Η ύπαρξη του Θεού

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12231
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: Η ύπαρξη του Θεού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 23 Μάιος 2021, 17:32

xatz41 έγραψε:
23 Μάιος 2021, 16:15
Μην προσπαθείς να εξηγήσεις το Φώς του Θεού με ανθρώπινες λέξης. Πολύ απλά δεν γίνετε. Όπως δεν μπορείς να εξηγήσεις σε έναν τυφλό το πράσινο χρώμα. Δεν μπορείς ούτε να βρεις λόγια ούτε εκείνος να δει. Και όμως συνεχίζει να υπάρχει.

Αλλά εφόσον θές να πέσεις στα βαθιά...

Μήτιν,Φανητα, Ηρικεπαίον μπορείς να βρεις τη σημαίνουν; Αν δεν μπορείς απλά περιορίσου στο Φώς.
Τι εννοείς,υπάρχει το πράσινο φως;
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

Άβαταρ μέλους
sharp
Δημοσιεύσεις: 21508
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Η ύπαρξη του Θεού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 23 Μάιος 2021, 18:02

Πασιφάη έγραψε:
23 Μάιος 2021, 17:09
sharp έγραψε:
23 Μάιος 2021, 16:43

Ιστορικά οι άνθρωποι πίστεψαν σε Θεό στην προσπάθεια τους να εξηγήσουν τα μεταφυσικά. Ο μικρόκοσμος του καθενός εδώ μέσα δεν παίζει ρόλο, ούτε είναι όλοι οι άνθρωποι ίδιοι.
Συμφωνούμε. Το έχω πει πρώτη. Μια φορα κι έναν καιρό. :lol:
Η ένστασίς μου έγκειται στο ότι ενώ υπάρχει εξέλιξη, κάποιοι επιμένουν στην απολυτότητα των απόψεών τους. Η στασιμότητα δεν εξυπηρετεί την πρόοδο σε καμία περίπτωση.
Δεν έχεις φτάσει να μην χρειάζεσαι να τρως, να μην πεθαίνεις από μαχαιριά ή πτώση από τον 5ο όροφο, ούτε να μην γερνάς. Όταν το κατορθώσεις, τότε ναι, θα μπορείς να καταργήσεις τον Θεό.
“Hard times create strong men, strong men create good times, good times create weak men, and weak men create hard times.”

Άβαταρ μέλους
Alphabet
Δημοσιεύσεις: 1639
Εγγραφή: 18 Οκτ 2018, 11:13
Phorum.gr user: Alphabet

Re: Η ύπαρξη του Θεού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alphabet » 23 Μάιος 2021, 18:08

xatz41 έγραψε:
23 Μάιος 2021, 15:46
Αυτό σημαίνει πως δεν πρέπει να σταματήσεις να ερευνάς. Συνέχισε και μη φοβάσαι το άπειρο. Όταν φτάσεις εκεί που πρέπει θα καταλάβεις ότι απλός ακολουθείς το φως.
Μιλας με γριφους γεροντα...
Το φως ειναι πριν απο το απειρο; Γιατι αλλοιως δεν εχω καμμια τυχη. :D
Δυο πραγματα ειναι αχωριστα απο το ψεμα, οι πολλες υποσχεσεις και οι πολλες δικαιολογιες.

Άβαταρ μέλους
Alphabet
Δημοσιεύσεις: 1639
Εγγραφή: 18 Οκτ 2018, 11:13
Phorum.gr user: Alphabet

Re: Η ύπαρξη του Θεού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alphabet » 23 Μάιος 2021, 18:15

sharp έγραψε:
23 Μάιος 2021, 16:25
Για ποιο λόγο ήσουν Χριστιανός;
Ετσι μεγαλωσα και ανατραφηκα στην χριστιανικη οικογενεια μου.
Μην φανταστεις ομως οτι ασχολιομουν ιδιαιτερα με τα της θρησκειας.
Δυο πραγματα ειναι αχωριστα απο το ψεμα, οι πολλες υποσχεσεις και οι πολλες δικαιολογιες.

Άβαταρ μέλους
Alphabet
Δημοσιεύσεις: 1639
Εγγραφή: 18 Οκτ 2018, 11:13
Phorum.gr user: Alphabet

Re: Η ύπαρξη του Θεού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alphabet » 23 Μάιος 2021, 18:23

xatz41 έγραψε:
23 Μάιος 2021, 16:50
Η εξέλιξη του Ορφισμού όπως και όλων των παλαιών θρησκειών (μνημείο στον άγνωστο Θεό στην αρχαία Ελλάδα, ο Κομφούκιος έλεγε για άνθρωπο εξ ουρανού στην Δύση που θα σώσει τον κόσμο και γενικότερα σε πολλές μυθολογίες αναφέρετε η έλευση του Φωτός που θα σώσει τον κόσμο), μετά την έλευση του Χριστού καταλήγουν στον Μονοθεϊσμό. Βουνά κουνιούνται ( Αιγάλεω), νεκροί ανασταίνονται, τυφλοί βλέπουν, άρρωστοι γίνονται καλά, ο Ιορδάνης ποταμός κάθε Θεοφάνεια γυρίζει πίσω και το Άγιο Φώς ανάβει μόνο του χωρίς να καεί κάνοντας ταυτόχρονα έναν τοπικό σεισμό μέχρι και σήμερα.
Α, καλα....Θα την τσακισεις την κακομοιρα την φιλοσοφια.
Δυο πραγματα ειναι αχωριστα απο το ψεμα, οι πολλες υποσχεσεις και οι πολλες δικαιολογιες.

Άβαταρ μέλους
break
Δημοσιεύσεις: 1170
Εγγραφή: 04 Οκτ 2018, 22:49
Phorum.gr user: break

Re: Η ύπαρξη του Θεού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από break » 23 Μάιος 2021, 19:07

xatz41 έγραψε:
23 Μάιος 2021, 16:15
Μην προσπαθείς να εξηγήσεις το Φώς του Θεού με ανθρώπινες λέξης. Πολύ απλά δεν γίνετε. Όπως δεν μπορείς να εξηγήσεις σε έναν τυφλό το πράσινο χρώμα. Δεν μπορείς ούτε να βρεις λόγια ούτε εκείνος να δει. Και όμως συνεχίζει να υπάρχει.
Μου αρέσει που ξεκίνησες με αποδείξεις και πριν αλέκτωρ λαλήσει τρις το γύρισες στο άγνωσται οι βουλαι του Κυρίου. :D

Το θέμα είναι ότι δεν μπορείς να στηρίζεις και τις δύο θέσεις ταυτόχρονα. Δεν γίνεται να λες, κάντε στην πάντα να σας τα αποδείξω όλα με την λογική, όπως έκανες στην αρχή, και ταυτόχρονα να λες, μην τα ψάχνετε αυτά με την λογική, όπως κάνεις τώρα.

Πως να το κάνουμε δηλαδή ; Και με τον αστυνόμο και με τον τροχονόμο δεν γίνεται.

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Η ύπαρξη του Θεού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 23 Μάιος 2021, 19:23

break έγραψε:
23 Μάιος 2021, 19:07
xatz41 έγραψε:
23 Μάιος 2021, 16:15
Μην προσπαθείς να εξηγήσεις το Φώς του Θεού με ανθρώπινες λέξης. Πολύ απλά δεν γίνετε. Όπως δεν μπορείς να εξηγήσεις σε έναν τυφλό το πράσινο χρώμα. Δεν μπορείς ούτε να βρεις λόγια ούτε εκείνος να δει. Και όμως συνεχίζει να υπάρχει.
Μου αρέσει που ξεκίνησες με αποδείξεις και πριν αλέκτωρ λαλήσει τρις το γύρισες στο άγνωσται οι βουλαι του Κυρίου. :D

Το θέμα είναι ότι δεν μπορείς να στηρίζεις και τις δύο θέσεις ταυτόχρονα. Δεν γίνεται να λες, κάντε στην πάντα να σας τα αποδείξω όλα με την λογική, όπως έκανες στην αρχή, και ταυτόχρονα να λες, μην τα ψάχνετε αυτά με την λογική, όπως κάνεις τώρα.

Πως να το κάνουμε δηλαδή ; Και με τον αστυνόμο και με τον τροχονόμο δεν γίνεται.
:+1:

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6825
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Η ύπαρξη του Θεού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 23 Μάιος 2021, 19:29

Άλλος ένας "πεφωτισμένος", που ήρθε να μας διδάξει (και να αποδείξει!), την μίαν και μόνην αλήθεια...

Και ενώ δεν μπορεί να "μιλήσει ιατρικά", διότι δεν έχει γνώσεις, όπως λέει...
xatz41 έγραψε:
23 Μάιος 2021, 14:14
Φίλε Πασιφάη δεν μπορώ να μιλήσω ιατρικά. Δεν έχω γνώσεις.
...στην μέση της διατριβής του, συμπεραίνει με ύφος καθηγητή γενετικής, βιολόγου και ειδικού της εξέλιξης, πως...
xatz41 έγραψε:
21 Μάιος 2021, 21:32
{...}
( Να τονίσω ότι τα είδη εξελίσσονται αλλά όχι από ψάρι να γίνει ποντίκι και μετά άνθρωπος. Αυτά είναι για τους αδιάβαστους.){...}
Το τονίσω και εγώ με την σειρά μου, πως αυτό που ισχυρίζεσαι, δείχνει ποιος είναι ο αδιάβαστος...

xatz41 έγραψε:
23 Μάιος 2021, 14:14
Εγώ φιλοσοφία σπουδάζω
Κάηκε η φιλοσοφία φίλτατε...φρόντισε τουλάχιστον μην της βγάλεις και τα δύο μάτια με την ασυνταξία σου και τα ορθογραφικά λάθη...
Άσε που δεν γνωρίζεις πως το Πασιφάη είναι θηλυκό όνομα και την αποκαλείς "φίλε"... :lol:
xatz41 έγραψε:
23 Μάιος 2021, 14:14
Χάρηκα για την γνωριμία.
Και εγώ επίσης...δεν γνωρίζεις κάθε μέρα 15χρονα... :wave:

xatz41
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 21 Μάιος 2021, 20:39
Phorum.gr user: Dice5

Re: Η ύπαρξη του Θεού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xatz41 » 23 Μάιος 2021, 20:10

Από όλα αυτά που έγραψα αυτά καταλάβατε ; Αλλά είναι φυσιολογικό όταν χρησιμοποιείτε την λογική της φύσης, την λογική των ζώων, των φυτών και των υλικών μέτρων και κανόνων αυτής της διάστασης. Και όχι την λογική των κάτοχων του τίτλου των ανθρώπων που κοιτούν ψηλά. Οπότε μπορείτε να φάτε, να πιείτε και ότι άλλο προαιρείσθε. Καλησπέρα σας.

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9756
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Η ύπαρξη του Θεού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 23 Μάιος 2021, 20:16

xatz41 έγραψε:
23 Μάιος 2021, 20:10
Από όλα αυτά που έγραψα αυτά καταλάβατε ; Αλλά είναι φυσιολογικό όταν χρησιμοποιείτε την λογική της φύσης, την λογική των ζώων, των φυτών και των υλικών μέτρων και κανόνων αυτής της διάστασης. Και όχι την λογική των κάτοχων του τίτλου των ανθρώπων που κοιτούν ψηλά. Οπότε μπορείτε να φάτε, να πιείτε και ότι άλλο προαιρείσθε. Καλησπέρα σας.
Η φύση είναι ο θεός. Εγώ, εσύ, ο μπρέικ, ο αλφαμπετ είμαστε όλοι ο θεός. Γιατί τον ψάχνεις κάπου που δεν μπορείς να τον βρεις αφού τον βλέπεις παντού; Στο μανιτάρι, στην τίγρη, στον καθρέπτη.

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9575
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: Η ύπαρξη του Θεού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 23 Μάιος 2021, 20:48

Λοξίας έγραψε:
23 Μάιος 2021, 19:29
Άλλος ένας "πεφωτισμένος", που ήρθε να μας διδάξει (και να αποδείξει!), την μίαν και μόνην αλήθεια...

Και ενώ δεν μπορεί να "μιλήσει ιατρικά", διότι δεν έχει γνώσεις, όπως λέει...
xatz41 έγραψε:
23 Μάιος 2021, 14:14
Φίλε Πασιφάη δεν μπορώ να μιλήσω ιατρικά. Δεν έχω γνώσεις.
...στην μέση της διατριβής του, συμπεραίνει με ύφος καθηγητή γενετικής, βιολόγου και ειδικού της εξέλιξης, πως...
xatz41 έγραψε:
21 Μάιος 2021, 21:32
{...}
( Να τονίσω ότι τα είδη εξελίσσονται αλλά όχι από ψάρι να γίνει ποντίκι και μετά άνθρωπος. Αυτά είναι για τους αδιάβαστους.){...}
Το τονίσω και εγώ με την σειρά μου, πως αυτό που ισχυρίζεσαι, δείχνει ποιος είναι ο αδιάβαστος...

xatz41 έγραψε:
23 Μάιος 2021, 14:14
Εγώ φιλοσοφία σπουδάζω
Κάηκε η φιλοσοφία φίλτατε...φρόντισε τουλάχιστον μην της βγάλεις και τα δύο μάτια με την ασυνταξία σου και τα ορθογραφικά λάθη...
Άσε που δεν γνωρίζεις πως το Πασιφάη είναι θηλυκό όνομα και την αποκαλείς "φίλε"... :lol:
xatz41 έγραψε:
23 Μάιος 2021, 14:14
Χάρηκα για την γνωριμία.
Και εγώ επίσης...δεν γνωρίζεις κάθε μέρα 15χρονα... :wave:
Τι υφος ειναι αυτο μπαρμπα; Τι σε ενοχλει σε αυτο το ποστ ωστε να πεταξεις την χολη σου; Η διαφορετικη γνωμη;
Κανεις και συστασεις μετα... :hammer:
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

αληθεια
Δημοσιεύσεις: 154
Εγγραφή: 17 Απρ 2019, 23:10

Re: Η ύπαρξη του Θεού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από αληθεια » 23 Μάιος 2021, 20:52

Bazoomba έγραψε:
23 Μάιος 2021, 20:48
Λοξίας έγραψε:
23 Μάιος 2021, 19:29
Άλλος ένας "πεφωτισμένος", που ήρθε να μας διδάξει (και να αποδείξει!), την μίαν και μόνην αλήθεια...

Και ενώ δεν μπορεί να "μιλήσει ιατρικά", διότι δεν έχει γνώσεις, όπως λέει...
xatz41 έγραψε:
23 Μάιος 2021, 14:14
Φίλε Πασιφάη δεν μπορώ να μιλήσω ιατρικά. Δεν έχω γνώσεις.
...στην μέση της διατριβής του, συμπεραίνει με ύφος καθηγητή γενετικής, βιολόγου και ειδικού της εξέλιξης, πως...
xatz41 έγραψε:
21 Μάιος 2021, 21:32
{...}
( Να τονίσω ότι τα είδη εξελίσσονται αλλά όχι από ψάρι να γίνει ποντίκι και μετά άνθρωπος. Αυτά είναι για τους αδιάβαστους.){...}
Το τονίσω και εγώ με την σειρά μου, πως αυτό που ισχυρίζεσαι, δείχνει ποιος είναι ο αδιάβαστος...

xatz41 έγραψε:
23 Μάιος 2021, 14:14
Εγώ φιλοσοφία σπουδάζω
Κάηκε η φιλοσοφία φίλτατε...φρόντισε τουλάχιστον μην της βγάλεις και τα δύο μάτια με την ασυνταξία σου και τα ορθογραφικά λάθη...
Άσε που δεν γνωρίζεις πως το Πασιφάη είναι θηλυκό όνομα και την αποκαλείς "φίλε"... :lol:
xatz41 έγραψε:
23 Μάιος 2021, 14:14
Χάρηκα για την γνωριμία.
Και εγώ επίσης...δεν γνωρίζεις κάθε μέρα 15χρονα... :wave:
Τι υφος ειναι αυτο μπαρμπα; Τι σε ενοχλει σε αυτο το ποστ ωστε να πεταξεις την χολη σου; Η διαφορετικη γνωμη;
Κανεις και συστασεις μετα... :hammer:
Εσύ δίνεις πιστοποιήσεις τι είναι ενοχλητικό και τι όχι; Τον ενοχλούν τον άνθρωπο οι αρλουμπολογίες που πάντα λένε οι υπέρμαχοι του χριστιανισμού και αντιδρά. Απλό είναι.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6825
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Η ύπαρξη του Θεού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 23 Μάιος 2021, 21:18

Bazoomba έγραψε:
23 Μάιος 2021, 20:48
Τι υφος ειναι αυτο μπαρμπα; Τι σε ενοχλει σε αυτο το ποστ ωστε να πεταξεις την χολη σου; Η διαφορετικη γνωμη;
Κανεις και συστασεις μετα... :hammer:
Το ύφος που χρειάζεται κάποιος που νομίζει ότι "διδάσκει", όντας ο ίδιος εντελώς άσχετος...
Αν αυτά που "ενόχλησαν" εμένα (όπως νόμισες), δεν ενόχλησαν εσένα, τότε και εσύ δεν έχεις ιδέα από την εξέλιξη.
Και αν δεν σε ενοχλεί που κάποιος που (λέει ότι) σπουδάζει φιλοσοφία, δεν ξέρει να χρησιμοποιεί το κατ' εξοχήν εργαλείο (την γλώσσα) που του χρειάζεται για να φιλοσοφήσει, θα σου πρότεινα να το κοιτάξεις...
Το ότι έχεις τις ίδιες θρησκευτικές πεποιθήσεις με τον ΟΡ, δεν είναι καλή δικαιολογία για να παραβλέπεις τέτοια εξώφθαλμα λάθη...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Λοξίας την 23 Μάιος 2021, 21:22, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

αληθεια
Δημοσιεύσεις: 154
Εγγραφή: 17 Απρ 2019, 23:10

Re: Η ύπαρξη του Θεού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από αληθεια » 23 Μάιος 2021, 21:20

Λοξίας έγραψε:
23 Μάιος 2021, 21:18

Το ύφος που χρειάζεται κάποιος που νομίζει ότι "διδάσκει", όντας ο ίδιος εντελώς άσχετος...
Αν αυτά που "ενόχλησαν" εμένα (όπως νόμισες), δεν ενόχλησαν εσένα, τότε και εσύ δεν έχεις ιδέα από την εξέλιξη.
Και αν δεν σε ενοχλεί που κάποιος που (λέει ότι) σπουδάζει φιλοσοφία, δεν ξέρει να χρησιμοποιεί το κατ' εξοχήν εργαλείο (την γλώσσα) που του χρειάζεται για να φιλοσοφήσει, θα σου πρότεινα να το κοιτάξεις...
Το ότι έχεις τις ίδιες θρησκευτικές πεποιθήσεις με τον ΟΡ, δεν είναι καλή δικαιολογία για να παραβλέπεις τέτοια εξώφθαλμα λάθη...

:+1:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος αληθεια την 23 Μάιος 2021, 21:22, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6825
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Η ύπαρξη του Θεού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 23 Μάιος 2021, 21:21

xatz41 έγραψε:
23 Μάιος 2021, 20:10
Από όλα αυτά που έγραψα αυτά καταλάβατε ; Αλλά είναι φυσιολογικό όταν χρησιμοποιείτε την λογική της φύσης, την λογική των ζώων, των φυτών και των υλικών μέτρων και κανόνων αυτής της διάστασης. Και όχι την λογική των κάτοχων του τίτλου των ανθρώπων που κοιτούν ψηλά. Οπότε μπορείτε να φάτε, να πιείτε και ότι άλλο προαιρείσθε. Καλησπέρα σας.
Όλα αυτά που έγραψες (τα οποία τα έχουν επαναλάβει χιλιάδες πριν από εσένα), είναι τόσο κακοδιατυπωμένα και νηπιακής σκέψης, που απλώς επεσήμανα τα πιο χτυπητά.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών