Κάτι πρέπει να πηγαίνει πολύ στραβά με τους Θεσσαλονικιούς/Θεσσαλονικιές

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41029
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Κάτι πρέπει να πηγαίνει πολύ στραβά με τους Θεσσαλονικιούς/Θεσσαλονικιές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 29 Νοέμ 2022, 21:36

under έγραψε:
29 Νοέμ 2022, 19:40
gassim έγραψε:
29 Νοέμ 2022, 19:36
hellegennes έγραψε:
29 Νοέμ 2022, 19:03
Και τον σταθμό του Ρουφ άνοιξε, αλλά δεν το διάβασες γιατί εκείνην την ώρα σού τριβόταν η Μελπομένη, η γίδα σου.
(Εγώ μαζί σου είμαι αλλά το τρένο στο Ρουφ είναι θέατρο)
Θα τα μπερδεψε επειδη ειναι αστος :smt005:
Εχώ έχω πάει στο τρένο στο Ρουφ, εσύ δεν ξέρεις καν που βρίσκεται, τσομπάνο.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
under
Δημοσιεύσεις: 18499
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:02

Re: Κάτι πρέπει να πηγαίνει πολύ στραβά με τους Θεσσαλονικιούς/Θεσσαλονικιές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από under » 29 Νοέμ 2022, 21:38

hellegennes έγραψε:
29 Νοέμ 2022, 21:36
under έγραψε:
29 Νοέμ 2022, 19:40
gassim έγραψε:
29 Νοέμ 2022, 19:36


(Εγώ μαζί σου είμαι αλλά το τρένο στο Ρουφ είναι θέατρο)
Θα τα μπερδεψε επειδη ειναι αστος :smt005:
Εχώ έχω πάει στο τρένο στο Ρουφ, εσύ δεν ξέρεις καν που βρίσκεται, τσομπάνο.
:smt005:
Δεν αποθνήσκουν οι θεοί. Η πίστις αποθνήσκει του αχαρίστου όχλου των θνητών.

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7775
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Κάτι πρέπει να πηγαίνει πολύ στραβά με τους Θεσσαλονικιούς/Θεσσαλονικιές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 29 Νοέμ 2022, 23:07

hellegennes έγραψε:
29 Νοέμ 2022, 21:26
gassim έγραψε:
29 Νοέμ 2022, 19:36
hellegennes έγραψε:
29 Νοέμ 2022, 19:03
Και τον σταθμό του Ρουφ άνοιξε, αλλά δεν το διάβασες γιατί εκείνην την ώρα σού τριβόταν η Μελπομένη, η γίδα σου.
(Εγώ μαζί σου είμαι αλλά το τρένο στο Ρουφ είναι θέατρο)
Ακριβώς αυτό λέω, είναι ένα τρένο που δεν λειτουργεί ως τρένο.
Α ναι.
Και επίσης όταν στα πλαίσια του open house επισκεφθούμε ένα σχολείο δεν καθόμαστε να κάνουμε και μάθημα. Τα κτήρια πάμε να δούμε.

κλαίων ως πόστερ
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2022, 06:05
Phorum.gr user: όνομα χρήστη

Re: Κάτι πρέπει να πηγαίνει πολύ στραβά με τους Θεσσαλονικιούς/Θεσσαλονικιές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από κλαίων ως πόστερ » 29 Νοέμ 2022, 23:14

under έγραψε:
29 Νοέμ 2022, 18:57


Απ οτι ειδα κατι πηγε να γινει στους γυφτους (κυριολεκτικα) της Αθηνας αλλα ματαιωθηκε.Δηλαδη μονο εσυ πηγες

κλασικός πνευματικός-χουλιγκάνος
εσύ δεν πήρες πρωταθλημα, εγώ πήρα
αυτός ο ενικός στον οποίο φορτώνονται πράξεις τρίτων άσχετων δηλαδή
:078: τουλάχιστον ο Unique κάνει τον τζημερικό σκεπτικιστή πού και πού να μην καρφώνεται (λέμε τώρα)
ο άντερ είναι πρώτη γραμμή συνθηματοχοροπηδηχτούλης και το χαίρεται σε όλα τα τόπικ
ΓΑΛΗ έγραψε:
07 Δεκ 2022, 00:54
Αν έχεις 7 φίλους και παραγγείλεις ή φτιάξεις πίτσες, χωρίς να φας κι εσύ, είσαι ο μαλάκας της παρέας

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41029
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Κάτι πρέπει να πηγαίνει πολύ στραβά με τους Θεσσαλονικιούς/Θεσσαλονικιές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 29 Νοέμ 2022, 23:19

gassim έγραψε:
29 Νοέμ 2022, 23:07
hellegennes έγραψε:
29 Νοέμ 2022, 21:26
gassim έγραψε:
29 Νοέμ 2022, 19:36


(Εγώ μαζί σου είμαι αλλά το τρένο στο Ρουφ είναι θέατρο)
Ακριβώς αυτό λέω, είναι ένα τρένο που δεν λειτουργεί ως τρένο.
Α ναι.
Και επίσης όταν στα πλαίσια του open house επισκεφθούμε ένα σχολείο δεν καθόμαστε να κάνουμε και μάθημα. Τα κτήρια πάμε να δούμε.
Μα τι να ξέρει ο γιδοβοσκός; Νομίζει ότι το Open House ήταν ότι το κράτος αποφάσισε να ανοίξει τον σταθμό του μετρό για να δουν οι χωριάτες Θεσσαλονικείς πώς είναι τα μετρό. :smt005:
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
under
Δημοσιεύσεις: 18499
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:02

Re: Κάτι πρέπει να πηγαίνει πολύ στραβά με τους Θεσσαλονικιούς/Θεσσαλονικιές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από under » 30 Νοέμ 2022, 09:05

hellegennes έγραψε:
29 Νοέμ 2022, 23:19
gassim έγραψε:
29 Νοέμ 2022, 23:07
hellegennes έγραψε:
29 Νοέμ 2022, 21:26


Ακριβώς αυτό λέω, είναι ένα τρένο που δεν λειτουργεί ως τρένο.
Α ναι.
Και επίσης όταν στα πλαίσια του open house επισκεφθούμε ένα σχολείο δεν καθόμαστε να κάνουμε και μάθημα. Τα κτήρια πάμε να δούμε.
Μα τι να ξέρει ο γιδοβοσκός; Νομίζει ότι το Open House ήταν ότι το κράτος αποφάσισε να ανοίξει τον σταθμό του μετρό για να δουν οι χωριάτες Θεσσαλονικείς πώς είναι τα μετρό. :smt005:
Βεβαια ο γιδοβοσκος σε ρωτησε σε ποιον ανηκει το μετρο και δεν απαντησες.
Ησουν βεβαιος παντως οτι ειχε ανοιξει και ο ανυπαρκτος σταθμος του ρουφ.
Τυπικος κουτοπονηρος επαρχιωτης.
Δεν αποθνήσκουν οι θεοί. Η πίστις αποθνήσκει του αχαρίστου όχλου των θνητών.

Άβαταρ μέλους
Λίνο Βεντούρα
Δημοσιεύσεις: 10354
Εγγραφή: 05 Δεκ 2018, 18:51

Re: Κάτι πρέπει να πηγαίνει πολύ στραβά με τους Θεσσαλονικιούς/Θεσσαλονικιές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λίνο Βεντούρα » 30 Νοέμ 2022, 09:14

under έγραψε:
29 Νοέμ 2022, 18:57
γυφτους (κυριολεκτικα) της Αθηνας
Πλεονασμός. Είναι η επίσημη ονομασία των κατοίκων της πρωτευούσης
Fluffy έγραψε:
25 Αύγ 2021, 12:22
Στον καπιταλισμό κυριαρχεί η αντίληψη της κυρίαρχης τάξης, γιαυτό είναι και κυρίαρχη.

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13724
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Κάτι πρέπει να πηγαίνει πολύ στραβά με τους Θεσσαλονικιούς/Θεσσαλονικιές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 30 Νοέμ 2022, 09:27

Ρε γιατί τσακώνεστε για τον χαρακτηρισμό επαρχιώτης;
Εγώ γεννήθηκα και μεγάλωσα στην Αθήνα, αλλά, όταν με ρωτάνε από πού είμαι, λέω το χωριό μου και είμαι περήφανος γι' αυτό.
Αν αυτό σημαίνει για κάποιους ότι είμαι επαρχιώτης και χωριάτης, τόσο το καλύτερο για μένα. Άλλωστε εκεί, στο αγαπημένο μου χωριό, θα καταφύγω μόλις συνταξιοδοτηθώ και στην Αθήνα δεν πρόκειται να ξανανέβω ούτε δεμένος.
Όσο για τους Θεσσαλονικιούς και τις Θεσσαλονικές που παριστάνουν τους επιβάτες μέσα στους συρμούς που δεν λειτουργούν, έχουν κόψει καπίστρι.

Άβαταρ μέλους
Rakomelofronas
Δημοσιεύσεις: 4682
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:00
Phorum.gr user: Pegasus - erkebrad

Re: Κάτι πρέπει να πηγαίνει πολύ στραβά με τους Θεσσαλονικιούς/Θεσσαλονικιές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Rakomelofronas » 30 Νοέμ 2022, 09:29

Οι Θεσσαλονικείς (δηλαδή το μείγμα προσφύγων και λοιπών Μακεδόνων που μένει στην πόλη και παριστάνει τους μπαγιάτηδες) είμαστε το άλλοθι των κατοίκων της Αττικής (δηλαδή των βλαχαρβανιτών και πακιστανών που παριστάνουν τους πρωτευουσιάνους και όχι των γκάγκαρων, που εξάλλου είναι ελάχιστοι) ότι "υπάρχουν και χειρότερα" και, παρά την γκρίνια, στην πράξη έχουμε αποδεχτεί αυτό τον ρόλο. Αυτό πάει στραβά με τους Θεσσαλονικείς και όχι οι λοιπές πίπες που διακινούνται πχ στις καραντίνες μάς έπρηζαν τις μπουγάτσες όποτε ανέβαιναν τα κρούσματα εδώ αλλά το βούλωναν όποτε έπεφταν: καθόμαστε και ασχολούμαστε με τα κασέρια και τις αλοιφές αντί να ζητάμε με όποιον τρόπο γίνεται να υπάρξει περισσότερο πράσινο, καλύτερη καθαριότητα, εξυπηρετικότερη συγκοινωνία, ποιοτικότερες ευκαιρίες δουλειάς στην πόλη. Γι' αυτό, μεταξύ πολλών άλλων, και ο ΟΑΣΘ γίνεται όλο και χειρότερος όσο περνάνε τα χρόνια: υπάρχει το άλλοθι "έλα μωρέ, θα γίνει το μετρό και θα στρώσει". Δεν θα στρώσει. Θα αποσυμφορήσει ίσως λίγο το κέντρο αλλά μέχρι εκεί.
Ο κόσμος που θυμάσαι δεν υπάρχει πια.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 35253
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Κάτι πρέπει να πηγαίνει πολύ στραβά με τους Θεσσαλονικιούς/Θεσσαλονικιές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 30 Νοέμ 2022, 11:14

https://www.liberal.gr/politiki/metro-t ... en-yparhei



Οι συνεργάτες στα κεντρικά γραφεία της «Αττικό Μετρό» στην Αθήνα όταν με άκουγαν να λέω πως ένας διόλου ευκαταφρόνητος αριθμός Θεσσαλονικιών πιστεύει ότι το μετρό της Θεσσαλονίκης δεν υπάρχει, με κοιτούσαν παράξενα. Τι εννοείς με το «δεν υπάρχει», ρωτούσαν με έκπληξη, αντίδραση που γινόταν ακόμη εντονότερη όταν διευκρίνιζα πως πολλοί συμπολίτες μου είναι βέβαιοι πως δεν έχει γίνει κανένα έργο, κυριολεκτικά.

Το έβρισκα και το βρίσκω εύλογο παρά την παραδοξότητά του. Κατ’ αρχάς ένα υπόγειο έργο είναι δύστροπο και αφανές. Εκ των πραγμάτων κουράζει με την αόρατη πρόοδό του και την όχι ευκαταφρόνητη ταλαιπωρία που προκαλεί. Όταν αυτή η κόπωση κρατάει περισσότερο από δεκαπέντε χρόνια κι όταν όλο αυτό το διάστημα, αλλά και άλλα είκοσι χρόνια προηγουμένως, ο Θεσσαλονικιός βλέπει την υπόθεση «μετρό» να αποτελεί το κεντρικό θέμα στην πολιτική ατζέντα της πόλης, σε διαφορετική ανά περιόδους εκδοχή και με επεισόδια ανάξια σχολιασμού, είναι εύλογο να το αντιμετωπίζει είτε ως απάτη, είτε ως ανέκδοτο. «Μας δουλεύετε», σου λένε πολλοί και όχι αδίκως. Δεν έχει νόημα να ανατρέξουμε στα περιστατικά που τροφοδότησαν αυτήν την αίσθηση, ούτε στα εκατέρωθεν επιχειρήματα. Εκλογές πλησιάζουν, θα ανοιχτεί πεδίον δόξης λαμπρόν για αντιδικίες, από τις οποίες προφανώς ούτε το μετρό θα γλυτώσει.

Έχει όμως σημασία, με αφορμή ό,τι συνέβη το περασμένο Σαββατοκύριακο, να προστατεύσουμε το έργο από κάθε εμπρόθετη ή επιπόλαιη παρερμήνευση του γεγονότος. Η Αττικό Μετρό, όπως έκανε και στο παρελθόν, αποδέχθηκε την πρόσκληση του OPEN HOUSE να συμμετάσχει στην 11η διοργάνωση του στην Θεσσαλονίκη. Για τον λόγο αυτόν άνοιξε στους επισκέπτες αφενός τον Σταθμό Παπάφη και αφετέρου το Αμαξοστάσιο (Dépôt) της Πυλαίας. Το πρωί κάθε μέρας του διημέρου, ένας συρμός μετακινήθηκε σε αυτόματο mode στον Σταθμό Παπάφη και το ίδιο απόγευμα επέστρεψε στο depot, ώστε να σχηματίζεται ολοκληρωμένη εικόνα του πως λειτουργούν σταθμός και τρένο σε driverless μετρό και πως τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά του επηρεάζουν τον σχεδιασμό, ενώ και οι επισκέπτες του αμαξοστασίου, είχαν την ευκαιρία να δουν την καρδιά του έργου που στο μέλλον -για λόγους ασφαλείας- δεν θα είναι προσβάσιμη στο ευρύ κοινό. Οι θύρες των αποβαθρών στον σταθμό, ο συρμός χωρίς οδηγό και το «διαστημικό» κέντρο ελέγχου ήταν κάτι καινούργιο για τα ελληνικά δεδομένα και γι’ αυτό μονοπώλησαν το ενδιαφέρον.

Η προσέλευση αποδείχθηκε μεγαλύτερη των προβλέψεων και οι εντυπώσεις όπως καταγράφηκαν στα μέσα και μεταφέρθηκαν σε όσους συμμετείχαμε στη διοργάνωση, ήταν εξαιρετικές. Ο κόσμος που επισκέφτηκε τις εγκαταστάσεις, άφησε πίσω του το «δεν υπάρχει μετρό». Ο βασικός σκοπός της συμμετοχής της Αττικό Μετρό στο OPEN HOUSE επετεύχθη. Το πάθος με το οποίο οι ίδιες οι αρχιτέκτονες που εκ μέρους της εταιρίας πιστώνονται το μερίδιό τους στον σχεδιασμό αυτών των δύο κτιρίων και τα άλλα στελέχη της Αττικό Μετρό στη Θεσσαλονίκη, παρουσίασαν τη δουλειά τους και αυτήν των υπολοίπων αρχιτεκτόνων που για λογαριασμό της αναδόχου κοινοπραξίας εκπόνησαν τον τεράστιο όγκο μελετών που απαιτεί η σύμβαση, αποκατέστησε τα πράγματα.

Το μηδενιστικό «δεν υπάρχει» που αγνοεί μία κολοσσιαία προσπάθεια εκατοντάδων επιστημόνων όλων των ειδικοτήτων που σχεδίασαν και υλοποιούν ένα πολύ σύγχρονο και ασφαλές μετρό κάτω από πολλές αντιξοότητες, εξαιτίας κυρίως των κατά καιρούς παρεμβολών της τοπικής πολιτικής ατζέντας που βρίσκουν πρόθυμους αναμεταδότες στην κεντρική σκηνή, δεν δικαιολογείται πλέον.

Θα ήταν σφάλμα, οι εικόνες που είδαν οι επισκέπτες του OPEN HOUSE να δημιουργήσουν μία εσφαλμένη εντύπωση. Για να θεωρείται το μετρό λειτουργικό δεν φτάνει να αθροίζονται ως μονάδες το συγκρότημα του ήδη απολύτως λειτουργικού dépôt, οι σταθμοί που όπως ο Σταθμός Παπάφη παραδίδονται ένας – ένας προς δοκιμή, οι 18 συρμοί που καθημερινά δοκιμάζονται για την αξιοπιστία τους, οι αξιοθέατες σήραγγες και τα περίπλοκα συστήματα που το ένα μετά το άλλο εγκαθίστανται. Ούτε και το γεγονός πως οι κατασκευαστές έχουν ήδη επιτύχει την ταυτόχρονη είσοδο τεσσάρων συρμών στις σήραγγες, συνιστά κάτι περισσότερο από ένα μόνο βήμα μίας προγραμματισμένης, κλιμακούμενης διαδικασίας.

Αναρίθμητες δοκιμές απαιτούνται ώστε εντέλει να πιστοποιηθεί πως όλα τα στοιχεία του έργου λειτουργούν από κοινού ως ένα ασφαλές και απρόσβλητο δίκτυο. Η λέξη – κλειδί στο μετρό είναι «ασφάλεια». Πολύ περισσότερο όταν πρόκειται για ένα εντελώς αυτόματο σύστημα. Και οι δοκιμές αυτές χρειάζεται να τρέξουν ολόκληρη την χρονιά που έρχεται, αφού η κατασκευή του Σταθμού Βενιζέλου αποτελεί την πιο κρίσιμη παράμετρο στο χρονοδιάγραμμα των εργασιών και της θέσης σε λειτουργία.

Και μιας και ο λόγος για την Βενιζέλου: Οι εργασίες στο εργοτάξιο έχουν προχωρήσει νωρίτερα από κάθε υπολογισμό. Έχει ξεκινήσει η κατασκευή του επιπέδου της αποβάθρας, 30 μέτρα περίπου κάτω από την Εγνατία οδό, ενώ υπό τις οδηγίες της αρχαιολογικής υπηρεσίας και τις δεσμεύσεις που επιβάλλει το ΚΑΣ, είναι βέβαιο ότι τον Απρίλιο θα ξεκινήσει η επαναφορά των προσωρινά αποσπασμένων ευρημάτων. Η επαναφορά του Κρηναίου στον αρχαιολογικό χώρο, σε επαφή με την είσοδο του Σταθμού Αγία Σοφίας, αποτελεί δείγμα γραφής.

Στο τέλος λοιπόν του 2023 θα αποδοθεί στην Θεσσαλονίκη η βασική γραμμή του μετρό και τα ενθουσιώδη σχόλια που οι άνθρωποι και οι εγκαταστάσεις της Αττικό Μετρό εισέπραξαν από τους επισκέπτες του OPEN HOUSE, καθιστούν ακόμη πιο επιτακτική την δέσμευση σε αυτό το χρονικό ορόσημο.

Κι η πόλη όμως, στην επιτυχία του OPEN HOUSE πρέπει να αναγνωρίσει την ευκαιρία. Οι πολίτες που συντεταγμένα, με υπομονή και σοβαρότητα, έσπευσαν να δουν ό,τι τους αποκαλύφθηκε από το μετρό, να ρωτήσουν και να αξιολογήσουν, ανάμεσά τους κυρίως οι εκπληκτικά πολυάριθμοι νέοι, αλλά και οι υπόλοιποι που ζήλεψαν τις φωτογραφίες και τα videos των πρώτων και που όλοι μαζί αδημονούν να επιβιβαστούν και να βρεθούν στην πρώτη σειρά των καθισμάτων του συρμού για να εξερευνήσουν τα απόκρυφα μυστήρια που κρύβουν οι σήραγγες, με έπεισαν ότι η αποπεράτωση του έργου, θα είναι μία καμπή για την πόλη. Κατεβαίνοντας τις σκάλες του μετρό για πρώτη φορά, ο Θεσσαλονικιός δεν θα έχει απλώς αφήσει πίσω του το βάρος μίας περιπέτειας που έλαβε τα χαρακτηριστικά ανεκδότου, δεν θα έχει μόνο ανακτήσει την αυτοεκτίμησή του, αλλά θα έχει αποκτήσει και ένα μέτρο του πολιτισμού με τον οποίο πρέπει εφεξής να συνυπάρχουν αμφίδρομα, πόλη και πολίτες. Και αυτό είναι κάτι που σε μία εκλογική χρονιά, όσοι αποφασίσουν να εμπλακούν στα κοινά της Θεσσαλονίκης, πρέπει να το λάβουν υπ’ όψιν, στον λόγο τους τουλάχιστον.

Το μετρό λοιπόν έρχεται. Ο ενθουσιασμός που ζήσαμε το περασμένο Σαββατοκύριακο είναι χρήσιμος για να ετοιμάσει την πόλη για το γεγονός αυτό αλλά και για τις αλλαγές που πρέπει να συνοδεύσουν την έλευσή του. Στο ενδιάμεσο διάστημα, εμείς στην Αττικό Μετρό και μαζί μας όλοι οι υπόλοιποι συντελεστές του έργου, δουλεύουμε ώστε σε κάτι περισσότερο από έναν χρόνο από σήμερα, οι χρήστες, όχι πια οι επισκέπτες του μετρό, να αναφωνούν με εκείνον τον μακρόσυρτο και έντονο τονισμό που συνοδεύει το αποφατικό «δεν» της γνωστής έκφρασης μοναδικότητας: «Το Μετρό Θεσσαλονίκης; Δεν υπάρχει!».

 

Υ.Γ.: Θα ήταν ατόπημα να παραλείψω τα ονόματα των αρχιτεκτόνων που έχουν εμπλακεί στον σχεδιασμό των κτιρίων που παρουσιάσθηκαν: Από την πλευρά της Αττικό Μετρό οι Χρυσούλα Κουστένη και Μαρία Μαγγιώρου (Σταθμός Παπάφη) και Πολυξένη Αντωνίου (Depot) και για λογαριασμό της αναδόχου κοινοπραξίας για το σύνολο του έργου η BETAPLAN ARCHITECTS & PLANNERS: (Ιωάννης Βεντουράκης – Project Director – Διευθυντής Έργου, Θωμάς Αμαργιανός – Principal Architect- Επικεφαλής Αρχιτέκτων, Ράνια Καραγιάννη – Project Manager- Υπεύθυνη Μελέτης).

 

Άβαταρ μέλους
under
Δημοσιεύσεις: 18499
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:02

Re: Κάτι πρέπει να πηγαίνει πολύ στραβά με τους Θεσσαλονικιούς/Θεσσαλονικιές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από under » 30 Νοέμ 2022, 11:29

Ναύτης έγραψε:
30 Νοέμ 2022, 09:27
Ρε γιατί τσακώνεστε για τον χαρακτηρισμό επαρχιώτης;
Κι εγω απορω γιατι ενοχλει τοσο τους φιλους μας τους Θεσσαλονικεις.
Δεν αποθνήσκουν οι θεοί. Η πίστις αποθνήσκει του αχαρίστου όχλου των θνητών.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23677
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Κάτι πρέπει να πηγαίνει πολύ στραβά με τους Θεσσαλονικιούς/Θεσσαλονικιές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 30 Νοέμ 2022, 11:33

Στην αθήνα τα ίδια συνέβαιναν ξαναλέω, θα ξεχάσω τους χαρτοπολεμους του Λαλιώτη; :lol:
Λίνο Βεντούρα έγραψε:
29 Νοέμ 2022, 17:58
under έγραψε:
29 Νοέμ 2022, 17:55
Λίνο Βεντούρα έγραψε:
29 Νοέμ 2022, 17:53
Αγία βάρβαρα είναι μια στάση του μέτρο της υδροκέφαλης χαβούζας για τους Έλληνες. Στα @@ μας οι γειτονιές της Αθήνας, δεν μας ενδιαφέρει κάτι περισσότερο.
Και ομως,θα επρεπε να σε ενδιαφερει αν συγκρινεσαι με δαυτους. :lol:
Μα δεν συγκρίνομαι με αθηναίζους. Κατ’ αρχας, αντίθετα από εσένα και τους συμπολίτες σου, εμένα δεν με δείχνουν με το (κωλο)δάχτυλο και δεν με φτύνουν μόλις πάρουν είδηση από που είμαι.
καλά δεν ειναι όλος ο κόσμος κομπλεξικοί με κάποιον άλλο λόγω τοπου διαμονής του
waldorf έγραψε:
29 Νοέμ 2022, 18:27
under έγραψε:
29 Νοέμ 2022, 18:23
...

Δηλαδη δεν ξερεις να μου πεις ποιοι ειναι οι μετοχοι της Αττικο Μετρο ;
Εγώ πήγα σήμερα στο σούπερ μάρκετ.
Να κρατήσω την ταυτότητα που έχω ή να πάω για αλλαγή φύλλου;
:roll: κάτι έχω χάσει μάλλον
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
waldorf
Δημοσιεύσεις: 3583
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:47

Re: Κάτι πρέπει να πηγαίνει πολύ στραβά με τους Θεσσαλονικιούς/Θεσσαλονικιές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από waldorf » 30 Νοέμ 2022, 11:57

Ερμής έγραψε:
30 Νοέμ 2022, 11:33
...

:roll: κάτι έχω χάσει μάλλον
under @ Πώς την παλεύετε στο σούπερ μάρκετ μάγκες?
wooded glade έγραψε:
29 Μάιος 2021, 14:40
...
Εσύ τώρα τι θες ; Μας γράφεις ακατάληπτα.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41029
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Κάτι πρέπει να πηγαίνει πολύ στραβά με τους Θεσσαλονικιούς/Θεσσαλονικιές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 30 Νοέμ 2022, 12:02

under έγραψε:
30 Νοέμ 2022, 11:29
Ναύτης έγραψε:
30 Νοέμ 2022, 09:27
Ρε γιατί τσακώνεστε για τον χαρακτηρισμό επαρχιώτης;
Κι εγω απορω γιατι ενοχλει τοσο τους φιλους μας τους Θεσσαλονικεις.
Δεν ενοχλεί κανέναν η λέξη, απλά σου επισημαίνουν ότι είσαι καραγκιόζης όταν λες επαρχία μια από τις μεγαλύτερες πόλεις της Ευρώπης και προδίδεις πόσο επαρχιώτικη είναι η νοοτροπία σου, που βλέπεις με οπαδικούς όρους την γεωγραφία.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

mao mao
Δημοσιεύσεις: 7510
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Κάτι πρέπει να πηγαίνει πολύ στραβά με τους Θεσσαλονικιούς/Θεσσαλονικιές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 30 Νοέμ 2022, 12:06

Ο under σίγουρα θα τις άρπαξε σε καμία εκδρομή με τον Παναθηναϊκό στη Θεσσαλονίκη . Δεν εξηγείται αλλιώς τέτοια κομπλα.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών