Πέθανε ο Πελέ

Αθλητικά νέα, ομάδες, αγωνιστικές, αποτελέσματα.
Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25595
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Πέθανε ο Πελέ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 30 Δεκ 2022, 16:27

Tarkovsky έγραψε:
30 Δεκ 2022, 16:03
Karambabas έγραψε:
30 Δεκ 2022, 15:48
Τότε οι σινεμάδες μάζεψαν όλη τη μαρίδα στις αίθουσες, πηγαίναν στην ταινία να δουν το ψαλιδάκι, και βρώμαγε η αίθουσα ρέγγα.
:lol:

πρέπει να την είδαμε 1981 ή 1982

αυτό που άναβαν εφημερίδες στο πάτωμα για να καψαλίσουν τις ρέγγες είναι παλιότερο, μάλλον του '50 και '60, ας μας πει ο Beriaς

η μόνες μυρωδιές που θυμάμαι και νοσταλγώ από τις χειμερινές αίθουσες είναι η μπόχα της απλυσιάς και η μούχλα ένεκα υγρασίας
Κι τι είμαι εγώ, ρε, για να σας πω τι γινόταν το 50 και το 60;
Ο Γέρο Δήμος;
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
Lugozzi
Δημοσιεύσεις: 16399
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:31
Τοποθεσία: Βόρεια Περιοχή του Πρώτου Μέρους

Re: Πέθανε ο Πελέ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lugozzi » 30 Δεκ 2022, 16:27

Karambabas έγραψε:
30 Δεκ 2022, 16:19
Ρε παιδιά, θέλω να δω πλάνα από τη Βραζιλία και το Santos, να συγκινηθώ. Ψάχνω να βρω news.
Περιμένω πολλά εκατομμύρια στο λαϊκό προσκύνημα
3ημερο εθνικό πένθος
“Don't let a win get to your head or a loss to your heart.”

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 24003
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Πέθανε ο Πελέ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 30 Δεκ 2022, 16:28

Η στιγμή που συναντήθηκαν οι επουρανιοι στη Γη

Εικόνα
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 19404
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: Πέθανε ο Πελέ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 30 Δεκ 2022, 16:30

Karambabas έγραψε:
30 Δεκ 2022, 16:12
Tarkovsky έγραψε:
30 Δεκ 2022, 16:03
Karambabas έγραψε:
30 Δεκ 2022, 15:48
Τότε οι σινεμάδες μάζεψαν όλη τη μαρίδα στις αίθουσες, πηγαίναν στην ταινία να δουν το ψαλιδάκι, και βρώμαγε η αίθουσα ρέγγα.
:lol:

πρέπει να την είδαμε 1981 ή 1982

αυτό που άναβαν εφημερίδες στο πάτωμα για να καψαλίσουν τις ρέγγες είναι παλιότερο, μάλλον του '50 και '60, ας μας πει ο Beriaς

η μόνες μυρωδιές που θυμάμαι και νοσταλγώ από τις χειμερινές αίθουσες είναι η μπόχα της απλυσιάς και η μούχλα ένεκα υγρασίας
Το βρώμαγε ρέγγα είναι μεταφορικό, λόγω της ψαρίλας που μαζευότανε. Κουτσαβάκια -όχι αυθεντικά του Μπαϊρακτάρη, τα του 80- κάτι σκατόφατσες, πήγαιναν να δουν Πελέ. Πολλές φορές θα ήθελα να πάω με μια χρονομηχανή σε αυτά τα χρόνια για να δω με το σημερινό μου βλέμμα πώς θα μου φαινόταν ο κόσμος, αλλά φοβάμαι πως θα τρελαινόμουν.
Σχετικά με την ταινία, θα γινόταν ωραίο remake στην εποχή μας, θα παίζανε Μέσι, Zidane, Γκίντοαν, ο Haaland κανέναν της Wehrmacht... Θα έβαζα και τον Μάνταλο σε ρόλο αιχμαλώτου Έλληνα σμηναγού.
και κανέναν ελ διαιτητή της παλιάς φρουράς να σφυρίζει οφσαιντ και αντι να φυγαδεύουν την ομάδα να φυγαδεύουν τους διαιτητές :003:

Άβαταρ μέλους
Tarkovsky
Δημοσιεύσεις: 8476
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2018, 01:19
Phorum.gr user: Harry Haller's Records

Re: Πέθανε ο Πελέ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Tarkovsky » 30 Δεκ 2022, 16:33

Beria έγραψε:
30 Δεκ 2022, 16:27
Κι τι είμαι εγώ, ρε, για να σας πω τι γινόταν το 50 και το 60;
Ο Γέρο Δήμος;
έχεις εμπυρίες εσύ, εδώ έχεις δει να παίζει ο Ζίντελαρ

νόμιζα ότι κάτι θα είχες ακούσει
Μητσοτάκη πομπόμ-πομ

Άβαταρ μέλους
Exodus
Δημοσιεύσεις: 2100
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2022, 12:59

Re: Πέθανε ο Πελέ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Exodus » 30 Δεκ 2022, 16:34

Lugozzi έγραψε:
30 Δεκ 2022, 16:27
Karambabas έγραψε:
30 Δεκ 2022, 16:19
Ρε παιδιά, θέλω να δω πλάνα από τη Βραζιλία και το Santos, να συγκινηθώ. Ψάχνω να βρω news.
Περιμένω πολλά εκατομμύρια στο λαϊκό προσκύνημα
3ημερο εθνικό πένθος
Κι εγώ, περιμένω να δω όλος αγωνία και συγκίνηση.
ΕΙΔΟΝ ΕΓΩ ΤΑΣ ΠΑΓΙΔΑΣ ΤΟΥ ΔΙΑΒΟΛΟΥ HΠΛΩΜΕΝΑΣ ΕΠΙ ΠΑΣΑΝ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΑΙ ΗΡΩΤΗΘΗΝ : ΑΡΑ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΕΚΦΥΓΕΙΝ ΤΑΥΤΑΣ; ΚΑΙ ΗΚΟΥΣΑ ΦΩΝΗΝ ΛΕΓΟΥΣΑΝ ΜΟΙ : "Ο ΤΑΠΕΙΝΟΣ".

Άβαταρ μέλους
Tarkovsky
Δημοσιεύσεις: 8476
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2018, 01:19
Phorum.gr user: Harry Haller's Records

Re: Πέθανε ο Πελέ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Tarkovsky » 30 Δεκ 2022, 16:35

Karambabas έγραψε:
30 Δεκ 2022, 16:12
Σχετικά με την ταινία, θα γινόταν ωραίο remake στην εποχή μας, θα παίζανε Μέσι, Zidane, Γκίντοαν, ο Haaland κανέναν της Wehrmacht... Θα έβαζα και τον Μάνταλο σε ρόλο αιχμαλώτου Έλληνα σμηναγού.
:smt005:

και τον Παπασταθόπουλο ως capo του θαλάμου
Μητσοτάκη πομπόμ-πομ

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 35485
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Πέθανε ο Πελέ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 30 Δεκ 2022, 16:39

Karambabas έγραψε:
30 Δεκ 2022, 14:10
Η ενθρόνιση του Μαραντόνα κι η άρνηση του Πελέ ως ο καλύτερος ever είναι η πράξη πατροκτονίας της γενιάς μου. Υποσυνείδητα έπρεπε να γκρεμίσουμε τα τοτέμ των πατεράδων μας, είναι μια πρωτόγονη ανάγκη, ένα ένστικτο. Ο Μαραντόνα το επέτρεψε με τη μεγαλοφυΐα του, και μετά η στάση αντίστασης άρχισε. Λίγο το άτακτο παιδί που δεν χωρά στο σύστημα, λίγο που δεν ζήσαμε ζωντανά Πελέ αλλά Μαραντόνα, λίγο ο Τσε, λίγο η Νάπολι, λίγο ο αντιιμπεριαλισμός, λίγο που ακόμα το ίντερνετ δεν τα είχα όλα σε μισή κίνηση μέσα στο τρένο, και λίγο τώρα που πέθανε ο Πελέ, και ξαναβάζουμε στο ίντερνετ να δούμε τι έκανε, λέμε, ναι, ρε πούστη, αυτός πρώτος έκανε το ποδόσφαιρο μαγεία, όλοι οι άλλοι κάναν τα ίδια, αλλά δεν τα ανακάλυψαν αυτοί. Ούτε τα αποκάλυψαν αυτοί.
Και βέβαια η μόνη "αντίσταση" που μετράει στην Ελλάδα είναι η αριστερή μια και το πάμε πολιτικά.Διότι μετά τον Πελέ και τον Μαραντόνα το Νο 3 της ιστορίας του ποδοσφαίρου ήταν ο Πούσκας.Αυτός όμως έκανε πραγματική αντίσταση και όχι καυγάδες της γειτονιάς.Συμμετείχε στην ουγγρική επανάσταση του 1956 και μετά έγινε πολιτικός πρόσφυγας.Επειδή όμως η επανάσταση ήταν αντισοβιετική δεν πιάνεται για "αντίσταση" - τα ίδια που βλέπουμε τώρα με τα ουκρανικά. :D Για τον λόγο αυτό όσοι Ανατολικοευρωπαίοι έχουν καταλάβει τι εστί Ελλάδα ήσαν οπαδοί του Σόιμπλε επί μνημονίων.
Σε τι αντιστάθηκε ο Μαραντόνα;είχε η Ιταλία δικτατορία;Η αντίστασή του ήταν εντελώς "αντιμνημονιακή" ,συμβόλισε τις απαιτήσεις των Νοτιοιταλών να αυξηθούν οι επιδοτήσεις από τη Βόρειο Ιταλία προς τη Νότια.

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25595
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Πέθανε ο Πελέ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 30 Δεκ 2022, 16:41

Tarkovsky έγραψε:
30 Δεκ 2022, 16:33
Beria έγραψε:
30 Δεκ 2022, 16:27
Κι τι είμαι εγώ, ρε, για να σας πω τι γινόταν το 50 και το 60;
Ο Γέρο Δήμος;
έχεις εμπυρίες εσύ, εδώ έχεις δει να παίζει ο Ζίντελαρ

νόμιζα ότι κάτι θα είχες ακούσει
Δεν τον έχω δει να παίζει, αλλά άκουσα να τον τραγουδούν στα καφέ της Βιέννης
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
Exodus
Δημοσιεύσεις: 2100
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2022, 12:59

Re: Πέθανε ο Πελέ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Exodus » 30 Δεκ 2022, 16:56

πατησιωτης έγραψε:
30 Δεκ 2022, 16:39
Karambabas έγραψε:
30 Δεκ 2022, 14:10
Η ενθρόνιση του Μαραντόνα κι η άρνηση του Πελέ ως ο καλύτερος ever είναι η πράξη πατροκτονίας της γενιάς μου. Υποσυνείδητα έπρεπε να γκρεμίσουμε τα τοτέμ των πατεράδων μας, είναι μια πρωτόγονη ανάγκη, ένα ένστικτο. Ο Μαραντόνα το επέτρεψε με τη μεγαλοφυΐα του, και μετά η στάση αντίστασης άρχισε. Λίγο το άτακτο παιδί που δεν χωρά στο σύστημα, λίγο που δεν ζήσαμε ζωντανά Πελέ αλλά Μαραντόνα, λίγο ο Τσε, λίγο η Νάπολι, λίγο ο αντιιμπεριαλισμός, λίγο που ακόμα το ίντερνετ δεν τα είχα όλα σε μισή κίνηση μέσα στο τρένο, και λίγο τώρα που πέθανε ο Πελέ, και ξαναβάζουμε στο ίντερνετ να δούμε τι έκανε, λέμε, ναι, ρε πούστη, αυτός πρώτος έκανε το ποδόσφαιρο μαγεία, όλοι οι άλλοι κάναν τα ίδια, αλλά δεν τα ανακάλυψαν αυτοί. Ούτε τα αποκάλυψαν αυτοί.
Και βέβαια η μόνη "αντίσταση" που μετράει στην Ελλάδα είναι η αριστερή μια και το πάμε πολιτικά.Διότι μετά τον Πελέ και τον Μαραντόνα το Νο 3 της ιστορίας του ποδοσφαίρου ήταν ο Πούσκας.Αυτός όμως έκανε πραγματική αντίσταση και όχι καυγάδες της γειτονιάς.Συμμετείχε στην ουγγρική επανάσταση του 1956 και μετά έγινε πολιτικός πρόσφυγας.Επειδή όμως η επανάσταση ήταν αντισοβιετική δεν πιάνεται για "αντίσταση" - τα ίδια που βλέπουμε τώρα με τα ουκρανικά. :D Για τον λόγο αυτό όσοι Ανατολικοευρωπαίοι έχουν καταλάβει τι εστί Ελλάδα ήσαν οπαδοί του Σόιμπλε επί μνημονίων.
Σε τι αντιστάθηκε ο Μαραντόνα;είχε η Ιταλία δικτατορία;Η αντίστασή του ήταν εντελώς "αντιμνημονιακή" ,συμβόλισε τις απαιτήσεις των Νοτιοιταλών να αυξηθούν οι επιδοτήσεις από τη Βόρειο Ιταλία προς τη Νότια.
Εσύ το βλέπεις καθαρά πολιτικά, εγώ γενεαλογικά-ψυχολογικά. Στην Ελλάδα η Πολιτική συχνά δεν έχει ορθολογικά κριτήρια, είναι οπαδισμός και life style. Ήξερα έναν παπού κουκουέ σύντροφο που μου έλεγε πως δεν χωνεύει τον Πελέ επειδή πήγε με το σύστημα, ενώ ο Μαραντόνα ήταν αντίθετος. Αυτό καλλιεργήθηκε στα ρακόμελα επί δυο-τρεις δεκαετίες. Όπως καλλιεργήθηκε το να θεωρείς προοδευτικό τον καταλάνικο εθνικισμό, και πως η Barcelona δεν έβαζε ποτέ διαφήμιση πλην της UNICEF ώσπου το Κατάρ τους έχωσε τις ψευδαισθήσεις τον κώλο. Ο Μαραντόνα μετά την είδε φίλος του Κάστρο και έτσι τελείωσε, έγινε η εικόνα της αριστεράς. Περί Πούσκας, ΟΚ, η αλήθεια είναι πως ήταν άλλος ένας που απλώς ήθελε να δραπετεύσει στο δυτικό μπλοκ και τα κατάφερε, βλέπε Νουρέγιεφ, Μπαρίσνικοφ, κ.α.. Όταν σε περιμένουν με συμβόλαια και δόξες γίνεσαι εύκολα πολιτικός πρόσφυγας, αν πας όμως να σφουγγαρίζεις σκάλες, το ξανασκέφτεσαι. Όπως μούφα ήταν και η πράξη αντίστασης του Κρόιφ που δεν πήγε Αργεντινή, είχε άλλους λόγους, όχι τη χούντα.
ΕΙΔΟΝ ΕΓΩ ΤΑΣ ΠΑΓΙΔΑΣ ΤΟΥ ΔΙΑΒΟΛΟΥ HΠΛΩΜΕΝΑΣ ΕΠΙ ΠΑΣΑΝ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΑΙ ΗΡΩΤΗΘΗΝ : ΑΡΑ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΕΚΦΥΓΕΙΝ ΤΑΥΤΑΣ; ΚΑΙ ΗΚΟΥΣΑ ΦΩΝΗΝ ΛΕΓΟΥΣΑΝ ΜΟΙ : "Ο ΤΑΠΕΙΝΟΣ".

Άβαταρ μέλους
Λεγεών
Δημοσιεύσεις: 12008
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:23

Re: Πέθανε ο Πελέ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λεγεών » 30 Δεκ 2022, 17:01

Tarkovsky έγραψε:
30 Δεκ 2022, 15:46
Nostos έγραψε:
29 Δεκ 2022, 21:47
Εικόνα
απλά να πούμε ότι στην παραγωγή είχαν ετοιμαστεί για πολλαπλές λήψεις

η πρώτη καταλήγει γκολ και χαρά το συνεργείο που ξεμπέρδεψαν με τη μία, αλλά ο σκηνοθέτης Τζον Χιούστον ελπίζει ότι μπορεί να γίνει εντυπωσιακότερο, τους ξαναστήνει και όντως η δεύτερη βγαίνει ανώτερη, το ματαξανακάνουν τρίτη λήψη η οποία είναι και αυτή που τελικά μπήκε στην ταινία

μέχρι αύριο να βάραγε, το επόμενο γκολ θα ήταν καλύτερο ένεκα που σταδιακά θα ζεσταινόταν




ΑΘΑΝΑΤΟΣ και από εμένα
Γκολ εφάμιλλο του Αλεξανδρή τότε με τον Άγιαξ.
Χαῖρε, τὸ τῶν Δαιμόνων πολυθρύλητον θαῦμα·
χαῖρε, τὸ τῶν αγγέλων πολυθρήνητον τραῦμα.

GoBack έγραψε:
30 Μάιος 2024, 00:31
Tι αμαρτιες πληρωνω ρε πουστη
FUCK DONALD TRUMP

Άβαταρ μέλους
Tarkovsky
Δημοσιεύσεις: 8476
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2018, 01:19
Phorum.gr user: Harry Haller's Records

Re: Πέθανε ο Πελέ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Tarkovsky » 30 Δεκ 2022, 17:06

Beria έγραψε:
30 Δεκ 2022, 16:41
Tarkovsky έγραψε:
30 Δεκ 2022, 16:33
Beria έγραψε:
30 Δεκ 2022, 16:27
Κι τι είμαι εγώ, ρε, για να σας πω τι γινόταν το 50 και το 60;
Ο Γέρο Δήμος;
έχεις εμπυρίες εσύ, εδώ έχεις δει να παίζει ο Ζίντελαρ

νόμιζα ότι κάτι θα είχες ακούσει
Δεν τον έχω δει να παίζει, αλλά άκουσα να τον τραγουδούν στα καφέ της Βιέννης
ε να, είδες; σωστά σε φώναξα

αυτό με τις ρέγγες στους σινεμάδες ισχύει ή είναι αστικός μύθος των Αθηναίων;
Μητσοτάκη πομπόμ-πομ

Άβαταρ μέλους
Tarkovsky
Δημοσιεύσεις: 8476
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2018, 01:19
Phorum.gr user: Harry Haller's Records

Re: Πέθανε ο Πελέ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Tarkovsky » 30 Δεκ 2022, 17:10

Λεγεών έγραψε:
30 Δεκ 2022, 17:01
Γκολ εφάμιλλο του Αλεξανδρή τότε με τον Άγιαξ.
καλά που μας τον ανέφερες

Karambabas μην ξεχάσουμε να περάσουμε κάστινγκ τον Αλέκο

για τον ρόλο του κολαμπορατέρ με την κουκούλα, ξέρεις
Μητσοτάκη πομπόμ-πομ

Άβαταρ μέλους
Exodus
Δημοσιεύσεις: 2100
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2022, 12:59

Re: Πέθανε ο Πελέ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Exodus » 30 Δεκ 2022, 17:13

Tarkovsky έγραψε:
30 Δεκ 2022, 17:06


αυτό με τις ρέγγες στους σινεμάδες ισχύει ή είναι αστικός μύθος των Αθηναίων;
Εκτιμώ πως θα γινόταν σε έναν δυο σινεμάδες. Αλλά ας μας πει ο γέροντας, ή ο πατησιώτης. Τέλος πάντων, κάποιος από τους παλιούς, σε μας τα ξεπεταρούδια.
ΕΙΔΟΝ ΕΓΩ ΤΑΣ ΠΑΓΙΔΑΣ ΤΟΥ ΔΙΑΒΟΛΟΥ HΠΛΩΜΕΝΑΣ ΕΠΙ ΠΑΣΑΝ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΑΙ ΗΡΩΤΗΘΗΝ : ΑΡΑ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΕΚΦΥΓΕΙΝ ΤΑΥΤΑΣ; ΚΑΙ ΗΚΟΥΣΑ ΦΩΝΗΝ ΛΕΓΟΥΣΑΝ ΜΟΙ : "Ο ΤΑΠΕΙΝΟΣ".

Άβαταρ μέλους
Scouser
Δημοσιεύσεις: 11926
Εγγραφή: 13 Αύγ 2020, 23:18

Re: Πέθανε ο Πελέ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Scouser » 30 Δεκ 2022, 17:14

Πόσους τίτλους πήρε ο goat παίζοντας στην Ευρώπη είπαμε;
''That's not what your fucking job is. You are bullshiting people, you are acting as a propagandist. It's not 'mostly peaceful' when a car is on fire''. Joe Rogan

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Αθλητικά”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών