Είμαι θετικός

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Αρχέλαος
Δημοσιεύσεις: 6711
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:01

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρχέλαος » 07 Ιαν 2022, 12:44

Η κυρία Παγώνη μιλώντας στο MEGA τόνισε ότι αρκετές κλινικές μετατρέπονται σε κλινικές Covid για να μπορέσουν τα νοσοκομεία να ανταποκριθούν.

«Εδώ και δύο μέρες κλινικές άλλων ειδικοτήτων μετατράπηκαν σε κλινικές Covid για να μπορέσουμε να αντιμετωπίσουμε αυτή την εφημερία και την επόμενη μετά από τέσσερις ημέρες», δήλωσε χαρακτηριστικά.

«Άρα καταλαβαίνετε ότι πιέζεται το σύστημα υγείας» πρόσθεσε και δήλωσε ότι το 90% των κρουσμάτων είναι από τη μετάλλαξη Omicron, ενώ τόνισε ότι από τις εισαγωγές που έχουν γίνει στο «Γεννηματάς» μέχρι στιγμής ήταν όλοι ανεμβολίαστοι.

«Από δω και πέρα, μέχρι τις 20 Ιανουαρίου, οι δυσκολίες θα είναι πολλές στα νοσοκομεία», είπε η Ματίνα Παγώνη τονίζοντας ότι αρκετοί είναι οι υγειονομικοί που νοσούν λόγω του αυξημένου ιικού φορτίου που αντιμετωπίζουν καθημερινά. Με τον αριθμό τους μέχρι στιγμής να ανέρχεται σε περίπου 2.000 άτομα.

«Πέντε μέρες δεν φτάνουν για να γυρίσουν στις δουλειές τους οι γιατροί και οι νοσηλευτές», σημείωσε η πρόεδρος της ΕΙΝΑΠ και συμπλήρωσε ότι το διάστημα καραντίνας θα πρέπει να είναι μεγαλύτερο. «Τουλάχιστον 8-10 μέρες και να γυρίσουν με PCR», πρόσθεσε.

«Καταλαβαίνω ότι υπάρχουν ελλείψεις, αλλά πάνω απ’ όλα είναι η υγεία των συναδέλφων μου. Δεν ξέρουμε με τι συμπτώματα είναι ο καθένας και σε τι κλινική κατάσταση θα είναι. Υπάρχουν κάποιοι με πιο βαριά συμπτώματα και κάποιοι με πιο ελαφρά», δήλωσε και τόνισε ότι έχει σταλεί ήδη χαρτί στο υπουργείο προκειμένου να δουν πάλι το συγκεκριμένο μέτρο για να αλλάξει.


https://www.protothema.gr/greece/articl ... onomikous/
"Πως μπορεί να είμαστε 20 χρόνια πίσω από την Αμερική, χωρίς αυτή να είναι 20 χρόνια μπροστά από εμάς;"

Άβαταρ μέλους
Αρχέλαος
Δημοσιεύσεις: 6711
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:01

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρχέλαος » 07 Ιαν 2022, 12:45

Και συνεχίζει η Παγώνη:

Μιλώντας στο Mega, η κ. Παγώνη, ανέφερε χαρακτηριστικά ότι «Θεωρώ ότι δεν είναι δυνατόν άνθρωποι που νοσούν με covid να γυρίσουν στη δουλειά τους την 6η μέρα. Και συμπτώματα να μην έχουν, η καταβολή που αισθάνονται δεν μπορούν να γυρίσουν και να δουλέψουν. Η εμπειρία μας πάνω σε αυτό το θέμα είναι μεγάλη για να πούμε την άποψή μας. Σαν νοσοκομειακοί γιατροί εκτιμούμε πως είναι αδύνατον να επιστρέψουν στις δουλειές τους. Δεν μπορούν να πάρουν τα πόδια τους, πως θα πάνε να δουλέψουν; Δεν μπορεί ένας καταπονημένος άνθρωπος να γυρίζει την έκτη μέρα στη δουλειά του» είπε στο Mega.

Εκτίμησε μάλιστα ότι για να επιστρέψει κάποιος στην εργασία χρειάζονται 10 ημέρες. «Οι άνθρωποι είναι προβληματισμένοι. Έχουν τη νόσο, υποφέρουν και έχουν όλες αυτές τις διαδικασίες που θα πρέπει να διαχειριστούν», δήλωσε.

https://www.naftemporiki.gr/story/18191 ... organismos
"Πως μπορεί να είμαστε 20 χρόνια πίσω από την Αμερική, χωρίς αυτή να είναι 20 χρόνια μπροστά από εμάς;"

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 07 Ιαν 2022, 12:47

Gherschaagk έγραψε:
07 Ιαν 2022, 12:40
Naida έγραψε:
07 Ιαν 2022, 12:33
Gherschaagk έγραψε:
07 Ιαν 2022, 12:30
Έχουν κηδεία στη γειτονιά. Πέθανε ανεμβολίαστος θεούσος που έλεγε στους δικούς μου πως είναι μια γριπούλα, όσοι πιστεύουν στην Παναγία δεν θα πάθουν τπτ. Κι η γυναίκα του τα ίδια έλεγε αλλά μάλλον άλλαξαν γνώμη γιατί πέθανε διασωληνωμένος.

Φυσική επιλογή.
Τι εννοείς φυσική επιλογή;
Έχεις δίκιο, στη συγκεκριμένη περίπτωση το τραβάω.

Κανονικά πρέπει να γράψω πως εφόσον είναι ηλίθιος ο άλλος φυσικά και θα πεθάνει λόγω κόβιντ.
Γενικά νομίζω κρύβει μεγάλη αλαζονεία αυτό φυσική επιλογή και όλα αυτά που ακούγονται για ανθρώπους που δνε θέλουν να εμβολιαστούν είτε από φόβο, είτε από πεποίθηση κτλ.
Δεν μιλάω για σένα, μιλάω γενικά. Ο κορονοϊός είναι για όλους επικίνδυνος.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29765
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 07 Ιαν 2022, 12:54

Naida έγραψε:
07 Ιαν 2022, 12:47
Gherschaagk έγραψε:
07 Ιαν 2022, 12:40
Naida έγραψε:
07 Ιαν 2022, 12:33


Τι εννοείς φυσική επιλογή;
Έχεις δίκιο, στη συγκεκριμένη περίπτωση το τραβάω.

Κανονικά πρέπει να γράψω πως εφόσον είναι ηλίθιος ο άλλος φυσικά και θα πεθάνει λόγω κόβιντ.
Γενικά νομίζω κρύβει μεγάλη αλαζονεία αυτό φυσική επιλογή και όλα αυτά που ακούγονται για ανθρώπους που δνε θέλουν να εμβολιαστούν είτε από φόβο, είτε από πεποίθηση κτλ.
Δεν μιλάω για σένα, μιλάω γενικά. Ο κορονοϊός είναι για όλους επικίνδυνος.
Ήταν επιλογή τους να μην προσέχουν. Για να μην πω που έγραφαν τα μέτρα και τις προφυλάξεις. Το αποτέλεσμα ήταν να πεθάνει από κόβιντ αφού πέρασε και ένα διάστημα διασωληνωμένος στο νοσοκομείο. Έκαναν και κήρυγμα σε όποιον έβρισκαν.

Δεν πήγαιναν γυρεύοντας;
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29765
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 07 Ιαν 2022, 12:55

ΓΑΛΗ έγραψε:
07 Ιαν 2022, 12:43
stavmanr έγραψε:
07 Ιαν 2022, 12:18
Εγώ, πάντως, πρωΐ πρωΐ χτύπησα ένα rapid τοστ.
Εγώ προχθές το απόγευμα. Έχω κάνει συλλογή, μοιάζουν με παιχνιδοτουβλάκια και δεν θέλω να τα πετάξω. :lol:
Μην τα διαβάζεις όμως αν περάσει το 20λεπτο.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71608
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 07 Ιαν 2022, 12:57

Naida έγραψε:
07 Ιαν 2022, 12:16
ΓΑΛΗ έγραψε:
07 Ιαν 2022, 12:08
Naida έγραψε:
07 Ιαν 2022, 12:02


Εμένα σήμερα είναι η 5η μέρα. Δεν έχω πυρετό, έχω βήχα και είμαι θετική. Κατά την κυβερνησάρα μας αυριο μπορώ να πάω δουλειά. Και έχω συνάδελφους που είναι ευπαθείς.
Είσαι σίγουρη ότι αν είσαι απύρετη αλλά με θετικό τεστ, μπορείς να πας την 6η μέρα στη δουλειά;
Δεν ζητάνε τεστ για να γυρίσεις στην δουλειά. Δεν ζητούσαν μέχρι πρόσφατα τουλάχιστον.
Εννοείς ότι αν πάρεις τηλέφωνο τον προϊστάμενο σου και του πεις ότι είσαι απύρετη αλλά θετική θα σου πει να πας, ενώ υπάρχουν και συνάδελφοι στον ίδιο χώρο; Αυτό είναι που δεν καταλαβαίνω.
Εκτός αν έχεις όροφο για πάρτη σου, οπότε οκ. :)


ΥΓ. Η μάνα σου πως είναι;
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 07 Ιαν 2022, 12:58

Gherschaagk έγραψε:
07 Ιαν 2022, 12:54
Naida έγραψε:
07 Ιαν 2022, 12:47
Gherschaagk έγραψε:
07 Ιαν 2022, 12:40


Έχεις δίκιο, στη συγκεκριμένη περίπτωση το τραβάω.

Κανονικά πρέπει να γράψω πως εφόσον είναι ηλίθιος ο άλλος φυσικά και θα πεθάνει λόγω κόβιντ.
Γενικά νομίζω κρύβει μεγάλη αλαζονεία αυτό φυσική επιλογή και όλα αυτά που ακούγονται για ανθρώπους που δνε θέλουν να εμβολιαστούν είτε από φόβο, είτε από πεποίθηση κτλ.
Δεν μιλάω για σένα, μιλάω γενικά. Ο κορονοϊός είναι για όλους επικίνδυνος.
Ήταν επιλογή τους να μην προσέχουν. Για να μην πω που έγραφαν τα μέτρα και τις προφυλάξεις. Το αποτέλεσμα ήταν να πεθάνει από κόβιντ αφού πέρασε και ένα διάστημα διασωληνωμένος στο νοσοκομείο. Έκαναν και κήρυγμα σε όποιον έβρισκαν.

Δεν πήγαιναν γυρεύοντας;
Και οι εμβολιασμένοι που δεν προσέχουν γιατί εμβολιάστηκαν να έχουν την ελευθερια τους και ήταν χύμα στο κύμα και καταλήγουν; είναι κι αυτοί φυσική επιλογή;
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24772
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 07 Ιαν 2022, 12:59

ΓΑΛΗ έγραψε:
07 Ιαν 2022, 12:57
Naida έγραψε:
07 Ιαν 2022, 12:16
ΓΑΛΗ έγραψε:
07 Ιαν 2022, 12:08


Είσαι σίγουρη ότι αν είσαι απύρετη αλλά με θετικό τεστ, μπορείς να πας την 6η μέρα στη δουλειά;
Δεν ζητάνε τεστ για να γυρίσεις στην δουλειά. Δεν ζητούσαν μέχρι πρόσφατα τουλάχιστον.
Εννοείς ότι αν πάρεις τηλέφωνο τον προϊστάμενο σου και του πεις ότι είσαι απύρετη αλλά θετική θα σου πει να πας, ενώ υπάρχουν και συνάδελφοι στον ίδιο χώρο;
Δεν έχεις καταλάβει τι καθίκια είναι.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 07 Ιαν 2022, 13:00

Οι πέντε μέρες είναι προφανώς πολύ λίγες. Πόσο μάλλον για να γυρίσει κανεις στη δουλειά του ως υγειονομικος. 5η μέρα είμαι εγώ με ελαφρά συμπτώματα κ απυρετος αλλά δε θα ήθελα να βρεθώ σε ένα πλήθος ευπαθών ατόμων και να το έχω βάρος στη συνείδησή μου μετά. Εντάξει mild είναι αλλά έστω κάποια στοιχειώδη προστασία για τους ευπαθείς πρέπει να υπάρχει αλλιώς ας το κλείσουμε το μπουρδελακι που αποκαλούμε κοινωνία κ ας κάνει ο καθένας ό,τι του καυλωσει

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29765
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 07 Ιαν 2022, 13:00

Naida έγραψε:
07 Ιαν 2022, 12:58
Gherschaagk έγραψε:
07 Ιαν 2022, 12:54
Naida έγραψε:
07 Ιαν 2022, 12:47


Γενικά νομίζω κρύβει μεγάλη αλαζονεία αυτό φυσική επιλογή και όλα αυτά που ακούγονται για ανθρώπους που δνε θέλουν να εμβολιαστούν είτε από φόβο, είτε από πεποίθηση κτλ.
Δεν μιλάω για σένα, μιλάω γενικά. Ο κορονοϊός είναι για όλους επικίνδυνος.
Ήταν επιλογή τους να μην προσέχουν. Για να μην πω που έγραφαν τα μέτρα και τις προφυλάξεις. Το αποτέλεσμα ήταν να πεθάνει από κόβιντ αφού πέρασε και ένα διάστημα διασωληνωμένος στο νοσοκομείο. Έκαναν και κήρυγμα σε όποιον έβρισκαν.

Δεν πήγαιναν γυρεύοντας;
Και οι εμβολιασμένοι που δεν προσέχουν γιατί εμβολιάστηκαν να έχουν την ελευθερια τους και ήταν χύμα στο κύμα και καταλήγουν; είναι κι αυτοί φυσική επιλογή;
Obviously. Εκ του αποτελέσματος τι άλλο μπορείς να πεις;
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 07 Ιαν 2022, 13:02

ΓΑΛΗ έγραψε:
07 Ιαν 2022, 12:57
Naida έγραψε:
07 Ιαν 2022, 12:16
ΓΑΛΗ έγραψε:
07 Ιαν 2022, 12:08


Είσαι σίγουρη ότι αν είσαι απύρετη αλλά με θετικό τεστ, μπορείς να πας την 6η μέρα στη δουλειά;
Δεν ζητάνε τεστ για να γυρίσεις στην δουλειά. Δεν ζητούσαν μέχρι πρόσφατα τουλάχιστον.
Εννοείς ότι αν πάρεις τηλέφωνο τον προϊστάμενο σου και του πεις ότι είσαι απύρετη αλλά θετική θα σου πει να πας, ενώ υπάρχουν και συνάδελφοι στον ίδιο χώρο; Αυτό είναι που δεν καταλαβαίνω.
Εκτός αν έχεις όροφο για πάρτη σου, οπότε οκ. :)


ΥΓ. Η μάνα σου πως είναι;
Ο δικός μου ο προϊστάμενος όχι. Δεν θα το πει. Και να ήταν καθικακι και να μου το έλεγε, δεν θα πήγαινα. Θα έπαιρνα έξτρα αναρρωτική. Αλλά όπως καταλαβαίνεις δεν μπορεί αυτό να άπτεται στην κρίση του εκάστοτε εργαζόμενου ή προϊστάμενου. Θα έπρεπε να είναι λυμένο από το κράτος.

Υγ καλά είναι προς το παρόν Παναγιά μου :-?
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 07 Ιαν 2022, 13:04

ΓΑΛΗ έγραψε:
07 Ιαν 2022, 12:57

Εννοείς ότι αν πάρεις τηλέφωνο τον προϊστάμενο σου και του πεις ότι είσαι απύρετη αλλά θετική θα σου πει να πας, ενώ υπάρχουν και συνάδελφοι στον ίδιο χώρο;
"Ε και τι μου το λες; όλοι άρρωστοι είναι"

Αφού σε βρίσει που έκανες τεστ

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 10144
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 07 Ιαν 2022, 13:05

ΓΑΛΗ έγραψε:
07 Ιαν 2022, 12:43
stavmanr έγραψε:
07 Ιαν 2022, 12:18
Εγώ, πάντως, πρωΐ πρωΐ χτύπησα ένα rapid τοστ.
Εγώ προχθές το απόγευμα. Έχω κάνει συλλογή, μοιάζουν με παιχνιδοτουβλάκια και δεν θέλω να τα πετάξω. :lol:
Τα μαζεύεις για τα εγγόνια; :lol:
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 07 Ιαν 2022, 13:07

EKPLIKTIKOS έγραψε:
07 Ιαν 2022, 13:04
ΓΑΛΗ έγραψε:
07 Ιαν 2022, 12:57

Εννοείς ότι αν πάρεις τηλέφωνο τον προϊστάμενο σου και του πεις ότι είσαι απύρετη αλλά θετική θα σου πει να πας, ενώ υπάρχουν και συνάδελφοι στον ίδιο χώρο;
"Ε και τι μου το λες; όλοι άρρωστοι είναι"

Αφού σε βρίσει που έκανες τεστ
Έτσι. Έχω παράδειγμα κοπέλας που της είπε να μην κάνει τεστ για να πάει.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 10144
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 07 Ιαν 2022, 13:10

Naida έγραψε:
07 Ιαν 2022, 13:07
EKPLIKTIKOS έγραψε:
07 Ιαν 2022, 13:04
ΓΑΛΗ έγραψε:
07 Ιαν 2022, 12:57

Εννοείς ότι αν πάρεις τηλέφωνο τον προϊστάμενο σου και του πεις ότι είσαι απύρετη αλλά θετική θα σου πει να πας, ενώ υπάρχουν και συνάδελφοι στον ίδιο χώρο;
"Ε και τι μου το λες; όλοι άρρωστοι είναι"

Αφού σε βρίσει που έκανες τεστ
Έτσι. Έχω παράδειγμα κοπέλας που της είπε να μην κάνει τεστ για να πάει.
Αυτός που της το είπε ήταν εμβολιασμένος;
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών