Παγκόσμια Διακήρυξη 1400 επιστημόνων: «Δεν υπάρχει έκτακτη ανάγκη για το κλίμα»

Χλωρίδα - πανίδα και άνθρωπος
Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 24044
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Παγκόσμια Διακήρυξη 1400 επιστημόνων: «Δεν υπάρχει έκτακτη ανάγκη για το κλίμα»

Δημοσίευση από enaon » 30 Δεκ 2022, 21:29

Καραμελίτσα έγραψε:
30 Δεκ 2022, 21:25
Εγώ έχω περιέργεια πόσα χρόνια θα πάρει ακόμα μέχρι να χρηστεί ποινικό αδίκημα η άρνηση της κλιματικής αλλαγής.
δεν θέλει απαγόρευση, θα φτιάξουν γιαφκες και θα πίνουν με πλαστικά καλαμάκια, πρεπει να αφυπνιστούν.


Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 9182
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: Παγκόσμια Διακήρυξη 1400 επιστημόνων: «Δεν υπάρχει έκτακτη ανάγκη για το κλίμα»

Δημοσίευση από Καραμελίτσα » 30 Δεκ 2022, 21:32

enaon έγραψε:
30 Δεκ 2022, 21:29
Καραμελίτσα έγραψε:
30 Δεκ 2022, 21:25
Εγώ έχω περιέργεια πόσα χρόνια θα πάρει ακόμα μέχρι να χρηστεί ποινικό αδίκημα η άρνηση της κλιματικής αλλαγής.
δεν θέλει απαγόρευση, θα φτιάξουν γιαφκες και θα πίνουν με πλαστικά καλαμάκια, πρεπει να αφυπνιστούν.
Μια καλή αρχή θα ήταν να απαγορευτεί η κατανάλωση κόκκινου κρέατος στους μπούμερς και τους Χερς. Κοτοπουλάκι ή εντομάκι μόνο.
Z

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 20559
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Παγκόσμια Διακήρυξη 1400 επιστημόνων: «Δεν υπάρχει έκτακτη ανάγκη για το κλίμα»

Δημοσίευση από Green Dragon » 30 Δεκ 2022, 21:33

vagabondo έγραψε:
30 Δεκ 2022, 21:28
foscilis έγραψε:
30 Δεκ 2022, 21:09
Θυμιζω ειναι ενα ΑΠΛΟ πειραμα που μπορεις να κανεις στο σπιτι και δειχνει συγκεκριμενα πραγματα. Το μονο προβλημα που εχεις στ'αληθεια ειναι με το αποτελεσμα..
Όχι τύπε, το πρόβλημα το έχεις εσύ που δεν μπορείς να αποδεχθείς ότι σε πιάσανε κορόιδο.
Πολλά αέρια έχουν μετρηθεί σε σχέση με την κατακράτηση θερμότητας, δεν είναι δύσκολο, γνωστά εδώ και δεκαετίες αυτά. Δεν έχει νόημα να αντιπαρατίθεσαι σε αριθμητικά δεδομένα.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 41177
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Παγκόσμια Διακήρυξη 1400 επιστημόνων: «Δεν υπάρχει έκτακτη ανάγκη για το κλίμα»

Δημοσίευση από Αρίστος » 30 Δεκ 2022, 21:33

Καραμελίτσα έγραψε:
30 Δεκ 2022, 21:25
Εγώ έχω περιέργεια πόσα χρόνια θα πάρει ακόμα μέχρι να χρηστεί ποινικό αδίκημα η άρνηση της κλιματικής αλλαγής.


Παντως οι 1400 δεν αρνουνται ουτε την κλιματικη αλλαγη, ουτε την υπερθερμανση, μην ανακυκλωνομαστε σε φανταστικες κατηγοριες.

.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 41177
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Παγκόσμια Διακήρυξη 1400 επιστημόνων: «Δεν υπάρχει έκτακτη ανάγκη για το κλίμα»

Δημοσίευση από Αρίστος » 30 Δεκ 2022, 21:34

Αντε με την εξαιρεση του Φωσκολου. :003:

.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 20559
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Παγκόσμια Διακήρυξη 1400 επιστημόνων: «Δεν υπάρχει έκτακτη ανάγκη για το κλίμα»

Δημοσίευση από Green Dragon » 30 Δεκ 2022, 21:34

Καραμελίτσα έγραψε:
30 Δεκ 2022, 21:32
enaon έγραψε:
30 Δεκ 2022, 21:29
δεν θέλει απαγόρευση, θα φτιάξουν γιαφκες και θα πίνουν με πλαστικά καλαμάκια, πρεπει να αφυπνιστούν.
Μια καλή αρχή θα ήταν να απαγορευτεί η κατανάλωση κόκκινου κρέατος στους μπούμερς και τους Χερς. Κοτοπουλάκι ή εντομάκι μόνο.
Πήγαινε να φας εσύ σκουλήκια. Είναι τόσο μαλάκες οι παγκοσμιοποιητές που βγάζουν κακό όνομα στην μάχη κατά της κλιματικής αλλαγής με όλες αυτές τις παπαριές που προωθούν.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 24044
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Παγκόσμια Διακήρυξη 1400 επιστημόνων: «Δεν υπάρχει έκτακτη ανάγκη για το κλίμα»

Δημοσίευση από enaon » 30 Δεκ 2022, 21:36

Καραμελίτσα έγραψε:
30 Δεκ 2022, 21:32
Μια καλή αρχή θα ήταν να απαγορευτεί η κατανάλωση κόκκινου κρέατος στους μπούμερς και τους Χερς. Κοτοπουλάκι ή εντομάκι μόνο.
θα μας τα κόψει ο γιατρός αυτα ετσι και αλλιως, το γιαουρτάκι να μας παρεις αν θες να μας πονέσεις.

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 10114
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Παγκόσμια Διακήρυξη 1400 επιστημόνων: «Δεν υπάρχει έκτακτη ανάγκη για το κλίμα»

Δημοσίευση από vagabondo » 30 Δεκ 2022, 21:38

Green Dragon έγραψε:
30 Δεκ 2022, 21:33
vagabondo έγραψε:
30 Δεκ 2022, 21:28
foscilis έγραψε:
30 Δεκ 2022, 21:09
Θυμιζω ειναι ενα ΑΠΛΟ πειραμα που μπορεις να κανεις στο σπιτι και δειχνει συγκεκριμενα πραγματα. Το μονο προβλημα που εχεις στ'αληθεια ειναι με το αποτελεσμα..
Όχι τύπε, το πρόβλημα το έχεις εσύ που δεν μπορείς να αποδεχθείς ότι σε πιάσανε κορόιδο.
Πολλά αέρια έχουν μετρηθεί σε σχέση με την κατακράτηση θερμότητας, δεν είναι δύσκολο, γνωστά εδώ και δεκαετίες αυτά. Δεν έχει νόημα να αντιπαρατίθεσαι σε αριθμητικά δεδομένα.
Ναι, σε ποιό βαθμό όμως επηρεάζει το κάθε αέριο και ειδικά το CO2, στην αύξηση της θερμοκρασίας του πλανήτη;
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 9182
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: Παγκόσμια Διακήρυξη 1400 επιστημόνων: «Δεν υπάρχει έκτακτη ανάγκη για το κλίμα»

Δημοσίευση από Καραμελίτσα » 30 Δεκ 2022, 21:39

Green Dragon έγραψε:
30 Δεκ 2022, 21:34
Καραμελίτσα έγραψε:
30 Δεκ 2022, 21:32
enaon έγραψε:
30 Δεκ 2022, 21:29
δεν θέλει απαγόρευση, θα φτιάξουν γιαφκες και θα πίνουν με πλαστικά καλαμάκια, πρεπει να αφυπνιστούν.
Μια καλή αρχή θα ήταν να απαγορευτεί η κατανάλωση κόκκινου κρέατος στους μπούμερς και τους Χερς. Κοτοπουλάκι ή εντομάκι μόνο.
Πήγαινε να φας εσύ σκουλήκια. Είναι τόσο μαλάκες οι παγκοσμιοποιητές που βγάζουν κακό όνομα στην μάχη κατά της κλιματικής αλλαγής με όλες αυτές τις παπαριές που προωθούν.
Γρύλλους κυρίως, όχι σκουλήκια. Είσαι προκατειλημένος. Σε λιγότερο από 10 χρόνια, θα βρίσκες μπέργκερ από γρύλλο στα γκούντις και κεμπάπ γρύλλο στο σουβλατζίδικο της γειτονιάς σου.
Z

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41104
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Παγκόσμια Διακήρυξη 1400 επιστημόνων: «Δεν υπάρχει έκτακτη ανάγκη για το κλίμα»

Δημοσίευση από hellegennes » 30 Δεκ 2022, 22:36

Dwarven Blacksmith έγραψε:
30 Δεκ 2022, 16:56
Αρίστος έγραψε:
30 Δεκ 2022, 16:50
hellegennes έγραψε:
30 Δεκ 2022, 16:48


Στο μεγαλύτερο ποσοστό είναι τελείως ράντομ άτομα, από απόφοιτους γυμνασίου ως καθηγητές σε τελείως άσχετα αντικείμενα.


Αυτο δεν δειχνει ραντομ ατομα.



SCIENTISTS AND PROFESSIONALS FROM GREECE

1. Stavros Alexandris, Associate Professor Agricultural University of Athens, Dept. of
Natural Resources and Agricultural Engineering, Sector of Water Resources ; WCD
Ambassador
2. Costas Fasseas, Emeritus Professor of Plant Anatomy & Electron Microscopy,
Department of Crop Science, Agricultural University of Athens
3. Anthony Foscolos, Emeritus Professor of Mineral Resources at the Technical
University of Crete, Energy Consultant for the United Nations Development Program
(UNDP)
4. r. Vassilios C. Kelessidis, former Professor at Khalifa University, Texas A&M at Qatar
and Technical University of Crete Greece, Lifetime of Experience in Petroleum
Engineering
5. Christos J. Kolovos PhD, Mining & Metallurgy Engineer, Former Director of Mine
Planning & Contractor Works Dept., Public Power Corporation of Greece
6. Emmanouil Kopanakis, Mechanical Engineer, Teacher at the Environmental Education
Center of Karpenisi
7. Demetris Koutsoyiannis, Professor of Hydrology and Analysis of Hydrosystems at the
National Technical University of Athens
8. Aristotelis Liakatas, Emeritus Professor of the Agricultural University of Athens on
Agrometeorology, Member of the Greek Agricultural Academy
9. Nikos Mamassis, Associate Professor of Engineering Hydrology and
Hydrometeorology at the National Technical University of Athens
10. Spyridon Nikiforos, Economist, MBA
11. Sonia Perez PhD, Biology/Immunology, Scientific Coordinator Cancer Immunology
and Immunotherapy Center Saint Savas Cancer Hospital, Athens
:smt005:

Δηλαδή αν σου έδειχνε κάποιος προχτές αυτή τη λίστα, χωρίς να σου πει που τη βρήκε, και σε ρωτούσε τι κοινό έχουν όλοι αυτοί μεταξύ τους, θα απαντούσες "φαίνονται ειδικοί για το κλίμα".
Οκ Αρίστο.
Μιλάμε ότι δεν υπάρχει ούτε μισό άτομο στην λίστα. :smt005:
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41104
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Παγκόσμια Διακήρυξη 1400 επιστημόνων: «Δεν υπάρχει έκτακτη ανάγκη για το κλίμα»

Δημοσίευση από hellegennes » 30 Δεκ 2022, 22:48

Αρίστος έγραψε:
30 Δεκ 2022, 17:07
Dwarven Blacksmith έγραψε:
30 Δεκ 2022, 17:05
Αυτοί ποτέ δεν ισχυρίστηκαν ότι είναι επιστήμονες ή ότι έχουν κάποια πρωτότυπη θεώρηση. Είπαν να κινητοποιηθούμε να λάβουμε δράση με βάση όσα μας λένε ήδη οι επιστήμονες.
Ο Αλ Γκορ βαφτιστηκε περιβαλλοντολογος ομως ενω δεν ειχε κανει καμια σχετικη σπουδη και τσιμπησε νομπελ επειδη δημιουργησε μια ΜΚΟ και εγραψε ενα βιβλιο με αφορητες κοινοτυπιες για την υπερθερμανση του πλανητη που ουδεποτε επαληθευθηκαν επιστημονικα.
Εσύ μας έβαλες λίστα με 1400 ραντομάδες και σε πείραξε που ο Αλ Γκορ δεν έχει κάνει σχετική σπουδή.
Αρίστος έγραψε:
30 Δεκ 2022, 17:18
Ανεβαζω κι αυτο το αρθρο προς συζητηση και προβληματισμο βασισμενο σε περυσινη μελετη που αποενοχοποιει πληρως το διοξειδιο του ανθρακος για την κλιματικη αλλαγη.

Μελέτη: Μύθος ότι το διοξείδιο του άνθρακα προκαλεί κλιματική αλλαγή – Οι υψηλές θερμοκρασίες οφείλονται στον… ήλιο
Δεν χρειάζεται καν να διαβάσει κανείς το σκουπιδοάρθρο. Η ηλιακή δραστηριότητα δεν θα μπορούσε με τίποτα να είναι υπεύθυνη για υψηλές θερμοκρασίες, η εκπεμπόμενη ενέργεια είναι αηδιαστικά σταθερή στον χρόνο, αλλά ακόμη χειρότερα, γιατί ο Ήλιος διανύει εδώ και χρόνια περίοδο μειωμένης δραστηριότητας. Όχι βέβαια σε βαθμό που θα μπορούσε να επηρεάσει το κλίμα, αλλά η συσχέτιση είναι αντίστροφη.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15978
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Παγκόσμια Διακήρυξη 1400 επιστημόνων: «Δεν υπάρχει έκτακτη ανάγκη για το κλίμα»

Δημοσίευση από Οργισμένος » 30 Δεκ 2022, 22:55

vagabondo έγραψε:
30 Δεκ 2022, 20:39
Dwarven Blacksmith έγραψε:
30 Δεκ 2022, 20:28
vagabondo έγραψε:
30 Δεκ 2022, 20:21


Να μου απαντήσει κάποιος σε αυτό που ρωτάω.
Και αν ισχύει, δεν νιώθει ότι τον κοροϊδεύουν, όταν παρουσιάζουν αυτά τα διαγράμματα;
Εικόνα
Αν ισχύει τι;
Ότι συγκρίνει τον ατμοσφαιρικό αέρα με περιεκτικότητα σε διοξείδιο του άνθρακα 0,038%, με αυτόν με 100% περιεκτικότητα σε CO2;
Αν είχα την οικονομική δυνατότητα θα έκανα ένα πείραμα, πιο κοντά στο βίντεο του μιθμπάστερ.
Θα είχα δηλαδή υάλινα κουτιά ερμητικά κλειστά με ένα θερμόμετρο μέσα και σε κάθε κουτί, διαφορετική περιεκτικότητα σε CO2, κάτω από τον ήλιο.
oyaoooooooo...
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41104
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Παγκόσμια Διακήρυξη 1400 επιστημόνων: «Δεν υπάρχει έκτακτη ανάγκη για το κλίμα»

Δημοσίευση από hellegennes » 30 Δεκ 2022, 22:57

vagabondo έγραψε:
30 Δεκ 2022, 18:04
Έχει υπολογιστεί η συνεισφορά των αερίων αυτών στην αύξηση της θερμοκρασίας του αέρα; Σε ελεγχόμενο περιβάλλον, στο εργαστήριο με κάποιο πείραμα πχ;
Ναι, εδώ και 200 χρόνια.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43789
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Παγκόσμια Διακήρυξη 1400 επιστημόνων: «Δεν υπάρχει έκτακτη ανάγκη για το κλίμα»

Δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 30 Δεκ 2022, 23:27

Αρίστος έγραψε:
30 Δεκ 2022, 21:01
ενα κοριτσακι με καθυστερηση
Αφήνω την υπόλοιπη πρόταση στην άκρη για να διαπιστώσω:
Κάρχιες, όταν η Κρέτα λέει ότι είναι στο φάσμα του αυτισμού τη λέτε καθυστερημένη, όταν όμως ο Ήλον λέει ότι είναι στο φάσμα του αυτισμού, λέτε γουοτ ε τζίνιους ,φχαριστώ θεέ μου που 'στειλες τέτχιο Πολέμαρχο αυτή τη φορά γιατί με τον Πάνο τον Καμμένο προκοπή δεν είδαμε.
:smt047
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικολογία & Φύση”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών