Παραδέχθηκε στο Instagram τον βιασμό 24χρονης σε πάρτι που διοργάνωσε με φίλους του

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Παραδέχθηκε στο Instagram τον βιασμό 24χρονης σε πάρτι που διοργάνωσε με φίλους του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 27 Ιαν 2022, 20:56

Ασέβαστος έγραψε:
27 Ιαν 2022, 20:39
Naida έγραψε:
27 Ιαν 2022, 20:25
Ασέβαστος έγραψε:
27 Ιαν 2022, 20:18

για βαλε στο νου σου τα τελευταια 20 επεισοδια με βιασμο η αλλη βια, και πες, απο ποιο θα ειχε γλυτωσει το θυμα αμα ηξερε πολεμικες τεχνες; η καθαριστρια; η 17χρονη απο τον παπα; η γεωργια;

ποια;
Δεν το ξέρω αυτό. Εσύ που ξέρεις θα μας πεις καμία.
Γιατί καμιά γυναίκα δεν μπορεί να ξεφύγει όσο και να προβάλει αντιστάσεις ή αν ξέρει κάποια πολεμική πολεμική τέχνη ή έστω αυτοάμυνα. Η γυναίκα πρέπει να έχει στο μυαλό της ότι δεν παίζει να γλιτώσω αν με πιάσει κάποιος, τελείωσα. Ας κάτσω σπίτι μου ή να φροντίσω να μην προκαλώ μην τυχόν και δεν προσέξω αρκετά και βιαστώ. Μιας και οι περισσότεροι βιασμοί γίνονται σε γυναίκες που περπατάνε στα σκοτάδια, βγαίνουν με άγνωστους στις ερημιές κτλ.
οχι δεν θα πω καμμια. θα πω αυτο που εχω ξαναπει, οτι καλυτερες πιθανοτητες να ξεφυγει εχει αν προπονηθει στο στιβο, παρα στο καρατε.

αν επιλεξει να το βαλει στα ποδια, εχει καλυτερες πιθανοτητες να γλυτωσει, απο το αν κατσει να κανει μαχη, οπως προτεινεις εσυ.
Είπα εγώ αν έχει την δυνατότητα να ξεφύγει τρέχοντας να κάτσει να παλέψει; πάλι από την κούτρα σου τα κατεβάζεις;
Εσύ εισια αυτός(και όχι μόνο εσύ φυσικά) που έλεγες ότι, οοοτι και να κάνει η γυναίκα ακόμα και πολεμικές πολεμικές τέχνες ή αυτοάμυνα ή απλά να αμυνθεί, από την στιγμή που θα την πιάσει ο θύτης δεν υπάρχει περίπτωση να γλιτώσει. Τα λέω σωστα;
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Menios_mikroulis
Δημοσιεύσεις: 1320
Εγγραφή: 16 Ιαν 2022, 23:45

Re: Παραδέχθηκε στο Instagram τον βιασμό 24χρονης σε πάρτι που διοργάνωσε με φίλους του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Menios_mikroulis » 27 Ιαν 2022, 21:08

Naida έγραψε:
27 Ιαν 2022, 19:46
Μια γυναίκα θα είναι πιο ασφαλής όταν οι άντρες που θεωρούν μια γυναίκα μεθυσμένη εύκολο θύμα, είναι υποψήφιοι βιαστές.


Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70747
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Παραδέχθηκε στο Instagram τον βιασμό 24χρονης σε πάρτι που διοργάνωσε με φίλους του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 27 Ιαν 2022, 21:10

Ασέβαστος έγραψε:
27 Ιαν 2022, 20:42
στην περιπτωση που ανιχνευθει χαπι, προφανως ηταν βιασμος, στα δικα μου ματια τουλαχιστον. για το δικαστηριο μπορει να μην ειναι το ιδιο. οι δικηγοροι για παραδειγμα θα επιχειρηματολογησουν για το ποια ακριβως ειναι η ουσια και τι προκαλει. αν ειναι αυτη που αναφερεις εσυ παραπανω, εχει καμποσα "μπορει" στην περιγραφη, τα οποια θα εκμεταλλευτουν τονιζοντας οτι "μπορει και οχι"

το τι ηταν, και το τι μπορει να αποδειχθει, δεν ειναι παντα το ιδιο.
Και στην περίπτωση που δεν ανιχνευθούν ουσίες που υπάρχουν στα "χάπια βιασμού", τι γίνεται;

Γιατί αν ανιχνευθούν, σαφώς και δείχνει συγκεκριμένη πρόθεση για βιασμό.

Όσο για την περίπτωση άλλων ναρκωτικών ουσιών, ήταν κάτι για το οποίο είχε σαφέστατη γνώση η κοπελιά όταν πήγαινε στα συγκεκριμένα παρτάκια. Και το έχει καταθέσει και η ίδια. Πράγμα που σαφώς, μπορεί να λειτουργήσει ως ελαφρυντικό για την άλλη πλευρά. Απλώς γιατί η μέθη και τα ναρκωτικά, λειτουργούν ΠΑΝΤΑ ως ελαφρυντικό, τόσο για τους επώνυμους όσο και για τους ανώνυμους.

Αυτό που θέλω να πω κορίτσι μου (το "κορίτσι μου" άκυρο, τελικώς ήταν μήνυμα του Ασέβαστου, λάθος μου) είναι, ότι σ' αυτές τις περιπτώσεις δεν μπορείς να βάζεις στη φυλακή για κακούργημα τον οποιονδήποτε χωρίς τις στοιχειώδεις αποδείξεις. Και ότι αυτή ακριβώς είναι η δουλειά των δικηγόρων. Να υπερασπίζονται τον πελάτη τους και να αντικρούουν τα στοιχεία που καταθέτει η άλλη πλευρά. Δεν είναι κάποια συνωμοσία εναντίον των γυναικών. Το ότι υπάρχει το ταξικό στοιχείο στη συγκεκριμένη περίπτωση, είναι σαφές. Αλλά το ίδιο ακριβώς θα μπορούσε να γίνει αν στη θέση των πλουσιόπαιδων ήταν και καθημερινοί άντρες της διπλανής πόρτας. Και αυτοί πηγαίνουν σε παρτάκια με ποτά και ναρκωτικά, σ' αυτό υπάρχει πλήρης ισότης.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΓΑΛΗ την 27 Ιαν 2022, 22:30, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Gavalas for President! :grfl:

Menios_mikroulis
Δημοσιεύσεις: 1320
Εγγραφή: 16 Ιαν 2022, 23:45

Re: Παραδέχθηκε στο Instagram τον βιασμό 24χρονης σε πάρτι που διοργάνωσε με φίλους του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Menios_mikroulis » 27 Ιαν 2022, 21:14

Naida έγραψε:
27 Ιαν 2022, 20:37


Δηλαδή; πως θα αποφύγεις τον εργοδότη; ή τον παπά; ή τον γυμναστή κτλ;

καλά αυτό είναι το μόνο εύκολο, δεν στέλνεις τα παιδιά σου για οποιουδήποτε είδους διδασκαλία χωρίς τρίτους (έστω και παιδιά) παρόντες, σε χώρο που δεν είσαι και εσύ, με άτομο που δεν έχει καν τελειώσει σχολή που βγαίνεις δάσκαλος σε κάτι :102: μόνο να χάσεις έχεις από αυτό και σίγουρα όχι κάτι να κερδίσεις

και επειδή κάποιος θα πεταχτεί και θα πει για μπέιμπισίττινγκ, τουλάχιστον αυτό είναι αναγκαίο κακό αν δουλεύεις, είναι σπίτι σου και μπορείς να βάλεις και κάμερες αν ενημερώσεις :p2:

Menios_mikroulis
Δημοσιεύσεις: 1320
Εγγραφή: 16 Ιαν 2022, 23:45

Re: Παραδέχθηκε στο Instagram τον βιασμό 24χρονης σε πάρτι που διοργάνωσε με φίλους του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Menios_mikroulis » 27 Ιαν 2022, 21:16

nowhere έγραψε:
27 Ιαν 2022, 10:09
Ασέβαστος έγραψε:
27 Ιαν 2022, 09:32
μπορει.

καρναβαλι, εχω πιει οτι πινεται, και ειμαι ξαπλα στο στεκι, ημιθανης. η παρεα, σουρωμενοι ολοι, εξεταζουν αν πρεπει να με πανε νοσοκομειο.
ενας, που κρινει οτι δεν ειμαι τοσο χαλια, και το κανω επιτηδες. λεει σε καποια που ηξερε οτι με γουσταρει, "αν του παρεις μια πιπα να δεις πως θα σηκωθει". αυτο που επρεπε να σηκωθει σηκωθηκε, εγω οχι, κατεληξα νοσοκομειο. ολο αυτο μου το ειπαν την επομενη μερα, δεν θυμομουν τιπτα.

αμα εισαι 18 χρονω, και εχεις σφυγμο, μπορεις να κανεις και σεξ.
οκ λοιπόν.είχα πάει προχτες για ψάρεμα τύφλα και έπιασα μια γοργόνα.της έβγαλα το αγκίστρι και εννοείται τη γάμησα
πάντως -και νομίζω εδώ εκφράζω μεγάλη μερίδα των αναγνωστών-
να ξέρεις ότι όσο συνέβαιναν όλα αυτά, μας έλειψες :hebit:

περαστική

Re: Παραδέχθηκε στο Instagram τον βιασμό 24χρονης σε πάρτι που διοργάνωσε με φίλους του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από περαστική » 27 Ιαν 2022, 21:20

ΓΑΛΗ έγραψε:
27 Ιαν 2022, 21:10
περαστική έγραψε:
27 Ιαν 2022, 20:42
στην περιπτωση που ανιχνευθει χαπι, προφανως ηταν βιασμος, στα δικα μου ματια τουλαχιστον. για το δικαστηριο μπορει να μην ειναι το ιδιο. οι δικηγοροι για παραδειγμα θα επιχειρηματολογησουν για το ποια ακριβως ειναι η ουσια και τι προκαλει. αν ειναι αυτη που αναφερεις εσυ παραπανω, εχει καμποσα "μπορει" στην περιγραφη, τα οποια θα εκμεταλλευτουν τονιζοντας οτι "μπορει και οχι"

το τι ηταν, και το τι μπορει να αποδειχθει, δεν ειναι παντα το ιδιο.
Και στην περίπτωση που δεν ανιχνευθούν ουσίες που υπάρχουν στα "χάπια βιασμού", τι γίνεται;

Γιατί αν ανιχνευθούν, σαφώς και δείχνει συγκεκριμένη πρόθεση για βιασμό.

Όσο για την περίπτωση άλλων ναρκωτικών ουσιών, ήταν κάτι για το οποίο είχε σαφέστατη γνώση η κοπελιά όταν πήγαινε στα συγκεκριμένα παρτάκια. Και το έχει καταθέσει και η ίδια. Πράγμα που σαφώς, μπορεί να λειτουργήσει ως ελαφρυντικό για την άλλη πλευρά. Απλώς γιατί η μέθη και τα ναρκωτικά, λειτουργούν ΠΑΝΤΑ ως ελαφρυντικό, τόσο για τους επώνυμους όσο και για τους ανώνυμους.

Αυτό που θέλω να πω κορίτσι μου είναι, ότι σ' αυτές τις περιπτώσεις δεν μπορείς να βάζεις στη φυλακή για κακούργημα τον οποιονδήποτε χωρίς τις στοιχειώδεις αποδείξεις. Και ότι αυτή ακριβώς είναι η δουλειά των δικηγόρων. Να υπερασπίζονται τον πελάτη τους και να αντικρούουν τα στοιχεία που καταθέτει η άλλη πλευρά. Δεν είναι κάποια συνωμοσία εναντίον των γυναικών. Το ότι υπάρχει το ταξικό στοιχείο στη συγκεκριμένη περίπτωση, είναι σαφές. Αλλά το ίδιο ακριβώς θα μπορούσε να γίνει αν στη θέση των πλουσιόπαιδων ήταν και καθημερινοί άντρες της διπλανής πόρτας. Και αυτοί πηγαίνουν σε παρτάκια με ποτά και ναρκωτικά, σ' αυτό υπάρχει πλήρης ισότης.
Είναι λάθος η παράθεση. Αυτά τα έγραψε ο Ασέβαστος. Εγώ δεν εκφέρω καν γνώμη. Το δικαστήριο θα αποφασίσει. Στην βεβαιότητα του Ασέβαστου αντέδρασα και ας φωνάζει όσο θέλει ότι δεν γίνεται κατανοητός.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Παραδέχθηκε στο Instagram τον βιασμό 24χρονης σε πάρτι που διοργάνωσε με φίλους του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 27 Ιαν 2022, 22:15

Menios_mikroulis έγραψε:
27 Ιαν 2022, 21:14
Naida έγραψε:
27 Ιαν 2022, 20:37


Δηλαδή; πως θα αποφύγεις τον εργοδότη; ή τον παπά; ή τον γυμναστή κτλ;

καλά αυτό είναι το μόνο εύκολο, δεν στέλνεις τα παιδιά σου για οποιουδήποτε είδους διδασκαλία χωρίς τρίτους (έστω και παιδιά) παρόντες, σε χώρο που δεν είσαι και εσύ, με άτομο που δεν έχει καν τελειώσει σχολή που βγαίνεις δάσκαλος σε κάτι :102: μόνο να χάσεις έχεις από αυτό και σίγουρα όχι κάτι να κερδίσεις

και επειδή κάποιος θα πεταχτεί και θα πει για μπέιμπισίττινγκ, τουλάχιστον αυτό είναι αναγκαίο κακό αν δουλεύεις, είναι σπίτι σου και μπορείς να βάλεις και κάμερες αν ενημερώσεις :p2:
Για να πάρουμε μια ιδέα τι πραγματικά παίζει με τους βιασμούς και πόσο ευθύνονται τα θύματα που δεν πρόσεξαν. Έχω μπολνταρει και σημεία. Αν μπείτε στο λινκ κάτω κάτω θα βρείτε από που έχουν παρθεί τα στοιχεία. Πχ rainn
https://www.new-hope.org/perpetrators-o ... -violence/ It is a common misconception that rapes and sexual assaults happen by a “masked stranger hiding in the bushes” while a person is walking alone at night. Although these types of assaults do occur, statistics show that attacks by strangers are much rarer than assaults by friends, acquaintances or family members. The U.S. Department of Justice reports that: 73% of sexual assaults are perpetrated by a non-stranger 28% by an intimate partner 7% by a relative of the victim In addition, more than 50% of all rapes and sexual assaults take place within one mile of the victim’s home or at their home, with four in ten of these occurring in the victim’s home (U.S. Department of Justice, Bureau of Statistics,1997). A common response to rape and sexual assault in our society is to focus on ways for victims or potential victims to increase their personal safety (such as not walking alone at night or carrying a whistle). However, this focus has two negative consequences: First, this approach does not take into consideration the most common source of rapes and assaults (that is, someone the victim already knows). This can lead to a false sense of security. Second, it places the responsibility of preventing sexual violence solely on the victim. A more helpful dialogue for sexual violence prevention would focus on holding perpetrators accountable for their actions, as well as talking with children and teens early on about personal boundaries and respect for others.


Και θα πουν οι γνωστοί, ναι αλλα το θύμα δεν πρόσεξε αρκετά τον φίλο, το αφεντικό, τον συγγενή. Ή δεν πάλεψε αρκετά αφού δεν βρέθηκε σε ημιθανή κατάσταση. Ή μπορεί να έδωσε λανθασμένα μηνύματα. Οι μιτουδες φταίνε.
Και μετά λένε, εμείς λέμε να καταγγελουν. Γελάει ο κόσμος.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38102
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Παραδέχθηκε στο Instagram τον βιασμό 24χρονης σε πάρτι που διοργάνωσε με φίλους του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 27 Ιαν 2022, 22:17

Όντωστ γελάει.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Παραδέχθηκε στο Instagram τον βιασμό 24χρονης σε πάρτι που διοργάνωσε με φίλους του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 27 Ιαν 2022, 22:19

sys3x έγραψε:
27 Ιαν 2022, 22:17
Όντωστ γελάει.
Τι; βγήκες από το πλυσταριό; μαζευτήκατε πολλοί και δεν βολεύεστε;
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38102
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Παραδέχθηκε στο Instagram τον βιασμό 24χρονης σε πάρτι που διοργάνωσε με φίλους του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 27 Ιαν 2022, 22:30

Naida έγραψε:
27 Ιαν 2022, 22:19
sys3x έγραψε:
27 Ιαν 2022, 22:17
Όντωστ γελάει.
Τι; βγήκες από το πλυσταριό; μαζευτήκατε πολλοί και δεν βολεύεστε;
Με ποια είναι το θέμα.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Παραδέχθηκε στο Instagram τον βιασμό 24χρονης σε πάρτι που διοργάνωσε με φίλους του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 27 Ιαν 2022, 22:34

sys3x έγραψε:
27 Ιαν 2022, 22:30
Naida έγραψε:
27 Ιαν 2022, 22:19
sys3x έγραψε:
27 Ιαν 2022, 22:17
Όντωστ γελάει.
Τι; βγήκες από το πλυσταριό; μαζευτήκατε πολλοί και δεν βολεύεστε;
Με ποια είναι το θέμα.
Με την whirlpool?
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38102
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Παραδέχθηκε στο Instagram τον βιασμό 24χρονης σε πάρτι που διοργάνωσε με φίλους του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 27 Ιαν 2022, 22:36

Άμα θες πλυντήριο LG και τα λεφτά στη τσέπη.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Παραδέχθηκε στο Instagram τον βιασμό 24χρονης σε πάρτι που διοργάνωσε με φίλους του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 27 Ιαν 2022, 22:38

sys3x έγραψε:
27 Ιαν 2022, 22:36
Άμα θες πλυντήριο LG και τα λεφτά στη τσέπη.
Τι να σου πω συσεξακο. Εξαρτάται τι θες να πλένεις.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38102
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Παραδέχθηκε στο Instagram τον βιασμό 24χρονης σε πάρτι που διοργάνωσε με φίλους του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 27 Ιαν 2022, 22:39

Naida έγραψε:
27 Ιαν 2022, 22:38
sys3x έγραψε:
27 Ιαν 2022, 22:36
Άμα θες πλυντήριο LG και τα λεφτά στη τσέπη.
Τι να σου πω συσεξακο. Εξαρτάται τι θες να πλένεις.
Ρούχα, παπούτσια, σκεπάσματα, βιαζμούς, τι άλλο;
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
έργο_μακέτο
Δημοσιεύσεις: 4381
Εγγραφή: 22 Σεπ 2021, 23:19
Phorum.gr user: έργο μακέτο

Re: Παραδέχθηκε στο Instagram τον βιασμό 24χρονης σε πάρτι που διοργάνωσε με φίλους του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από έργο_μακέτο » 27 Ιαν 2022, 22:40

sys3x έγραψε:
27 Ιαν 2022, 22:39
Naida έγραψε:
27 Ιαν 2022, 22:38
sys3x έγραψε:
27 Ιαν 2022, 22:36
Άμα θες πλυντήριο LG και τα λεφτά στη τσέπη.
Τι να σου πω συσεξακο. Εξαρτάται τι θες να πλένεις.
Ρούχα, παπούτσια, σκεπάσματα, βιαζμούς, τι άλλο;
Παιδεριές;
- Have you been to Samos ?
- Yes, I was one of the first.
- No, you have not been to Samos!
- Yes I have!
- Look, you are not here today to insult me.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών