Είχε δίκιο ο Μαρξ. Τηλεργασία, αυξάνεται ο χρόνος δουλειάς που απαιτεί το κεφάλαιο κατά 48 λεπτά

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
Άβαταρ μέλους
GoBzi
Δημοσιεύσεις: 5927
Εγγραφή: 10 Απρ 2022, 23:02

Re: Είχε δίκιο ο Μαρξ. Τηλεργασία, αυξάνεται ο χρόνος δουλειάς που απαιτεί το κεφάλαιο κατά 48 λεπτά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBzi » 13 Ιαν 2023, 07:56

Sol έγραψε:
13 Ιαν 2023, 06:39
Ένας άκυρος στο Twitter είπε κάτι άκυρο και μας το ανέβασες για να αποδείξεις τι; :p2:
Πρώην εκμισθωτής του κυλικείου της Βουλής λάδωσε για παραμείνει ανοιχτός ενώ έπρεπε να έχει κλείσει απο το 2016, απο τότε που πηρε το κυλικείο δηλαδή.

Ψευτοανρθωπιστές όλων των χωρών, ενωθείτε! https://www.youtube.com/shorts/tyOHY83IBoc

Άβαταρ μέλους
Sol
Δημοσιεύσεις: 6400
Εγγραφή: 24 Αύγ 2022, 21:16

Re: Είχε δίκιο ο Μαρξ. Τηλεργασία, αυξάνεται ο χρόνος δουλειάς που απαιτεί το κεφάλαιο κατά 48 λεπτά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sol » 13 Ιαν 2023, 11:35

GoBzi έγραψε:
13 Ιαν 2023, 07:56
Sol έγραψε:
13 Ιαν 2023, 06:39
Ένας άκυρος στο Twitter είπε κάτι άκυρο και μας το ανέβασες για να αποδείξεις τι; :p2:
Δεν είναι άκυρο βρε φίλε. Είναι σχετικό με την εκμετάλλευση από τηλεργασια. Κάτι που πραγματςυομαστε στο παρόν νημα.
Λαέ μη σφίξεις άλλο το ζωνάρι

Τέμπη: Το πένθος είναι ταξικό και του λαού μαράζι

Άβαταρ μέλους
Λίνο Βεντούρα
Δημοσιεύσεις: 10473
Εγγραφή: 05 Δεκ 2018, 18:51

Re: Είχε δίκιο ο Μαρξ. Τηλεργασία, αυξάνεται ο χρόνος δουλειάς που απαιτεί το κεφάλαιο κατά 48 λεπτά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λίνο Βεντούρα » 13 Ιαν 2023, 12:03

Sol έγραψε:
13 Ιαν 2023, 11:35
GoBzi έγραψε:
13 Ιαν 2023, 07:56
Sol έγραψε:
13 Ιαν 2023, 06:39
Ένας άκυρος στο Twitter είπε κάτι άκυρο και μας το ανέβασες για να αποδείξεις τι; :p2:
Δεν είναι άκυρο βρε φίλε. Είναι σχετικό με την εκμετάλλευση από τηλεργασια. Κάτι που πραγματςυομαστε στο παρόν νημα.
Σε όλα τα νήματα σου, αφού κι εσυ τηλεργαζεσαι μαυρα και μάλιστα κατά την διάρκεια της πραγματικής σου δουλειάς
Fluffy έγραψε:
25 Αύγ 2021, 12:22
Στον καπιταλισμό κυριαρχεί η αντίληψη της κυρίαρχης τάξης, γιαυτό είναι και κυρίαρχη.

Άβαταρ μέλους
GoBzi
Δημοσιεύσεις: 5927
Εγγραφή: 10 Απρ 2022, 23:02

Re: Είχε δίκιο ο Μαρξ. Τηλεργασία, αυξάνεται ο χρόνος δουλειάς που απαιτεί το κεφάλαιο κατά 48 λεπτά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBzi » 13 Ιαν 2023, 12:13

Sol έγραψε:
13 Ιαν 2023, 11:35
GoBzi έγραψε:
13 Ιαν 2023, 07:56
Sol έγραψε:
13 Ιαν 2023, 06:39
Ένας άκυρος στο Twitter είπε κάτι άκυρο και μας το ανέβασες για να αποδείξεις τι; :p2:
Δεν είναι άκυρο βρε φίλε. Είναι σχετικό με την εκμετάλλευση από τηλεργασια. Κάτι που πραγματςυομαστε στο παρόν νημα.
Μα το tweet δεν αποδεικνύει κάτι. Και εγώ μπορώ να βγω να πω ότι ο εργοδότης μου με αναγκάζει να δουλεύω γυμνός με την κάμερα ανοιχτή, το θέμα είναι πως κάπως πρεπει να αποδείξω αυτά που λέω.
Πρώην εκμισθωτής του κυλικείου της Βουλής λάδωσε για παραμείνει ανοιχτός ενώ έπρεπε να έχει κλείσει απο το 2016, απο τότε που πηρε το κυλικείο δηλαδή.

Ψευτοανρθωπιστές όλων των χωρών, ενωθείτε! https://www.youtube.com/shorts/tyOHY83IBoc

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6514
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: Είχε δίκιο ο Μαρξ. Τηλεργασία, αυξάνεται ο χρόνος δουλειάς που απαιτεί το κεφάλαιο κατά 48 λεπτά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 13 Ιαν 2023, 12:18

Μην το ζορίζουμε, όποιος δε θέλει τηλεργασία είναι ελεύθερος να ξυπνήσει δύο ώρες πριν για να πάει στο γραφείο να περάσει τα 2-3 χρόνια που του μένουν μέχρι να βγει στη σύνταξη να μην χρειαστεί να μάθει να δουλεύει με τα zoom και τα teams που ΧρΙσημΩπιΟυΝ ει ΝέΗ

Οι υπόλοιποι θα χαιρετάμε με τις πιτζάμες μας από το σπίτι έχοντας ξυπνήσει 10 λεπτά πριν
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8604
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Είχε δίκιο ο Μαρξ. Τηλεργασία, αυξάνεται ο χρόνος δουλειάς που απαιτεί το κεφάλαιο κατά 48 λεπτά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 13 Ιαν 2023, 12:20

Awesomatic έγραψε:
03 Αύγ 2021, 10:59
BlastFromThePast έγραψε:
03 Αύγ 2021, 10:33
Awesomatic έγραψε:
03 Αύγ 2021, 10:31


Δεν υπάρχει σπίτι χωρίς υπολογιστή εδώ και 20 χρόνια. Και θα το πάρεις για να κάνεις κι άλλα πράγματα. Άλλωστε αυτός που θα δουλέψει με τηλεεργασια συνήθως είναι στην κατηγορία που γενικά χρησιμοποιεί υπολογιστές, δεν τον πήραν από την οικοδομή και του είπαν από σήμερα δουλεύεις απ το σπίτι.

Φυσικά ποίος θέλει να γυρίσει στις τριτοκοσμικές συνθήκες του γραφείου ας πάει, δεν σας κρατάμε με το ζόρι. Ας πιω χαλαρά το φραπέ μου τώρα χωρίς κανέναν πάνω από το κεφάλι μου.
Πληρώνεις συνδρομή office στον υπολογιστή του σπιτιού σου;

Τι άλλες βλακείες θα ακούσουμε για να βγουν και πονόψυχοι οι εργοδότες που δεν καλύπτουν ούτε τον εξοπλισμό της δουλειάς...
Δεν πληρώνω τίποτα :003:

Φίλε μου όποιος θέλει να γυρίσει σε συνθήκες γραφείου πάει, η πόρτα είναι ανοιχτή και τα σκυλιά δεμένα. Προσωπικά δεν με χαλάει καθόλου να ξυπνάω 5 λεπτά πριν την δουλειά αντί για μια ώρα, να μην έχω κανέναν βλάκα πάνω από το κεφάλι μου, να είμαι χαλαρός με τις πιτζάμες μου και να μπορώ να περιμένω κουριερ σπίτι αντί να τρέχω στο παρά πέντε το απόγευμα. Η ποιοτική βελτίωση που έφερε η τηλεεργασια στη ζωή μας δεν συγκρίνεται, είναι σαν να άλλαξες χώρα.
+1000

Το κατα ποσο η τηλεργασια σημαινει αυξηση του χρονου εργασιας εξαρταται απο την εταιρεια. Προσωπικα δεν εχω δεν τετοια αυξηση, και τα πλεονεκτηματα της τηλεργασιας ειναι τοσα πολλα σε σχεση με το να πηγαινεις στην δουλεια που ελπιζω ποτε να μην γυρισουμε στο παλαιο καθεστως.

Άβαταρ μέλους
Sol
Δημοσιεύσεις: 6400
Εγγραφή: 24 Αύγ 2022, 21:16

Re: Είχε δίκιο ο Μαρξ. Τηλεργασία, αυξάνεται ο χρόνος δουλειάς που απαιτεί το κεφάλαιο κατά 48 λεπτά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sol » 13 Ιαν 2023, 13:06

GoBzi έγραψε:
13 Ιαν 2023, 12:13
Sol έγραψε:
13 Ιαν 2023, 11:35
GoBzi έγραψε:
13 Ιαν 2023, 07:56


Ένας άκυρος στο Twitter είπε κάτι άκυρο και μας το ανέβασες για να αποδείξεις τι; :p2:
Δεν είναι άκυρο βρε φίλε. Είναι σχετικό με την εκμετάλλευση από τηλεργασια. Κάτι που πραγματςυομαστε στο παρόν νημα.
Μα το tweet δεν αποδεικνύει κάτι. Και εγώ μπορώ να βγω να πω ότι ο εργοδότης μου με αναγκάζει να δουλεύω γυμνός με την κάμερα ανοιχτή, το θέμα είναι πως κάπως πρεπει να αποδείξω αυτά που λέω.
Μια μαρτυρία είναι που ελέγχεται, έχεις δίκιο σε αυτό. Υποστηρίζει όμως την αρχική έρευνα για αύξηση του εργασιμου χρόνου με την τηλεργασια κατά 48 λεπτά.
Λαέ μη σφίξεις άλλο το ζωνάρι

Τέμπη: Το πένθος είναι ταξικό και του λαού μαράζι

Άβαταρ μέλους
Sol
Δημοσιεύσεις: 6400
Εγγραφή: 24 Αύγ 2022, 21:16

Re: Είχε δίκιο ο Μαρξ. Τηλεργασία, αυξάνεται ο χρόνος δουλειάς που απαιτεί το κεφάλαιο κατά 48 λεπτά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sol » 13 Ιαν 2023, 13:08

axilmar έγραψε:
13 Ιαν 2023, 12:20
Awesomatic έγραψε:
03 Αύγ 2021, 10:59
BlastFromThePast έγραψε:
03 Αύγ 2021, 10:33

Πληρώνεις συνδρομή office στον υπολογιστή του σπιτιού σου;

Τι άλλες βλακείες θα ακούσουμε για να βγουν και πονόψυχοι οι εργοδότες που δεν καλύπτουν ούτε τον εξοπλισμό της δουλειάς...
Δεν πληρώνω τίποτα :003:

Φίλε μου όποιος θέλει να γυρίσει σε συνθήκες γραφείου πάει, η πόρτα είναι ανοιχτή και τα σκυλιά δεμένα. Προσωπικά δεν με χαλάει καθόλου να ξυπνάω 5 λεπτά πριν την δουλειά αντί για μια ώρα, να μην έχω κανέναν βλάκα πάνω από το κεφάλι μου, να είμαι χαλαρός με τις πιτζάμες μου και να μπορώ να περιμένω κουριερ σπίτι αντί να τρέχω στο παρά πέντε το απόγευμα. Η ποιοτική βελτίωση που έφερε η τηλεεργασια στη ζωή μας δεν συγκρίνεται, είναι σαν να άλλαξες χώρα.
+1000

Το κατα ποσο η τηλεργασια σημαινει αυξηση του χρονου εργασιας εξαρταται απο την εταιρεια. Προσωπικα δεν εχω δεν τετοια αυξηση, και τα πλεονεκτηματα της τηλεργασιας ειναι τοσα πολλα σε σχεση με το να πηγαινεις στην δουλεια που ελπιζω ποτε να μην γυρισουμε στο παλαιο καθεστως.
Μα εδώ δεν μιλάμε για την α ή την β περίπτωση αλλά για την στατιστική αύξηση και την ταση.
Λαέ μη σφίξεις άλλο το ζωνάρι

Τέμπη: Το πένθος είναι ταξικό και του λαού μαράζι

Άβαταρ μέλους
Sol
Δημοσιεύσεις: 6400
Εγγραφή: 24 Αύγ 2022, 21:16

Re: Είχε δίκιο ο Μαρξ. Τηλεργασία, αυξάνεται ο χρόνος δουλειάς που απαιτεί το κεφάλαιο κατά 48 λεπτά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sol » 13 Ιαν 2023, 13:09

Εννοώ ως γενικό κανόνα.
Λαέ μη σφίξεις άλλο το ζωνάρι

Τέμπη: Το πένθος είναι ταξικό και του λαού μαράζι

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 24341
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Είχε δίκιο ο Μαρξ. Τηλεργασία, αυξάνεται ο χρόνος δουλειάς που απαιτεί το κεφάλαιο κατά 48 λεπτά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 13 Ιαν 2023, 13:11

Awesomatic έγραψε:
13 Ιαν 2023, 12:18
Μην το ζορίζουμε, όποιος δε θέλει τηλεργασία είναι ελεύθερος να ξυπνήσει δύο ώρες πριν για να πάει στο γραφείο να περάσει τα 2-3 χρόνια που του μένουν μέχρι να βγει στη σύνταξη να μην χρειαστεί να μάθει να δουλεύει με τα zoom και τα teams που ΧρΙσημΩπιΟυΝ ει ΝέΗ

Οι υπόλοιποι θα χαιρετάμε με τις πιτζάμες μας από το σπίτι έχοντας ξυπνήσει 10 λεπτά πριν
:+1::goodpost::bravo:

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23978
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Είχε δίκιο ο Μαρξ. Τηλεργασία, αυξάνεται ο χρόνος δουλειάς που απαιτεί το κεφάλαιο κατά 48 λεπτά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 13 Ιαν 2023, 13:24

Ας εξελιχθούν και τα εργατικά συνδικάτα, να διακινούν τη γνωστή κασέτα σε trojan application, τώρα που δεν μπορούν να κάνουν ζωντανά τον προσηλυτισμό τους.
Ζούμε σε μία οικονομία.

Άβαταρ μέλους
GoBzi
Δημοσιεύσεις: 5927
Εγγραφή: 10 Απρ 2022, 23:02

Re: Είχε δίκιο ο Μαρξ. Τηλεργασία, αυξάνεται ο χρόνος δουλειάς που απαιτεί το κεφάλαιο κατά 48 λεπτά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBzi » 13 Ιαν 2023, 13:44

Sol έγραψε:
13 Ιαν 2023, 13:06
GoBzi έγραψε:
13 Ιαν 2023, 12:13
Sol έγραψε:
13 Ιαν 2023, 11:35


Δεν είναι άκυρο βρε φίλε. Είναι σχετικό με την εκμετάλλευση από τηλεργασια. Κάτι που πραγματςυομαστε στο παρόν νημα.
Μα το tweet δεν αποδεικνύει κάτι. Και εγώ μπορώ να βγω να πω ότι ο εργοδότης μου με αναγκάζει να δουλεύω γυμνός με την κάμερα ανοιχτή, το θέμα είναι πως κάπως πρεπει να αποδείξω αυτά που λέω.
Μια μαρτυρία είναι που ελέγχεται, έχεις δίκιο σε αυτό. Υποστηρίζει όμως την αρχική έρευνα για αύξηση του εργασιμου χρόνου με την τηλεργασια κατά 48 λεπτά.
Προσωπικά, εργάζομαι από το σπίτι τα τελευταία 4+ χρόνια. Υπάρχουν μέρες που δουλεύω για 48 λεπτά σύνολο (καλή ώρα σήμερα.) Φυσικά θα υπάρξουν και μέρες που θα κάνω 9-10 ώρες, αλλά ο μέσος όρος είναι λιγότερο από 6 ώρες (πραγματικής δουλειάς) την μέρα.

Υποθέτω εξαρτάται από τον εργοδότη, δεν είναι όλοι μαλακες.
Πρώην εκμισθωτής του κυλικείου της Βουλής λάδωσε για παραμείνει ανοιχτός ενώ έπρεπε να έχει κλείσει απο το 2016, απο τότε που πηρε το κυλικείο δηλαδή.

Ψευτοανρθωπιστές όλων των χωρών, ενωθείτε! https://www.youtube.com/shorts/tyOHY83IBoc

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 24341
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Είχε δίκιο ο Μαρξ. Τηλεργασία, αυξάνεται ο χρόνος δουλειάς που απαιτεί το κεφάλαιο κατά 48 λεπτά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 13 Ιαν 2023, 13:53

GoBzi έγραψε:
13 Ιαν 2023, 13:44
Sol έγραψε:
13 Ιαν 2023, 13:06
GoBzi έγραψε:
13 Ιαν 2023, 12:13


Μα το tweet δεν αποδεικνύει κάτι. Και εγώ μπορώ να βγω να πω ότι ο εργοδότης μου με αναγκάζει να δουλεύω γυμνός με την κάμερα ανοιχτή, το θέμα είναι πως κάπως πρεπει να αποδείξω αυτά που λέω.
Μια μαρτυρία είναι που ελέγχεται, έχεις δίκιο σε αυτό. Υποστηρίζει όμως την αρχική έρευνα για αύξηση του εργασιμου χρόνου με την τηλεργασια κατά 48 λεπτά.
Προσωπικά, εργάζομαι από το σπίτι τα τελευταία 4+ χρόνια. Υπάρχουν μέρες που δουλεύω για 48 λεπτά σύνολο (καλή ώρα σήμερα.) Φυσικά θα υπάρξουν και μέρες που θα κάνω 9-10 ώρες, αλλά ο μέσος όρος είναι λιγότερο από 6 ώρες (πραγματικής δουλειάς) την μέρα.

Υποθέτω εξαρτάται από τον εργοδότη, δεν είναι όλοι μαλακες.
Ακριβώς.

nowhere
Δημοσιεύσεις: 15232
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Είχε δίκιο ο Μαρξ. Τηλεργασία, αυξάνεται ο χρόνος δουλειάς που απαιτεί το κεφάλαιο κατά 48 λεπτά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 13 Ιαν 2023, 14:04

δεν 8α αμφισβητήσουμε και τον μαρξ τώρα.ήταν κατά της τηλεργασίας λέμε,τέλος

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 24341
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Είχε δίκιο ο Μαρξ. Τηλεργασία, αυξάνεται ο χρόνος δουλειάς που απαιτεί το κεφάλαιο κατά 48 λεπτά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 13 Ιαν 2023, 14:09

Και 5000 χρόνια να περάσουν, ο Μαρξ δίκιο θα έχει, αλλά με τους μπινέδες που τον παρερμηνεύουν συνεχώς νομίζοντας οτι κατάλαβαν τι είπε επειδή νομίζουν οτι τον εχουν διαβασει (που αμφιβάλλω αν εχουν ασχοληθει και με εστω μισό βιβλίο του) κατι πρεπει να κανουμε. Εχει παραγινει η κατάσταση.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών