Ποινές στο Στρατό

Διασκέδαση, μόδα, life style, dolce vita
Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27930
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Ποινές στο Στρατό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 01 Αύγ 2022, 02:24

ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
01 Αύγ 2022, 01:52
George_V έγραψε:
31 Ιούλ 2022, 22:54
5 μέρες κράτηση στο Κεντρο (οκ δε μετρησε πιο πολυ ψαρωτικη ηταν) γιατι διαβαζα πολιτικη εφημεριδα (βασικα την ειχα παρει για ενα ενθετο που ειχε και ξεχασα να την πεταξω. Η εφημεριδα κατασχέθηκε απο τον Ανθυπολοχαγο).

10 μερες εντελως ηλιθια φυλακη στην Κω γιατι ο Διοικητης ηταν αρπαγμένος με κατι αλλα θεματα και την πληρωσα εγω (επειδη βιαζομουν εκοψα δρομο απο το Διοικητηριο και πατησα το γκαζον εξω απο το παραθυρο του Διοικητη και τα ακουσα εγω για ολους οσους τον ειχαν πρηξει ολη μερα).

10 μερες στη Θεσσαλονικη για καθυστερημένη έφοδο (με ειχε ψιλοπαρει ο υπνος) και με επιασε ο Λοχαγος ΑΥΔΜ που δε με χωνευε και με εδωσε. Αλλα στην αναφορα τον εδωσα και εγω ομως γιατι εκανε εποχουμενη εφοδο (ο Διοικητης ειχε απαγορευσει τις εποχουμενες εφοδους εντος στρατοπεδου) και αρπαξε και αυτος 10 μερες γιατι παραβιασε την εντολη του διοικητη.

Και αλλες 10 μερες (τις οποιες δεν εγραψα γιατι ειχα το Βιβλιο Ημερησιας Διαταγης) γιατι ο Διοικητης βρηκε μισο μπουκάλι ουισκυ στο θάλαμο και μοιραζε 20αρες σα στραγάλια σε ολο το θαλαμο. Το αστειο ηταν οτι εγω εκεινη τη μερα δεν ειμουν εκει ελειπα με αδεια και γυρισα εκεινο το πρωι πεφτοντας πανω στο διοικητη να ωρυεται μεσα στο θαλαμο και να πεφτουν οι φυλακες βροχη.

Long story short οταν μπηκα μεσα και με ειδε μου λεει "20 μερες κι εσυ!" και απαντω "Μα κ. Διοικητα μολις ηρθα απο αδεια δεν εχω ιδεα τι λετε!"

Και απαντα "Εισουν σε αδεια? Τοτε 10 μέρες εσυ!" Αλλα οπως ειπα δεν την εγραψα γιατι ειχα το Βιβλιο Ημερησιας Διαταγης.
Ποια πολιτική εφημερίδα? Φαντάζομαι όχι Στόχο.
Ελευθεροτυπια.

Την επαιρνσ τοτε γιατ ειχε το "9" ως ενθετο.

Γιατι να διαβαζω Στοκο? Δεν μηδενισε το IQ μου ακομα. Τετοια αθλια εντυπα ειναι μονο για οσους εχουν ΙQ 10 και κατω.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
Jimmy81
Δημοσιεύσεις: 6536
Εγγραφή: 04 Ιαν 2019, 05:42
Phorum.gr user: Jimmy81
Τοποθεσία: Ουκρανικές στέπες

Re: Ποινές στο Στρατό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jimmy81 » 01 Αύγ 2022, 02:59

Εγώ διάβαζα το βιβλίο του Ραφαηλίδη "Καπιταλισμός - Η Κρυφή γοητεία της Μπουρζουαζίας" στο Κέντρο αλλά φρόντιζα να το κρύβω καλά. Νομίζω 1-2 μέρες κράτηση πρέπει να είχα φάει για κάποια καθυστέρηση προσέλευσης στην αναφορά. Γενικά δεν είχα θέμα με ποινές και φρόντιζα να μην δίνω δικαιώματα.
Ροζάκης-Κοτζιάς-Δένδιας: Οι 3 σύγχρονοι Τιτάνες της ελληνικής εξωτερικής πολιτικής
Κράτη με Σύνθετη Ονομασία αλλά ιθαγένεια από τη μία λέξη της κρατικής ονομασίας

Άβαταρ μέλους
Tarkovsky
Δημοσιεύσεις: 8458
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2018, 01:19
Phorum.gr user: Harry Haller's Records

Re: Ποινές στο Στρατό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Tarkovsky » 01 Αύγ 2022, 03:23

20Φ (= 10Φ + 10Φ ως επικεφαλής) γιατί με το που έσκασε η άνοιξη, το στρατόπεδο χορτάριασε, ο ήλιος έλαμπε και τα πουλάκια έκαναν τσίου-τσίου, παίρνω από το μάθημα την 4μελή μου ομάδα πρωινής καθαριότητας και σε μια άκρη του στρατοπέδου την πέφτουμε για ύπνο πίσω από ένα λοφάκι. Ο Αν/χης του διπλανού Κέντρου Εκπαιδεύσεως έχει βγει κι αυτός τη βολτίτσα του, χαζεύει τη θέα από ψηλά και αρχικά κοιτάζει σε άσχετη μεριά, ο σκοπός προσπαθεί να ειδοποιήσει πετώντας μας πέτρες, εμείς ροχαλίζουμε και δεν ακούμε Χριστό, μία πέτρα βρίσκει ένα παρατημένο γαμωβαρέλι, εκείνος γυρίζει και μας εντοπίζει. Μας στέλνει τροχάδην στον δικό μας Τ/χη να τιμωρηθούμε, επειδή λέει τρομαριάστηκε που είδε 5 άτομα ξαπλωμένα με χέρια-πόδια ανοιχτά γύρω από μια λακούβα και νόμιζε ότι είχαμε σκοτωθεί από χειροβομβίδα. Μπόνους ότι εγώ έπρεπε να γυρίσω στο Τάγμα του για να του αναφέρω - εννοείται πάλι τροχάδην.

10Φ γιατί ως ΑΥΔΜ με πήρε ο ύπνος και δεν βγήκα έφοδο, νούμερο γερμανικό, κανά 7άρι χιλιόμετρα, Γενάρη μήνα και σε μισό μέτρο λάσπη. Πρωί-πρωί τρώω 20Φ κατόπιν τηλεφωνικής ενημέρωσης στον Διοικητή μου από τον ΑΞΥΠ όλου του στρατοπέδου, ενός σούπερ-στρατόκαβλου μόνιμου Ανθ/γού (δλδ παιδάκι που νόμιζε ότι βρισκόταν ακόμα στην Ευελπίδων) της διπλανής μονάδας, ο οποίος είχε την επόμενη έφοδο και φυσικά παρατήρησε το κενό στο βιβλίο υπογραφών. Κατά το μεσημέρι μου σφυρίζουν ότι για τη δική του έφοδο το τσογλάνι είχε πάρει τζιπ (George_V :lol: ), οπότε πάω διαμαρτυρόμενος στον Διοικητή που και καλά έκανε ότι με συμπαθούσε επειδή με είχε πλευρίσει για κάτι μηχανολογικά σχέδια για τη βίλα του μπατζανάκη του. Μου λέει ότι δεν μπορεί να εξαφανίσει την ποινή, απλώς την κόβει στο μισό και την μετατρέπει σε ΑΤΥΠΩΣ μη υπηρετήσιμη. Δηλαδή με την προϋπόθεση ότι αυτός δεν θα είχε μετατεθεί όταν θα απολυόμουν, θα μου έδινε 10 μέρες άγραφη και απλώς θα πήγαινα να παραλάβω το απολυτήριο με καθυστέρηση. Εφόσον βέβαια του είχα παραδώσει τα σχέδια και εφόσον ο μπατζανάκης είχε εγκαταστήσει με επιτυχία γκαραζόπορτα και ασανσέρ (για την έρμη την μάνα πεθερούλα τους την σχεδόν κατάκοιτη). Τελικώς όλα έγιναν έτσι, αλλά στο πέι μπουκ μου είναι περασμένες 20+20 = 40 μέρες, χωρίς ποτέ να καταλάβω πώς και τους ξέφυγε. :lol:
Μητσοτάκη πομπόμ-πομ

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33271
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Ποινές στο Στρατό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 01 Αύγ 2022, 08:26

10φ επειδη καποιος με ειδε να οδηγω στην πολη μοτοσικλετα χωρις κρανος, που εγιναν 20 επειδη ρωτησα ποιος ρουφιανος με καρφωσε. ο ρουφ ηταν ο υποδκτης.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Σιχαμερίων Αθλιοζήλευτος
Δημοσιεύσεις: 1035
Εγγραφή: 04 Φεβ 2022, 18:19

Re: Ποινές στο Στρατό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σιχαμερίων Αθλιοζήλευτος » 01 Αύγ 2022, 08:36

Σκηνικό στο κέντρο στο Κιλκίς. Νέοπας, μόλις επέστρεψε από την άδεια ορκωμοσίας, βγαίνει στον τάκο.
Νέοπας: κ. Διοικητά, αναφέρομαι από τον υπολοχαγό τάδε διότι κατά την επιστροφή μου με το τρένο μετά την άδεια, έσπασε η κολώνια που είχα μέσα στο σάκο μου με αποτέλεσμα να καταστραφεί η στρατιωτική μου ταυτότητα.
Διοικητής: Κολώνια έ; Είσαι και βιρτουόζος κολωνιάρης! 20Φ!
Βούτυρα-Έλαια-Λίπη

Volk
Δημοσιεύσεις: 4950
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2021, 18:52

Re: Ποινές στο Στρατό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Volk » 01 Αύγ 2022, 08:46

20Φ γιατι κοιμηθηκα εκτος στρατοπεδου ενα βραδυ, σε ενα σπιτι.

20Φ επειδη εβρισα εναν 5ετη τυπο που μου σπαγε τα αρχιδια και μου λεγε τι να κανω κτλπ, δεν εκανα αυτα που ελεγε, επεμενε, τον εβρισα, εφαγα τη ποινη.

20Φ επειδη ενας παλιος ελεγε τα δικα του, τον εγραφα στα αρχιδια μου, ηρθε μπροστα μου και αρχισε να φωναζει να λεει τα δικα του, του πα να παει να γαμηθει, ειπε να προσεχω πως μιλαω γιατι εχει μαυρη ζωνη στο καρατε και θα με λυσσαξει στο ξυλο, ανοιξα το ντουλαπι μου και του δειξα οτι εχω και εγω μια μαυρη ζωνη levis, γελασαν ολοι, τσαντιστηκε μου χωσε μπουνια στα μουτρα, του χωσα και εγω τα καναμε ολα πουτανα μεσα στο θαλαμο.
Whatever the mind can conceive and believe, it can achieve.

Παύλος Παπαφίγκος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2022, 11:34
Phorum.gr user: Apokliros

Re: Ποινές στο Στρατό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Παύλος Παπαφίγκος » 01 Αύγ 2022, 09:00

Scouser έγραψε:
31 Ιούλ 2022, 22:38
Γράψτε εδώ ποινές τις οποίες φάγατε ή στις οποίες γίνατε κοινωνοι στη διάρκεια της θητείας σας. Παρακαλώ όχι φιδιες και όχι ιστορίες που ακούσατε από κάποιον που τις άκουσε κτλ. Ξεκινάω:

Εικόνα
Τσιμπησες τέτοια ποινή ρε θηρίο;

Εγώ μόνο κάτι χαζοκρατήσεις.

paotaris
Δημοσιεύσεις: 1597
Εγγραφή: 20 Φεβ 2021, 17:03

Re: Ποινές στο Στρατό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paotaris » 01 Αύγ 2022, 09:02

5 μερες για απωθημενος σκοπος,5 μερες φ γιατι δεν υπεγραφα τις αποθηκες στην κινητη σκοπια,5 μερες φ γιατι δεν φορουσα κρανος το μεσημερι ως δεκανεας αλλαγης,5 μερες φ γιατι μου ειχανε κλεψει σαν νεος καποια στρατιωτικα αντικειμενα(οχι οπλισμο),5 μερες φ γιατι εγκαταλειψα το πυροβολο σε νυχτερινη ασκηση,και πηγα στους θαλαμους.Αυτα θυμαμαι.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Ποινές στο Στρατό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 01 Αύγ 2022, 09:17

2 ημέρες κράτησης διότι βρέθηκε χαρτοπαικτική τράπουλα στο ΚΨΜ του φυλακίου στο οποίο ήμουν αρχιφύλακας.

Το συνολικό στόρι έχει ως εξής:
ζήτησα 3ήμερη άδεια από το φυλάκιο για να φύγω μόλις επιστρέψω στη μονάδα. Το πρόβλημα ήταν ότι ήμουν ο βασικός αξιωματικός αρμάτων που έβγαινε σε ασκήσεις κι επιδείξεις και εκείνες τις ημέρες γίνονταν μία επίδειξη/άσκηση παρουσία του Υπουργού Εθνικής Άμυνας.
Με την αποστολή της αίτησης άδειας, παρουσιάστηκε μπροστά μου ο υποδιοικητής ο οποίος έκανε φύλλο και φτερό το φυλάκιο.

Το πιο αστείο της υπόθεσης ήταν ο διάλογος με το διοικητή πίσω στη μονάδα.
- Τι είναι αυτό που κρατώ κε δόκιμε;
- Αν δε με απατούν τα μάτια και η μνήμη μου, τράπουλα κε διοικητά.
- Και τι δουλειά έχει η τράπουλα στο φυλάκιο;
- Ό,τι και η τηλεόραση, η μπάλα ποδοσφαίρου και το ραδιόφωνο κε διοικητά
- Γνωρίζεις ότι απαγορεύεται η χαρτοπαιξία;
- Δεν συνελήφθη κάποιος να χαρτοπαίζει κύριε διοικητά
- Δηλαδή θέλεις να μου πεις ότι την είχατε για διακοσμητική;
- Χαρτοπαιξία είναι η χρήση των καρτών για αποκόμιση οικονομικού οφέλους κε διοικητά. Το να παίζουμε χαρτιά ή ποδόσφαιρο ή να βλέπουμε τηλεόραση δεν συνάγεται αυτομάτως και στοιχηματισμός. Άλλωστε, αν ήθελαν να στοιχηματίσουν θα το έκαναν εύκολα και με την τηλεόραση, βλέποντας πχ. ποδοσφαιρικούς αγώνες.
- (Αγανάκτηση) Φυσικά! Θα τις έβγαζαν κι έξω να τις μετρήσουν!
- Ακριβώς κε διοικητά, αν και το βρίσκω τραβηγμένο το προκείμενο...
- Τέλος πάντων. Αύριο έχουμε άσκηση. Δύο ημέρες κράτηση κι αμέσως μετά έχεις την άδεια που ζήτησες.

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27930
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Ποινές στο Στρατό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 01 Αύγ 2022, 09:41

Παύλος Παπαφίγκος έγραψε:
01 Αύγ 2022, 09:00
Scouser έγραψε:
31 Ιούλ 2022, 22:38
Γράψτε εδώ ποινές τις οποίες φάγατε ή στις οποίες γίνατε κοινωνοι στη διάρκεια της θητείας σας. Παρακαλώ όχι φιδιες και όχι ιστορίες που ακούσατε από κάποιον που τις άκουσε κτλ. Ξεκινάω:

Εικόνα
Τσιμπησες τέτοια ποινή ρε θηρίο;

Εγώ μόνο κάτι χαζοκρατήσεις.
Αν ειχε υπηρετησει επι Γκράτσιου τοτε ο Scouser ειναι τουλαχιστον 60 ετων σημερα.

Προφανως δεν ειναι δικο του το εγγραφο.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 24312
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Ποινές στο Στρατό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 01 Αύγ 2022, 09:58

Τίποτα και ποτέ. Υπόδειγμα Στρατιώτη (και έφεδρου λοχία αργότερα). Ήμουν και ενεργά στην ΚΝΕ εκεινη την περίοδο, οπότε ήμουν τέντα, υπόδειγμα και τέρας υπευθυνότητας, όπως κάθε Κομμουνιστής στο στρατό άλλωστε, και όχι καμιά φιδιάρα δεξιούτζα βυσματικιά.

Η μόνη φορά που δέχτηκα "κάτι σαν επίπληξη", ήταν από έναν παλιότερό μου (φαντάρος) επειδη οταν κάναμε μαζί εκπαιδευτές στο Τ/ΠΕΝ, εγώ δεν εβαζα τους νεοσυλλεκτους να φωνάζουν συνθήματα μίσους με βιασμούς και χωριά να κλαίνε και σπίτια που να καίνε, όπως εκανε εκεινος ο μαλακας. Το μόνο σύνθημα που έδινα ηταν κανα' σίδερο και ατσάλι, που εκτός του ότι ειναι το καλύτερο που υπάρχει, δεν περιέχει και μίσος.

Ο μαλάκας ο πάλιουρας με είχε ψυλλιαστεί ότι είμαι και κόμι μάλλον, απο διάφορες κουβέντες που μου ξέφευγαν γενικώς, και με είχε απειλήσει ότι θα με αναφέρει στο λοχαγό* επειδή δεν βάζω τους νεοσυλλεκτους να φωνάζουν συνθήματα. :lol: Του είπα να πάει να το κάνει άμα γουστάρει, και να μάθει τί ειναι το πραγματικά παράνομο :lol: . Το να τους βάζεις να φωνάζουν συνθήματα, ή το να μην τους βάζεις.

*ο λοχαγός ήταν παλίκαρος από τους λίγους εν τω μεταξύ, από τους πιο μορφωμένους και ψαγμένους ένστολους που έχω συναντήσει, είχε βγάλει και σχολείο ΟΥΚ ξηράς (ΣΥΚ) και ήταν και αυτός κατά των συγκεκριμένων συνθημάτων. Ατομάρα μεγάλη που έκτοτε διατηρούμε επαφές μέχρι σήμερα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος vantono την 01 Αύγ 2022, 10:08, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 24312
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Ποινές στο Στρατό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 01 Αύγ 2022, 09:58

Beria έγραψε:
01 Αύγ 2022, 00:32
Ούτε μέρα Φ. Και είχα διοικητή τον Ρωχαμη (όσοι ξέρουν, καταλαβαίνουν)
Εύγε Μπέρι! Πραγματικός Κομμουνιστής κι εσύ. :lol::003: Να μου ζήσεις!

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Ποινές στο Στρατό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 01 Αύγ 2022, 10:00

vantono έγραψε:
01 Αύγ 2022, 09:58
Τίποτα και ποτέ. Υπόδειγμα Στρατιώτη (και έφεδρου λοχία αργότερα). Ήμουν και ενεργά στην ΚΝΕ εκεινη την περίοδο, οπότε ήμουν τέντα, υπόδειγμα και τέρας υπευθυνότητας, όπως κάθε Κομμουνιστής στο στρατό άλλωστε, και όχι καμιά φιδιάρα δεξιούτζα βυσματικιά.

Η μόνη φορά που δέχτηκα "κάτι σαν επίπληξη", ήταν από έναν παλιότερό μου (φαντάρος) επειδη οταν κάναμε μαζί εκπαιδευτές στο Τ/ΠΕΝ, εγώ δεν εβαζα τους νεοσυλλεκτους να φωνάζουν συνθήματα μίσους με βιασμούς και χωριά να κλαίνε, όπως εκανε εκεινος ο μαλακας. Το μόνο σύνθημα που έδινα ηταν κανα' σίδερο και ατσάλι, που εκτός του ότι ειναι το καλύτερο που υπάρχει, δεν περιέχει και μίσος.

Ο μαλάκας ο πάλιουρας με είχε ψυλλιαστεί όταν είμαι και κόμι μάλλον, απο διάφορες κουβέντες που μου ξέφευγαν γενικώς, και με είχε απειλήσει ότι θα με αναφέρει στο λοχαγό* επειδή δεν βάζω τους νεοσυλλεκτους να φωνάζουν συνθήματα. :lol: Του είπα να πάει να το κάνει άμα γουστάρει, και να μάθει τί ειναι το πραγματικά παράνομο :lol: . Το να τους βάζεις να φωνάζουν συνθήματα, ή το να μην τους βάζεις.

*ο λοχαγός ήταν παλίκαρος από τους λίγους εν τω μεταξύ, από τους πιο μορφωμένους και ψαγμένους ένστολους που έχω συναντήσει, είχε βγάλει και σχολείο ΟΥΚ ξηράς (ΣΥΚ) και ήταν και αυτός κατά των συγκεκριμένων συνθημάτων. Ατομάρα μεγάλη που έκτοτε διατηρούμε επαφές μέχρι σήμερα.
Ισχύει.
Ένας από τους καλύτερους υπαξιωματικούς που γνώρισα (τυπικούς κι εργατικούς) ήταν ...αναρχικός.
Μετά παράτησε το στρατό, συμμετείχε σε πορείες, ως κι επεισόδια.

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27930
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Ποινές στο Στρατό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 01 Αύγ 2022, 10:24

vantono έγραψε:
01 Αύγ 2022, 09:58
Τίποτα και ποτέ. Υπόδειγμα Στρατιώτη (και έφεδρου λοχία αργότερα). Ήμουν και ενεργά στην ΚΝΕ εκεινη την περίοδο, οπότε ήμουν τέντα, υπόδειγμα και τέρας υπευθυνότητας, όπως κάθε Κομμουνιστής στο στρατό άλλωστε, και όχι καμιά φιδιάρα δεξιούτζα βυσματικιά.

Η μόνη φορά που δέχτηκα "κάτι σαν επίπληξη", ήταν από έναν παλιότερό μου (φαντάρος) επειδη οταν κάναμε μαζί εκπαιδευτές στο Τ/ΠΕΝ, εγώ δεν εβαζα τους νεοσυλλεκτους να φωνάζουν συνθήματα μίσους με βιασμούς και χωριά να κλαίνε, όπως εκανε εκεινος ο μαλακας. Το μόνο σύνθημα που έδινα ηταν κανα' σίδερο και ατσάλι, που εκτός του ότι ειναι το καλύτερο που υπάρχει, δεν περιέχει και μίσος.

Ο μαλάκας ο πάλιουρας με είχε ψυλλιαστεί όταν είμαι και κόμι μάλλον, απο διάφορες κουβέντες που μου ξέφευγαν γενικώς, και με είχε απειλήσει ότι θα με αναφέρει στο λοχαγό* επειδή δεν βάζω τους νεοσυλλεκτους να φωνάζουν συνθήματα. :lol: Του είπα να πάει να το κάνει άμα γουστάρει, και να μάθει τί ειναι το πραγματικά παράνομο :lol: . Το να τους βάζεις να φωνάζουν συνθήματα, ή το να μην τους βάζεις.

*ο λοχαγός ήταν παλίκαρος από τους λίγους εν τω μεταξύ, από τους πιο μορφωμένους και ψαγμένους ένστολους που έχω συναντήσει, είχε βγάλει και σχολείο ΟΥΚ ξηράς (ΣΥΚ) και ήταν και αυτός κατά των συγκεκριμένων συνθημάτων. Ατομάρα μεγάλη που έκτοτε διατηρούμε επαφές μέχρι σήμερα.
Θα σου πω ιστορια τωρα με εναν αντικομμουνιστη Ταγματάρχη (απορω που πετυχα τετοιο τυπο αξιωματικου το 2002. Νομιζα οτι ειχε εκλειψει η ρατσα τους απο το στρατο).

Ειμαι αρχιφυλακας σε ενα φυλακιο πυρομαχικων/οπλισμου απομακρυσμενο. Ολα κυλουσαν ωραια. Το βράδυ ομως σκάει εφοδος ο εν λογω Ταγματάρχης με τζιπάκι. Τον πηρε πρεφα ομως και γυρισε αμεσως πισω αλλα η ζημια ειχε γινει.

Τα εφερε ο διαολος ετσι που εκεινη την ωρα ο σκοπος κατουραγε πισω απο τη σκοπια και δεν τον προλαβε. Και ο Ταγματάρχης εγινε εξαλλος.

Μπουκάρει στο φυλάκιο ως μαινόμενος ταυρος μας πετάει απο τα κρεβάτια και αρχισε να ουρλιαζει. Μεχρι να καταλαβουμε τι ειχε γινει και να συνεννοηθουμε μονο οι φωνες του ακουγονταν λέγοντας κατι ακαταληπτα οπου επαναλαμβανε συνεχεια για κομμουνιστες.

Ταγματάρχης: "ΑΡΧΙΦΥΛΑΚΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!! Ο σκοπος συνεληφθη εκτος θεσης!!!! Ειχε εγκαταλειψει τη σκοπια!!!

Εγω: (μισοξυπνημένος και αιφνιδιασμένος) "Μισο λεπτο κ. Ταγματάρχα! Πως ηταν εκτος θεσης? (Γυρναω στον σκοπο που τον ειχε συρει μεσα) Που εισουν βρε μαλακα?"

Σκοπος: "Στη θεση μου ειμουν! Κατουρημα με επιασε και πηγα να κατουρησω. Δεν απομακρυνθηκα στη σκοπια διπλα ειμουν οπως παντα"

Εγω: Οριστε κ. Ταγματάρχα δεν ηταν εκτος θεσης. Βρισκοταν διπλα στη σκοπια κατουραγε ο ανθρωπος. Να σκάσει δλδ?"

Ταγματάρχης: "Σκασμος!!! Που θα μου πεις εμενα!!!! Ηταν εκτος θέσεως!!! Αφησε ακαλυπτο το φυλάκιο!!! Τι θα γινοταν αν ερχονταν οι κομμουνιστές και σας επιαναν στον υπνο? Θα σας σφάξουν με κονσερβοκουτια!"

Εγω: "Κ. Ταγματάρχα για ονομα του Θεου!!! Δεν ειμαστε στον Εμφυλιο ουτε στο 1960. Ποιοι κομμουνιστες θα ερθουν?"

Ταγματάρχης: "Σκασμος ζωον! Οι κομμουνιστές ειναι επικινδυνοι και διατρεχουμε κινδυνο. Πρεπει να ελεγξουμε αν ολα ειναι στη θέση τους και δεν σας εκλεψαν τιποτα οι κομμουνιστές!"

Εγω: "Μα κ. Ταγματάρχα...."

Ταγματάρχης: "Βουλωστο! Παμε τωρα να μετρησετε τα πυρομαχικα και τον οπλισμο να δουμε αν σας πηραν τιποτα οι κομμουνιστες! Και αυριο το πρωι θα δώσω πληρη αναφορά για το συμβάν στον Διοικητη!"

Ετσι καταληξαμε 4 το πρωι να ανοιγουμε κασονια με οπλα και πυρομαχικα για να βεβαιωθει ο Ταγματαρχης οτι δεν εκλαπη τιποτα υπο των κομμουνιστων.

Long story short το επομενο πρωι κατεβηκα και εγω στο στρατοπεδο μαζι με αλλους για να παω στο Διοικητη αλλα ευτυχως ο διοικητης ηταν με το μερος μας και μου ειπε να μην ανησυχω καθως ξερει τι βλαμμένος ειναι ο Ταγματάρχης και θα τον χειριστει αυτος.


Για μερικα λεπτα νομιζα οτι πηγα πισω στο χωροχρόνο και βγηκα στο 1967 οσο διαρκουσε αυτο το επεισόδιο.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος George_V την 01 Αύγ 2022, 10:27, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Ποινές στο Στρατό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 01 Αύγ 2022, 10:25

Ο Ελληνικός στρατός πρέπει να αναδιοργανωθεί.
Το σύστημα είναι να υπηρετούμε όλοι και δεν έχουμε τη δυνατότητα να κάνουμε έναν πλήρως επαγγελματικό στρατό.
Σαν αποτέλεσμα είναι πολλά τα κουμούνια και φυσικά αν γίνει πόλεμος τρέχα γύρευε.
Δεν τα βλέπω τα κουμούνια να πολεμάνε για king and country.
Ένας τρόπος για να λυθεί το πρόβλημα είναι να υπηρετούν οι γυναίκες. Έτσι η αναλογία κουμούνια προς κανονικούς στρατιώτες μπορεί να περιορισθεί.
Οι γυναίκες δεν είναι για καταβάσεις και τέτοια, ή τουλάχιστον λίγες μπορούν σε σχέση με τους άντρες. Αλλά μπορούν να χειριστούν αυτόματα, μπρεν. Και πυροβόλα μπορούν αρκεί να είναι μερικοί άντρες μαζί να σηκώνουν τις οβίδες.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Life style”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών