Σχεδον παντου!

Συνταγές, φαγητά, γλυκίσματα, ποτά και cocktails (μόνο για χορτάτους).
Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Σχεδον παντου!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 02 Ιούλ 2022, 11:38

Volk έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 11:35
Naida έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 11:34
Εγώ γύρο σταμάτησα να τρώω πάντως. Είναι πολύ εύκολο να πάθεις κάτι καθότι δεν ψήνεται καλά.
Δεν ειναι μονο αυτο που σωστα λες. Ειναι οτι ολοι οι γυροι οταν τους φτιαχνουν, ριχνουν μεσα νιτρικα. Διαβασε τι ειναι αυτα, μιλα με γιατρους και θα καταλαβεις το τι εννοω.
Δεν τρωω γύρο. Σπάνια. Και πίτα που θα πάρω με καλαμάκι θα την πάρω. Γενικά καλαμάκια προτιμώ και πάντα πολύ καλά ψημένα με μπόλικο αλάτι.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Volk
Δημοσιεύσεις: 4950
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2021, 18:52

Re: Σχεδον παντου!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Volk » 02 Ιούλ 2022, 11:40

Naida έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 11:38
Volk έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 11:35
Naida έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 11:34
Εγώ γύρο σταμάτησα να τρώω πάντως. Είναι πολύ εύκολο να πάθεις κάτι καθότι δεν ψήνεται καλά.
Δεν ειναι μονο αυτο που σωστα λες. Ειναι οτι ολοι οι γυροι οταν τους φτιαχνουν, ριχνουν μεσα νιτρικα. Διαβασε τι ειναι αυτα, μιλα με γιατρους και θα καταλαβεις το τι εννοω.
Δεν τρωω γύρο. Σπάνια. Και πίτα που θα πάρω με καλαμάκι θα την πάρω. Γενικά καλαμάκια προτιμώ και πάντα πολύ καλά ψημένα με μπόλικο αλάτι.
Ο γυρος ανηκει στη κατηγορια επεξεργασμενο κρεας. Καλα κανεις και τρως σουβλακια, δεν εχουν νιτρικα και διαφορες αλλες παπαριες.

Απλα, να τα τρως καλοψημενα αλλα οχι καρβουνιασμενα, εχει διαφορα η μια κατασταση απο την αλλη.

Και με το αλατι, το νου σου!
Whatever the mind can conceive and believe, it can achieve.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Σχεδον παντου!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 02 Ιούλ 2022, 11:42

Volk έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 11:40
Naida έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 11:38
Volk έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 11:35


Δεν ειναι μονο αυτο που σωστα λες. Ειναι οτι ολοι οι γυροι οταν τους φτιαχνουν, ριχνουν μεσα νιτρικα. Διαβασε τι ειναι αυτα, μιλα με γιατρους και θα καταλαβεις το τι εννοω.
Δεν τρωω γύρο. Σπάνια. Και πίτα που θα πάρω με καλαμάκι θα την πάρω. Γενικά καλαμάκια προτιμώ και πάντα πολύ καλά ψημένα με μπόλικο αλάτι.
Ο γυρος ανηκει στη κατηγορια επεξεργασμενο κρεας. Καλα κανεις και τρως σουβλακια, δεν εχουν νιτρικα και διαφορες αλλες παπαριες.

Απλα, να τα τρως καλοψημενα αλλα οχι καρβουνιασμενα, εχει διαφορα η μια κατασταση απο την αλλη.

Και με το αλατι, το νου σου!
Καβουρνιασμενα δεν μ αρέσουν, ψημένα καλά τα θέλω και έτσι μου τα φέρνουν. Με το αλάτι έχω καλή σχέση.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24477
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Σχεδον παντου!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 02 Ιούλ 2022, 11:46

δίνω ένα δίκιο στον Volk. Παραγγέλνω αραιά απ' έξω αλλά το ψήσιμο δεν είναι σταθερό και συνήθως είναι χάλια. Μέχρι και καλαμάκι κοτόπουλο που ήταν ωμό μέσα και καμένο απέξω κατάφεραν να μου φέρουν.

Και αρκετές φορές τον τελευταίο χρόνο καρβουνιασμένα.

Volk
Δημοσιεύσεις: 4950
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2021, 18:52

Re: Σχεδον παντου!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Volk » 02 Ιούλ 2022, 12:08

Naida έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 11:42
Volk έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 11:40
Naida έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 11:38


Δεν τρωω γύρο. Σπάνια. Και πίτα που θα πάρω με καλαμάκι θα την πάρω. Γενικά καλαμάκια προτιμώ και πάντα πολύ καλά ψημένα με μπόλικο αλάτι.
Ο γυρος ανηκει στη κατηγορια επεξεργασμενο κρεας. Καλα κανεις και τρως σουβλακια, δεν εχουν νιτρικα και διαφορες αλλες παπαριες.

Απλα, να τα τρως καλοψημενα αλλα οχι καρβουνιασμενα, εχει διαφορα η μια κατασταση απο την αλλη.

Και με το αλατι, το νου σου!
Καβουρνιασμενα δεν μ αρέσουν, ψημένα καλά τα θέλω και έτσι μου τα φέρνουν. Με το αλάτι έχω καλή σχέση.
Αν θες, με ακους. Καλα θα κανεις να χαλασεις τη σχεση σου με το αλατι και να μην ειναι τοσο καλη οσο λες οτι ειναι τωρα.

:wink
Whatever the mind can conceive and believe, it can achieve.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Σχεδον παντου!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 02 Ιούλ 2022, 12:10

Volk έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 12:08
Naida έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 11:42
Volk έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 11:40


Ο γυρος ανηκει στη κατηγορια επεξεργασμενο κρεας. Καλα κανεις και τρως σουβλακια, δεν εχουν νιτρικα και διαφορες αλλες παπαριες.

Απλα, να τα τρως καλοψημενα αλλα οχι καρβουνιασμενα, εχει διαφορα η μια κατασταση απο την αλλη.

Και με το αλατι, το νου σου!
Καβουρνιασμενα δεν μ αρέσουν, ψημένα καλά τα θέλω και έτσι μου τα φέρνουν. Με το αλάτι έχω καλή σχέση.
Αν θες, με ακους. Καλα θα κανεις να χαλασεις τη σχεση σου με το αλατι και να μην ειναι τοσο καλη οσο λες οτι ειναι τωρα.

:wink
Καλά θα την χαλάσω.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Volk
Δημοσιεύσεις: 4950
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2021, 18:52

Re: Σχεδον παντου!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Volk » 02 Ιούλ 2022, 12:19

ST48410 έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 11:46
δίνω ένα δίκιο στον Volk. Παραγγέλνω αραιά απ' έξω αλλά το ψήσιμο δεν είναι σταθερό και συνήθως είναι χάλια. Μέχρι και καλαμάκι κοτόπουλο που ήταν ωμό μέσα και καμένο απέξω κατάφεραν να μου φέρουν.

Και αρκετές φορές τον τελευταίο χρόνο καρβουνιασμένα.
:+1::goodpost:

Για το οποιο χ θεμα, μπορει ο καθενας να πει τη δικη του αποψη. Η αληθεια ειναι μια!

Το να μαθεις την αληθεια σε ενα θεμα, το μαθαινεις μονο μεσα απο την ερευνα και τη πραξη!

Με βαση αυτο, στο εν λογω θεμα, παμε σε 10 τυχαια μαγαζια που θα βρουμε στο google, και θα παραγγειλουμε ο καθενας ενα τυλιχτο με σουβλακι και μια μεριδα χοιρινα σουβλακια και μια σουβλακια κοτοπουλο. Με τις κομμενες τους πιτες κτλπ.

Θα βγαλουμε φωτογραφια το καθε πιατο και θα ανεβασουμε 10 ποστ, ενα για καθε μαγαζι (χωρις να λεμε ονοματα δεν χρειαζεται).

θα δεις οτι: Ειτε θα ειναι καρβουνιασμενα τα σουβλακια και οι πιτες ωμες, ειτε καρβουνιασμενα και τα σουβλακια και οι πιτες!

Οτι και να γραφουμε, δεν εχει την αξια που εχει η πραξη!

Τωρα αν εχουν συνηθισει την ολη κατασταση και δεν τους νοιαζει και δεν τους φαινεται απαραδεκτο, αλλο αυτο.

Και σε σπιτια να πας καλεσμενος σε μπαρμπεκιου φαση, θα δεις οτι στις πιο πολλες περιπτωσεις, τα καινε! Μαυρα σημεια απο καρβουνιασμενο τροφιμο παντου. Οτι και να ψησουν, τα καινε, δεν τα ψηνουν!

Ψωμια θες, πιτες, σουβλακια, κοψιδια, μπριζολες, τα καινε ολα!

Ακομα και τα λαχανικα, και καλα ψητα λαχανικα, τα καινε!

Καρβουνο παντου.

Αν τους πεις κατι, θα σου πουν και τι θα το τρωω ωμο μεσα; Αψητο;

Δεν μπορουν να καταλαβουν το τι ειναι ψητο και τι καρβουνιασμενο!

Υπαρχει μονο το ωμο και το καρβουνο για αυτους, οπου καρβουνο=ψημενο.

Στα σπιτια απλα δεν το χουν το αθλημα και ειναι αμπαλοι και κανουν οτι να ναι ο καθενας και στα μαγαζια τα ξεπετανε λογω φορτου παραγγελιων και οτι εχουν για ψηστη τον χ τυπο που τον εχουν λιωσει στη δουλεια και πιθανον τον εχουν και κακοπληρωμενο οποτε και αυτος εχει τις ζοχαδες του και τα γραφει ολα στα αρχιδια του.

Σπανια να βρεις μαγαζι που σερβιρει ψημενα κρεατα και ψημενες πιτες-ψωμια-λαχανικα.

Σχεδον παντου, τα καινε!

Και ξαναλεω, παμε τυχαια σε 10 20 30 μαγαζια και ελα μετα να ανεβασεις τις φωτο.
Whatever the mind can conceive and believe, it can achieve.

Volk
Δημοσιεύσεις: 4950
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2021, 18:52

Re: Σχεδον παντου!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Volk » 02 Ιούλ 2022, 12:19

Naida έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 12:10
Volk έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 12:08
Naida έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 11:42


Καβουρνιασμενα δεν μ αρέσουν, ψημένα καλά τα θέλω και έτσι μου τα φέρνουν. Με το αλάτι έχω καλή σχέση.
Αν θες, με ακους. Καλα θα κανεις να χαλασεις τη σχεση σου με το αλατι και να μην ειναι τοσο καλη οσο λες οτι ειναι τωρα.

:wink
Καλά θα την χαλάσω.
Καλο στον εαυτο σου θα κανεις, εγω ουτε ζημία εχω ουτε ωφελος απο το αν θα προσεχεις την υγεια σου ή οχι.
Whatever the mind can conceive and believe, it can achieve.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Σχεδον παντου!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 02 Ιούλ 2022, 12:20

Volk έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 12:19


Καλο στον εαυτο σου θα κανεις, εγω ουτε ζημία εχω ουτε ωφελος απο το αν θα προσεχεις την υγεια σου ή οχι.
Αφου είπα θα ττην χαλάσω!
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Volk
Δημοσιεύσεις: 4950
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2021, 18:52

Re: Σχεδον παντου!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Volk » 02 Ιούλ 2022, 12:22

Ενας απο εδω μεσα απο οτι ειδα στις φωτο ο ανθρωπος, το χει με το ψησιμο και τα ψησε σωστα και δεν τα καρβουνιασε. Μπραβο του, τυχεροι οσοι εφαγαν τα οσα εψησε ο ανθρωπος.
Whatever the mind can conceive and believe, it can achieve.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24477
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Σχεδον παντου!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 02 Ιούλ 2022, 12:33

Αν δεν ήταν το θέμα του καρκίνου μπορεί και να μην έδινα τόσο σημασία. Εφόσον είναι ανθυγιεινό με ενοχλεί παραπάνω. Είχαμε ένα μαγαζί που έψηνε σωστά στην περιοχή. Σε delivery αναφέρομαι κυρίως. Έκλεισε αυτός και οι υπόλοιποι είναι μαύρα χάλια. Ακόμα και στην ίδια παραγγελία τα 3 καλαμάκια είναι διαφορετικά ψημένα. Μάλλον βιάζονται και βάζουν μερικά στη φωτιά από πριν και τα ξαναζεσταίνουν στο τέλος. Και καίγεται απέξω και γίνεται σκληρό από μέσα. Ε, άμα δεν μπορεί να ψήσει σωστά ένα χοιρινό καλαμάκι σε μια περιοχή με τόσο ανταγωνισμό, υπάρχει πρόβλημα.

Γενικά δεν είμαι από τους δύσκολους πελάτες που θα κάνω παρατηρήσεις και θα ζητάω άλλο πιάτο. Θα καθαρίσω λίγο το καμένο και θα το φάω αλλά δεν θα ξαναπατήσω.

xioni
Δημοσιεύσεις: 1606
Εγγραφή: 11 Φεβ 2020, 23:30

Re: Σχεδον παντου!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xioni » 02 Ιούλ 2022, 12:34

ΓΑΛΗ έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 10:32
Volk έγραψε:
01 Ιούλ 2022, 22:30


Βλεπεις παρανοια και υπερογκα ποσα επειδη γραφω οτι καινε τα σουβλακια και τα σερβιρουν με ωμες ή καρβουνιασμενες πιτες;

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:
Διάβασε πρώτα τι έγραψα.

Απλώς δεν πείθεις ως μπον βιβέρ. Στο ψάξιμο για να πουλάς ψιλομουρίτσα, είσαι.
Σταμάτησε η γη να γυρίζει; Σκοτείνιασε ο ήλιος; Βρέχει ψάρια από τον ουρανό;

Συμφωνώ με το ΓΑΛΗ.

Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Re: Σχεδον παντου!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 02 Ιούλ 2022, 12:36

Volk έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 02:00
killzone έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 01:45
Ελα ρε τυπε προφανως δεν πας σε καλες πιτσαριες για να σου κανουν νερο την πιτσα

Πριν χρονια οι πιτσες ηταν καλοψημενες κ οχι νερουλα με την κριση ομως γαμηθηκαν τα παντα

σκεψου οτι μετα απο τοσα χρονια κρισης βρηκα παλι πιτσαρια που κανει σωστες πιτσες
Ονομα του μαγαζιου;;;
Οι Σωστές Πίτσες.

Volk
Δημοσιεύσεις: 4950
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2021, 18:52

Re: Σχεδον παντου!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Volk » 02 Ιούλ 2022, 15:21

ST48410 έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 12:33
Αν δεν ήταν το θέμα του καρκίνου μπορεί και να μην έδινα τόσο σημασία. Εφόσον είναι ανθυγιεινό με ενοχλεί παραπάνω. Είχαμε ένα μαγαζί που έψηνε σωστά στην περιοχή. Σε delivery αναφέρομαι κυρίως. Έκλεισε αυτός και οι υπόλοιποι είναι μαύρα χάλια. Ακόμα και στην ίδια παραγγελία τα 3 καλαμάκια είναι διαφορετικά ψημένα. Μάλλον βιάζονται και βάζουν μερικά στη φωτιά από πριν και τα ξαναζεσταίνουν στο τέλος. Και καίγεται απέξω και γίνεται σκληρό από μέσα. Ε, άμα δεν μπορεί να ψήσει σωστά ένα χοιρινό καλαμάκι σε μια περιοχή με τόσο ανταγωνισμό, υπάρχει πρόβλημα.

Γενικά δεν είμαι από τους δύσκολους πελάτες που θα κάνω παρατηρήσεις και θα ζητάω άλλο πιάτο. Θα καθαρίσω λίγο το καμένο και θα το φάω αλλά δεν θα ξαναπατήσω.
Ακριβως αυτο που λες συμβαινει σχεδον παντου!

Πες μου κατι, εχεις παρατηρησει οτι τις πιτες τις στελνουν ειτε ωμες (το πιο συνηθες πεταμενες μεσα σε μια χαρτοσακουλα ή πακεταρισμενα μαζι με τα σουβλακια και να χουν παπαριασει) ειτε καρβουνιασμενες;
Whatever the mind can conceive and believe, it can achieve.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24477
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Σχεδον παντου!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 02 Ιούλ 2022, 16:07

Volk έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 15:21
Πες μου κατι, εχεις παρατηρησει οτι τις πιτες τις στελνουν ειτε ωμες (το πιο συνηθες πεταμενες μεσα σε μια χαρτοσακουλα ή πακεταρισμενα μαζι με τα σουβλακια και να χουν παπαριασει) ειτε καρβουνιασμενες;
Δεν παραγγέλνω πλέον πίτες. Εδώ συνήθιζε γνωστό μαγαζί να τις τηγανίζει κανονικά μέσα στο λάδι. Οκ, γούστα είναι αυτά. Εγώ δεν το αντέχω.

Γενικά ότι μπαίνει σε κλειστό κουτί μαλακώνει και μουσκεύει εύκολα.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μαγειρική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών