Ο Ισραηλινός Πρέσβης χάλασε το παραμύθι: Δεν έχουμε νησιά ούτε και άποψη για την ΑΟΖ

Συζητήσεις για τα εθνικά θέματα της Ελλάδας, τα στρατιωτικά ζητήματα και τις ένοπλες δυνάμεις.
Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16413
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Ο Ισραηλινός Πρέσβης χάλασε το παραμύθι: Δεν έχουμε νησιά ούτε και άποψη για την ΑΟΖ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 03 Ιούλ 2020, 17:04

BlastFromThePast έγραψε:
03 Ιούλ 2020, 17:01
Leon έγραψε:
03 Ιούλ 2020, 16:56

Στο Ισραήλ ακόμα και τα πιο ''ακραία'' ΜΜΕ δεν τολμάνε να ασκήσουν κριτική στα ίσια στο παρακράτος.
Φίλε, δεν έχω ιδέα αν είσαι Έλληνας ή Ισραηλίτης, ορθόδοξος χριστιανός ή ορθόδοξος εβραίος, ξέρω σίγουρα ότι είσαι καψιματίας και ότι εδώ είναι το σπίτι σου.
ουκ ένι Ιουδαίους, ούδε Ελλην, ούκ ένι ορθόδοξος χριστιανός ή ορθοδοξος ισραηλιτης, πάντες γαρ υμείς εις έστε εν καψίμω Πχώρουμ
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
Leon
Δημοσιεύσεις: 187
Εγγραφή: 21 Ιουν 2019, 13:13
Τοποθεσία: Ιερουσαλήμ(δυτική Ιερουσαλήμ)

Re: Ο Ισραηλινός Πρέσβης χάλασε το παραμύθι: Δεν έχουμε νησιά ούτε και άποψη για την ΑΟΖ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leon » 03 Ιούλ 2020, 17:10

BlastFromThePast έγραψε:
03 Ιούλ 2020, 17:01
Leon έγραψε:
03 Ιούλ 2020, 16:56

Στο Ισραήλ ακόμα και τα πιο ''ακραία'' ΜΜΕ δεν τολμάνε να ασκήσουν κριτική στα ίσια στο παρακράτος.
Φίλε, δεν έχω ιδέα αν είσαι Έλληνας ή Ισραηλίτης, ορθόδοξος χριστιανός ή ορθόδοξος εβραίος, ξέρω σίγουρα ότι είσαι καψιματίας και ότι εδώ είναι το σπίτι σου.
Οι ιδεολογικές σου παρωπίδες σε έχουν κάνει να μην θες να δεις την πραγματικότητα.Εγώ τα γράφω για όσους δεν έχουν παρωπίδες.Όσα γράφω είναι αυστηρώς ακατάλληλα για άτομα που έχουν ιδεολογικες αγκυλώσεις.

Στρακαστρουκας
Δημοσιεύσεις: 11409
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 17:48
Phorum.gr user: Στρακαστρουκας

Re: Ο Ισραηλινός Πρέσβης χάλασε το παραμύθι: Δεν έχουμε νησιά ούτε και άποψη για την ΑΟΖ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στρακαστρουκας » 03 Ιούλ 2020, 17:11

Leon έγραψε:
03 Ιούλ 2020, 16:58
Και για να ξεκαθαρίσω την δική μου θέση.Είμαι πολιτικά προσκείμενος στην δεξιά(δηλαδή πιστεύω στην λύση του ενός κράτους) και είμαι εναντίον κάθε εχθρού του Ισραήλ,του Εβραικού λαού και του Ορθόδοξου Ιουδαισμού είτε αυτός είναι οι κομμουνιστές,οι νεοναζί,οι λιμπεραλς,οι ακραίοι κτλ είτε είναι οποιδήποτε παρακράτος
Θα μας πεις λιγο για αυτο το παρακρατος που δεν εχει ξηλωσει ο Νετανιαχου εδω και 15 χρονια που ειναι στην εξουσια? Η μηπως ειναι οι γνωστες ιδεολογικες πιπες που λενε και οι οπαδοι του Τραμπ για να μην χρειαζεται να απαντησουν στην κριτικη που γινετε στην κυβερνηση που υποστηριζουνε?
"Δεν ειμαι ΝΔλης αλλα..."

Άβαταρ μέλους
Leon
Δημοσιεύσεις: 187
Εγγραφή: 21 Ιουν 2019, 13:13
Τοποθεσία: Ιερουσαλήμ(δυτική Ιερουσαλήμ)

Re: Ο Ισραηλινός Πρέσβης χάλασε το παραμύθι: Δεν έχουμε νησιά ούτε και άποψη για την ΑΟΖ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leon » 03 Ιούλ 2020, 17:14

Στρακαστρουκας έγραψε:
03 Ιούλ 2020, 17:11
Leon έγραψε:
03 Ιούλ 2020, 16:58
Και για να ξεκαθαρίσω την δική μου θέση.Είμαι πολιτικά προσκείμενος στην δεξιά(δηλαδή πιστεύω στην λύση του ενός κράτους) και είμαι εναντίον κάθε εχθρού του Ισραήλ,του Εβραικού λαού και του Ορθόδοξου Ιουδαισμού είτε αυτός είναι οι κομμουνιστές,οι νεοναζί,οι λιμπεραλς,οι ακραίοι κτλ είτε είναι οποιδήποτε παρακράτος
Θα μας πεις λιγο για αυτο το παρακρατος που δεν εχει ξηλωσει ο Νετανιαχου εδω και 15 χρονια που ειναι στην εξουσια? Η μηπως ειναι οι γνωστες ιδεολογικες πιπες που λενε και οι οπαδοι του Τραμπ για να μην χρειαζεται να απαντησουν στην κριτικη που γινετε στην κυβερνηση που υποστηριζουνε?
Το παρακράτος αυτό όπως ήδη έγραψα έχει γερές πλάτες.Όταν ο Νετανιάχου πήγε να το ξηλώσει ανακαλύφθηκε ξαφνικά ''σκάνδαλο'' και έκανε πίσω

Άβαταρ μέλους
Αρχέλαος
Δημοσιεύσεις: 6711
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:01

Re: Ο Ισραηλινός Πρέσβης χάλασε το παραμύθι: Δεν έχουμε νησιά ούτε και άποψη για την ΑΟΖ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρχέλαος » 03 Ιούλ 2020, 17:16

Yochanan έγραψε:
03 Ιούλ 2020, 12:19
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
03 Ιούλ 2020, 12:10
Yochanan έγραψε:
03 Ιούλ 2020, 11:35
εχεις να πεις κατι για το οτι θελετε διεθνη σεριφη να επιβαλει το δικιο σας οι ζαιοναζι και παραλληλα ειστε εναντιον καθε παγκοσμιοιποιησης;
εχεις να πεις κατι για το ποσο πιο δυνατη θα ηταν η ελλαδα οικονομικα αν ηταν ακομα κομουνιστικη χωρα και στρατιωτικα αν ηταν ακομα μελος του συμφωνου της βαρσωβιας;
Άσε το σκιάχτρο για λίγο στην άκρη και πες μας κάτι για τις δηλώσεις του πρεσβευτή του Ισραήλ, καλέ μου φίλε.
εχω απαντησει πιο πανω εκτενως και σε ζαιους και σε ναζι και σε κομιζ. εμ δε θελετε σεριφη εμ θελετε δικαιο. αλλα ενταξει ας οψεται που δεν ειμαστε κομουνιστικη χωρα θα βλεπανε τοτε οι οχτροι μας.

τομπουλο
Άεργε και αγράμματε τεμπελχανά μάθε πρώτα να μιλάς ελληνικά και να γράφεις ανθρώπινα. Επίσης δεν απευθύνεσαι σε κομματικό ακροατήριο.
Γιατί γράφεις σαν ακαλλιέργητος μπουμπούνας κατώτατης υποστάθμης και συνάμα αισθητικής.
Αλλά να μου πεις γιατί να ντραπείς, τεμπελιό καθισιό και μηδενική τσίπα.
Τουλάχιστον κάνει προσπάθεια να γράφεις ανθρώπινα, να μη βγαίνει τέτοια δυσοσμία και ασχήμια.
"Πως μπορεί να είμαστε 20 χρόνια πίσω από την Αμερική, χωρίς αυτή να είναι 20 χρόνια μπροστά από εμάς;"

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16413
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Ο Ισραηλινός Πρέσβης χάλασε το παραμύθι: Δεν έχουμε νησιά ούτε και άποψη για την ΑΟΖ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 03 Ιούλ 2020, 17:19

Αρχέλαος έγραψε:
03 Ιούλ 2020, 17:16
Άεργε και αγράμματε τεμπελχανά μάθε πρώτα να μιλάς ελληνικά και να γράφεις ανθρώπινα. Επίσης δεν απευθύνεσαι σε κομματικό ακροατήριο.
Γιατί γράφεις σαν ακαλλιέργητος μπουμπούνας κατώτατης υποστάθμης και συνάμα αισθητικής.
Αλλά να μου πεις γιατί να ντραπείς, τεμπελιό καθισιό και μηδενική τσίπα.
Τουλάχιστον κάνει προσπάθεια να γράφεις ανθρώπινα, να μη βγαίνει τέτοια δυσοσμία και ασχήμια.
πολλά λογάκια για να πεις οτι πονάει το πωπουδάκι σου. :romance-hearteyes::romance-hearteyes:


καλο ψόφο τώρα
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Στρακαστρουκας
Δημοσιεύσεις: 11409
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 17:48
Phorum.gr user: Στρακαστρουκας

Re: Ο Ισραηλινός Πρέσβης χάλασε το παραμύθι: Δεν έχουμε νησιά ούτε και άποψη για την ΑΟΖ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στρακαστρουκας » 03 Ιούλ 2020, 17:19

Leon έγραψε:
03 Ιούλ 2020, 17:14
Το παρακράτος αυτό όπως ήδη έγραψα έχει γερές πλάτες.Όταν ο Νετανιάχου πήγε να το ξηλώσει ανακαλύφθηκε ξαφνικά ''σκάνδαλο'' και έκανε πίσω
Nαι αλλα ποιοι το ελεγχουνε? Η Οκασιο Κορτεζ? Παντως μου ανοιγεις τα ματια. Βλεπει καποιος απο που εχει αντλησει την ιδεολογια του ο Τραμπ. Τον εχει διδαξει ο Τζαρεντ φαινεται οτι το καλυτερο που εχει να κανει για να παραμεινει στην εξουσια ειναι να μιλαει υπερ της πλειονοτητας και σε βαρος της μειονοτητας και επισης καθε φορα που του γινετε κριτικη να μιλαει για παρακρατος. Ετσι καταφερε να παραμεινει ο Νετανιαχου 15 χρονια στην εξουσια. Ατυχως στις ΗΠΑ οι μειονοτητες εχουν ισα δικαιωματα με την πλειονοτητα(σε αντιθεση με το Ισραηλ)και αυτη η ρητορικη του εχει κανει backfire.
"Δεν ειμαι ΝΔλης αλλα..."

Άβαταρ μέλους
Αρχέλαος
Δημοσιεύσεις: 6711
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:01

Re: Ο Ισραηλινός Πρέσβης χάλασε το παραμύθι: Δεν έχουμε νησιά ούτε και άποψη για την ΑΟΖ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρχέλαος » 03 Ιούλ 2020, 17:19

Leon έγραψε:
03 Ιούλ 2020, 17:10
BlastFromThePast έγραψε:
03 Ιούλ 2020, 17:01
Leon έγραψε:
03 Ιούλ 2020, 16:56

Στο Ισραήλ ακόμα και τα πιο ''ακραία'' ΜΜΕ δεν τολμάνε να ασκήσουν κριτική στα ίσια στο παρακράτος.
Φίλε, δεν έχω ιδέα αν είσαι Έλληνας ή Ισραηλίτης, ορθόδοξος χριστιανός ή ορθόδοξος εβραίος, ξέρω σίγουρα ότι είσαι καψιματίας και ότι εδώ είναι το σπίτι σου.
Οι ιδεολογικές σου παρωπίδες σε έχουν κάνει να μην θες να δεις την πραγματικότητα.Εγώ τα γράφω για όσους δεν έχουν παρωπίδες.Όσα γράφω είναι αυστηρώς ακατάλληλα για άτομα που έχουν ιδεολογικες αγκυλώσεις.
Εσύ και ένας εσμός γρονθοκοπείτε την κοινή λογική. Στο τέλος θα γίνει και ο Τραμπ κομμουνιστής.
Παρακράτος υπάρχει όταν υπάρχει κράτος και δεν λειτουργεί στην πραγματικότητα αυτόνομα.

Πρέπει να μας πεις ρητά και κατηγορηματικά σε στρατό, αστυνομία, δικαιοσύνη, δημοσιουπαλληλία, μυστικές υπηρεσίες πόσοι ασπάζονται τα οποιαδήποτε αριστερά ιδεώδη είτε τύπου συριζάιων είτε κομμουνιστών.

Ποσοστά θέλουμε και ονόματα, όχι λόγια του αέρα.
"Πως μπορεί να είμαστε 20 χρόνια πίσω από την Αμερική, χωρίς αυτή να είναι 20 χρόνια μπροστά από εμάς;"

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38136
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Ο Ισραηλινός Πρέσβης χάλασε το παραμύθι: Δεν έχουμε νησιά ούτε και άποψη για την ΑΟΖ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 03 Ιούλ 2020, 17:21

Leon έγραψε:
03 Ιούλ 2020, 15:29
sys3x έγραψε:
03 Ιούλ 2020, 14:40
Leon έγραψε:
03 Ιούλ 2020, 14:26
Ως κάτοικος Ισραήλ και ως ορθόδοξος εβραίος με καταγωγή από Ελλάδα θα πρέπει να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα:
1)Το Ισραηλινό διπλωματικό σώμα όσο παράξενο κι αν ακούγεται δεν ελέγχεται από την Ισραηλινή κυβέρνηση. Ελέγχεται από μια αριστερολιμπεραλ κλίκα η οποία ελέγχει επίσης το μεγαλύτερο μέρος του δικαστικού συστηματος του Ισραήλ, των ενόπλων δυνάμεων και των σωμάτων ασφαλείας καθώς επίσης έχει μεγάλη επιρροή και σε αρκετά ΜΜΕ του Ισραήλ. Και αυτό παρόλο που ο Ισραηλινός λαός ασπάζεται την δεξιά ιδεολογία και γίνεται όλο και πιο συντηρητικός τος τελευταίες δεκαετίες και απόδειξη είναι τα κόμματα που ψηφίζει στις εκλογές (στις οποίες τα λιμπεραλ αριστερά κόμματα μειοψηφουν).Καμία Ισραηλινή δεξιά κυβέρνηση ως τώρα δεν τόλμησε να πολεμήσει ξεκάθαρα και να ξεμπερδεψει με αυτη την κλίκα. Αυτό γιατί αυτή η κλίκα έχει στήριξη από μεγάλες πλάτες και φυσικά από την εβραϊκή διασπορά των ΗΠΑ η οποία αποτελείται κατά πλειοψηφία από αφομοιωμενους μη ορθόδοξους εβραίους (κυρίως ρεφορμιστές και κοσμικους εβραίους). Αυτή η κλίκα χαράσει εκτός των άλλων και την εξωτερική πολιτική της χώρας. Ο Νετανιάχου είχε προσπαθήσει κάποια στιγμή να την περιορίσει αλλά εγκατέλειψε για την ώρα αυτή την προσπάθεια.
2)Είναι αυτονόητο ότι η Ελλάδα πρέπει να βασίζεται στις δικές της δυνάμεις για να αντισταθεί στην Τουρκία και όχι να περιμένει από το Ισραήλ να την σώσει. Οπως και το Ισραήλ δεν βασίζεται στην Ελλάδα για να σωθεί αλλά ποντάρει στις δικές του δυνάμεις.Το πρόβλημα με την Ελλάδα είναι ότι δεν ακολουθεί πατριωτική πολιτική με γνώμονα το εθνικό της συμφέρον και μένει αδύναμη με αποτέλεσμα να ελπίζει σε βοήθεια άλλων αντί να στηριχθεί στις δικές της δυνάμεις.
Αν δεν ήτανε αυτή η αριστεροτέτχοια κλίκα που λες καλέ μας φίλε πιστεύεις ότι έστω και διπλωματικά δεν θα τραβούσε το χαλί το κράτος του Ισραήλ;

Επίσης, ποια είναι η γνώμη σου για το καθεστώς απαρντχάηντ στο Ισραήλ;
Το....απαρτχάιντ του Ισραήλ ( :lol: ) μόνο ως ανέκδοτο μπορεί να ακουστεί. Οι Αραβες στο Ισραήλ όχι μόνο αποτελούν πάνω από το 21% του πληθυσμού της χώρας πλέον αλλά κατέχουν αξιώματα στην πολιτική,το δικαστικό σύστημα,το διπλωματικό σώμα, πανεπιστημιακές θέσεις κτλ.Η Ισραηλινή κυβέρνηση (και ο Νετανιάχου) συμπαθούν την Ελλάδα και την οικογένεια Μητσοτάκη. Αλλά όπως είπα την εξωτερική πολιτική την καθορίζει συγκεκριμένη κλίκα/παρακράτος.
Ναι, ο εποικισμός, τα τείχη, οι βομβαρδισμοί νηπιαγωγείων, ο αποκλεισμός από το πόσιμο νερό και η μόλυνση του υπόλοιπου, οι δολοφονίες παιδιών και οι διακρίσεις που φέρνουν ντροπή στο ®απαρντχάηντ της νοτίου Αφρικής είναι για γέλια, ανέκδοτο.
Δοκίμασε να το πεις και σε κανέναν Παλαιστίνιο.
:D

Επί τη ευκαιρία άκου και το πιο σύντομο ανέκδοτο στο πλανήτη.
Λαθρομετανάστης στο Ισραήλ.
:lol:
Τα χαιρετίσματα μου και στους Εβραίους της Αιθιοπίας.
:wave:
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16413
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Ο Ισραηλινός Πρέσβης χάλασε το παραμύθι: Δεν έχουμε νησιά ούτε και άποψη για την ΑΟΖ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 03 Ιούλ 2020, 17:24

Αρχέλαος έγραψε:
03 Ιούλ 2020, 17:19
Ποσοστά θέλουμε και ονόματα, όχι λόγια του αέρα.
Ναι. Αν είναι ένα πράμα που χαρακτηρίζει αψεγάδιαστα τις αριστεραντζες ειναι η απέχθεια που έχουνε στα λόγια του αέρα. Γιωτόμπαλλα
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
Leon
Δημοσιεύσεις: 187
Εγγραφή: 21 Ιουν 2019, 13:13
Τοποθεσία: Ιερουσαλήμ(δυτική Ιερουσαλήμ)

Re: Ο Ισραηλινός Πρέσβης χάλασε το παραμύθι: Δεν έχουμε νησιά ούτε και άποψη για την ΑΟΖ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leon » 03 Ιούλ 2020, 17:25

Αρχέλαος έγραψε:
03 Ιούλ 2020, 17:19
Leon έγραψε:
03 Ιούλ 2020, 17:10
BlastFromThePast έγραψε:
03 Ιούλ 2020, 17:01

Φίλε, δεν έχω ιδέα αν είσαι Έλληνας ή Ισραηλίτης, ορθόδοξος χριστιανός ή ορθόδοξος εβραίος, ξέρω σίγουρα ότι είσαι καψιματίας και ότι εδώ είναι το σπίτι σου.
Οι ιδεολογικές σου παρωπίδες σε έχουν κάνει να μην θες να δεις την πραγματικότητα.Εγώ τα γράφω για όσους δεν έχουν παρωπίδες.Όσα γράφω είναι αυστηρώς ακατάλληλα για άτομα που έχουν ιδεολογικες αγκυλώσεις.
Εσύ και ένας εσμός γρονθοκοπείτε την κοινή λογική. Στο τέλος θα γίνει και ο Τραμπ κομμουνιστής.
Παρακράτος υπάρχει όταν υπάρχει κράτος και δεν λειτουργεί στην πραγματικότητα αυτόνομα.

Πρέπει να μας πεις ρητά και κατηγορηματικά σε στρατό, αστυνομία, δικαιοσύνη, δημοσιουπαλληλία, μυστικές υπηρεσίες πόσοι ασπάζονται τα οποιαδήποτε αριστερά ιδεώδη είτε τύπου συριζάιων είτε κομμουνιστών.

Ποσοστά θέλουμε και ονόματα, όχι λόγια του αέρα.
Δεν ξέρω τι ισχύει στην Ελλάδα.Ξέρω μόνο ποια είναι η κατάσταση στο Ισραήλ.Στο Ισραήλ λοιπόν αν είσαι δεξιός και ορθόδοξος εβραίος(υπερορρθόδοξος,μοντέρνος ορθόδοξος,παραδοσιακός ορθόδοξος) είναι εξαιρετικά δύσκολο να κάνεις καριέρα στο δημόσιο.Στο δημόσιο πρωωθούνται μόνο κοσμικοί εβραίοι και παραδοσιακοί εβραίοι που δεν είναι θρήσκοι(οι παραδοσιακοί εβραίοι δεν είναι το ίδιο με τους παραδοσιακούς ορθόδοξους).Κι αυτό παρότι τις τελευταίες τρεις-τέσσερις δεκαετίες ο κοσμικός εβραικός πληθυσμός βρίσκεται σε παρακμή και ο ορθόδοξος εβραικός αυξάνεται.

Άβαταρ μέλους
Leon
Δημοσιεύσεις: 187
Εγγραφή: 21 Ιουν 2019, 13:13
Τοποθεσία: Ιερουσαλήμ(δυτική Ιερουσαλήμ)

Re: Ο Ισραηλινός Πρέσβης χάλασε το παραμύθι: Δεν έχουμε νησιά ούτε και άποψη για την ΑΟΖ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leon » 03 Ιούλ 2020, 17:28

sys3x έγραψε:
03 Ιούλ 2020, 17:21
Leon έγραψε:
03 Ιούλ 2020, 15:29
sys3x έγραψε:
03 Ιούλ 2020, 14:40


Αν δεν ήτανε αυτή η αριστεροτέτχοια κλίκα που λες καλέ μας φίλε πιστεύεις ότι έστω και διπλωματικά δεν θα τραβούσε το χαλί το κράτος του Ισραήλ;

Επίσης, ποια είναι η γνώμη σου για το καθεστώς απαρντχάηντ στο Ισραήλ;
Το....απαρτχάιντ του Ισραήλ ( :lol: ) μόνο ως ανέκδοτο μπορεί να ακουστεί. Οι Αραβες στο Ισραήλ όχι μόνο αποτελούν πάνω από το 21% του πληθυσμού της χώρας πλέον αλλά κατέχουν αξιώματα στην πολιτική,το δικαστικό σύστημα,το διπλωματικό σώμα, πανεπιστημιακές θέσεις κτλ.Η Ισραηλινή κυβέρνηση (και ο Νετανιάχου) συμπαθούν την Ελλάδα και την οικογένεια Μητσοτάκη. Αλλά όπως είπα την εξωτερική πολιτική την καθορίζει συγκεκριμένη κλίκα/παρακράτος.
Ναι, ο εποικισμός, τα τείχη, οι βομβαρδισμοί νηπιαγωγείων, ο αποκλεισμός από το πόσιμο νερό και η μόλυνση του υπόλοιπου, οι δολοφονίες παιδιών και οι διακρίσεις που φέρνουν ντροπή στο ®απαρντχάηντ της νοτίου Αφρικής είναι για γέλια, ανέκδοτο.
Δοκίμασε να το πεις και σε κανέναν Παλαιστίνιο.
:D

Επί τη ευκαιρία άκου και το πιο σύντομο ανέκδοτο στο πλανήτη.
Λαθρομετανάστης στο Ισραήλ.
:lol:
Τα χαιρετίσματα μου και στους Εβραίους της Αιθιοπίας.
:wave:
Επειδή θες παράδειγμα να σου πω ένα όνομα.Ελορ Αζαριά.Ισραηλινός στρατιώτης που είχε δεχτεί επίθεση απο παλαιστίνιο με μαχαίρι και τον πυροβόλησε για να σώσει την ζωή του.Το τι κηνύγι έφαγε αυτός ο στρατιώτης απο το παρακράτος δεν περιγράφεται.Αλλου λοιπόν για απρτχαιντ όχι στο Ισραήλ.

Άβαταρ μέλους
elchav
Δημοσιεύσεις: 8659
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 16:27

Re: Ο Ισραηλινός Πρέσβης χάλασε το παραμύθι: Δεν έχουμε νησιά ούτε και άποψη για την ΑΟΖ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από elchav » 03 Ιούλ 2020, 17:28

ασελγεί χωρίς όρια ο Γιοχάναν στους συριζαυγίτες
Άγνωστος Πατέρας Χελώνων

Άβαταρ μέλους
Αρχέλαος
Δημοσιεύσεις: 6711
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:01

Re: Ο Ισραηλινός Πρέσβης χάλασε το παραμύθι: Δεν έχουμε νησιά ούτε και άποψη για την ΑΟΖ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρχέλαος » 03 Ιούλ 2020, 17:29

Leon έγραψε:
03 Ιούλ 2020, 17:25
Αρχέλαος έγραψε:
03 Ιούλ 2020, 17:19
Leon έγραψε:
03 Ιούλ 2020, 17:10


Οι ιδεολογικές σου παρωπίδες σε έχουν κάνει να μην θες να δεις την πραγματικότητα.Εγώ τα γράφω για όσους δεν έχουν παρωπίδες.Όσα γράφω είναι αυστηρώς ακατάλληλα για άτομα που έχουν ιδεολογικες αγκυλώσεις.
Εσύ και ένας εσμός γρονθοκοπείτε την κοινή λογική. Στο τέλος θα γίνει και ο Τραμπ κομμουνιστής.
Παρακράτος υπάρχει όταν υπάρχει κράτος και δεν λειτουργεί στην πραγματικότητα αυτόνομα.

Πρέπει να μας πεις ρητά και κατηγορηματικά σε στρατό, αστυνομία, δικαιοσύνη, δημοσιουπαλληλία, μυστικές υπηρεσίες πόσοι ασπάζονται τα οποιαδήποτε αριστερά ιδεώδη είτε τύπου συριζάιων είτε κομμουνιστών.

Ποσοστά θέλουμε και ονόματα, όχι λόγια του αέρα.
Δεν ξέρω τι ισχύει στην Ελλάδα.Ξέρω μόνο ποια είναι η κατάσταση στο Ισραήλ.Στο Ισραήλ λοιπόν αν είσαι δεξιός και ορθόδοξος εβραίος(υπερορρθόδοξος,μοντέρνος ορθόδοξος,παραδοσιακός ορθόδοξος) είναι εξαιρετικά δύσκολο να κάνεις καριέρα στο δημόσιο.Στο δημόσιο πρωωθούνται μόνο κοσμικοί εβραίοι και παραδοσιακοί εβραίοι που δεν είναι θρήσκοι(οι παραδοσιακοί εβραίοι δεν είναι το ίδιο με τους παραδοσιακούς ορθόδοξους).Κι αυτό παρότι τις τελευταίες τρεις-τέσσερις δεκαετίες ο κοσμικός εβραικός πληθυσμός βρίσκεται σε παρακμή και ο ορθόδοξος εβραικός αυξάνεται.
Και ποιες είναι οι απόψεις αυτών για τα εθνικά ζητήματα; Η ηγεσία των ένοπλων δυνάμεων που ανήκει ιδεολογικά;
"Πως μπορεί να είμαστε 20 χρόνια πίσω από την Αμερική, χωρίς αυτή να είναι 20 χρόνια μπροστά από εμάς;"

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16413
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Ο Ισραηλινός Πρέσβης χάλασε το παραμύθι: Δεν έχουμε νησιά ούτε και άποψη για την ΑΟΖ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 03 Ιούλ 2020, 17:34

φιλε Leon ειδες που μπηκες. γκριζος λυκος να μπαινε να μας δειξει φώτο από τη συλλογη με ελληνικα αυτια σε φορμαλδευδη που του κληροδότησε ο παππους του ο γερο-Ερτουγρούλ δε θα γινότανε τετοιο πέσιμο. Εντάξει εγώ βέβαια δεν πιστεύω ότι εχει καμμια σχέση ο αντισημιτισμος των ναζι και των αριστερων με ολο αυτο - θα'τυχε.
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εθνικά Θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών