Έσπασαν τη πόρτα χαμηλοσυνταξιούχου και την έβγαλαν έξω απ' τη πρώτη κατοικία της.

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14219
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Έσπασαν τη πόρτα χαμηλοσυνταξιούχου και την έβγαλαν έξω απ' τη πρώτη κατοικία της.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 23 Νοέμ 2022, 08:53

Ασέβαστος έγραψε:
23 Νοέμ 2022, 08:41
Εμπεδοκλής έγραψε:
22 Νοέμ 2022, 21:10
Leporello έγραψε:
22 Νοέμ 2022, 21:02
Εννοείς αυτό;
Συμπερασματικά λοιπόν, η ύπαρξη βαρών σε ένα ακίνητο δεν αποτελεί εμπόδιο για την μεταβίβασή του και δεν πρέπει να σας ανησυχεί, εφόσον ακολουθηθεί η διαδικασία απαλοιφής του όπως περιγράφεται παραπάνω.
Καλά. Όταν πας να το κάνεις να μας πεις πόσο ήταν το δάνειο και πόσο πλήρωσες.
Υπαρχουν και δανεια χωρις ρητρα προεξοφλησης.

σε καθε περιπτωση, παραδεξου οτι ειπες μαλακια, δεν κακο.
Τα περισσότερα δάνεια είναι χωρίς ρήτρα προεξόφλησης. Με ρήτρα είναι κυρίως εκείνα που δεν έχουν ελεύθερα κυμαινόμενο επιτόκιο.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21480
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Έσπασαν τη πόρτα χαμηλοσυνταξιούχου και την έβγαλαν έξω απ' τη πρώτη κατοικία της.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 23 Νοέμ 2022, 08:56

Leporello έγραψε:
23 Νοέμ 2022, 08:53
Ασέβαστος έγραψε:
23 Νοέμ 2022, 08:41
Εμπεδοκλής έγραψε:
22 Νοέμ 2022, 21:10

Καλά. Όταν πας να το κάνεις να μας πεις πόσο ήταν το δάνειο και πόσο πλήρωσες.
Υπαρχουν και δανεια χωρις ρητρα προεξοφλησης.

σε καθε περιπτωση, παραδεξου οτι ειπες μαλακια, δεν κακο.
Τα περισσότερα δάνεια είναι χωρίς ρήτρα προεξόφλησης. Με ρήτρα είναι κυρίως εκείνα που δεν έχουν ελεύθερα κυμαινόμενο επιτόκιο.
Στατιστική από τον πάτο σου .

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14219
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Έσπασαν τη πόρτα χαμηλοσυνταξιούχου και την έβγαλαν έξω απ' τη πρώτη κατοικία της.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 23 Νοέμ 2022, 08:57

Εμπεδοκλής έγραψε:
23 Νοέμ 2022, 08:53
Ασέβαστος έγραψε:
23 Νοέμ 2022, 08:41
Εμπεδοκλής έγραψε:
22 Νοέμ 2022, 21:10

Καλά. Όταν πας να το κάνεις να μας πεις πόσο ήταν το δάνειο και πόσο πλήρωσες.
υπαρχουν και δανεια χωρις ρητρα προεξοφλησης.

σε καθε περιπτωση, παραδεξου οτι ειπες μαλακια, δεν κακο.
Μου απαντάς ότι ισχύει αυτό που έγραψα αλλά υπάρχουν εξαιρέσεις. :smt005:
Μιά χαρά. Το ξεκίνησες από το ότι οι τράπεζες δεν σε αφήνουν να πουλήσεις προσημειωμένο σπίτι και κατέληξες ότι σε κάποιες περιπτώσεις θα σου ζητήσουν να πληρώσεις κάτι παραπάνω. Close enough.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Έσπασαν τη πόρτα χαμηλοσυνταξιούχου και την έβγαλαν έξω απ' τη πρώτη κατοικία της.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 23 Νοέμ 2022, 09:02

Naida έγραψε:
22 Νοέμ 2022, 22:02
EKPLIKTIKOS έγραψε:
22 Νοέμ 2022, 21:47
Ναύτης έγραψε:
22 Νοέμ 2022, 21:37

Ου μπλέξεις είναι η κατάσταση. Νομίζουν μερικοί εδώ ότι είναι δύσκολο να βρεθεί κάποιος χαμηλόμισθος ή χαμηλοσυνταξιούχος με χρέη 10Κ και 15Κ στις πιστωτικές και να μην μπορεί να πληρώσει τις δόσεις, όταν τα περισσότερα νοικοκυριά δεν μπορούν να τα φέρουν βόλτα και φορτώνουν τις πιστωτικές για να καταφέρουν να ξεπληρώσουν το ρεύμα και την εφορία.
Δεν είναι καν χαμηλοσυνταξιούχος η θεια με τα 700 ευρώ. Αν θυμάμαι καλά η μέση σύνταξη στην Ελλάδα είναι γύρω στα 800 ευρώ.

Μιλάτε λες και είναι καμια γιαγιά που πλέκει κάλτσες και πουλόβερ για να αντέξει τη βαρυχειμωνια και ζεσταινεται με μαγκαλι σαν αυτά που έχουν οι άστεγοι στο Μπάφαλο, κάπου ωπα.
Πόσο ήταν η δόση που έπρεπε να πληρώνει με 700€ σύνταξη;
κανα 200αρι. οσο αν πληρωνε νοικι.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Έσπασαν τη πόρτα χαμηλοσυνταξιούχου και την έβγαλαν έξω απ' τη πρώτη κατοικία της.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 23 Νοέμ 2022, 09:08

Εμπεδοκλής έγραψε:
23 Νοέμ 2022, 08:53
Ασέβαστος έγραψε:
23 Νοέμ 2022, 08:41
Εμπεδοκλής έγραψε:
22 Νοέμ 2022, 21:10

Καλά. Όταν πας να το κάνεις να μας πεις πόσο ήταν το δάνειο και πόσο πλήρωσες.
υπαρχουν και δανεια χωρις ρητρα προεξοφλησης.

σε καθε περιπτωση, παραδεξου οτι ειπες μαλακια, δεν κακο.
Μου απαντάς ότι ισχύει αυτό που έγραψα αλλά υπάρχουν εξαιρέσεις. :smt005:
αυτο που εγραψες ειναι οτι η τραπεζα μπορει να εμποδισει την πωληση του ακινητου.

ε, δεν μπορει. χωρις καμμια εξαιρεση.

εγραψες μαλακια. αδιαμφισβήτητα.

αυτο που μπορει, ισως, αν υπαρχει ρητρα στο συμβολαιο δανειου, ειναι να εισπραξει την ρητρα.δηλαδη κανα 5% του υπολοιπου ξερογω.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Arisvilla
Δημοσιεύσεις: 9661
Εγγραφή: 13 Μάιος 2019, 16:40

Re: Έσπασαν τη πόρτα χαμηλοσυνταξιούχου και την έβγαλαν έξω απ' τη πρώτη κατοικία της.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Arisvilla » 23 Νοέμ 2022, 09:13

under έγραψε:
22 Νοέμ 2022, 21:57
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
21 Νοέμ 2022, 14:35
ντροπή ρε κατακάθια
δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα από το να πετάς έναν άνθρωπο από το σπίτι του για να του το πάρεις και να το πουλήσεις, πόσο μάλλον για χρέη 15 χιλιάδων
σκουπίδια του κερατά, κοράκια
ούτε για φτύσιμο δεν είστε
Εχω 20 χιλιαρικα να αποπληρωσω.Τι λες να κανω; Να τα γραψω στο χιονι;
Oxi πάρε τηλέφωνο τον Μπουμπούκο να σου πει τον τρόπο να κάνεις ρύθμιση για να μην πληρώνεις σχεδόν τίποτε κάθε μήνα. Ξέρει αυτός.

Άβαταρ μέλους
under
Δημοσιεύσεις: 18499
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:02

Re: Έσπασαν τη πόρτα χαμηλοσυνταξιούχου και την έβγαλαν έξω απ' τη πρώτη κατοικία της.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από under » 23 Νοέμ 2022, 09:19

Arisvilla έγραψε:
23 Νοέμ 2022, 09:13
under έγραψε:
22 Νοέμ 2022, 21:57
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
21 Νοέμ 2022, 14:35
ντροπή ρε κατακάθια
δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα από το να πετάς έναν άνθρωπο από το σπίτι του για να του το πάρεις και να το πουλήσεις, πόσο μάλλον για χρέη 15 χιλιάδων
σκουπίδια του κερατά, κοράκια
ούτε για φτύσιμο δεν είστε
Εχω 20 χιλιαρικα να αποπληρωσω.Τι λες να κανω; Να τα γραψω στο χιονι;
Oxi πάρε τηλέφωνο τον Μπουμπούκο να σου πει τον τρόπο να κάνεις ρύθμιση για να μην πληρώνεις σχεδόν τίποτε κάθε μήνα. Ξέρει αυτός.
Γιατι δεν τον πηρε και η Κολοβου;
Δεν αποθνήσκουν οι θεοί. Η πίστις αποθνήσκει του αχαρίστου όχλου των θνητών.

Άβαταρ μέλους
Arisvilla
Δημοσιεύσεις: 9661
Εγγραφή: 13 Μάιος 2019, 16:40

Re: Έσπασαν τη πόρτα χαμηλοσυνταξιούχου και την έβγαλαν έξω απ' τη πρώτη κατοικία της.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Arisvilla » 23 Νοέμ 2022, 09:24

under έγραψε:
23 Νοέμ 2022, 09:19
Arisvilla έγραψε:
23 Νοέμ 2022, 09:13
under έγραψε:
22 Νοέμ 2022, 21:57


Εχω 20 χιλιαρικα να αποπληρωσω.Τι λες να κανω; Να τα γραψω στο χιονι;
Oxi πάρε τηλέφωνο τον Μπουμπούκο να σου πει τον τρόπο να κάνεις ρύθμιση για να μην πληρώνεις σχεδόν τίποτε κάθε μήνα. Ξέρει αυτός.
Γιατι δεν τον πηρε και η Κολοβου;
Δεν ξέρω, μπορείς να την ρωτήσεις. Πάντως για μένα ο Αδωνις επειδή έχει το know how για τέτοιες ρυθμίσεις πρέπει να ανοίξει γραφείο εξυπηρέτησης δανειοληπτών. Με τις πολύτιμες συμβουλές του θα βοηθήσει κόσμο :smt005:

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21480
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Έσπασαν τη πόρτα χαμηλοσυνταξιούχου και την έβγαλαν έξω απ' τη πρώτη κατοικία της.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 23 Νοέμ 2022, 09:43

Ασέβαστος έγραψε:
23 Νοέμ 2022, 09:08
Εμπεδοκλής έγραψε:
23 Νοέμ 2022, 08:53
Ασέβαστος έγραψε:
23 Νοέμ 2022, 08:41


υπαρχουν και δανεια χωρις ρητρα προεξοφλησης.

σε καθε περιπτωση, παραδεξου οτι ειπες μαλακια, δεν κακο.
Μου απαντάς ότι ισχύει αυτό που έγραψα αλλά υπάρχουν εξαιρέσεις. :smt005:
αυτο που εγραψες ειναι οτι η τραπεζα μπορει να εμποδισει την πωληση του ακινητου.

ε, δεν μπορει. χωρις καμμια εξαιρεση.

εγραψες μαλακια. αδιαμφισβήτητα.

αυτο που μπορει, ισως, αν υπαρχει ρητρα στο συμβολαιο δανειου, ειναι να εισπραξει την ρητρα.δηλαδη κανα 5% του υπολοιπου ξερογω.
Γράφω ότι υπάρχουν δάνεια τα οποία έχουν ρήτρες για την νωρίτερη αποπληρωμή τους και ο ένας μου γράφει ότι υπάρχουν και δάνεια που δεν έχουν ενώ ο άλλος από τον κώλο του ισχυρίζεται ότι αυτά που δεν έχουν είναι και τα περισσότερα. :102:
Αντιλαμβάνεστε ότι κανείς σας δε με διέψευσε. :smt005:

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21480
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Έσπασαν τη πόρτα χαμηλοσυνταξιούχου και την έβγαλαν έξω απ' τη πρώτη κατοικία της.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 23 Νοέμ 2022, 09:44

under έγραψε:
23 Νοέμ 2022, 09:19
Arisvilla έγραψε:
23 Νοέμ 2022, 09:13
under έγραψε:
22 Νοέμ 2022, 21:57


Εχω 20 χιλιαρικα να αποπληρωσω.Τι λες να κανω; Να τα γραψω στο χιονι;
Oxi πάρε τηλέφωνο τον Μπουμπούκο να σου πει τον τρόπο να κάνεις ρύθμιση για να μην πληρώνεις σχεδόν τίποτε κάθε μήνα. Ξέρει αυτός.
Γιατι δεν τον πηρε και η Κολοβου;
Μήπως ρε Γκρούεζα διότι δεν είναι του κόμματος;

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 35480
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Έσπασαν τη πόρτα χαμηλοσυνταξιούχου και την έβγαλαν έξω απ' τη πρώτη κατοικία της.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 23 Νοέμ 2022, 09:47

georgebi έγραψε:
23 Νοέμ 2022, 01:25
Zelda έγραψε:
22 Νοέμ 2022, 23:48
Αρα αν χρωσταγε 15.000, οπως λενε-λεει, πηρε 75.000;
Αλλα μαλλον υπερβολες για να αποσπασει συμπαθεια ηταν αυτα

Η λογικη λεει οτι της μεινανε 40.000 περιπου
Αυτό που φαίνεται να ισχύει ειναι έχοντας διαβάσει τα έγγραφα και προσπαθώντας να μπω και στη λογική της αυτής και των συναγωνιστών της ειναι ότι:

''Ναι δανείστηκα πριν 20 και βάλε χρόνια 20 χιλιάρικα (αν υποθέσουμε πως έδωσε τα 5 απ το εφαπαξ)

ή 15 χιλιάρικα (αν ειναι μουφα και η ιστορία για τα 5 που επέστρεψε)

και εσαεί εγώ σαν τίμια πολίτης θα χρωστάω 15 χιλιάρικα

και όταν εχω θα δώσω αυτά τα 15

Εσείς τώρα οι τραπεζίτες πουλήσατε το σπίτι μου σε κάποιο κυρπαντελη για 90 χιλιάρικα

κρατήσατε 40 χιλιάρικα :o με το ετσι θέλω ενώ πριν δυο δεκαετίες μου δώσατε μόνο 15 :102:

και με πετάτε στο δρόμο με τα υπόλοιπα 50 χιλιάρικα (ή στο παρακαταθηκών για να τα πάρω όποτε τα θέλω ή ήδη στη τσέπη μου)

Και εγώ για να σας δείξω δεν αναφέρω πως με κυνηγάει ο κυρπαντελης..που έσκασε εδω και 6 μηνες τα 90 χιλιαρικακια του και σπίτι δεν έχει :cry

και δεν τολμά να μιλήσει μην δεχτεί κι αυτός καμιά ΄΄παρεμβαση΄΄ :smt047

αλλά μένω στους τραπεζίτες

οι οποίοι παρενθετικά με τα 40 τους στη τσέπη έχουν πάρει ποπ κορν και απολαμβάνουν το θέαμα Εικόνα

και καλώ όλο το θίασο

και μαζί με τα κανάλια ανεβάζουμε την παράσταση που κάτι μου λέει πως θα πάει όλη τη χειμερινή σεζόν 2022-23 ''



Τι λες; καλά τα λέω;
Σωστή περιγραφή.Ωστόσο αναμένω ότι σε κάποια στιγμή θα εμπλακεί και ο αγοραστής κυρ παντελής.

Άβαταρ μέλους
Arisvilla
Δημοσιεύσεις: 9661
Εγγραφή: 13 Μάιος 2019, 16:40

Re: Έσπασαν τη πόρτα χαμηλοσυνταξιούχου και την έβγαλαν έξω απ' τη πρώτη κατοικία της.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Arisvilla » 23 Νοέμ 2022, 09:56

https://www.documentonews.gr/article/h- ... -paranomi/
"Σημαντικές παρατηρήσεις:

Τονίζω ότι από το χρέος των 10-15.000 ευρώ από της σύμβασης του 2011 ‘’όλα σε ένα νοικοκυρεμένα’’ της Εθνικής Τράπεζας, η Ιωάννα Κολοβού δεν πήρε κανένα ποσό στα χέρια της, αλλά είναι απλά και μόνο μια λογιστική εγγραφή.
Στο συνολό του, πιθανόν, το ανωτέρω χρέος να είναι ανύπαρκτο και δημιουργήθηκε από αισχροκερδή και παράνομα επιτόκια που χρησιμοποίησε η Εθνική Τράπεζα στις Πιστωτικές Κάρτες ύψους 20% για το χρονικό διάστημα από το 2000 έως το 2011 και το οποίο εν συνεχεία κεφαλαιοποίησε, τόκισε και επανατόκισε."
Δηλαδή το χρέος είναι από τα επιτόκια για τις κάρτες της Κολοβού. Δεν έγινε καμία ρύθμιση παρά τα τηλεφωνήματα της Κολοβού, και μετά το δάνειο το αγόρασε fund που έβγαλε σε πλειστηριασμό το σπίτι.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14219
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Έσπασαν τη πόρτα χαμηλοσυνταξιούχου και την έβγαλαν έξω απ' τη πρώτη κατοικία της.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 23 Νοέμ 2022, 09:56

Εμπεδοκλής έγραψε:
23 Νοέμ 2022, 08:56
Leporello έγραψε:
23 Νοέμ 2022, 08:53
Ασέβαστος έγραψε:
23 Νοέμ 2022, 08:41
Υπαρχουν και δανεια χωρις ρητρα προεξοφλησης.

σε καθε περιπτωση, παραδεξου οτι ειπες μαλακια, δεν κακο.
Τα περισσότερα δάνεια είναι χωρίς ρήτρα προεξόφλησης. Με ρήτρα είναι κυρίως εκείνα που δεν έχουν ελεύθερα κυμαινόμενο επιτόκιο.
Στατιστική από τον πάτο σου .
Ας κάνουμε μία δειγματοληψία. Να, η Εθνική δεν βάζει καθόλου ρήτρα προεξόφλησης:
https://www.nbg.gr/el/idiwtes/daneia/st ... luEALw_wcB
Η Alpha άραγε τι να κάνει;
https://www.alpha.gr/el/idiotes/daneia/ ... MlEALw_wcB
Τζίφος. Χωρίς ποινή κι'αυτή.

Ομολογουμένως τα στεγαστικά δάνεια που δίνουν έχουν σταθερό επιτόκιο μόνο γιά κάποια χρόνια και όχι γιά όλη την διάρκεια του δανείου. Στο παρελθόν (όταν τα επιτόκια ήταν υψηλότερα και ο κίνδυνος να ανέβουν ακόμη περισσότερο ήταν χαμηλότερος) σου έδιναν σταθερό επιτόκιο μέχρι λήξης. Τότε έμπαινε ρήτρα προεξόφλησης. Μιλάμε γιά την υποπερίπτωση τής υποπερίπτωσης.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
Arisvilla
Δημοσιεύσεις: 9661
Εγγραφή: 13 Μάιος 2019, 16:40

Re: Έσπασαν τη πόρτα χαμηλοσυνταξιούχου και την έβγαλαν έξω απ' τη πρώτη κατοικία της.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Arisvilla » 23 Νοέμ 2022, 09:58

πατησιωτης έγραψε:
23 Νοέμ 2022, 09:47
georgebi έγραψε:
23 Νοέμ 2022, 01:25
Zelda έγραψε:
22 Νοέμ 2022, 23:48
Αρα αν χρωσταγε 15.000, οπως λενε-λεει, πηρε 75.000;
Αλλα μαλλον υπερβολες για να αποσπασει συμπαθεια ηταν αυτα

Η λογικη λεει οτι της μεινανε 40.000 περιπου
Αυτό που φαίνεται να ισχύει ειναι έχοντας διαβάσει τα έγγραφα και προσπαθώντας να μπω και στη λογική της αυτής και των συναγωνιστών της ειναι ότι:

''Ναι δανείστηκα πριν 20 και βάλε χρόνια 20 χιλιάρικα (αν υποθέσουμε πως έδωσε τα 5 απ το εφαπαξ)

ή 15 χιλιάρικα (αν ειναι μουφα και η ιστορία για τα 5 που επέστρεψε)

και εσαεί εγώ σαν τίμια πολίτης θα χρωστάω 15 χιλιάρικα

και όταν εχω θα δώσω αυτά τα 15

Εσείς τώρα οι τραπεζίτες πουλήσατε το σπίτι μου σε κάποιο κυρπαντελη για 90 χιλιάρικα

κρατήσατε 40 χιλιάρικα :o με το ετσι θέλω ενώ πριν δυο δεκαετίες μου δώσατε μόνο 15 :102:

και με πετάτε στο δρόμο με τα υπόλοιπα 50 χιλιάρικα (ή στο παρακαταθηκών για να τα πάρω όποτε τα θέλω ή ήδη στη τσέπη μου)

Και εγώ για να σας δείξω δεν αναφέρω πως με κυνηγάει ο κυρπαντελης..που έσκασε εδω και 6 μηνες τα 90 χιλιαρικακια του και σπίτι δεν έχει :cry

και δεν τολμά να μιλήσει μην δεχτεί κι αυτός καμιά ΄΄παρεμβαση΄΄ :smt047

αλλά μένω στους τραπεζίτες

οι οποίοι παρενθετικά με τα 40 τους στη τσέπη έχουν πάρει ποπ κορν και απολαμβάνουν το θέαμα Εικόνα

και καλώ όλο το θίασο

και μαζί με τα κανάλια ανεβάζουμε την παράσταση που κάτι μου λέει πως θα πάει όλη τη χειμερινή σεζόν 2022-23 ''



Τι λες; καλά τα λέω;
Σωστή περιγραφή.Ωστόσο αναμένω ότι σε κάποια στιγμή θα εμπλακεί και ο αγοραστής κυρ παντελής.
Τον καημένο τον αγοραστή. Εδωσε τα ωραία λεφτάκια του για να πάρει ένα σπιτάκι ο καημενούλης και δεν μπορεί να μπει μέσα. Ντροπή και αίσχος. Να κάνετε συγκέντρωση συμπαράστασης :smt005:

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14219
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Έσπασαν τη πόρτα χαμηλοσυνταξιούχου και την έβγαλαν έξω απ' τη πρώτη κατοικία της.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 23 Νοέμ 2022, 09:59

Εμπεδοκλής έγραψε:
23 Νοέμ 2022, 09:43
Ασέβαστος έγραψε:
23 Νοέμ 2022, 09:08
Εμπεδοκλής έγραψε:
23 Νοέμ 2022, 08:53

Μου απαντάς ότι ισχύει αυτό που έγραψα αλλά υπάρχουν εξαιρέσεις. :smt005:
αυτο που εγραψες ειναι οτι η τραπεζα μπορει να εμποδισει την πωληση του ακινητου.

ε, δεν μπορει. χωρις καμμια εξαιρεση.

εγραψες μαλακια. αδιαμφισβήτητα.

αυτο που μπορει, ισως, αν υπαρχει ρητρα στο συμβολαιο δανειου, ειναι να εισπραξει την ρητρα.δηλαδη κανα 5% του υπολοιπου ξερογω.
Γράφω ότι υπάρχουν δάνεια τα οποία έχουν ρήτρες για την νωρίτερη αποπληρωμή τους και ο ένας μου γράφει ότι υπάρχουν και δάνεια που δεν έχουν ενώ ο άλλος από τον κώλο του ισχυρίζεται ότι αυτά που δεν έχουν είναι και τα περισσότερα. :102:
Αντιλαμβάνεστε ότι κανείς σας δε με διέψευσε. :smt005:
Οταν αποδειχθεί ότι έχεις άδικο, το σοφό είναι να αποσύρρεσαι το ταχύτερο δυνατόν. Αλλιώς, οι άλλοι όσο ψάχνουν βρίσκουν περισσότερα στοιχεία που να αποδεικνύουν την σαχλαμάρα σου. Οταν αρχίζεις δε και βάζεις και γελάκια, το πιθανότερο είναι να σε πάρουν στο ψιλό και άλλοι που απλώς χαζεύουν τον διάλογο.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών