Μετεμψύχωση και το νόημα της

Παραφυσική, μεταφυσικά, ανεξήγητα φαινόμενα
Άβαταρ μέλους
GoBack
Δημοσιεύσεις: 28805
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:37

Re: Μετεμψύχωση και το νόημα της

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBack » 20 Σεπ 2018, 00:36

Εσθήρ έγραψε:
19 Σεπ 2018, 21:40
Χαοτικός έγραψε:
19 Σεπ 2018, 21:39
Ε όχι κι ανώτερος σχεδιασμός αυτή η μαλακία! :xena: Ανώτερος! Μη γαμήσω :011:
Ο καθενας οπως τα βλεπει αγαπουλα. :003:
Μακη;
SpoilerShow
Εικόνα
Philip Mortimer έγραψε:
14 Μαρ 2023, 22:40
Όσον αφορά το 2019 προσωπικά ψήφισα τον Μητσοτάκη γιατί πίστεψα στο όραμα μη πολιτικά χρωματισμένου εκσυγχρονισμού που παρουσίασε.

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Μετεμψύχωση και το νόημα της

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 20 Σεπ 2018, 00:49

Δεν είναι μετεμψύχωση, μεταφορά μνήμης μέσω dna είναι η οποία πάντα είναι υποσυνείδητη, δηλαδή δεν μπορείς να την ανακαλέσεις...πχ θυμάμαι ένα παιχνίδι που είχα εφεύρει μικρός και μου άρεσε να το παίζω, μεγαλώνοντας έμαθα πως ήταν δοκιμασία στα παιδιά στην αρχαία Σπάρτη (τόπος όπου κατάγομαι) για να γίνουν πολεμιστές.
Ίσως να υπάρχουν και άνθρωποι που μπορούν να ανακαλέσουν από το υποσυνείδητο, δεν το αποκλείω.
the end

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Μετεμψύχωση και το νόημα της

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 20 Σεπ 2018, 01:50

Ίφιδα έγραψε:
19 Σεπ 2018, 20:08
Το γελάει ο Κατάνας αλλά έχω πάθει τέτοιο πράγμα 15 ετών, έχει κάτι μέρες που πέθανε ο πατέρας μου στην κρεβατοκάμαρα, η μάνα μου φυσικά δε μπορεί να κοιμηθεί εκεί μέσα και κοιμάμαι μαζί της για παρηγοριά στον καναπέ στο σαλόνι. Εκείνη κοιμάται δίπλα μου, εγώ έβλεπα τηλεόραση, την έκλεισα και με το που ξάπλωσα....
κλείδωσα...παράλυση, λες κι ένα κουκούλι μ έχει σκεπάσει και δεν μπορώ να κουνηθώ. Στο καπάκι όμως, με το που ξάπλωσα, όχι μερικά λεπτά αργότερα. Κι όχι μόνο αυτό, αλλά σηκώνομαι και 20-30 εκατοστά απ το κρεβάτι (έτσι νιώθω). Τη στιγμή εκείνη ακούω βαριά βήματα να βγαίνουν απ την κρεβατοκάμαρα, ένα μαύρο νέφος πλησιάζει και κάθετε ακριβώς δίπλα απ το κεφάλι της μάνας.
Δεν έχω φοβηθεί ποτέ τόσο στη ζωή μου και δεν έχω περάσει λίγα. Σκέφτομαι ότι μπήκαν κλέφτες στο σπίτι, με σκότωσαν και δεν κατάλαβα ότι πέθανα. Αισθάνομαι οτι ο τύπος θέλει να κάνει κακό στη μάνα μου, εγώ προσπαθώ με όλη μου τη δύναμη να κουνηθώ και δεν μπορώ. Η μάνα μου αρχίζει να τραγουδάει σε μια ακαταλαβίστικη γλώσσα και τότε το μαύρο νέφος αρχίζει και γελάει με το πιο τρομακτικό γέλιο που έχεις ακούσει στη ζωή σου.
Ο Πανικός ο ίδιος σας λέω. Έβριζα τον εαυτό μου και μου ούρλιαζα "ξύπνα μαλάκα θα πεθάνει κι η μάνα σου κι εσύ θα βλέπεις θρίλερ" Τελικά αφού έπεισα τον εαυτό μου ότι η μάνα μου θα πεθάνει κι έβαλα όλα τα δυνατά μου, λες κι έσκασε η φούσκα, "ελευθερώθηκα", ΄"έπεσα" στο κρεβάτι, σηκώθηκα, η μάνα μου κοιμόταν τον ύπνο του δικαίου, την ξύπνησα κατατρομαγμένη "τί τραγουδούσες" της ούρλιαζα πανικόβλητη. Εκείνη τίποτα, χαλαρουίτα. Απο τότε και για κανα μήνα έβλεπα κάθε βράδυ εφιάλτες με τον πατέρα μου, μέχρι που είδα το τελευταίο όνειρο, τον πατέρα μου να μου λέει ότι ειναι καλά, και ησυχασα.
Για 4 χρόνια ξεψείρισα τη Θεολογία. Μην ήταν η Μόρα, η Μάρα η Σάρα και το κακό συναπάντημα; Μην ήταν ο Βελζεβούλης ή κανας παρατρεχάμενος; Μήν ήταν οι Ερινύες ή βγήκα σε αστρικό και συνάντησα κακό πνεύμα;
Μην, τελικά, είν το μυαλό μου το τράγιο κι όλα είναι στο κεφάλι μας; Τσέκ
Ανατρίχιασα! Πσσσ!! Φοβερή εμπειρία πρέπει να ήταν!
Μόρα με μερική αστρική προβολή σε πλήρη συνείδηση και με συνειδητή αντίληψη άλλου αστρικού σώματος και παράλληλα πειραχτήρι πνεύμα στο χώρο. Πάλι καλά που δε βγήκες εντελώς.. :8)
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Μετεμψύχωση και το νόημα της

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 20 Σεπ 2018, 01:58

Πάνας έγραψε:
20 Σεπ 2018, 00:49
Δεν είναι μετεμψύχωση, μεταφορά μνήμης μέσω dna είναι η οποία πάντα είναι υποσυνείδητη, δηλαδή δεν μπορείς να την ανακαλέσεις...πχ θυμάμαι ένα παιχνίδι που είχα εφεύρει μικρός και μου άρεσε να το παίζω, μεγαλώνοντας έμαθα πως ήταν δοκιμασία στα παιδιά στην αρχαία Σπάρτη (τόπος όπου κατάγομαι) για να γίνουν πολεμιστές.
Ίσως να υπάρχουν και άνθρωποι που μπορούν να ανακαλέσουν από το υποσυνείδητο, δεν το αποκλείω.
Για πε..
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Μετεμψύχωση και το νόημα της

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 20 Σεπ 2018, 02:15

Περιγραφή αστρικής προβολής με πιθανά αντικειμενικά στοιχεία από την Άντζυ Σαμίου:

«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

Άβαταρ μέλους
Υπερκουλτουριάρης
Δημοσιεύσεις: 2892
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:01
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη/ Ν. Μακεδονία

Re: Μετεμψύχωση και το νόημα της

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υπερκουλτουριάρης » 20 Σεπ 2018, 09:26

Η Εσθηρ τοποθετήθηκε πολύ σωστά.
Η έννοια της κρίσης και η λατρεία του κριτή, είναι λάθος ,για να μην πω βλακώδης . Δημιουργός που ξεκινάει την ζωή, μόνο και μόνο για να βάλει δικούς του κανόνες σε όντα πολύ πιο αδύναμα από αυτόν, είναι για μπάτσες. Αν τον πετύχετε, κράξτε τον.
Ο λόγος που μετεμψυχώνομαι συνέχεια, κατέληξα πως είναι γιατί δεν μου αρέσει το μετά. Κερδίσατε μου λένε(ή στον Λεβι, τον Μεχμέτ, τον Αλέξανδρο,την τσαχπίνα γκόμενα, που ήμουν άλλοτε). Τι παίρνω; Αιώνια νιρβάνα. Τι να την κάνω ρε μλκες; Θα προτιμούσα κάτι σε φιλέτο σενιάν, με έναν Χανουμ Μπουρεκ από τον Χατζη για επιδόρπιο και Τζονυ Μπλε για το σβήσιμο. Μετα μια gold card για unlimited shoping και κλείσιμο με ένα έρωτα όλα τρέλα. Θέλετε να δίνεται βραβεία; Να είναι αξιόλογα. Μα η ζωή κύριε είναι βάσανο. Αντε ρε καραγκιόζιδες, γυρίστε με πίσω. Τσουπ come back: Άνδρας(bad timing), έξυπνος, όμορφος, άφραγκος, στην σημερινή Ελλάδα.

Ορέστης 35

Re: Μετεμψύχωση και το νόημα της

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 20 Σεπ 2018, 09:38

666Katanas έγραψε:
19 Σεπ 2018, 20:26
Ίφιδα έγραψε:
19 Σεπ 2018, 20:08

666Katanas έγραψε:
19 Σεπ 2018, 12:13
Παθαίνω συνέχεια υπνοπαράλυση....
Το γελάει ο Κατάνας
Δεν το γελάω, σοβαρά το έγραψα :a040:
Απλά εμένα δεν είναι τόσο εξτριμ, συμβαίνει ενώ κοιμάμαι σε ανύποπτα χρονικά διαστήματα
και κρατάει λίγο, 1-2 λεπτά. Επίσης δεν έχω δει ποτέ κάτι, ούτε έχω ακούσει, μόνο την θηλυκή
παρουσία νιώθω να με πλησιάζει, βασικά να στέκεται δίπλα μου από την μεριά που δεν κοιτάζω
πάντα και νιώθω ένα άγγιγμα, κρύο αέρα και ανατριχίλα. Τις προάλλες βέβαια που είχα δίπλα
μου τον ανεμιστήρα όταν το έπαθα για κάποιο λόγο είχα επικεντρωθεί στον ήχο του ο οποίος
αρχικά εξαφανίστηκε και μετά όταν ξανάρθε άρχισε σιγά σιγά να μετατρέπεται σε έναν τρομαχτικό βόμβο.
Κρίπι σιτ.
Φαντασου η θηλυκη παρουσια να εχει περιοδο και να κατσει με ανοιχτα τα πιδια μπροστα απ τον ανεμιστηρα.

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Μετεμψύχωση και το νόημα της

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 20 Σεπ 2018, 14:22

Spiros252 έγραψε:
20 Σεπ 2018, 01:58
Πάνας έγραψε:
20 Σεπ 2018, 00:49
Δεν είναι μετεμψύχωση, μεταφορά μνήμης μέσω dna είναι η οποία πάντα είναι υποσυνείδητη, δηλαδή δεν μπορείς να την ανακαλέσεις...πχ θυμάμαι ένα παιχνίδι που είχα εφεύρει μικρός και μου άρεσε να το παίζω, μεγαλώνοντας έμαθα πως ήταν δοκιμασία στα παιδιά στην αρχαία Σπάρτη (τόπος όπου κατάγομαι) για να γίνουν πολεμιστές.
Ίσως να υπάρχουν και άνθρωποι που μπορούν να ανακαλέσουν από το υποσυνείδητο, δεν το αποκλείω.
Για πε..
Τι να πω,τα ίδια λέω κάθε φορά, πείραμα σε ποντίκια το αποδεικνύει.
the end

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8226
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Μετεμψύχωση και το νόημα της

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 20 Σεπ 2018, 23:48

Πάνας έγραψε:
20 Σεπ 2018, 14:22
Spiros252 έγραψε:
20 Σεπ 2018, 01:58
Πάνας έγραψε:
20 Σεπ 2018, 00:49
Δεν είναι μετεμψύχωση, μεταφορά μνήμης μέσω dna είναι η οποία πάντα είναι υποσυνείδητη, δηλαδή δεν μπορείς να την ανακαλέσεις...πχ θυμάμαι ένα παιχνίδι που είχα εφεύρει μικρός και μου άρεσε να το παίζω, μεγαλώνοντας έμαθα πως ήταν δοκιμασία στα παιδιά στην αρχαία Σπάρτη (τόπος όπου κατάγομαι) για να γίνουν πολεμιστές.
Ίσως να υπάρχουν και άνθρωποι που μπορούν να ανακαλέσουν από το υποσυνείδητο, δεν το αποκλείω.
Για πε..
Τι να πω,τα ίδια λέω κάθε φορά, πείραμα σε ποντίκια το αποδεικνύει.


Μεγάλη κουβέντα είπες Γέροντα ........

Καί τά Ζώα δέν είναι Ανθρωποι ........ αλλά οι Ανθρωποι είναι Ζώα ..... άλλη φυσιολογία ....

Υποννοάς ότι μεταφέρονται σκέψεις ..... η νοοτροπίες ...... η κάτι τέτοιο ;;;

Διότι τό Εθνικό 'Ιδρυμα Ερευνών άλλα λέει .....

Και γιά τούς Aρχαίους ..... εν αρχή είν το Χάος ..... καί Χάος ο Ανθρωπος .......

Καί τό Χάος δέν τιθασεύεται ...... δέν υποτάσεται .....

Σέ ανθρώπους κάποιο πείραμα υπάρχει ;;;

.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Μετεμψύχωση και το νόημα της

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 20 Σεπ 2018, 23:53

ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
20 Σεπ 2018, 23:48
Πάνας έγραψε:
20 Σεπ 2018, 14:22
Spiros252 έγραψε:
20 Σεπ 2018, 01:58


Για πε..
Τι να πω,τα ίδια λέω κάθε φορά, πείραμα σε ποντίκια το αποδεικνύει.


Μεγάλη κουβέντα είπες Γέροντα ........

Καί τά Ζώα δέν είναι Ανθρωποι ........ αλλά οι Ανθρωποι είναι Ζώα ..... άλλη φυσιολογία ....

Υποννοάς ότι μεταφέρονται σκέψεις ..... η νοοτροπίες ...... η κάτι τέτοιο ;;;

Διότι τό Εθνικό 'Ιδρυμα Ερευνών άλλα λέει .....

Και γιά τούς Aρχαίους ..... εν αρχή είν το Χάος ..... καί Χάος ο Ανθρωπος .......

Καί τό Χάος δέν τιθασεύεται ...... δέν υποτάσεται .....

Σέ ανθρώπους κάποιο πείραμα υπάρχει ;;;

.
Δεν υπονοώ, το λέω στα ίσια.

Ορίστε και το λινκ http://newpost.gr/ellada/ygeia/299840/t ... dotei-fobo


Έχω και σε σαλιγκάρια... http://www.iefimerida.gr/news/416634/ek ... o-sto-allo

Εικόνα
the end

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Μετεμψύχωση και το νόημα της

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 20 Σεπ 2018, 23:54

Αυτά που λέει ο Πάνας, μου φαίνονται κάπως σαν σωστά.
Αυτό με το παιχνίδι και τον τόπο καταγωγής, το έχω παρατηρήσει και σε εμένα σε κάτι άλλο σχετικά με τον δικό μου τόπο καταγωγής αλλά από την άλλη μπορεί να είναι και τυχαίο ή κάποια πράγματα να συμβαίνουν έτσι και αλλιώς στους ανθρώπους.

Πάντως, κάποια μελέτη ψυχολογικής κατεύθυνσης διάβαζα κάποτε που έλεγε οτι μεταφέρεται η μνήμη ενός συμβάντος σε άτομα του ευρύτερου συγγενικού κύκλου, ένα περιστατικό συγκεκριμένο πχ φοβίας μπορεί να βιώνεται από απογόνους και μάλιστα όχι πρώτης γενιάς, αν θυμάμαι καλά.
Αυτό μου θυμίζει και μεταφυσικές θέσεις που διαβάζουμε σε κάποιες θρησκείες (πχ αυτό το "...εως τρίτης γενεάς) αλλά τα πράγματα αυτά είναι τόσο λεπτά που σχεδόν δεν τολμώ/θέλω να συζητήσω δημόσια, δεν ξέρουμε την τύφλα μας τί συμβαίνει πίσω από την κουρτίνα. Ίσως όμως, όλες αυτές οι αναφορές περι προηγούμενων ζωών κτλ να έχουν να κάνουν με τέτοιου είδους μνήμες, άλλων προσώπων βεβαίως (μια εικασία κάνω, δεν είναι να παίζουμε με αυτά, το ξαναλέω)

Για τα υπόλοιπα, όπως τα λέει η Μπλου.
Όσον αφορά τους μοναχούς και τις μοναχές και κάποιους ανθρώπους της Εκκλησίας με τα γαλήνια πρόσωπα, πάλι, όπως τα λέει η Μπλου, δεν είναι ούτε η ζωή στην φύση ούτε τίποτα από όλα αυτά.

εντιτ: τώρα είδα οτι υπάρχει ερώτηση αν υπάρχει πείραμα για αυτά που λέει ο Πάνας, η μελέτη που αναφέρω είχε την μορφή πειράματος τρόπον τινά, δυστυχώς δεν νομίζω να έχω κρατήσει το λινκ και δεν μπορώ να βρω κάτι παραπάνω τώρα
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Μετεμψύχωση και το νόημα της

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 20 Σεπ 2018, 23:57

επ, πρόλαβε ο Πάνας το λινκ με την έρευνα των ψυχιάτρων, αυτό που διάβασα εγώ δεν ξέρω αν ήταν ακριβώς έτσι οπως τα λέει το άρθρο αυτό, πάντως έκανε λόγο και με συγκεκριμένο παράδειγμα από τη ζωή ενός ανθρώπου το οποίο ομολογουμένως μου είχε φανεί φοβερό
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Μετεμψύχωση και το νόημα της

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 21 Σεπ 2018, 00:01

Αυτό λοιπόν είναι το θέμα με την μετεμψύχωση, πολλοί άνθρωποι για κάποιο λόγο ανακαλούν μνήμη γραμμένη στο DNA.. ακόμα και εικόνα.. και πιστεύουν ότι είχαν κάποια άλλη ζωή οι ίδιοι.

Μακάρι να ήταν έτσι, να υπήρχε μετεμψύχωση.
the end

User_601

Re: Μετεμψύχωση και το νόημα της

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από User_601 » 21 Σεπ 2018, 00:02

Υπερκουλτουριαρη μου παντως,να ξες ο τιτλος ειναι λαθος.Στην μετεμψυχωση μπορεις να γινεις και ζωακι,στην μετενσαρκωση απλα ξαναγυρνας σε ανθρωπο παντα. :oops: Αρα εσυ εννοεις την μετενσαρκωση,οχι την μετεμψυχωση.

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Μετεμψύχωση και το νόημα της

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 21 Σεπ 2018, 00:04

Εσθήρ έγραψε:
21 Σεπ 2018, 00:02
Υπερκουλτουριαρη μου παντως,να ξες ο τιτλος ειναι λαθος.Στην μετεμψυχωση μπορεις να γινεις και ζωακι,στην μετενσαρκωση απλα ξαναγυρνας σε ανθρωπο παντα. :oops: Αρα εσυ εννοεις την μετενσαρκωση,οχι την μετεμψυχωση.
Μπορεί να ανακαλέσει μνήμη από τότε που ήταν πίθηκος.. δεν αποκλείεται.
the end

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εναλλακτικές επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών