Tραγωδία στην Άρτα: Νεκρό κοριτσάκι 5,5 μηνών που ο πατέρας του το ξέχασε στο αυτοκίνητο, δεμένο στο καρεκλάκι του

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Niki
Δημοσιεύσεις: 5978
Εγγραφή: 04 Μαρ 2020, 08:33
Phorum.gr user: Niki

Re: Tραγωδία στην Άρτα: Νεκρό κοριτσάκι 5,5 μηνών που ο πατέρας του το ξέχασε στο αυτοκίνητο, δεμένο στο καρεκλάκι του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Niki » 10 Μάιος 2023, 08:15

AlienWay έγραψε:
10 Μάιος 2023, 08:08
Niki έγραψε:
10 Μάιος 2023, 08:05
AlienWay έγραψε:
10 Μάιος 2023, 07:27


Επειδή εσύ είσαι καλόπιστη, σκέψου και το εξής:

Είναι εφικτό η μοιραία αφηρημάδα να βαρέσει κάποιον ακόμη και ανεξάρτητα από τις συνθήκες εργασίας του.

Αυτός είναι και ο λόγος που δεν πρέπει να προεξοφλούμε τίποτα χωρίς να έχουμε επιπλέον δεδομένα. Σαφώς και παίζει ρόλο η εργασία, αλλά υπάρχει και η πιθανότητα η αφηρημάδα να βαρέσει κάποιον ανεξάρτητα από αυτή.
Θεωρώ ότι η απάντηση που έδωσα στην ΠΑσιφάη ισχύει για όλους.
Εμένα δεν με καλύπτει αυτή η απάντηση, διότι έχω σιχαθεί κάθε φορά που έχουμε 5 δεδομένα για μία υπόθεση, να προσθέτουν οι πχωρουμίτες άλλα 5 δικής τους επινόησης και να επιχειρηματολογούν πάνω σε αυτά.

Θεωρείς ότι φταίει το άγχος της εργασίας; Μπορεί και ναι, μπορεί και όχι. Τι νόημα έχει να επιχειρηματολογήσεις πάνω σε αυτό, από τη στιγμή που δεν το ξέρεις στα σίγουρα;
Συμφώνησα πρώτα ότι μπορεί να είναι πολλοί οι λόγοι όπως η κούραση , η έλλειψη ύπνου.
και ακολούθως ανέφερα ένα παράγοντα που στην χώρα μας κανείς δεν δίνει σημασία.
Είδες σποτάκια πουθενά που να λένε ότι θεωρείται εισβολή στην προσωπική ζωή τα πολλά τηλεφωνήματα του εργοδότη;
Εγώ προσωπικά σέβομαι την προσωπική ζωή των ανθρώπων που δουλεύουν για μένα.
Συνέχεια λογοφέρνω με ανθρώπους στην δουλειά μου που έχουν κάποια θέση εργαζόμενοι και αυτοί και από υπερβάλλον ζήλο καλούν τους εργαζόμενους μετά την δουλειά στα κινητά τους.
Στην χώρα μας σε αυτόν τον τομέα είμαστε σε πρωτόγονο επίπεδο.
ελπίζω κάποτε να αλλάξει.
αυτό έκανα.
Μια ειλικρινή συγνώμη που στήριξα και ψήφισα ΝΔ.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23802
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Tραγωδία στην Άρτα: Νεκρό κοριτσάκι 5,5 μηνών που ο πατέρας του το ξέχασε στο αυτοκίνητο, δεμένο στο καρεκλάκι του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 10 Μάιος 2023, 08:15

Sol έγραψε:
10 Μάιος 2023, 08:11
AlienWay έγραψε:
10 Μάιος 2023, 08:08
Niki έγραψε:
10 Μάιος 2023, 08:05


Θεωρώ ότι η απάντηση που έδωσα στην ΠΑσιφάη ισχύει για όλους.
Εμένα δεν με καλύπτει αυτή η απάντηση, διότι έχω σιχαθεί κάθε φορά που έχουμε 5 δεδομένα για μία υπόθεση, να προσθέτουν οι πχωρουμίτες άλλα 5 δικής τους επινόησης και να επιχειρηματολογούν πάνω σε αυτά.

Θεωρείς ότι φταίει το άγχος της εργασίας; Μπορεί και ναι, μπορεί και όχι. Τι νόημα έχει να επιχειρηματολογήσεις πάνω σε αυτό, από τη στιγμή που δεν το ξέρεις στα σίγουρα;
Αφού η ζωή μας περιστρέφεται γύρω από την δουλειά. Προφανώς δεν παίζει τον μόνο ρόλλο είναι πολυπαραγοντικό
Στην παρούσα συγκυρία αυτό που λες, δεν είναι κομμουνιστικό. Βασικά ποτέ δεν ήταν.
Ζούμε σε μία οικονομία.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 35279
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Tραγωδία στην Άρτα: Νεκρό κοριτσάκι 5,5 μηνών που ο πατέρας του το ξέχασε στο αυτοκίνητο, δεμένο στο καρεκλάκι του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 10 Μάιος 2023, 08:22

O ΔΕΔΔΗΕ είναι ΔΗΜΟΣΙΟ με ότι συνεπάγεται αυτό,όπως και ο ΟΣΕ άλλωστε. :wink Δεν υφίσταται στο Δημόσιο άγχος λόγω εργοδότη.Υφίσταται όμως άγχος για όσους το έχουν και δεν είναι ...σταθμάρχες για πιθανό ατύχημα εάν δεν κάνουν καλά τη δουλειά τους εάν είναι σε θέση ευθύνης.
Από το ανακοινωθέν του ατυχήματος προκύπτει ότι ο πατέρας έκανε υπηρεσιακή μετακίνηση σε ΝΗΣΙ (από την Άρτα στη Λευκάδα) ξεχνώντας το παιδί του στο αυτοκίνητο.Περίπτωση στο Δημόσιο να σου πουν γιατί καθυστέρησες επειδή πήγες το παιδί σου σε βρεφονηπιακό σταθμό δεν υπάρχει.Όύτε περίπτωση να θεωρήσουν εσένα υπεύθυνο για κάποιο ατύχημα που έγινε στη Λευκάδα ενώ ήσουν εσύ στην Άρτα.
Ο άνθρωπος απλά το ξέχασε.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23802
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Tραγωδία στην Άρτα: Νεκρό κοριτσάκι 5,5 μηνών που ο πατέρας του το ξέχασε στο αυτοκίνητο, δεμένο στο καρεκλάκι του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 10 Μάιος 2023, 08:23

Niki έγραψε:
10 Μάιος 2023, 08:15
AlienWay έγραψε:
10 Μάιος 2023, 08:08
Niki έγραψε:
10 Μάιος 2023, 08:05


Θεωρώ ότι η απάντηση που έδωσα στην ΠΑσιφάη ισχύει για όλους.
Εμένα δεν με καλύπτει αυτή η απάντηση, διότι έχω σιχαθεί κάθε φορά που έχουμε 5 δεδομένα για μία υπόθεση, να προσθέτουν οι πχωρουμίτες άλλα 5 δικής τους επινόησης και να επιχειρηματολογούν πάνω σε αυτά.

Θεωρείς ότι φταίει το άγχος της εργασίας; Μπορεί και ναι, μπορεί και όχι. Τι νόημα έχει να επιχειρηματολογήσεις πάνω σε αυτό, από τη στιγμή που δεν το ξέρεις στα σίγουρα;
Συμφώνησα πρώτα ότι μπορεί να είναι πολλοί οι λόγοι όπως η κούραση , η έλλειψη ύπνου.
και ακολούθως ανέφερα ένα παράγοντα που στην χώρα μας κανείς δεν δίνει σημασία.
Είδες σποτάκια πουθενά που να λένε ότι θεωρείται εισβολή στην προσωπική ζωή τα πολλά τηλεφωνήματα του εργοδότη;
Εγώ προσωπικά σέβομαι την προσωπική ζωή των ανθρώπων που δουλεύουν για μένα.
Συνέχεια λογοφέρνω με ανθρώπους στην δουλειά μου που έχουν κάποια θέση εργαζόμενοι και αυτοί και από υπερβάλλον ζήλο καλούν τους εργαζόμενους μετά την δουλειά στα κινητά τους.
Στην χώρα μας σε αυτόν τον τομέα είμαστε σε πρωτόγονο επίπεδο.
ελπίζω κάποτε να αλλάξει.
αυτό έκανα.
Ολα όσα αναφέρεις είναι υπαρκτά θέματα, τα έχω ζήσει και τα γνωρίζω από πρώτο χέρι.

Δεν αποκλείεται επίσης, στο μέλλον να δοθούν συγκεκριμένα περιστατικά που να καλύπτουν αυτά τα ζητήματα (αν και "μερικές φορές" τα ΜΜΕ δεν εστιάζουν εσκεμμένα σε τέτοιες βασικές λεπτομέρειες).

Το θέμα όμως είναι γενικότερο και με βάση τις πληροφορίες που δόθηκαν, θα μπορούσε να συμβεί σε οποιονδήποτε είναι επιρρεπής στην αφηρημάδα. Το να παραλλάξουμε την ιστορία για τις ανάγκες ενός προσωπικού αφηγήματος (είτε αφορά κάποια ατζέντα, είτε τον προσωπικό μας καημό) αδικεί τα γεγονότα, γιατί θα μπορούσε να είναι κάποιος μεγαλομεσαίος επιχειρηματίας, επιρρεπής στην αφηρημάδα και να την πατήσει κι ο ίδιος με αυτό τον τρόπο.
Ζούμε σε μία οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Sol
Δημοσιεύσεις: 6400
Εγγραφή: 24 Αύγ 2022, 21:16

Re: Tραγωδία στην Άρτα: Νεκρό κοριτσάκι 5,5 μηνών που ο πατέρας του το ξέχασε στο αυτοκίνητο, δεμένο στο καρεκλάκι του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sol » 10 Μάιος 2023, 08:28

AlienWay έγραψε:
10 Μάιος 2023, 08:15
Sol έγραψε:
10 Μάιος 2023, 08:11
AlienWay έγραψε:
10 Μάιος 2023, 08:08


Εμένα δεν με καλύπτει αυτή η απάντηση, διότι έχω σιχαθεί κάθε φορά που έχουμε 5 δεδομένα για μία υπόθεση, να προσθέτουν οι πχωρουμίτες άλλα 5 δικής τους επινόησης και να επιχειρηματολογούν πάνω σε αυτά.

Θεωρείς ότι φταίει το άγχος της εργασίας; Μπορεί και ναι, μπορεί και όχι. Τι νόημα έχει να επιχειρηματολογήσεις πάνω σε αυτό, από τη στιγμή που δεν το ξέρεις στα σίγουρα;
Αφού η ζωή μας περιστρέφεται γύρω από την δουλειά. Προφανώς δεν παίζει τον μόνο ρόλλο είναι πολυπαραγοντικό
Στην παρούσα συγκυρία αυτό που λες, δεν είναι κομμουνιστικό. Βασικά ποτέ δεν ήταν.
Ξέρεις γιατί είναι; Συνήθως όταν φανερώνεται η συμφορά στην κοινωνική ζωή αναγκάζεσαι να πάρεις μια στάση είτε να δικαιολογήσεις παθητικά "ε, τι να κάνουμε, έτσι είναι η ζωή" είτε να αγωνιστείς ενεργητικά να για να αλλάξεις αυτούς τους όρους, να πάει η κοινωνία μπροστά. Ε, η δεύτερη στάση είναι κομμουνιστική.
Λαέ μη σφίξεις άλλο το ζωνάρι

Τέμπη: Το πένθος είναι ταξικό και του λαού μαράζι

Άβαταρ μέλους
Niki
Δημοσιεύσεις: 5978
Εγγραφή: 04 Μαρ 2020, 08:33
Phorum.gr user: Niki

Re: Tραγωδία στην Άρτα: Νεκρό κοριτσάκι 5,5 μηνών που ο πατέρας του το ξέχασε στο αυτοκίνητο, δεμένο στο καρεκλάκι του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Niki » 10 Μάιος 2023, 08:37

AlienWay έγραψε:
10 Μάιος 2023, 08:23
Niki έγραψε:
10 Μάιος 2023, 08:15
AlienWay έγραψε:
10 Μάιος 2023, 08:08


Εμένα δεν με καλύπτει αυτή η απάντηση, διότι έχω σιχαθεί κάθε φορά που έχουμε 5 δεδομένα για μία υπόθεση, να προσθέτουν οι πχωρουμίτες άλλα 5 δικής τους επινόησης και να επιχειρηματολογούν πάνω σε αυτά.

Θεωρείς ότι φταίει το άγχος της εργασίας; Μπορεί και ναι, μπορεί και όχι. Τι νόημα έχει να επιχειρηματολογήσεις πάνω σε αυτό, από τη στιγμή που δεν το ξέρεις στα σίγουρα;
Συμφώνησα πρώτα ότι μπορεί να είναι πολλοί οι λόγοι όπως η κούραση , η έλλειψη ύπνου.
και ακολούθως ανέφερα ένα παράγοντα που στην χώρα μας κανείς δεν δίνει σημασία.
Είδες σποτάκια πουθενά που να λένε ότι θεωρείται εισβολή στην προσωπική ζωή τα πολλά τηλεφωνήματα του εργοδότη;
Εγώ προσωπικά σέβομαι την προσωπική ζωή των ανθρώπων που δουλεύουν για μένα.
Συνέχεια λογοφέρνω με ανθρώπους στην δουλειά μου που έχουν κάποια θέση εργαζόμενοι και αυτοί και από υπερβάλλον ζήλο καλούν τους εργαζόμενους μετά την δουλειά στα κινητά τους.
Στην χώρα μας σε αυτόν τον τομέα είμαστε σε πρωτόγονο επίπεδο.
ελπίζω κάποτε να αλλάξει.
αυτό έκανα.
Ολα όσα αναφέρεις είναι υπαρκτά θέματα, τα έχω ζήσει και τα γνωρίζω από πρώτο χέρι.

Δεν αποκλείεται επίσης, στο μέλλον να δοθούν συγκεκριμένα περιστατικά που να καλύπτουν αυτά τα ζητήματα (αν και "μερικές φορές" τα ΜΜΕ δεν εστιάζουν εσκεμμένα σε τέτοιες βασικές λεπτομέρειες).

Το θέμα όμως είναι γενικότερο και με βάση τις πληροφορίες που δόθηκαν, θα μπορούσε να συμβεί σε οποιονδήποτε είναι επιρρεπής στην αφηρημάδα. Το να παραλλάξουμε την ιστορία για τις ανάγκες ενός προσωπικού αφηγήματος (είτε αφορά κάποια ατζέντα, είτε τον προσωπικό μας καημό) αδικεί τα γεγονότα, γιατί θα μπορούσε να είναι κάποιος μεγαλομεσαίος επιχειρηματίας, επιρρεπής στην αφηρημάδα και να την πατήσει κι ο ίδιος με αυτό τον τρόπο.
επαναλαμβάνω συμφώνησα ότι πολλοί λόγοι μπορούν να οδηγήσουν σε τέτοιες τραγικές καταστάσεις.
Καθώς ξετυλιγόταν το κουβάρι απλά ρώτησα τι δουλειά κάνει ο άνθρωπος.
έπεσαν όλοι να με φάνε γιατί ρωτάω κάτι τέτοιο.
Σαν να έβαζα βόμβα στα θεμέλια του συστήματος.
Σε όλους αυτούς απάντησα αναφέροντας παραδείγματα πόσα προβλήματα μπορεί να προκαλέσει η δουλειά σε ένα εργαζόμενο που όταν σχολάει βομβαρδίζετε από τηλεφωνήματα.

Όλοι αυτοί οι υπερασπιστές του συστήματος που έπεσαν πάνω μου να με φάνε πιστεύω ότι οι περισσότεροι είναι εργαζόμενοι.
Εγώ είμαι επιχειρηματίας και έχω εργαζόμενους και τους σέβομαι.
Γνωρίζω τι σημαίνει να πρέπει να πάρεις το παιδί από το κολυμβητήριο ή να πρέπει να το πάς στο φροντιστήριο.
Γνωρίζω ότι όλοι οι γονείς έχουν κανονίσει διάφορα πράγματα με το που σχολάνε τρέχουν.
Θεωρώ απάνθρωπο και κουτό , αγενές και έλλειψη σεβασμού να τους καλούν από την δουλειά.
Οι περισσότεροι επιχειρηματίες φίλοι μου με ψιλοκράζουν για αυτό το θέμα.
Πολλές φορές είπα σε φίλο καλά γιατί δεν τους αφήνεις ήσυχους σχόλασαν.
σου παραθέτω ένα διάλογο για να καταλάβεις πόσο πρωτόγονοι είμαστε σε αυτό το επίπεδο.
Εγώ σχόλασα;
Εσύ είσαι επιχειρηματίας είναι επιλογή σου βγάζεις πιο πολλά.
αυτός επέλεξε να είναι υπάλληλος για να έχει μια πιο ήσυχη ζωή.
Τι θες ρε Νίκη να ζούνε οι υπάλληλοι σου καλύτερα από σένα;
Ασε μας με τα κουμουνιστικά σου.
Μια ειλικρινή συγνώμη που στήριξα και ψήφισα ΝΔ.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23802
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Tραγωδία στην Άρτα: Νεκρό κοριτσάκι 5,5 μηνών που ο πατέρας του το ξέχασε στο αυτοκίνητο, δεμένο στο καρεκλάκι του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 10 Μάιος 2023, 08:39

Sol έγραψε:
10 Μάιος 2023, 08:28
AlienWay έγραψε:
10 Μάιος 2023, 08:15
Sol έγραψε:
10 Μάιος 2023, 08:11

Αφού η ζωή μας περιστρέφεται γύρω από την δουλειά. Προφανώς δεν παίζει τον μόνο ρόλλο είναι πολυπαραγοντικό
Στην παρούσα συγκυρία αυτό που λες, δεν είναι κομμουνιστικό. Βασικά ποτέ δεν ήταν.
Ξέρεις γιατί είναι; Συνήθως όταν φανερώνεται η συμφορά στην κοινωνική ζωή αναγκάζεσαι να πάρεις μια στάση είτε να δικαιολογήσεις παθητικά "ε, τι να κάνουμε, έτσι είναι η ζωή" είτε να αγωνιστείς ενεργητικά να για να αλλάξεις αυτούς τους όρους, να πάει η κοινωνία μπροστά. Ε, η δεύτερη στάση είναι κομμουνιστική.
Θα το συζητήσουμε κάπου αλλού. Κάποιες χώρες αυτή τη στιγμή δοκιμάζουν πιλοτικά την 4ημερη εργασία. Οχι η Βόρεια Κορέα όμως.

Ας μη γενικολογήσουμε περισσότερο.
Ζούμε σε μία οικονομία.

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14902
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Tραγωδία στην Άρτα: Νεκρό κοριτσάκι 5,5 μηνών που ο πατέρας του το ξέχασε στο αυτοκίνητο, δεμένο στο καρεκλάκι του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 10 Μάιος 2023, 08:45

Sol έγραψε:
10 Μάιος 2023, 08:11
Αφού η ζωή μας περιστρέφεται γύρω από την δουλειά.
έχεις λιώσει

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23802
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Tραγωδία στην Άρτα: Νεκρό κοριτσάκι 5,5 μηνών που ο πατέρας του το ξέχασε στο αυτοκίνητο, δεμένο στο καρεκλάκι του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 10 Μάιος 2023, 08:47

Niki έγραψε:
10 Μάιος 2023, 08:37
AlienWay έγραψε:
10 Μάιος 2023, 08:23
Niki έγραψε:
10 Μάιος 2023, 08:15

Συμφώνησα πρώτα ότι μπορεί να είναι πολλοί οι λόγοι όπως η κούραση , η έλλειψη ύπνου.
και ακολούθως ανέφερα ένα παράγοντα που στην χώρα μας κανείς δεν δίνει σημασία.
Είδες σποτάκια πουθενά που να λένε ότι θεωρείται εισβολή στην προσωπική ζωή τα πολλά τηλεφωνήματα του εργοδότη;
Εγώ προσωπικά σέβομαι την προσωπική ζωή των ανθρώπων που δουλεύουν για μένα.
Συνέχεια λογοφέρνω με ανθρώπους στην δουλειά μου που έχουν κάποια θέση εργαζόμενοι και αυτοί και από υπερβάλλον ζήλο καλούν τους εργαζόμενους μετά την δουλειά στα κινητά τους.
Στην χώρα μας σε αυτόν τον τομέα είμαστε σε πρωτόγονο επίπεδο.
ελπίζω κάποτε να αλλάξει.
αυτό έκανα.
Ολα όσα αναφέρεις είναι υπαρκτά θέματα, τα έχω ζήσει και τα γνωρίζω από πρώτο χέρι.

Δεν αποκλείεται επίσης, στο μέλλον να δοθούν συγκεκριμένα περιστατικά που να καλύπτουν αυτά τα ζητήματα (αν και "μερικές φορές" τα ΜΜΕ δεν εστιάζουν εσκεμμένα σε τέτοιες βασικές λεπτομέρειες).

Το θέμα όμως είναι γενικότερο και με βάση τις πληροφορίες που δόθηκαν, θα μπορούσε να συμβεί σε οποιονδήποτε είναι επιρρεπής στην αφηρημάδα. Το να παραλλάξουμε την ιστορία για τις ανάγκες ενός προσωπικού αφηγήματος (είτε αφορά κάποια ατζέντα, είτε τον προσωπικό μας καημό) αδικεί τα γεγονότα, γιατί θα μπορούσε να είναι κάποιος μεγαλομεσαίος επιχειρηματίας, επιρρεπής στην αφηρημάδα και να την πατήσει κι ο ίδιος με αυτό τον τρόπο.
επαναλαμβάνω συμφώνησα ότι πολλοί λόγοι μπορούν να οδηγήσουν σε τέτοιες τραγικές καταστάσεις.
Καθώς ξετυλιγόταν το κουβάρι απλά ρώτησα τι δουλειά κάνει ο άνθρωπος.
έπεσαν όλοι να με φάνε γιατί ρωτάω κάτι τέτοιο.
Σαν να έβαζα βόμβα στα θεμέλια του συστήματος.
Σε όλους αυτούς απάντησα αναφέροντας παραδείγματα πόσα προβλήματα μπορεί να προκαλέσει η δουλειά σε ένα εργαζόμενο που όταν σχολάει βομβαρδίζετε από τηλεφωνήματα.

Όλοι αυτοί οι υπερασπιστές του συστήματος που έπεσαν πάνω μου να με φάνε πιστεύω ότι οι περισσότεροι είναι εργαζόμενοι.
Εγώ είμαι επιχειρηματίας και έχω εργαζόμενους και τους σέβομαι.
Γνωρίζω τι σημαίνει να πρέπει να πάρεις το παιδί από το κολυμβητήριο ή να πρέπει να το πάς στο φροντιστήριο.
Γνωρίζω ότι όλοι οι γονείς έχουν κανονίσει διάφορα πράγματα με το που σχολάνε τρέχουν.
Θεωρώ απάνθρωπο και κουτό , αγενές και έλλειψη σεβασμού να τους καλούν από την δουλειά.
Οι περισσότεροι επιχειρηματίες φίλοι μου με ψιλοκράζουν για αυτό το θέμα.
Πολλές φορές είπα σε φίλο καλά γιατί δεν τους αφήνεις ήσυχους σχόλασαν.
σου παραθέτω ένα διάλογο για να καταλάβεις πόσο πρωτόγονοι είμαστε σε αυτό το επίπεδο.
Εγώ σχόλασα;
Εσύ είσαι επιχειρηματίας είναι επιλογή σου βγάζεις πιο πολλά.
αυτός επέλεξε να είναι υπάλληλος για να έχει μια πιο ήσυχη ζωή.
Τι θες ρε Νίκη να ζούνε οι υπάλληλοι σου καλύτερα από σένα;
Ασε μας με τα κουμουνιστικά σου.
Το έχω ζήσει σου λέω και γνωρίζω καλά πόση αγανάκτηση προκαλεί το τηλεφώνημα μετά τη δουλειά (ευτυχώς τουλάχιστον ο συγκεκριμένος που το έκανε είχε ξηγηθεί καλά σε άλλους τομείς).

Οπως και το να σε καλούν για έκτακτα ενώ έχεις κάνει άλλα σχέδια.

Η αποθέωση (όπου το ποτήρι είχε ξεχειλίσει για τα καλά και ξέσπασα) ήταν όταν προιστάμενος πήρε να με ξεχέσει για ένα θέμα το οποίο συνέτρεξαν λόγοι "ανωτέρας βίας" και δεν μπόρεσα να εκπληρώσω, ενώ ΕΙΧΑ ΗΔΗ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ ΤΗ ΛΗΞΗ ΤΗΣ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ ΜΑΣ. Παραδέχομαι ότι μέχρι τότε ήμουν "ο καλός και υπάκουος που δεν δίνει τέτοιου τύπου δικαιώματα" και ότι μπορεί να του έκατσε βαρύ το εν λόγω ξέσπασμα από πλευράς μου, αλλά, ρε φίλε, έχουμε υπογράψει ΛΗΞΗ ΣΥΜΒΑΣΗΣ. Κάπου έλεος.
Ζούμε σε μία οικονομία.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 35279
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Tραγωδία στην Άρτα: Νεκρό κοριτσάκι 5,5 μηνών που ο πατέρας του το ξέχασε στο αυτοκίνητο, δεμένο στο καρεκλάκι του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 10 Μάιος 2023, 08:54

Θα επαναλάβω ότι δεν υπάρχει ούτε υπήρξε ποτέ κανένα σύστημα,σοσιαλιστικό ή κομμουνιστικό ή οτιδήποτε άλλο στον κόσμο που να προκαλεί λιγότερο άγχος στους υπαλλήλους του από το ελληνικό δημόσιο.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23802
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Tραγωδία στην Άρτα: Νεκρό κοριτσάκι 5,5 μηνών που ο πατέρας του το ξέχασε στο αυτοκίνητο, δεμένο στο καρεκλάκι του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 10 Μάιος 2023, 08:57

πατησιωτης έγραψε:
10 Μάιος 2023, 08:54
Θα επαναλάβω ότι δεν υπάρχει ούτε υπήρξε ποτέ κανένα σύστημα,σοσιαλιστικό ή κομμουνιστικό ή οτιδήποτε άλλο στον κόσμο που να προκαλεί λιγότερο άγχος στους υπαλλήλους του από το ελληνικό δημόσιο.
Σωστό. Λίγο αν μελετήσεις τη συμπεριφορά κάποιου, καταλαβαίνεις αν είναι ΔΥ ή όχι.

Λογικό, γιατί αυτοί είναι κάτοικοι της φρουτοπίας, ενώ οι υπόλοιποι είναι κάτοικοι της ζούγκλας.
Ζούμε σε μία οικονομία.

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21343
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Tραγωδία στην Άρτα: Νεκρό κοριτσάκι 5,5 μηνών που ο πατέρας του το ξέχασε στο αυτοκίνητο, δεμένο στο καρεκλάκι του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 10 Μάιος 2023, 08:58

πατησιωτης έγραψε:
10 Μάιος 2023, 08:22
O ΔΕΔΔΗΕ είναι ΔΗΜΟΣΙΟ με ότι συνεπάγεται αυτό,όπως και ο ΟΣΕ άλλωστε. :wink Δεν υφίσταται στο Δημόσιο άγχος λόγω εργοδότη.Υφίσταται όμως άγχος για όσους το έχουν και δεν είναι ...σταθμάρχες για πιθανό ατύχημα εάν δεν κάνουν καλά τη δουλειά τους εάν είναι σε θέση ευθύνης.
Από το ανακοινωθέν του ατυχήματος προκύπτει ότι ο πατέρας έκανε υπηρεσιακή μετακίνηση σε ΝΗΣΙ (από την Άρτα στη Λευκάδα) ξεχνώντας το παιδί του στο αυτοκίνητο.Περίπτωση στο Δημόσιο να σου πουν γιατί καθυστέρησες επειδή πήγες το παιδί σου σε βρεφονηπιακό σταθμό δεν υπάρχει.Όύτε περίπτωση να θεωρήσουν εσένα υπεύθυνο για κάποιο ατύχημα που έγινε στη Λευκάδα ενώ ήσουν εσύ στην Άρτα.
Ο άνθρωπος απλά το ξέχασε.
Το βλακείες γράφεις; Δε ντρέπεσαι που το παίζεις ξερόλας; Μόνο ότι φταίει ο Αντρέας δεν έγραψες.Όταν πάψετε να βάζετε την ιδεολογία σας πάνω από όλα ίσως γίνετε άνθρωπο.

Άβαταρ μέλους
Sol
Δημοσιεύσεις: 6400
Εγγραφή: 24 Αύγ 2022, 21:16

Re: Tραγωδία στην Άρτα: Νεκρό κοριτσάκι 5,5 μηνών που ο πατέρας του το ξέχασε στο αυτοκίνητο, δεμένο στο καρεκλάκι του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sol » 10 Μάιος 2023, 09:00

AlienWay έγραψε:
10 Μάιος 2023, 08:39
Sol έγραψε:
10 Μάιος 2023, 08:28
AlienWay έγραψε:
10 Μάιος 2023, 08:15


Στην παρούσα συγκυρία αυτό που λες, δεν είναι κομμουνιστικό. Βασικά ποτέ δεν ήταν.
Ξέρεις γιατί είναι; Συνήθως όταν φανερώνεται η συμφορά στην κοινωνική ζωή αναγκάζεσαι να πάρεις μια στάση είτε να δικαιολογήσεις παθητικά "ε, τι να κάνουμε, έτσι είναι η ζωή" είτε να αγωνιστείς ενεργητικά να για να αλλάξεις αυτούς τους όρους, να πάει η κοινωνία μπροστά. Ε, η δεύτερη στάση είναι κομμουνιστική.
Θα το συζητήσουμε κάπου αλλού. Κάποιες χώρες αυτή τη στιγμή δοκιμάζουν πιλοτικά την 4ημερη εργασία. Οχι η Βόρεια Κορέα όμως.

Ας μη γενικολογήσουμε περισσότερο.
Εχεις δίκιο κάποια άλλη στιγμή
Λαέ μη σφίξεις άλλο το ζωνάρι

Τέμπη: Το πένθος είναι ταξικό και του λαού μαράζι

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29765
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Tραγωδία στην Άρτα: Νεκρό κοριτσάκι 5,5 μηνών που ο πατέρας του το ξέχασε στο αυτοκίνητο, δεμένο στο καρεκλάκι του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 10 Μάιος 2023, 09:02

Ασέβαστος έγραψε:
09 Μάιος 2023, 23:10
Gherschaagk έγραψε:
09 Μάιος 2023, 23:06
Sol έγραψε:
09 Μάιος 2023, 22:55
Γιαυτό η μέριμνα των παιδιών (και των ηλικιωμένων απλα εδω έχουμε να κάνουμε με μωρά) θα έπρεπε να είναι υπο τη σκέπη της κοινωνίας και όχι ατομική υπόθεση.
Πώς την εννοείς την σκέπη της κοινωνίας;
γενιτσαρους.
Δλδ να τα παίρνουν και να τα μεγαλώνουν σε ιδρύματα;
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Sol
Δημοσιεύσεις: 6400
Εγγραφή: 24 Αύγ 2022, 21:16

Re: Tραγωδία στην Άρτα: Νεκρό κοριτσάκι 5,5 μηνών που ο πατέρας του το ξέχασε στο αυτοκίνητο, δεμένο στο καρεκλάκι του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sol » 10 Μάιος 2023, 09:03

“The most common response is that only bad or negligent parents forget kids in cars,” Diamond says. “It’s a matter of circumstances. It can happen to everyone.”
Λαέ μη σφίξεις άλλο το ζωνάρι

Τέμπη: Το πένθος είναι ταξικό και του λαού μαράζι

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών