμερα, λοιπόν, μας ενδιαφέρει το άτομο να μην δυσφορεί μέσα στα εξωτερικά (κοινωνικά) ψυχολογικά πλαίσια , και να αναπτύσσει την προσωπικότητά του όπως εκείνο αισθάνεται καλύτερα.
ναι αλλα η ελευθερια του ενος σταματα εκει που αρχιζει του αλλου.

για να αισθανθει ο μαντραχαλος ωραια ως γυναικα, θελει να συμμετεχει σε γυναικειους αγωνες μποξ, και να σαπακιασει τις υπολοιπες αθλητριες, που οσο να πεις, δεν θα αισθανονται ωραια με αυτη την κατασταση.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21590
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Κινδυνεύει με αποβολή από το πανεπιστήμιο επειδή επικαλέστηκε τη βιολογία!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 16 Ιουν 2021, 14:52

foscilis έγραψε:
16 Ιουν 2021, 13:37
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
16 Ιουν 2021, 12:56
Δημοκράτης έγραψε:
16 Ιουν 2021, 12:46

καλά και εσύ, με το εμφανισιακά έιναι όμοιοι με γυναίκες το παρατραβάς κάπως :lol:
καθόλου
υπάρχουν τρανς που είναι πανέμορφες - πολύ πιο όμορφες από τη πλειοψηφία των γυναικών
Εικόνα
είναι μια πραγματικότητα
άμα γνωρίσεις κάποια και δεν γνωρίζεις εκ των προτέρων ότι είναι τρανς δεν πρόκειται να το καταλάβεις
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24634
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Κινδυνεύει με αποβολή από το πανεπιστήμιο επειδή επικαλέστηκε τη βιολογία!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 16 Ιουν 2021, 15:10

Προκειται να το καταλάβω, θα έχει μήλο του αδάμ και αγορίστικη σωματική δομή (κατανομή λίπους ιδιαίτερα μεταξύ άνω και κάτω σώματος), πιο τετραγωνισμένα χαρακτηριστικά, διαφορετική στάση και κίνηση κλπ. Ή θα έχει κάνει τόσες χειρουργικές, αισθητικές και ενδυματολογικές παρεμβάσεις για να ξεφορτωθεί τα περισσότερα από όλα αυτά ή να τα καλύψει τονίζοντας άλλα δευτερογενή "θηλυκά" χαρακτηριστικά, που θα μοιάζει με τραβέλι. Εδώ που τα λέμε μάλιστα είναι πιθανότερο να κατατάξω μια τέτοια αληθινή γυναίκα στους τρανς παρά να κατατάξω μια τρανς στις γυναίκες, έδειξα και στο σχετικό νήμα ότι δεν υπάρχει κάποια ουσιαστική διαφορά ανάμεσα σε Μπλερ Γουάιτ και Αφρούλα με φίλτρα και φουλ κωλοφτιάξιμο για το βίντεο ενάντια στις μασχαλότριχες. Ενώ δεν υπήρχε η παραμικρή περίπτωση να περάσω για αγόρι τη γκομενίτσα με τις μασχαλότριχες (τη θετή κόρη της Καμάλα Χάρις) που προκάλεσε την οργή της Αφρούλας.

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19379
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Κινδυνεύει με αποβολή από το πανεπιστήμιο επειδή επικαλέστηκε τη βιολογία!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 16 Ιουν 2021, 15:18

Ναύτης έγραψε:
16 Ιουν 2021, 12:32
stavmanr έγραψε:
16 Ιουν 2021, 12:23
Ναύτης έγραψε:
16 Ιουν 2021, 12:21

Φίλε μου, γυναίκες ΕΙΝΑΙ μόνον όσες γεννήθηκαν με κόλπο.
Οι υπόλοιπες αυτοπροσδιορίζονται ΣΑΝ γυναίκες (και είναι δικαίωμά τους ασφαλώς) και αντιμετωπίζονται (ορθώς) ΣΑΝ τέτοιες.
Γιατί αντιμετωπίζονται ορθώς σαν γυναίκες αν δεν είναι γυναίκες;
Τί είδους σχιζοφρενικό σχόλιο είναι αυτό;
Γιατί έτσι αυτοπροσδιορίζονται και έτσι δηλώνουν.
Αλλά δεν ΕΙΝΑΙ γυναίκες, αυτοπροσδιορίζονται ΣΑΝ γυναίκες.
Εξωφρενικό είναι να μάς λες ότι είναι ρατσιστικό που οι γυναίκες γεννιούνται με κόλπο.
Και εγώ ο ΑΙΝΕΙΑΝ αυτοπροσδιορίζομαι ως Θεός
Όποιος αμφισβητεί την θεϊκή μου ιδιότητα είναι .. ρατσιστής.. :roll:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διεθνή Κοινωνικά”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών