Πείτε μου αν έχω καταλάβει πως λειτουργεί ο Χριστιανικός Θεός

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

nemo
Δημοσιεύσεις: 7464
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: Πείτε μου αν έχω καταλάβει πως λειτουργεί ο Χριστιανικός Θεός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 23 Αύγ 2023, 10:20

ΓΑΛΗ έγραψε:
23 Αύγ 2023, 10:15
nemo έγραψε:
23 Αύγ 2023, 10:12
να πω οτι η βιβλος υπερτερει ως προς την κατανοηση της ανθρωπινης φυσης
και κακως που δεν διαβαζεται αφου συμπληρωνει αριστα την ελληνικη γραμματεια
ως την ολοκληρωση της γνωσης
Μια ματιά στο πχόρουμ και τα σοσιαλμήντια γενικότερα, δίνει σαφέστατη εικόνα της ανθρώπινης φύσης.

Κατά τα άλλα, κάποιοι θεωρούν ακατανόητη τη ζωοφιλία...
αν προκειται να ξεσκατωνεις ενα αναπηρο γατι -σαφως και ναι

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71013
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Πείτε μου αν έχω καταλάβει πως λειτουργεί ο Χριστιανικός Θεός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 23 Αύγ 2023, 10:27

Σέλευκας έγραψε:
23 Αύγ 2023, 10:16


Αν μετανοήσεις σβήνεται η αμαρτία. Μπορείς να μετανοήσεις όσες φορές θέλεις αλλά όχι πριν κάνεις κατι να σκεφτείς ότι μετά θα μετανοήσεις, ο θεός δεν είναι κορόιδο. :lol:
Oύτε οι άνθρωποι είναι, εκτός από τους τέρμα βλάκες.

Ισχύει το "κατ’ εικόνα και καθ’ ομοίωσιν".

Όπως ισχύει και το "κατ' εικόνα και κατ' αποφυγήν του έσοπτρου". :lol:
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71013
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Πείτε μου αν έχω καταλάβει πως λειτουργεί ο Χριστιανικός Θεός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 23 Αύγ 2023, 10:31

nemo έγραψε:
23 Αύγ 2023, 10:20
ΓΑΛΗ έγραψε:
23 Αύγ 2023, 10:15
nemo έγραψε:
23 Αύγ 2023, 10:12
να πω οτι η βιβλος υπερτερει ως προς την κατανοηση της ανθρωπινης φυσης
και κακως που δεν διαβαζεται αφου συμπληρωνει αριστα την ελληνικη γραμματεια
ως την ολοκληρωση της γνωσης
Μια ματιά στο πχόρουμ και τα σοσιαλμήντια γενικότερα, δίνει σαφέστατη εικόνα της ανθρώπινης φύσης.

Κατά τα άλλα, κάποιοι θεωρούν ακατανόητη τη ζωοφιλία...
αν προκειται να ξεσκατωνεις ενα αναπηρο γατι -σαφως και ναι
Δεν μου έχει τύχει να ξεσκατώνω ανάπηρο γατί. Ανάπηρο/ανήμπορο άνθρωπο, έχω ξεσκατώσει/ταΐσει/φροντίσει.


Το γιατί να μην το κάνω ΚΑΙ σε γατί ή σκυλί, δεν καταλαβαίνω.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9478
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Πείτε μου αν έχω καταλάβει πως λειτουργεί ο Χριστιανικός Θεός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 23 Αύγ 2023, 10:32

ΓΑΛΗ έγραψε:
23 Αύγ 2023, 10:27
Σέλευκας έγραψε:
23 Αύγ 2023, 10:16


Αν μετανοήσεις σβήνεται η αμαρτία. Μπορείς να μετανοήσεις όσες φορές θέλεις αλλά όχι πριν κάνεις κατι να σκεφτείς ότι μετά θα μετανοήσεις, ο θεός δεν είναι κορόιδο. :lol:
Oύτε οι άνθρωποι είναι, εκτός από τους τέρμα βλάκες.

Ισχύει το "κατ’ εικόνα και καθ’ ομοίωσιν".

Όπως ισχύει και το "κατ' εικόνα και κατ' αποφυγήν του έσοπτρου". :lol:
Από την εμπειρία μου πάντως, μεγαλύτερες πιθανότητες να πιαστούν κορόιδα δεν έχουν οι τέρμα βλάκες αλλά οι ημί-βλακες (ή ημι-έξυπνοι, εξαρτάται πως θα το δεις). Άσχετο με την κουβέντα, είπα να το αναφέρω...

Παρεμπιπτόντως, αυτό το κατ' εικόνα και ακόμα περισσότερο το καθ' ομοίωσιν είναι από τα πιο χαρακτηριστικά σημάδια ύπαρξης "ναρκισισμού" που ανέφερα πιο πίσω, κατά την άποψή μου.
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6748
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Πείτε μου αν έχω καταλάβει πως λειτουργεί ο Χριστιανικός Θεός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 23 Αύγ 2023, 10:36

Εκτωρ έγραψε:
22 Αύγ 2023, 00:38
-Παύλος προς Κορινθίους: Όλοι έχουμε αμαρτήσει, και ο μισθός της αμαρτίας είναι ο θάνατος. Αλλά τόσο πολύ μας αγάπησε ο Θεός, που έστειλε το γιο του να σταυρωθεί κτλ., κτλ.


Συμπεράσματα...
1. Αν αμαρτήσεις τουλάχιστον μια φορά στη ζωή σου, η ποινή είναι θάνατος.
2. Είναι αδύνατον να μην αμαρτήσεις ούτε μια φορά στη ζωή σου, επειδή όλοι έχουμε κληρονομήσει την αμαρτωλή φύση των πρωτοπλάστων.
3. Ήταν απόφαση του Θεού να κληρονομήσουμε την αμαρτωλή φύση των πρωτοπλάστων. Με άλλα λόγια, ήταν απόφαση του Θεού να γεννιόμαστε ανήμποροι να μην αμαρτήσουμε ούτε μια φορά στη ζωή μας.
4. Κοντολογής, ο Θεός μας επέβαλλε την τιμωρία του θανάτου επειδή δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι που ο ίδιος κατέστησε αδύνατο να κάνουμε.
5. Παρόλα αυτά, κόντρα στη "δικαιοσύνη" του (μη μου πείτε ότι δεν είναι πολύ δίκαια τα παραπάνω), αποφάσισε να μας κάνει τη χάρη και να θυσιάσει το γιο του (που ήταν και ο εαυτός του), για να πείσει τον εαυτό του να μας συγχωρήσει για την αμαρτωλή φύση που ο ίδιος μας είχε φυτέψει.

Αν αυτός ο Θεός δεν είναι σχιζοφρενής, τότε τι είναι;
Αν έχεις τέτοιες αναζητήσεις , αν θέλεις σοβαρά να λύσεις τις απορίες σου ίσως θα έπρεπε να αναζητήσεις κάποιον θεολόγο, πνευματικό , παπά κ.τ.λ.

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14902
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Πείτε μου αν έχω καταλάβει πως λειτουργεί ο Χριστιανικός Θεός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 23 Αύγ 2023, 10:45

ότι ο χριστιανισμός είναι για αρχόντους όχι για λινάτσες έπεσε σαν επιχείρημα?

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9478
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Πείτε μου αν έχω καταλάβει πως λειτουργεί ο Χριστιανικός Θεός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 23 Αύγ 2023, 10:49

nowhere έγραψε:
23 Αύγ 2023, 10:45
ότι ο χριστιανισμός είναι για αρχόντους όχι για λινάτσες έπεσε σαν επιχείρημα?
Αυτό γιατί; Εδώ διαφωνώ, μια από τις πιο πετυχημένες κινήσεις του Χριστιανισμού (να μην πω η βάση της μετάδοσής του και της δημιουργίας της πολυεθνικότητάς του) ήταν αυτή ακριβώς, ότι απευθύνθηκε εξ αρχής κυρίως στις μάζες και στην πλέμπα. Κατάλαβαν ότι καλύτερα να έχεις και ένα εκατομμύριο φτωχομπινέδες πελάτες μαζί με τους 100 προύχοντες, παρά μόνο τους τελευταίους.
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71013
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Πείτε μου αν έχω καταλάβει πως λειτουργεί ο Χριστιανικός Θεός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 23 Αύγ 2023, 10:49

pylothess έγραψε:
23 Αύγ 2023, 10:36
Εκτωρ έγραψε:
22 Αύγ 2023, 00:38
-Παύλος προς Κορινθίους: Όλοι έχουμε αμαρτήσει, και ο μισθός της αμαρτίας είναι ο θάνατος. Αλλά τόσο πολύ μας αγάπησε ο Θεός, που έστειλε το γιο του να σταυρωθεί κτλ., κτλ.


Συμπεράσματα...
1. Αν αμαρτήσεις τουλάχιστον μια φορά στη ζωή σου, η ποινή είναι θάνατος.
2. Είναι αδύνατον να μην αμαρτήσεις ούτε μια φορά στη ζωή σου, επειδή όλοι έχουμε κληρονομήσει την αμαρτωλή φύση των πρωτοπλάστων.
3. Ήταν απόφαση του Θεού να κληρονομήσουμε την αμαρτωλή φύση των πρωτοπλάστων. Με άλλα λόγια, ήταν απόφαση του Θεού να γεννιόμαστε ανήμποροι να μην αμαρτήσουμε ούτε μια φορά στη ζωή μας.
4. Κοντολογής, ο Θεός μας επέβαλλε την τιμωρία του θανάτου επειδή δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι που ο ίδιος κατέστησε αδύνατο να κάνουμε.
5. Παρόλα αυτά, κόντρα στη "δικαιοσύνη" του (μη μου πείτε ότι δεν είναι πολύ δίκαια τα παραπάνω), αποφάσισε να μας κάνει τη χάρη και να θυσιάσει το γιο του (που ήταν και ο εαυτός του), για να πείσει τον εαυτό του να μας συγχωρήσει για την αμαρτωλή φύση που ο ίδιος μας είχε φυτέψει.

Αν αυτός ο Θεός δεν είναι σχιζοφρενής, τότε τι είναι;
Αν έχεις τέτοιες αναζητήσεις , αν θέλεις σοβαρά να λύσεις τις απορίες σου ίσως θα έπρεπε να αναζητήσεις κάποιον θεολόγο, πνευματικό , παπά κ.τ.λ.
Σε τέτοιες περιπτώσεις ...αναζητήσεων, προτείνω αναζήτηση επιστήμονα με εξειδίκευση σε αμιγώς ιατρικά και όχι θεολογικά πεδία.
Gavalas for President! :grfl:

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6748
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Πείτε μου αν έχω καταλάβει πως λειτουργεί ο Χριστιανικός Θεός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 23 Αύγ 2023, 10:52

ΓΑΛΗ έγραψε:
23 Αύγ 2023, 10:49
pylothess έγραψε:
23 Αύγ 2023, 10:36
Εκτωρ έγραψε:
22 Αύγ 2023, 00:38
-Παύλος προς Κορινθίους: Όλοι έχουμε αμαρτήσει, και ο μισθός της αμαρτίας είναι ο θάνατος. Αλλά τόσο πολύ μας αγάπησε ο Θεός, που έστειλε το γιο του να σταυρωθεί κτλ., κτλ.


Συμπεράσματα...
1. Αν αμαρτήσεις τουλάχιστον μια φορά στη ζωή σου, η ποινή είναι θάνατος.
2. Είναι αδύνατον να μην αμαρτήσεις ούτε μια φορά στη ζωή σου, επειδή όλοι έχουμε κληρονομήσει την αμαρτωλή φύση των πρωτοπλάστων.
3. Ήταν απόφαση του Θεού να κληρονομήσουμε την αμαρτωλή φύση των πρωτοπλάστων. Με άλλα λόγια, ήταν απόφαση του Θεού να γεννιόμαστε ανήμποροι να μην αμαρτήσουμε ούτε μια φορά στη ζωή μας.
4. Κοντολογής, ο Θεός μας επέβαλλε την τιμωρία του θανάτου επειδή δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι που ο ίδιος κατέστησε αδύνατο να κάνουμε.
5. Παρόλα αυτά, κόντρα στη "δικαιοσύνη" του (μη μου πείτε ότι δεν είναι πολύ δίκαια τα παραπάνω), αποφάσισε να μας κάνει τη χάρη και να θυσιάσει το γιο του (που ήταν και ο εαυτός του), για να πείσει τον εαυτό του να μας συγχωρήσει για την αμαρτωλή φύση που ο ίδιος μας είχε φυτέψει.

Αν αυτός ο Θεός δεν είναι σχιζοφρενής, τότε τι είναι;
Αν έχεις τέτοιες αναζητήσεις , αν θέλεις σοβαρά να λύσεις τις απορίες σου ίσως θα έπρεπε να αναζητήσεις κάποιον θεολόγο, πνευματικό , παπά κ.τ.λ.
Σε τέτοιες περιπτώσεις ...αναζητήσεων, προτείνω αναζήτηση επιστήμονα με εξειδίκευση σε αμιγώς ιατρικά και όχι θεολογικά πεδία.
Ωραία ,πρότεινέ τότε σε αυτόν που άνοιξε το νήμα και έκανε την ερώτηση να αποτανθεί σε επιστήμονα.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71013
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Πείτε μου αν έχω καταλάβει πως λειτουργεί ο Χριστιανικός Θεός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 23 Αύγ 2023, 10:53

Isildur έγραψε:
23 Αύγ 2023, 10:49
nowhere έγραψε:
23 Αύγ 2023, 10:45
ότι ο χριστιανισμός είναι για αρχόντους όχι για λινάτσες έπεσε σαν επιχείρημα?
Αυτό γιατί; Εδώ διαφωνώ, μια από τις πιο πετυχημένες κινήσεις του Χριστιανισμού (να μην πω η βάση της μετάδοσής του και της δημιουργίας της πολυεθνικότητάς του) ήταν αυτή ακριβώς, ότι απευθύνθηκε εξ αρχής κυρίως στις μάζες και στην πλέμπα. Κατάλαβαν ότι καλύτερα να έχεις και ένα εκατομμύριο φτωχομπινέδες πελάτες μαζί με τους 100 προύχοντες, παρά μόνο τους τελευταίους.
Ε, ναι. Και ακριβώς γι' αυτό, αρκεί ο οποιοσδήποτε να δηλώσει "αντιχριστιανός" για να μη θεωρηθεί πλέμπα.

Δωρεάν εισιτήριο για αριθμημένη θέση στην αριστοκρατία του πνεύματος. :lol:
Gavalas for President! :grfl:

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14902
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Πείτε μου αν έχω καταλάβει πως λειτουργεί ο Χριστιανικός Θεός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 23 Αύγ 2023, 10:54

Isildur έγραψε:
23 Αύγ 2023, 10:49
Αυτό γιατί; Εδώ διαφωνώ, μια από τις πιο πετυχημένες κινήσεις του Χριστιανισμού (να μην πω η βάση της μετάδοσής του και της δημιουργίας της πολυεθνικότητάς του) ήταν αυτή ακριβώς, ότι απευθύνθηκε εξ αρχής κυρίως στις μάζες και στην πλέμπα. Κατάλαβαν ότι καλύτερα να έχεις και ένα εκατομμύριο φτωχομπινέδες πελάτες μαζί με τους 100 προύχοντες, παρά μόνο τους τελευταίους.
μιλάω αλληγορικά [πσσ],άρχοντες στην βασιλεία των ουρανών

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71013
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Πείτε μου αν έχω καταλάβει πως λειτουργεί ο Χριστιανικός Θεός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 23 Αύγ 2023, 10:55

Και μετά κάποιοι αναρωτιούνται γιατί βούλιαξε το κότερο των μυημένων...


:smt005::smt005::smt005:
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6861
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Πείτε μου αν έχω καταλάβει πως λειτουργεί ο Χριστιανικός Θεός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 23 Αύγ 2023, 11:04

ΓΑΛΗ έγραψε:
23 Αύγ 2023, 01:04
SpoilerShow
Μπίστης έγραψε:
23 Αύγ 2023, 00:38
ΓΑΛΗ έγραψε:
22 Αύγ 2023, 23:33

Πώς αντιλαμβάνεστε το

"Εν Αρχή ην ο Λόγος, και ο Λόγος ην προς τον Θεόν, και Θεός ην ο Λόγος.";
:smt017

Αν δεν ξέρεις ακριβή αρχαία ... όπως κάτι τύποι
Αν σημαίνει πως ο Θεός είχε κάποια αρχή είναι απογοητευτικό ... :102: Αλλά αποκλείεται :roll:

Είναι μιά φράση γιά να σπάει τις υλικές ψευδαισθήσεις κα να σε επανατοποθετεί ως ύπαρξη
Δεν τίθεται θέμα αρχαίας ερμηνείας αλλά απλής κατανόησης απολύτως σύγχρονων εννοιών.
Αυτό που θέλω να πω σε απολύτως σύγχρονα ελληνικά, είναι ότι τόσο η λέξη "Αρχή" όσο και η λέξη "Λόγος" έχουν διττή ερμηνεία.

Για να το κάνω πιο σαφές, η "Αρχή" σημαίνει είτε χρονολογική αναφορά είτε ορισμό της εξουσίας.
SpoilerShow
Το ίδιο συμβαίνει και με τη λέξη "Λόγος". Σημαίνει είτε αιτία είτε εκφορά λόγου.

Οπότε, το νόημα που μπορεί να προκύψει από τη συγκεκριμένη φράση, είναι πολλαπλό.

Και δεν είναι ασαφές, γιατί όπως και να το δει κάποιος, έχει νόημα. Το ζητούμενο είναι η σύνθεση/αποδοχή του νοήματος της.

Γιατί η σκέψη γενικώς, προκύπτει από ερωτηματικά και όχι από τελείες. :lol:

Η τελεία, σημαίνει τέλος/απαγόρευση περαιτέρω σκέψης. Δόγμα.

Και προσωπικώς τουλάχιστον, θεωρώ όποιους βρίσκουν ή κατηγορούν τον δογματισμό μόνον στο χριστιανικό πλαίσιο, ως τους απόλυτους βλάκες. :lol:

Η λέξη "αρχή" μόνη της, ναι, έχει διττή σημασία.
Η φράση "εν αρχή" όμως, όχι!
Είναι αρχαιοπρεπές χρονικό επίρρημα της ελληνιστικής και σημαίνει: Στην αρχή, κατ' αρχάς, πρώτα πρώτα.

Συνεπώς η πρόταση "Εν αρχή ήν ο λόγος...", μεταφράζεται σε: "στην αρχή (κατ' αρχάς, πρώτα πρώτα) υπήρξεν ο Λόγος"

Το θέμα έχει τελεσιδικήσει ερμηνευτικά.
Δεν μπορείς να μεταφράσεις το χρονικό επίρρημα "εν αρχή" ως: "στην εξουσία"
Αμφισημία σε όλη τη πρόταση δεν υπάρχει, τουλάχιστον γραμματικώς. Θεολογικώς ίσως.
Εξ άλλου η διττή σημασία/αμφισημία, είναι προνόμιο όλων των ιερών βιβλιών των θρησκειών.


ΥΓ.
Δεν θα γράψω άλλο..έχω γκώσει από θεολογικούς/θρησκευτικούς διαπληκτισμούς.
Μήπως θα μετακινηθεί κάποιος, έστω και ένα εκατοστό, από τις απόψεις του;

nemo
Δημοσιεύσεις: 7464
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: Πείτε μου αν έχω καταλάβει πως λειτουργεί ο Χριστιανικός Θεός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 23 Αύγ 2023, 11:06

Λοξίας έγραψε:
23 Αύγ 2023, 11:04
ΓΑΛΗ έγραψε:
23 Αύγ 2023, 01:04
SpoilerShow
Μπίστης έγραψε:
23 Αύγ 2023, 00:38


:smt017

Αν δεν ξέρεις ακριβή αρχαία ... όπως κάτι τύποι
Αν σημαίνει πως ο Θεός είχε κάποια αρχή είναι απογοητευτικό ... :102: Αλλά αποκλείεται :roll:

Είναι μιά φράση γιά να σπάει τις υλικές ψευδαισθήσεις κα να σε επανατοποθετεί ως ύπαρξη
Δεν τίθεται θέμα αρχαίας ερμηνείας αλλά απλής κατανόησης απολύτως σύγχρονων εννοιών.
Αυτό που θέλω να πω σε απολύτως σύγχρονα ελληνικά, είναι ότι τόσο η λέξη "Αρχή" όσο και η λέξη "Λόγος" έχουν διττή ερμηνεία.

Για να το κάνω πιο σαφές, η "Αρχή" σημαίνει είτε χρονολογική αναφορά είτε ορισμό της εξουσίας.
SpoilerShow
Το ίδιο συμβαίνει και με τη λέξη "Λόγος". Σημαίνει είτε αιτία είτε εκφορά λόγου.

Οπότε, το νόημα που μπορεί να προκύψει από τη συγκεκριμένη φράση, είναι πολλαπλό.

Και δεν είναι ασαφές, γιατί όπως και να το δει κάποιος, έχει νόημα. Το ζητούμενο είναι η σύνθεση/αποδοχή του νοήματος της.

Γιατί η σκέψη γενικώς, προκύπτει από ερωτηματικά και όχι από τελείες. :lol:

Η τελεία, σημαίνει τέλος/απαγόρευση περαιτέρω σκέψης. Δόγμα.

Και προσωπικώς τουλάχιστον, θεωρώ όποιους βρίσκουν ή κατηγορούν τον δογματισμό μόνον στο χριστιανικό πλαίσιο, ως τους απόλυτους βλάκες. :lol:

Η λέξη "αρχή" μόνη της, ναι, έχει διττή σημασία.
Η φράση "εν αρχή" όμως, όχι!
Είναι αρχαιοπρεπές χρονικό επίρρημα της ελληνιστικής και σημαίνει: Στην αρχή, κατ' αρχάς, πρώτα πρώτα.

Συνεπώς η πρόταση "Εν αρχή ήν ο λόγος...", μεταφράζεται σε: "στην αρχή (κατ' αρχάς, πρώτα πρώτα) υπήρξεν ο Λόγος"

Το θέμα έχει τελεσιδικήσει ερμηνευτικά.
Δεν μπορείς να μεταφράσεις το χρονικό επίρρημα "εν αρχή" ως: "στην εξουσία"
Αμφισημία σε όλη τη πρόταση δεν υπάρχει, τουλάχιστον γραμματικώς. Θεολογικώς ίσως.
Εξ άλλου η διττή σημασία/αμφισημία, είναι προνόμιο όλων των ιερών βιβλιών των θρησκειών.


ΥΓ.
Δεν θα γράψω άλλο..έχω γκώσει από θεολογικούς/θρησκευτικούς διαπληκτισμούς.
Μήπως θα μετακινηθεί κάποιος, έστω και ένα εκατοστό, από τις απόψεις του;
λογος τι; εδω σε θελω

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9478
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Πείτε μου αν έχω καταλάβει πως λειτουργεί ο Χριστιανικός Θεός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 23 Αύγ 2023, 11:08

nowhere έγραψε:
23 Αύγ 2023, 10:54
Isildur έγραψε:
23 Αύγ 2023, 10:49
Αυτό γιατί; Εδώ διαφωνώ, μια από τις πιο πετυχημένες κινήσεις του Χριστιανισμού (να μην πω η βάση της μετάδοσής του και της δημιουργίας της πολυεθνικότητάς του) ήταν αυτή ακριβώς, ότι απευθύνθηκε εξ αρχής κυρίως στις μάζες και στην πλέμπα. Κατάλαβαν ότι καλύτερα να έχεις και ένα εκατομμύριο φτωχομπινέδες πελάτες μαζί με τους 100 προύχοντες, παρά μόνο τους τελευταίους.
μιλάω αλληγορικά [πσσ],άρχοντες στην βασιλεία των ουρανών
Καλά το είπες. Το "πσσσς" εννοώ. :lol:
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών