Ερώτηση για τους Χριστιανούς: Την έχω καταλάβει ορθώς τη λογική της θρησκείας σας;

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Blackdog
Δημοσιεύσεις: 2450
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2021, 14:47

Re: Ερώτηση για τους Χριστιανούς: Την έχω καταλάβει ορθώς τη λογική της θρησκείας σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Blackdog » 01 Μάιος 2022, 02:47

stavmanr έγραψε:
01 Μάιος 2022, 02:43


Πολύ σωστά.
Κάποια τα έχω αναφέρει κι εγώ κατά καιρούς στο νήμα.
Και γιατι τσακωνεστε 10 σελιδες;

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Ερώτηση για τους Χριστιανούς: Την έχω καταλάβει ορθώς τη λογική της θρησκείας σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 01 Μάιος 2022, 02:48

Blackdog έγραψε:
01 Μάιος 2022, 02:47
stavmanr έγραψε:
01 Μάιος 2022, 02:43
Πολύ σωστά.
Κάποια τα έχω αναφέρει κι εγώ κατά καιρούς στο νήμα.
Και γιατι τσακωνεστε 10 σελιδες;
Μόνοι τους τσακώνονται.
Εγώ δεν τσακώθηκα με κάποιον. :102:

Blackdog
Δημοσιεύσεις: 2450
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2021, 14:47

Re: Ερώτηση για τους Χριστιανούς: Την έχω καταλάβει ορθώς τη λογική της θρησκείας σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Blackdog » 01 Μάιος 2022, 02:49

stavmanr έγραψε:
01 Μάιος 2022, 02:48
Blackdog έγραψε:
01 Μάιος 2022, 02:47
stavmanr έγραψε:
01 Μάιος 2022, 02:43
Πολύ σωστά.
Κάποια τα έχω αναφέρει κι εγώ κατά καιρούς στο νήμα.
Και γιατι τσακωνεστε 10 σελιδες;
Μόνοι τους τσακώνονται.
Εγώ δεν τσακώθηκα με κάποιον. :102:
Οκ
που διαφωνειτε;

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Ερώτηση για τους Χριστιανούς: Την έχω καταλάβει ορθώς τη λογική της θρησκείας σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 01 Μάιος 2022, 02:58

Blackdog έγραψε:
01 Μάιος 2022, 02:49
stavmanr έγραψε:
01 Μάιος 2022, 02:48
Blackdog έγραψε:
01 Μάιος 2022, 02:47


Και γιατι τσακωνεστε 10 σελιδες;
Μόνοι τους τσακώνονται.
Εγώ δεν τσακώθηκα με κάποιον. :102:
Οκ
που διαφωνειτε;
Δεν διαφωνούμε.
Είναι πάγια πρακτική του Λοξία και του Νικ να πιάνονται από τρίχες και να δημιουργούν προσωπικές ίντριγκες.
Έτσι ξεσπά ο άνθρωπος από τα προβλήματά του.
Δεν μπορείς να το αποκαλέσεις ακριβώς "διαφωνία".

Από την πλευρά μου προσπαθώ να εξηγήσω ήρεμα το λάθος τους επάνω στην τρίχα που χρησιμοποιούν για πρόφαση τσακωμού.

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 17042
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Ερώτηση για τους Χριστιανούς: Την έχω καταλάβει ορθώς τη λογική της θρησκείας σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 01 Μάιος 2022, 04:01

𐌃𐌄𐌝𐌊𐌖𐌌
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6901
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Ερώτηση για τους Χριστιανούς: Την έχω καταλάβει ορθώς τη λογική της θρησκείας σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 01 Μάιος 2022, 10:37

stavmanr έγραψε:
01 Μάιος 2022, 01:10
Λοξίας έγραψε:
01 Μάιος 2022, 00:49
stavmanr έγραψε:
30 Απρ 2022, 23:40
{...}
Η Ποιήτρια παραπάνω σου έδωσε και την ερμηνεία του λεξικού που έλεγε ότι "εκδικέω" στην γλώσσα της περιόδου αυτής και μέσα σε αυτό το πλαίσιο σήμαινε "τιμωρώ, αποδίδω δίκαιο".
{...}
Ποιο ακριβώς λεξικό και για ποια συγκεκριμένη περίοδο;
Είπες επίσης ὀτι και στο λεξικό του φίλου μου του Μπαμπινιώτη δεν βλέπεις αυτό που έγραψα : «εκδικώ = τιμωρώ έπειτα από δίκη, εγείρω δικαστικό αγώνα» , γι’αυτό σου παραθέτω άλλη μία φωτογραφία από το λεξικό του (σελ. 573) για να το δεις κι εσύ
Α, στην υποσημείωση του Μπαμπινιώτη...
Και το λεξικό του Μπαμπινιώτη δηλώνει πως το εκδικώ έχει πάρει την σημασία που θέλεις, στην συγεκριμένη περίοδο που θέλεις;
Δηλώνει ο Μπαμπινιώτης πως το εκδικώ έχει αυτήν την σημασία στους Ελληνιστικούς χρόνους;
Μπορείς να μου το δείξεις;

Και, φυσικά, τα υπόλοιπα που γράφει ο Μπαμπινιώτης...
Εικόνα

τα κάνουμε γαργάρα, έτσι;



stavmanr έγραψε:
01 Μάιος 2022, 01:10
Επίσης στα λεξικά που εσύ ο ίδιος κατέθεσες, ακόμα και το εκδικάζω έχει διπλή σημασία ανάλογα με τη χρήση: δίκης κι ανταπόδοσης.
Το λεξικό αυτό είναι του Σταματάκη και είναι της Αρχαίας Ελληνικής. Πέραν του ότι κάνεις γαργάρα όλες τις άλλες σημασίες και για το Εκδικέω και για το Εκδίκησις, αυτό που ΕΣΥ έχεις αναφέρει είναι πως μας ενδιαφέρει η σημασία που είχαν πάρει οι λέξεις την συγκεκριμένη περίοδο. Δηλαδή στους Ελληνιστικούς χρονους, που έγραψε ο Παύλος. Σωστό είναι το αίτημά σου.
Φέρε εμας λοιπόν ένα λεξικό της Κοινής Ελληνιστικής (της γλώσσας των Ευαγγελίων, όπου θα τεκμηριώνονται αυτά που ισχυρίζεσαι.
Εγώ έφερα, και αποδεικνύεται αυτό που λέμε οι υπόλοιποι.
Είναι η 100ή φορά που στο ζητώ, κάνεις το κορόιδο και δεν φέρνεις ΟΥΤΕ μία πηγή και, απλώς, επαναπλέκεις την κατάσταση με τις ίδιες και τις ίδιες μπαρουφολογίες.

stavmanr έγραψε:
01 Μάιος 2022, 01:10
Έχει ολόκληρη λίστα ο Καλόπουλος κι έχετε κολλήσει ακόμη στο δεύτερο. :smt047
Δεν έχω σε καμία εκτίμηση τον Καλόπουλο και αυτά που γράφω είναι από τις πλέον αξιόπιστες πηγές. Σε αντίθεση με εσένα που οι μόνες πηγές σου είναι οι μπαρουφολογίες που αμολάς και τα απολογητικά sites κάποιων άλλων μπαρουφολόγων.

Άβαταρ μέλους
nik_killthemall
Δημοσιεύσεις: 6673
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:35

Re: Ερώτηση για τους Χριστιανούς: Την έχω καταλάβει ορθώς τη λογική της θρησκείας σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nik_killthemall » 01 Μάιος 2022, 10:38

Blackdog έγραψε:
01 Μάιος 2022, 02:35
Γιατι δεν βλεπουμε που αλλου χρησιμοποιει ο Παυλος την λεξη "εκδικηση";

Να μην εκδικήτε και να μην υπερασπίζετε τον εαυτόν σας απέναντι εκείνων που σας αδικούν, αγαπητοί, αλλά αφήστε ελεύθερον τον τόπον να ενεργήση η δικαία οργή του Θεού εναντίον εκείνων που σας αδικούν. Διότι είναι γραμμένον· Μεις εμέ ανήκει η εκδίκησις· εγώ θα ανταποδώσω το δίκαιον”. λέγει ο Κυριος. (Προς Ρωμ 12,19)
http://www.imgap.gr/file1/AG-Pateres/AG ... %20Rom.htm

Η κατι απ το υπομνημα του Ιωαννη του Χρυσοστομου για τη εν λογω επιστολη (Β Θεσσαλονικεις)
Ἤδη τὴν ἀνταπόδοσιν ᾐνίξατο ἑκατέραν, καὶ τὴν τῶν ποιούντων κακῶς, καὶ τὴν τῶν πασχόντων· ὡς ἂν εἰ ἔλεγεν· ἵν', ὅταν ὑμᾶς μὲν στεφανοῖ, ἐκείνους δὲ κολάζῃ, δεικνύηται τὸ δίκαιον τοῦ Θεοῦ.

∆ιὰ πολλῶν γὰρ θλίψεων, φησὶ, δεῖ ἡμᾶς εἰσελθεῖν εἰς τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ. Εἴπερ δίκαιον παρὰ Θεῷ ἀνταποδοῦναι τοῖς
θλίβουσιν ὑμᾶς θλῖψιν
, καὶ ὑμῖν τοῖς θλιβομένοις ἄνεσιν μεθ' ἡμῶν, ἐν τῇ ἀποκαλύψει τοῦ Κυρίου Ἰησοῦ ἀπ' οὐρανοῦ μετ' ἀγγέλων δυνάμεως αὐτοῦ

Τί οὖν; ἴση ἡ ἀνταπόδοσις; Οὐδαμῶς· ἀλλ' ὅρα διὰ τῶν ἑξῆς πῶς δείκνυσι σφοδροτέραν οὖσαν, καὶ τὴν ἄνεσιν πολλῷ μείζονα

Ὅταν οὖν ἐν θλίψεσιν ὦμεν, ταῦτα λογιζώμεθα. Μὴ τῇ ἑτέρων τιμωρίᾳ χαίρωμεν ὡς ἐκδικούμενοι, ἀλλ' ὡς αὐτοὶ τοιαύτης ἀπαλλαττόμενοι
κολάσεως καὶ τιμωρίας. Τί γὰρ ἡμῖν ὄφελος, ὅταν ἕτεροι κολασθῶσι;

https://greekdownloads3.files.wordpress ... censes.pdf

Αν διαβασει καποιος και τις δυο επιστολες βλεπει οτι ο λογος της δευτερης ειναι να εξηγησει το θεμα της Β παρουσιας γιατι υπηρχαν παρανοησεις αλλα και να δωσει οδηγιες στο πως να συμπεριφερονται στους "απιστους", οι οποιοι τους εκαναν την ζωη δυσκολη. Ο Π λεει οτι ο Χριστος θα ανταποδωσει στον καθενα αυτο που του αξιζει.
https://www.ecclesia.gr/greek/press/the ... onomou.pdf

Επισης βρηκα και αυτο, Απο μεταπτυχιακο στην Θεολογια του ΑΠΘ. Με επιβλεποντα καθηγητη ειδικο στον Παυλο. Πιστευω οτι ισως η συγγραφεας γνωριζει καλυτερα
Το στοιχείο λοιπόν που κυριαρχεί στη συνέχεια είναι η ανταπόδοση και η εκδίκηση, έννοιες γνωστές και στην ΠΔ και στην ΚΔ.
Αυτό βέβαια που πρέπει να υπογραμμίσουμε είναι ο εσχατολογικός χαρακτήρας αυτών των εννοιών, καθώς κατά την τελική κρίση μόνο ο Θεός είναι ο υπεύθυνος για να ανταμείψει τους ευσεβείς και να εκδικηθεί τους αμαρτωλούς. Δεν είναι έργο των ανθρώπων η εκδίκηση, αλλά του Θεού, καθώς οι άνθρωποι θα πρέπει να ακολουθούν το παράδειγμα του Χριστού στις σχέσεις τους με τους ανθρώπους και να μην ανταπαντούν στις ύβρεις και στους διωγμούς
(σελ 72)
http://ikee.lib.auth.gr/record/131282/f ... -10048.pdf
Μπινγκο ! Και χαος μαζι ! Γιατι τώρα θα προσπαθήσουν να διαστρεψουν ολες τις αναφορες που έφερες μια προς μια ! Η λεξη εκδικηση δεν σημαινει εκδικηση και η λεξη οργη δεν σημαινει οργη κλπ ...

μὴ ἑαυτοὺς ἐκδικοῦντες, ἀγαπητοί, ἀλλὰ δότε τόπον τῇ ὀργῇ· γέγραπται γάρ· ἐμοὶ ἐκδίκησις, ἐγὼ ἀνταποδώσω, λέγει Κύριος. (Προς Ρωμ 12,19)

Για τον Παύλο λοιπόν η εκδίκηση (η εκδίκαση για οντότητες τυπου σταβ) έχει σχέση με την οργή ! Θεοι που οργιζονται, θυμωνουν, εκδικούνται ... και ανθρωποι που καλουνται να είναι ανωτεροι των θεων και να μην οργιζονται να μην θυμωνουν και να μην εκδικουνται !
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nik_killthemall την 01 Μάιος 2022, 12:37, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ΕΙΜΑΙ μαζί με το Ισραηλ ! Mπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που κάνει στους Παλαιστίνιους !
ΖΗΤΩ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ, θανατος στα ισλαμοπιθηκια του πλανητη, ουτε ενας παλαιστινιος να μην μεινει ζωντανος !

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6901
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Ερώτηση για τους Χριστιανούς: Την έχω καταλάβει ορθώς τη λογική της θρησκείας σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 01 Μάιος 2022, 10:46

Επίσης, για να το ξανδείτε...
Η Ελληνο-Ελληνική έκδοση του Liddel Scott...
Εικόνα
δίνει τη σημασία και του εκδικέω και της εκδίκησης κατά τους Εληνιστικούς χρόνους, και όχι μόνον, αφού έχει παραπομπές και στην Παλαιά ΚΑΙ στην Καινή Διαθήκη!
Το απόσπασμα που έφερε η Ποιήτρια, δεν έχει καμία παραπομπή στην περίοδο που σε ενδιαφέρει, αλλό μία στον Ευρυππίδη και μία στον Ερμάννον (1806).

Φυσικά, εσύ θα επιλέξεις αυτό που νομίζεις πως σε εξυπηρετεί, κλείνοντας τα μάτια στις αποδείξεις και συνεχίζοντας την ακατάσχετη μπαρουφολογία...
Μήπως αυτό δεν κάνεις πάντα;

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6901
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Ερώτηση για τους Χριστιανούς: Την έχω καταλάβει ορθώς τη λογική της θρησκείας σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 01 Μάιος 2022, 10:52

stavmanr έγραψε:
01 Μάιος 2022, 02:58
Blackdog έγραψε:
01 Μάιος 2022, 02:49
stavmanr έγραψε:
01 Μάιος 2022, 02:48


Μόνοι τους τσακώνονται.
Εγώ δεν τσακώθηκα με κάποιον. :102:
Οκ
που διαφωνειτε;
Δεν διαφωνούμε.
Είναι πάγια πρακτική του Λοξία και του Νικ να πιάνονται από τρίχες και να δημιουργούν προσωπικές ίντριγκες.
Έτσι ξεσπά ο άνθρωπος από τα προβλήματά του.
Δεν μπορείς να το αποκαλέσεις ακριβώς "διαφωνία".

Από την πλευρά μου προσπαθώ να εξηγήσω ήρεμα το λάθος τους επάνω στην τρίχα που χρησιμοποιούν για πρόφαση τσακωμού.
Διαφωνούμε, ξεκάθαρα!
Απλώς η πάγια τακτική σου να τρολλάρεις ασύστολα, διαστρεβλώνοντας, παρερμηνεύοντας και παραποιώντας μαζί με άφθονη μπαρουφολογία, στην προσπαθειά σου να αποκτήσεις "φορουμικό" κύρος καιαναγνώριση (τα οποία προφανως και απουσίαζουν στην πραγματική σου ζωή -καθώς μάλλον σε έχουν τρελάνει στις φάπες), είναι η μονιμη αιτία μπαχαλέματος στο όποιο τόπικ κάνεις την εμφάνισή σου.
Γι'α αυτό και οι 9 στους δέκα στο φόρουμ σε φτύνουν...

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6901
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Ερώτηση για τους Χριστιανούς: Την έχω καταλάβει ορθώς τη λογική της θρησκείας σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 01 Μάιος 2022, 10:54

Άσε που η επλεκτική τύφλωσή σου συνεχίζεται...
Λοξίας έγραψε:
01 Μάιος 2022, 00:49
Και εσύ που (καμώνεσαι πως) με διαβαζεις...αυτό...
Λοξίας έγραψε:
29 Απρ 2022, 22:54
stavmanr έγραψε:
29 Απρ 2022, 22:31
Το πρόβλημα είναι ότι συνεχίζουν να βρίζουν ελεύθερα. Όχι ότι εγώ γράφω παρότι με βρίζουν συγκεκριμένα προφίλς.
Μπορείς να δώσεις συγκεκριμένα παραδείγματα των συγκεκριμένων προφίλς που σε βρίζουν;
...δεν θα το διάβασες, ε;
Λοιπόν; θα μας φωτίσεις;

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6901
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Ερώτηση για τους Χριστιανούς: Την έχω καταλάβει ορθώς τη λογική της θρησκείας σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 01 Μάιος 2022, 11:00

nik_killthemall έγραψε:
01 Μάιος 2022, 10:38
Blackdog έγραψε:
01 Μάιος 2022, 02:35
Γιατι δεν βλεπουμε που αλλου χρησιμοποιει ο Παυλος την λεξη "εκδικηση";

Να μην εκδικήτε και να μην υπερασπίζετε τον εαυτόν σας απέναντι εκείνων που σας αδικούν, αγαπητοί, αλλά αφήστε ελεύθερον τον τόπον να ενεργήση η δικαία οργή του Θεού εναντίον εκείνων που σας αδικούν. Διότι είναι γραμμένον· Μεις εμέ ανήκει η εκδίκησις· εγώ θα ανταποδώσω το δίκαιον”. λέγει ο Κυριος. (Προς Ρωμ 12,19)
http://www.imgap.gr/file1/AG-Pateres/AG ... %20Rom.htm

Η κατι απ το υπομνημα του Ιωαννη του Χρυσοστομου για τη εν λογω επιστολη (Β Θεσσαλονικεις)
Ἤδη τὴν ἀνταπόδοσιν ᾐνίξατο ἑκατέραν, καὶ τὴν τῶν ποιούντων κακῶς, καὶ τὴν τῶν πασχόντων· ὡς ἂν εἰ ἔλεγεν· ἵν', ὅταν ὑμᾶς μὲν στεφανοῖ, ἐκείνους δὲ κολάζῃ, δεικνύηται τὸ δίκαιον τοῦ Θεοῦ.

∆ιὰ πολλῶν γὰρ θλίψεων, φησὶ, δεῖ ἡμᾶς εἰσελθεῖν εἰς τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ. Εἴπερ δίκαιον παρὰ Θεῷ ἀνταποδοῦναι τοῖς
θλίβουσιν ὑμᾶς θλῖψιν
, καὶ ὑμῖν τοῖς θλιβομένοις ἄνεσιν μεθ' ἡμῶν, ἐν τῇ ἀποκαλύψει τοῦ Κυρίου Ἰησοῦ ἀπ' οὐρανοῦ μετ' ἀγγέλων δυνάμεως αὐτοῦ

Τί οὖν; ἴση ἡ ἀνταπόδοσις; Οὐδαμῶς· ἀλλ' ὅρα διὰ τῶν ἑξῆς πῶς δείκνυσι σφοδροτέραν οὖσαν, καὶ τὴν ἄνεσιν πολλῷ μείζονα

Ὅταν οὖν ἐν θλίψεσιν ὦμεν, ταῦτα λογιζώμεθα. Μὴ τῇ ἑτέρων τιμωρίᾳ χαίρωμεν ὡς ἐκδικούμενοι, ἀλλ' ὡς αὐτοὶ τοιαύτης ἀπαλλαττόμενοι
κολάσεως καὶ τιμωρίας. Τί γὰρ ἡμῖν ὄφελος, ὅταν ἕτεροι κολασθῶσι;

https://greekdownloads3.files.wordpress ... censes.pdf

Αν διαβασει καποιος και τις δυο επιστολες βλεπει οτι ο λογος της δευτερης ειναι να εξηγησει το θεμα της Β παρουσιας γιατι υπηρχαν παρανοησεις αλλα και να δωσει οδηγιες στο πως να συμπεριφερονται στους "απιστους", οι οποιοι τους εκαναν την ζωη δυσκολη. Ο Π λεει οτι ο Χριστος θα ανταποδωσει στον καθενα αυτο που του αξιζει.
https://www.ecclesia.gr/greek/press/the ... onomou.pdf

Επισης βρηκα και αυτο, Απο μεταπτυχιακο στην Θεολογια του ΑΠΘ. Με επιβλεποντα καθηγητη ειδικο στον Παυλο. Πιστευω οτι ισως η συγγραφεας γνωριζει καλυτερα
Το στοιχείο λοιπόν που κυριαρχεί στη συνέχεια είναι η ανταπόδοση και η εκδίκηση, έννοιες γνωστές και στην ΠΔ και στην ΚΔ.
Αυτό βέβαια που πρέπει να υπογραμμίσουμε είναι ο εσχατολογικός χαρακτήρας αυτών των εννοιών, καθώς κατά την τελική κρίση μόνο ο Θεός είναι ο υπεύθυνος για να ανταμείψει τους ευσεβείς και να εκδικηθεί τους αμαρτωλούς. Δεν είναι έργο των ανθρώπων η εκδίκηση, αλλά του Θεού, καθώς οι άνθρωποι θα πρέπει να ακολουθούν το παράδειγμα του Χριστού στις σχέσεις τους με τους ανθρώπους και να μην ανταπαντούν στις ύβρεις και στους διωγμούς
(σελ 72)
http://ikee.lib.auth.gr/record/131282/f ... -10048.pdf
Μπινγκο ! Και χαος μαζι ! Γιατι τώρα θα προσπαθήσουν να διαστρεψουν ολες τις αναφορες που έφερες ! Η λεξη εκδικηση δεν σημαινει εκδικηση και η λεξη οργη δεν σημαινει οργη κλπ ...

μὴ ἑαυτοὺς ἐκδικοῦντες, ἀγαπητοί, ἀλλὰ δότε τόπον τῇ ὀργῇ· γέγραπται γάρ· ἐμοὶ ἐκδίκησις, ἐγὼ ἀνταποδώσω, λέγει Κύριος. (Προς Ρωμ 12,19)

Για τον Παύλο λοιπόν η εκδίκηση (η εκδίκαση για οντότητες τυπου σταβ) έχει σχέση με την οργή ! Θεοι που οργιζονται, θυμωνουν, εκδικούνται ... και ανθρωποι που καλουνται να είναι ανωτεροι των θεων και να μην οργιζονται να μην θυμωνουν και να μην εκδικουνται !
Έλα ρε συ Νικ...σε λίγο θα ποστάρει πως δεν καταλαβαίνουμε, πως αντιγράφουμε τον Καλόπουλο, πως εμείς δεν κατανοούμε και λοιπές συνηθισμένες ανοητολογίες που μας έχει συνηθίσει ο Σταβρομανόρος...

Και τι γράφει ο Blackdog;
Πως "Πιστευω οτι ισως η συγγραφεας γνωριζει καλυτερα"; αναφερόμενος στο μεταπτυχιακό Θεολογίας με επιβλέποντα καθηγητή ειδικό στον Παύλο;
Έλα ρε!
Σιγά μην ξέρει καλύτερα ο καθηγητής από τον ιντερνετικό πανεπιστήμονα Σταβρομανόρο!
Λες κάτι αστεία ώρες ώρες...
:smt005:

Άβαταρ μέλους
nik_killthemall
Δημοσιεύσεις: 6673
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:35

Re: Ερώτηση για τους Χριστιανούς: Την έχω καταλάβει ορθώς τη λογική της θρησκείας σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nik_killthemall » 01 Μάιος 2022, 12:14

Λοξίας έγραψε:
01 Μάιος 2022, 11:00

Έλα ρε συ Νικ...σε λίγο θα ποστάρει πως δεν καταλαβαίνουμε, πως αντιγράφουμε τον Καλόπουλο, πως εμείς δεν κατανοούμε και λοιπές συνηθισμένες ανοητολογίες που μας έχει συνηθίσει ο Σταβρομανόρος...
Καλα αυτο εννοειται ο λογος για τον οποιο η εκδικηση δεν σημαινει εκδικηση και η οργη δεν σημαινει οργη ειναι ο καλοπουλος κι ο ρασσιας ... μιλαμε για τεκμηριωση του δε ποιντ
ΕΙΜΑΙ μαζί με το Ισραηλ ! Mπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που κάνει στους Παλαιστίνιους !
ΖΗΤΩ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ, θανατος στα ισλαμοπιθηκια του πλανητη, ουτε ενας παλαιστινιος να μην μεινει ζωντανος !

Blackdog
Δημοσιεύσεις: 2450
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2021, 14:47

Re: Ερώτηση για τους Χριστιανούς: Την έχω καταλάβει ορθώς τη λογική της θρησκείας σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Blackdog » 01 Μάιος 2022, 12:50

Λοξίας έγραψε:
01 Μάιος 2022, 11:00

Και τι γράφει ο Blackdog;
Πως "Πιστευω οτι ισως η συγγραφεας γνωριζει καλυτερα"; αναφερόμενος στο μεταπτυχιακό Θεολογίας με επιβλέποντα καθηγητή ειδικό στον Παύλο;
Έλα ρε!
Τον Iωαννη τον Χρυσοστομο γιατι τον σνομπαρετε;

Παντως πραγματι το μεταπτυχιακο της κυριας ειναι αρκετα διαφωτιστικο και θα ελεγα οτι αξιζει να διαβαστει ολοκληρο. Λεει σε αλλο σημειο για την θεολογια του Παυλου ετσι οπως παρουσιαζεται στις 2 επιστολες προς Θεσσαλονικεις:

Όμως, η επιτυχία του θεολογικού του λόγου συνίσταται στο γεγονός ότι καταφέρνει να ενσωματώνει σ’ αυτή την ερμηνεία δεδομένα του ιουδαϊκού παρελθόντος του, αλλά και στοιχεία που είναι γνωστά και κυρίαρχα στο ελληνιστικό περιβάλλον,όπου μεταφέρει το χριστιανικό μήνυμα.
Όσον αφορά τις εσχατολογικές αναφορές των δύο επιστολών προς Θεσσαλονικείς αυτό που εντοπίσαμε είναι ότι ο Απόστολος Παύλος δανείζεται πολλά στοιχεία για την ημέρα Κυρίου και την τελική κρίση, τα οποία απαντούν στην ΠΔ και στην ιουδαϊκή αποκαλυπτική γραμματεία.


Να δουμε λιγο και τι λεει ο Παυλος στην προς Ρωμαιους
Κατὰ δὲ τὴν σκληρότητά σου καὶ ἀμετανόητον καρδίαν θησαυρίζεις σεαυτῷ ὀργὴν ἐν ἡμέρᾳ ὀργῆς καὶ ἀποκαλύψεως καὶ δικαιοκρισίας τοῦ Θεοῦ, ὃς ἀποδώσει ἑκάστῳ κατὰ ἔργα αὐτοῦ, τοῖς μὲν καθ᾿ ὑπομονὴν ἔργου ἀγαθοῦ δόξαν καὶ τιμὴν καὶ ἀφθαρσίαν ζητοῦσι ζωὴν αἰώνιον, τοῖς δὲ ἐξ ἐριθείας, καὶ ἀπειθοῦσι μὲν τῇ ἀληθείᾳ, πειθομένοις δὲ τῇ ἀδικίᾳ, θυμὸς καὶ ὀργή· θλῖψις καὶ στενοχωρία ἐπὶ πᾶσαν ψυχὴν ἀνθρώπου τοῦ κατεργαζομένου τὸ κακόν, Ἰουδαίου τε πρῶτον καὶ Ἕλληνος·.( Ρωμ 2 6-8)

Μεταφραση
Συμφωνα δε με την σκληρότητά σου, με την αμετανόητον και αναίσθητον καρδίαν σου, που δεν μαλάσσεται από την τόσην στοργήν του Θεού, συσσωρεύεις εναντίον του ευατού σου θησαυρούς οργής, που θα εκσπάσουν κατά την ημέραν, κατά την οποίαν θα εκδηλωθή η οργή του Θεού και θα φανερωθή η δικαία κρίσις αυτού, ο οποίος και “θα αποδώση στον καθένα κατά τα έργα του”· εις εκείνους μεν, οι οποίοι με υπομονήν και επιμονήν πράττουν τα αγαθά και ενάρετα έργα, ζητούν δε από τον Θεόν την δόξαν του ουρανού και την αφθαρσίαν και την αθανασίαν, θα δώση ο Θεός ζωήν αιωνίαν πλησίον του. Εναντίον δε εκείνων, οι οποίοι από πνεύμα αντιλογίας και φιλονεικίας δεν πείθονται μεν και δεν υποτάσσονται εις την αλήθειαν, πείθονται δε και υποδουλώνονται εις την αδικίαν, θα εκσπάση θυμός και οργή. Θλίψις και στενοχωρία θα κυριεύση και θα πλημμυρίση κάθε άνθρωπον, ο οποίος αμετανόητα επιμένει να εργάζεται το κακόν.

Τελος παντων ελεγα και στο προηγουμενο οτι ο σκπος των 2 επιστολων προς Θεσσαλονικεις, ειναι να ενδυναμωσει την πιστη της κοινοτητας. Οι ανθρωποι τον ρωτανε: Θα αναστηθουν οι αδερφοι μας που πεθαναν προσφατα; Και τους λεει φυσικα και θα αναστηθουν, ειναι δυνατον; :roll: Τον ξαναρωτανε ποτε θα ερθει ο Χριστος; οι Εθνικοι και οι Εβραιοι μας εχουν πηδηξει...Και τους λεει οτι Ο Χριστος θα κατεβει απ τον ουρανο και θα εκδικηθει αυτους που τους αδικησαν.

Λεει και αυτα για τον αντιχριστο, οτι θα ερθει πρωτος και οτι οταν τον δουν, αυτο ειναι το σημαδι του οτι οι εσχατες μερες ξεκινησαν, υπομονη η δικαιωση ερχεται. Αυτο το εγραψε πανω κατω το 70μχ :102:

Γκουερινο 4
Δημοσιεύσεις: 2302
Εγγραφή: 12 Αύγ 2021, 12:44
Phorum.gr user: Gouerino

Re: Ερώτηση για τους Χριστιανούς: Την έχω καταλάβει ορθώς τη λογική της θρησκείας σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γκουερινο 4 » 01 Μάιος 2022, 13:05

Δέσιμο στο παλούκι, μια ωραία φωτιτσα από κάτω και μετά έλα να μας πεις τι σημαίνει εκδικηση άπιστο σκυλί λοξια

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Ερώτηση για τους Χριστιανούς: Την έχω καταλάβει ορθώς τη λογική της θρησκείας σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 01 Μάιος 2022, 13:27

nik_killthemall έγραψε:
01 Μάιος 2022, 10:38
Θεοι που οργιζονται, θυμωνουν, εκδικούνται ... και ανθρωποι που καλουνται να είναι ανωτεροι των θεων και να μην οργιζονται να μην θυμωνουν και να μην εκδικουνται !
Ο Θεος εκτος απο αγαπη ειναι και δικαιοσυνη. Η δικαιοσυνη σημαινει ΚΑΙ τιμωρια μεσα στα αλλα. Και ναι, ο Θεος που μας επλασε θα τιμωρησει τους αδικους και τους ασεβεις. Και θα τους τιμωρησει επειδη ακριβως Εκείνος είναι ΞΕΝΟΣ του κακου, δεν εχει καμια σχεση με αυτο και οπως ΣΤΑΘΗΚΕ ο ιδιος στο καλο, το ιδιο απαιτει και απο εμας, διαφορετικα, θα φαμε σκαμπιλια...Τα σοδομα και γομαρα τα τιμωρησε, ενω τους νινευιτες τους συγχωρεσε.

Που ειναι το μπερδεμα, δεν καταλαβαίνω!
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών