«Καρκινογόνος ουσία πιθανώς» η ασπαρτάμη, θα ανακοινώσει ο ΠΟΥ

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9664
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: «Καρκινογόνος ουσία πιθανώς» η ασπαρτάμη, θα ανακοινώσει ο ΠΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 30 Ιουν 2023, 12:02

hellegennes έγραψε:
30 Ιουν 2023, 00:06
killzone έγραψε:
29 Ιουν 2023, 23:58
Γιατι δεν προτιμαμε σοκολατες κοκ με μελι αντι για Ζαχαρη στεβια ;
Για διάφορους λόγους. Οι κυριότεροι είναι ότι το μέλι έχει ιδιαίτερη επίγευση και θα καλύπτει την γεύση της σοκολάτας, ότι είναι πολύ ακριβότερο και ότι είναι δύσκολος ο έλεγχος της παραγωγής ώστε να διατηρείται ίδια η ποιότητα και η γεύση. Και η ζάχαρη και τα υπόλοιπα γλυκαντικά έχουν μεγαλύερη ομοιογένεια και σταθερότητα ως προς τα γευστικά χαρακτηριστικά τους. Αν σου δώσω 20 διαφορετικές μάρκες ζάχαρη θα νιώσεις ότι όλες έχουν την ίδια γεύση και την ίδια γλυκύτητα ανά κουτάλι. Αν σου δώσω 10 μέλια δεν θα τα βρεις ίδια.

Δεν πάμε καν σε βιγκανισμούς και λοιπές αλλοκοτιές.
Υπάρχει η toblerone όμως. Μιαμμμμ...
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41158
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: «Καρκινογόνος ουσία πιθανώς» η ασπαρτάμη, θα ανακοινώσει ο ΠΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 30 Ιουν 2023, 13:21

Isildur έγραψε:
30 Ιουν 2023, 12:02
hellegennes έγραψε:
30 Ιουν 2023, 00:06
killzone έγραψε:
29 Ιουν 2023, 23:58
Γιατι δεν προτιμαμε σοκολατες κοκ με μελι αντι για Ζαχαρη στεβια ;
Για διάφορους λόγους. Οι κυριότεροι είναι ότι το μέλι έχει ιδιαίτερη επίγευση και θα καλύπτει την γεύση της σοκολάτας, ότι είναι πολύ ακριβότερο και ότι είναι δύσκολος ο έλεγχος της παραγωγής ώστε να διατηρείται ίδια η ποιότητα και η γεύση. Και η ζάχαρη και τα υπόλοιπα γλυκαντικά έχουν μεγαλύερη ομοιογένεια και σταθερότητα ως προς τα γευστικά χαρακτηριστικά τους. Αν σου δώσω 20 διαφορετικές μάρκες ζάχαρη θα νιώσεις ότι όλες έχουν την ίδια γεύση και την ίδια γλυκύτητα ανά κουτάλι. Αν σου δώσω 10 μέλια δεν θα τα βρεις ίδια.

Δεν πάμε καν σε βιγκανισμούς και λοιπές αλλοκοτιές.
Υπάρχει η toblerone όμως. Μιαμμμμ...
Κι άλλες σοκολάτες έχουν μέλι, ειδικά όσες έχουν νουγκά, που πολλές φορές έχει μέλι αν δεν κάνω λάθος για λόγους σύστασης περισσότερο. Όσοι το κάνουν αυτό όμως χτίζουν μπραντ από την αρχή με τέτοια σύνθεση. Αν η ΙΟΝ π.χ. ξαφνικά πλασάρει τις κλασικές σοκολάτες της με μέλι, πιστεύω ότι θα πάνε άπατες (χώρια που θα είναι 20-30% ακριβότερες).
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9664
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: «Καρκινογόνος ουσία πιθανώς» η ασπαρτάμη, θα ανακοινώσει ο ΠΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 30 Ιουν 2023, 13:27

hellegennes έγραψε:
30 Ιουν 2023, 13:21
Isildur έγραψε:
30 Ιουν 2023, 12:02
hellegennes έγραψε:
30 Ιουν 2023, 00:06


Για διάφορους λόγους. Οι κυριότεροι είναι ότι το μέλι έχει ιδιαίτερη επίγευση και θα καλύπτει την γεύση της σοκολάτας, ότι είναι πολύ ακριβότερο και ότι είναι δύσκολος ο έλεγχος της παραγωγής ώστε να διατηρείται ίδια η ποιότητα και η γεύση. Και η ζάχαρη και τα υπόλοιπα γλυκαντικά έχουν μεγαλύερη ομοιογένεια και σταθερότητα ως προς τα γευστικά χαρακτηριστικά τους. Αν σου δώσω 20 διαφορετικές μάρκες ζάχαρη θα νιώσεις ότι όλες έχουν την ίδια γεύση και την ίδια γλυκύτητα ανά κουτάλι. Αν σου δώσω 10 μέλια δεν θα τα βρεις ίδια.

Δεν πάμε καν σε βιγκανισμούς και λοιπές αλλοκοτιές.
Υπάρχει η toblerone όμως. Μιαμμμμ...
Κι άλλες σοκολάτες έχουν μέλι, ειδικά όσες έχουν νουγκά, που πολλές φορές έχει μέλι αν δεν κάνω λάθος για λόγους σύστασης περισσότερο. Όσοι το κάνουν αυτό όμως χτίζουν μπραντ από την αρχή με τέτοια σύνθεση. Αν η ΙΟΝ π.χ. ξαφνικά πλασάρει τις κλασικές σοκολάτες της με μέλι, πιστεύω ότι θα πάνε άπατες (χώρια που θα είναι 20-30% ακριβότερες).
Καλά ρε, εννοείται. Δεν συζητάμε για αντικατάσταση ζάχαρης με μέλι σε ήδη υπάρχον προϊόν (ειδικά την ΙΟΝ αμυγδάλου και ακόμα πιο ειδικά την "χοντρή" με τα ολόκληρα αμύγδαλα αν την πειράξουν θα γίνω τρομοκράτης). Απλά ήθελα να δείξω ότι υπάρχουν σοκολάτες με μέλι και μάλιστα πολύ πετυχημένες, αν κρίνω από την toblerone.
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

neon imposter
Δημοσιεύσεις: 2826
Εγγραφή: 05 Αύγ 2022, 11:16
Phorum.gr user: neon imposter

Re: «Καρκινογόνος ουσία πιθανώς» η ασπαρτάμη, θα ανακοινώσει ο ΠΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από neon imposter » 30 Ιουν 2023, 13:28

Όπου μαθαίνουμε πως η φράση Όταν ακούω στέβια πιάνω το όπλο μου αν και έχει αποδοθεί στον Γκαίμπελς, τον Χίμλερ, ή τον Γκέρινγκ, δεν ανήκει στην πραγματικότητα σε κάποιον εθνικοσοσιαλιστή

https://en.wikipedia.org/wiki/Hanns_Johst

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9664
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: «Καρκινογόνος ουσία πιθανώς» η ασπαρτάμη, θα ανακοινώσει ο ΠΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 30 Ιουν 2023, 13:31

neon imposter έγραψε:
30 Ιουν 2023, 13:28
Όπου μαθαίνουμε πως η φράση Όταν ακούω στέβια πιάνω το όπλο μου αν και έχει αποδοθεί στον Γκαίμπελς, τον Χίμλερ, ή τον Γκέρινγκ, δεν ανήκει στην πραγματικότητα σε κάποιον εθνικοσοσιαλιστή

https://en.wikipedia.org/wiki/Hanns_Johst
Από εκεί η έμπνευση για το Johnny got his gun;
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

neon imposter
Δημοσιεύσεις: 2826
Εγγραφή: 05 Αύγ 2022, 11:16
Phorum.gr user: neon imposter

Re: «Καρκινογόνος ουσία πιθανώς» η ασπαρτάμη, θα ανακοινώσει ο ΠΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από neon imposter » 30 Ιουν 2023, 13:35

Isildur έγραψε:
30 Ιουν 2023, 13:31
neon imposter έγραψε:
30 Ιουν 2023, 13:28
Όπου μαθαίνουμε πως η φράση Όταν ακούω στέβια πιάνω το όπλο μου αν και έχει αποδοθεί στον Γκαίμπελς, τον Χίμλερ, ή τον Γκέρινγκ, δεν ανήκει στην πραγματικότητα σε κάποιον εθνικοσοσιαλιστή

https://en.wikipedia.org/wiki/Hanns_Johst
Από εκεί η έμπνευση για το Johnny got his gun;
Τα βαριέμαι λίγο τα αντιπολεμικά διότι ένα καλό αντιπολεμικό έχει τόνους αίμα μέσα

τη συγκεκριμένη ταινία την έχω δει μόνο στο βίντεοκλιπ των Μετάλλικα για το Ουάν οπότε δεν μπορώ να απαντήσω με σιγουριά

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23851
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: «Καρκινογόνος ουσία πιθανώς» η ασπαρτάμη, θα ανακοινώσει ο ΠΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 30 Ιουν 2023, 13:38

Green Dragon έγραψε:
29 Ιουν 2023, 18:32
sys3x έγραψε:
29 Ιουν 2023, 18:21
ψιλομαλακία γεύση η στέβια όμως.
:-?
Και μένα χάλια μου φαίνεται, δεν την μπορώ.
Παίζει να είμαι από τις εξαιρέσεις που μου αρέσει η στέβια.
Ζούμε σε μία οικονομία.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 24103
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: «Καρκινογόνος ουσία πιθανώς» η ασπαρτάμη, θα ανακοινώσει ο ΠΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 30 Ιουν 2023, 13:42

AlienWay έγραψε:
30 Ιουν 2023, 13:38
Green Dragon έγραψε:
29 Ιουν 2023, 18:32
sys3x έγραψε:
29 Ιουν 2023, 18:21
ψιλομαλακία γεύση η στέβια όμως.
:-?
Και μένα χάλια μου φαίνεται, δεν την μπορώ.
Παίζει να είμαι από τις εξαιρέσεις που μου αρέσει η στέβια.
Και εμενα. Περισσότερο και απο τη ζάχαρη ακομα, σε ορισμένα προϊόντα.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23851
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: «Καρκινογόνος ουσία πιθανώς» η ασπαρτάμη, θα ανακοινώσει ο ΠΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 30 Ιουν 2023, 13:43

vantono έγραψε:
30 Ιουν 2023, 13:42
AlienWay έγραψε:
30 Ιουν 2023, 13:38
Green Dragon έγραψε:
29 Ιουν 2023, 18:32


Και μένα χάλια μου φαίνεται, δεν την μπορώ.
Παίζει να είμαι από τις εξαιρέσεις που μου αρέσει η στέβια.
Και εμενα. Περισσότερο και απο τη ζάχαρη ακομα, σε ορισμένα προϊόντα.
Αντίθετα όποιος έχει καταναλώσει την ασπαρτάμη σκέτη (π.χ. αντί ζάχαρης στον καφέ) γνωρίζει καλά ότι πρόκειται για ένα πικράδι-πικρόπραμα.
Ζούμε σε μία οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Nostalgia
Δημοσιεύσεις: 9547
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:24
Phorum.gr user: Nostalgia

Re: «Καρκινογόνος ουσία πιθανώς» η ασπαρτάμη, θα ανακοινώσει ο ΠΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nostalgia » 30 Ιουν 2023, 13:46

Τελικα η ασπαρταμη σε ποια γνωστα προιοντα υπαρχει;

Ζαχαρη την εχω κοψει απο τον καφε, απο εκει που τον επινα γλυκο, το γυρισα σε μετριο για κανα 3 εβδομαδες και μετα σε σκετο, στην αρχη μου κακοφανηκε, αλλα τωρα δεν εχω θεμα, ισια ισα που αν δοκιμασω με ζαχαρη καφε μου φαινεται χαλια και πλεον καταλαβαινω και καλυτερα την γευση του καφε.
"Εγώ Μανιάτα φυσικιά. Θα στεϊρωθού 'ς τα γόνατα. Και όλους τους φίλους θα δεχτού κατά που πρέπει καθενού...."

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 24103
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: «Καρκινογόνος ουσία πιθανώς» η ασπαρτάμη, θα ανακοινώσει ο ΠΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 30 Ιουν 2023, 13:51

Nostalgia έγραψε:
30 Ιουν 2023, 13:46
Τελικα η ασπαρταμη σε ποια γνωστα προιοντα υπαρχει;

Ζαχαρη την εχω κοψει απο τον καφε, απο εκει που τον επινα γλυκο, το γυρισα σε μετριο για κανα 3 εβδομαδες και μετα σε σκετο, στην αρχη μου κακοφανηκε, αλλα τωρα δεν εχω θεμα, ισια ισα που αν δοκιμασω με ζαχαρη καφε μου φαινεται χαλια και πλεον καταλαβαινω και καλυτερα την γευση του καφε.
Σε no sugar τσιχλες/καραμέλες και στις κοκακόλες ζήρο και λάιτ. Τα δυο πιο γνωστά προϊόντα με ασπαρτάμη.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: «Καρκινογόνος ουσία πιθανώς» η ασπαρτάμη, θα ανακοινώσει ο ΠΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 30 Ιουν 2023, 13:52

Nostalgia έγραψε:
30 Ιουν 2023, 13:46
Τελικα η ασπαρταμη σε ποια γνωστα προιοντα υπαρχει;

Ζαχαρη την εχω κοψει απο τον καφε, απο εκει που τον επινα γλυκο, το γυρισα σε μετριο για κανα 3 εβδομαδες και μετα σε σκετο, στην αρχη μου κακοφανηκε, αλλα τωρα δεν εχω θεμα, ισια ισα που αν δοκιμασω με ζαχαρη καφε μου φαινεται χαλια και πλεον καταλαβαινω και καλυτερα την γευση του καφε.
Πρακτικά σε όλα τα sugar-free: από τσίχλες, γλυκα και αναψυκτικά μέχρι αντιβηχικα σιροπια. Γενικά ό,τι διαφημιζει πως δεν εχει ζαχαρη, κατα 99% εχει ασπαρταμη.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 24103
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: «Καρκινογόνος ουσία πιθανώς» η ασπαρτάμη, θα ανακοινώσει ο ΠΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 30 Ιουν 2023, 13:56

EKPLIKTIKOS έγραψε:
30 Ιουν 2023, 13:52
Nostalgia έγραψε:
30 Ιουν 2023, 13:46
Τελικα η ασπαρταμη σε ποια γνωστα προιοντα υπαρχει;

Ζαχαρη την εχω κοψει απο τον καφε, απο εκει που τον επινα γλυκο, το γυρισα σε μετριο για κανα 3 εβδομαδες και μετα σε σκετο, στην αρχη μου κακοφανηκε, αλλα τωρα δεν εχω θεμα, ισια ισα που αν δοκιμασω με ζαχαρη καφε μου φαινεται χαλια και πλεον καταλαβαινω και καλυτερα την γευση του καφε.
Πρακτικά σε όλα τα sugar-free: από τσίχλες, γλυκα και αναψυκτικά μέχρι αντιβηχικα σιροπια. Γενικά ό,τι διαφημιζει πως δεν εχει ζαχαρη, κατα 99% εχει ασπαρταμη.
Μονο ο,τι εχει στεβια, δεν εχει ασπαρτάμη. Απ'οτι εχω παρατηρησει σε αρκετά προιόντα γλυκαντικών, στέβια με ασπαρτάμη δεν εχω δει πουθενα μαζί. Μόνο στέβια και σουκραλόζη, σε ορισμένα.

neon imposter
Δημοσιεύσεις: 2826
Εγγραφή: 05 Αύγ 2022, 11:16
Phorum.gr user: neon imposter

Re: «Καρκινογόνος ουσία πιθανώς» η ασπαρτάμη, θα ανακοινώσει ο ΠΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από neon imposter » 30 Ιουν 2023, 13:58

νομίζω υπάρχει έρευνα που λέει ότι όσοι βάζουν ζάχαρη στον καφέ είναι ψυχοπαθείς

Άβαταρ μέλους
GoBack
Δημοσιεύσεις: 28774
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:37

Re: «Καρκινογόνος ουσία πιθανώς» η ασπαρτάμη, θα ανακοινώσει ο ΠΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBack » 30 Ιουν 2023, 14:08

vantono έγραψε:
30 Ιουν 2023, 13:56

Μονο ο,τι εχει στεβια, δεν εχει ασπαρτάμη. Απ'οτι εχω παρατηρησει σε αρκετά προιόντα γλυκαντικών, στέβια με ασπαρτάμη δεν εχω δει πουθενα μαζί. Μόνο στέβια και σουκραλόζη, σε ορισμένα.
χοπ

https://www.medicalnewstoday.com/articl ... age-cancer
Philip Mortimer έγραψε:
14 Μαρ 2023, 22:40
Όσον αφορά το 2019 προσωπικά ψήφισα τον Μητσοτάκη γιατί πίστεψα στο όραμα μη πολιτικά χρωματισμένου εκσυγχρονισμού που παρουσίασε.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών