Βρωμικος ΑντιAirbnbισμος

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9792
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Βρωμικος ΑντιAirbnbισμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 14 Σεπ 2023, 17:45

Εγώ μόνο καλή εμπειρία είχα με airbnb. Ενώ από ξενοδοχεία όπως νοβοτέλ που χρεώνουν της παναγιάς τα μάτια κακές. Πρόσφατα μου χρέωσαν ένα ποδήλατο που νοίκιασα για μια μέρα 218 €. Μα είναι μεγάλη ιστορία.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23720
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Βρωμικος ΑντιAirbnbισμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 14 Σεπ 2023, 18:25

foscilis έγραψε:
14 Σεπ 2023, 17:40
Ερμής έγραψε:
14 Σεπ 2023, 16:35
Philip Mortimer έγραψε:
14 Σεπ 2023, 16:33


Εγώ ένας από τους βασικούς λόγους που ψήφισα Μητσοτάκη ήταν λόγω του airbnb και ότι η αριστερά του Τσίπρα είναι Ταλιμπάν με αυτά τα θέματα. Ο Μητσοτάκης θα κάνει πολύ μεγάλο σφάλμα εάν ξεπεράσει κάποια όρια, γιατί ήδη στο θέμα μεταρρυθμίσεων και οικονομικού φιλελευθερισμού δεν τα πηγαίνει καλά. Οι ασχολούμενοι με το airbnb και γενικότερα οι ιδιοκτήτες που τον στήριζαν θα εκδικηθούν με την ψήφο τους αν περάσει κόκκινες γραμμές. Η οικονομία θα αντιμετωπίσει σοβαρή απώλεια και οι επενδυτές θα αρχίσουν να λακιζουν άμα βλέπουν τέτοιες συμπεριφορές.
καλά χαλάρωσε, δε θα έρθει και το τέλος του κόσμου.
ουμπεράδες είστε, απλα ειστε τυχεροί που δεν έχετε απέναντι σας συνδικάτα όπως οι ταρίφες.
90 μέρες μια χαρά ειναι, αφου έτσι και αλλιώς τα άλλα θα τα πάρετε μαύρα όπως κάνατε μέχρι τώρα.
σιγά μην έρθει ο τουρίστας από την άλλη άκρη του κόσμου με το ματσάκι τα μετρητά στο χέρι. Κι αν όντως έρθει είναι θέμα χρόνου να καταλάβει ότι δε χρειάζεται στ' αλήθεια να πληρώσει. Οι πλατφόρμες πέρα από το λαθραίο ξενοδοχί της φάσης, έχουν και μια αληθινή χρησιμότητα, άλλωστε και για ξενοδοχεία αυτές χρησιμοποιείς για να κλείσεις.
Ερμπιμπι δε χρησιμοποιούν μόνο οι ξένοι αλλά και πάρα πολλοί Ελληνες, άλλωστε είναι γνωστό πως παρά πολλά από αυτά χρησιμοποιούνται και ως γαμιστρωνες τις κρύες νύχτες του χειμώνα. Το κάτω από το τραπέζι και το μιλητο είναι το λιγότερο κακό σε σχέση με τη ζημιά που έχει συμβεί στον κοινωνικό ιστό. Δε γίνεται να μη μπορεί να σπουδάσει φοιτητής από την επαρχεία επειδή ένα υπόγειο 30τμ στη Βικτωρία θέλει τέσσερα κατοστάρια ακατεβατα και 3-4 νοίκια εγγύηση.
Δε ξέρω αν υπάρχει πουθενά αλλού στον κόσμο τέτοια αναλογία μισθών με ενοίκια
Να τηρηθούν όλοι οι κανόνες και οι νόμοι και μετά ας το νοικιάζουν και ένα χιλιάρικο τη μέρα, με γεια τους με χαρά τους. Αλλά αφού θέλουν να τα βγάζουν (και πολύ καλά κάνουν) θα πρέπει οι άλλοι ένοικοι της πολυκατοικίας να τους ταράξουν στη νομιμότητα.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Αλιόσα
Δημοσιεύσεις: 7523
Εγγραφή: 23 Ιουν 2021, 15:43
Phorum.gr user: Αλιόσα
Τοποθεσία: Βλαδιβοστόκ

Re: Βρωμικος ΑντιAirbnbισμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αλιόσα » 14 Σεπ 2023, 18:36

Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
14 Σεπ 2023, 17:45
Εγώ μόνο καλή εμπειρία είχα με airbnb. Ενώ από ξενοδοχεία όπως νοβοτέλ που χρεώνουν της παναγιάς τα μάτια κακές. Πρόσφατα μου χρέωσαν ένα ποδήλατο που νοίκιασα για μια μέρα 218 €. Μα είναι μεγάλη ιστορία.
Καθολου τυχαιο που ο κοσμος προτιμα airbnb απο άθλιους ξενοδοχους.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24718
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Βρωμικος ΑντιAirbnbισμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 14 Σεπ 2023, 21:31

Ερμής έγραψε:
14 Σεπ 2023, 18:25
foscilis έγραψε:
14 Σεπ 2023, 17:40
Ερμής έγραψε:
14 Σεπ 2023, 16:35


καλά χαλάρωσε, δε θα έρθει και το τέλος του κόσμου.
ουμπεράδες είστε, απλα ειστε τυχεροί που δεν έχετε απέναντι σας συνδικάτα όπως οι ταρίφες.
90 μέρες μια χαρά ειναι, αφου έτσι και αλλιώς τα άλλα θα τα πάρετε μαύρα όπως κάνατε μέχρι τώρα.
σιγά μην έρθει ο τουρίστας από την άλλη άκρη του κόσμου με το ματσάκι τα μετρητά στο χέρι. Κι αν όντως έρθει είναι θέμα χρόνου να καταλάβει ότι δε χρειάζεται στ' αλήθεια να πληρώσει. Οι πλατφόρμες πέρα από το λαθραίο ξενοδοχί της φάσης, έχουν και μια αληθινή χρησιμότητα, άλλωστε και για ξενοδοχεία αυτές χρησιμοποιείς για να κλείσεις.
Ερμπιμπι δε χρησιμοποιούν μόνο οι ξένοι αλλά και πάρα πολλοί Ελληνες, άλλωστε είναι γνωστό πως παρά πολλά από αυτά χρησιμοποιούνται και ως γαμιστρωνες τις κρύες νύχτες του χειμώνα. Το κάτω από το τραπέζι και το μιλητο είναι το λιγότερο κακό σε σχέση με τη ζημιά που έχει συμβεί στον κοινωνικό ιστό. Δε γίνεται να μη μπορεί να σπουδάσει φοιτητής από την επαρχεία επειδή ένα υπόγειο 30τμ στη Βικτωρία θέλει τέσσερα κατοστάρια ακατεβατα και 3-4 νοίκια εγγύηση.
Δε ξέρω αν υπάρχει πουθενά αλλού στον κόσμο τέτοια αναλογία μισθών με ενοίκια
Να τηρηθούν όλοι οι κανόνες και οι νόμοι και μετά ας το νοικιάζουν και ένα χιλιάρικο τη μέρα, με γεια τους με χαρά τους. Αλλά αφού θέλουν να τα βγάζουν (και πολύ καλά κάνουν) θα πρέπει οι άλλοι ένοικοι της πολυκατοικίας να τους ταράξουν στη νομιμότητα.
Οι ξένοι όμως είναι το πρόβλημα, αυτοί έχουν τα λεφτά όχι ο σπυριάρης που πληρώνει 25αρι για ημιδιαμονή ή η παρέα του που δίνουν από 15 ευρώ για πριβέ κλαμπίδι με πισίνα ενώ κανονικά θα ήθελε 100 + πόρτα {*}.

{*} αυτό έχω δίπλα μου. Έχουμε γιορτάσει τα γενέθλια κάθε μελλοντικής νυχούς από Ταύρο μέχρι Αγίους, πάντα με το "Χρόνια πολλά μωρό μου" της Βίσσης αν και για τεράστια έκπληξή μου υπάρχουν και άνθρωποι που βάζουν τέρμα κλαρίνα στην πισίνα.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41085
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Βρωμικος ΑντιAirbnbισμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 14 Σεπ 2023, 22:44

Beria έγραψε:
14 Σεπ 2023, 14:27
Επίσης η διατύπωση το σπίτι είναι δικό μου, ότι θέλω το κάνω το καταλαβαίνετε ότι έχει περιορισμένη ισχύ ως επιχείρημα.

Υπάρχουν -και καλώς- δεκάδες περιορισμοί στην άσκηση του δικαιώματος χρήσης δεκάδων πραγμάτων
Από αυτοκίνητα μέχρι εργαλεία
1. Δικό μου είναι το σπίτι, ό,τι θέλω θα το κάνω
2. Δικό μου είναι το μαγαζί, όποιον θέλω θα εξυπηρετήσω
3. Δικό μου είναι το οικόπεδο, ό,τι θέλω θα χτίσω
4. Δικό μου είναι το ταχύπλοο, όπου θέλω θα το παρκάρω
5. Δικό μου είναι το αυτοκίνητο, όποιος θέλω θα το οδηγήσει
6. Δικό μου είναι το ηχοσύστημα, όσο δυνατά θέλω θα το βάλω
7. Δικά μου είναι τα χαρτονομίσματα, άμα θέλω θα τα βάλω φωτιά

Μπορείτε να συμπληρώσετε κι άλλα στην λίστα, αυτά είναι ενδεικτικά.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41085
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Βρωμικος ΑντιAirbnbισμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 14 Σεπ 2023, 22:54

BOOMER έγραψε:
14 Σεπ 2023, 15:32
γεμίζουν ζεστό χρήμα και τα κρατικά ταμεία.
:smt005::smt005::smt005::smt005::smt005:
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Ίακχος
Δημοσιεύσεις: 4981
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 15:26

Re: Βρωμικος ΑντιAirbnbισμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίακχος » 15 Σεπ 2023, 09:06

Έρχεται το τέλος του Airbnb; Τι ακριβώς συμβαίνει τώρα στη Νέα Υόρκη
https://jenny.gr/update/418511/erhetai- ... 6U_CXv1vOk

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23720
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Βρωμικος ΑντιAirbnbισμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 15 Σεπ 2023, 11:02

Ίακχος έγραψε:
15 Σεπ 2023, 09:06
Έρχεται το τέλος του Airbnb; Τι ακριβώς συμβαίνει τώρα στη Νέα Υόρκη
https://jenny.gr/update/418511/erhetai- ... 6U_CXv1vOk
Ήταν θέμα χρόνου, απλά στην Ελλάδα θα έρθει με καθυστέρηση όπως και τα πάντα άλλωστε. Πόσα χρόνια φωνάζουμε πως στην προηγμένη(και στον τουρισμό) Ευρώπη έχουν περιορίσει τη χρήση του;
Φυσικά και δεν είναι μονο λόγω της αύξησης των ενοικίων αλλα κυρίως λόγω του ότι άρχισε να τσιγκλάει τους ξενοδόχους δηλαδή μια αγορά πολλών εκατομμυρίων.
Αλλά έτσι είναι η ελλάδα, δε θυμάστε που πασοκ και νδ άνοιγαν τει ακόμη και στην κατσικανή σερρών και έτρεχαν οι ραντιέρηδες της πούτσας να αγοράσουν εκεί διαμερίσματα ουτως ώστε να τα νοικιάζουν(δαγκώνοντας βέβαια) σε επίδοξους φοιτητές; Ε όταν αυτά τα τμήματα έκλεισαν άρχισε το γνωστό "που ειναι το κράαααααατοοοοος!" και τελικά τα πούλησαν για ένα κομμάτι ψωμί.

Επίσης δείτε λίγο πως κινείται η μετοχή της rbnb. Κάποιες γλώσσες αναφέρουν πως η ενδεχόμενη κατάρρευση της, θα σημάνει μια νέα κρίση ακινήτων* κάτι το οποίο έχει βάση.

*κάποιοι λένε αντίστοιχη του 2008, πράγμα που δε το πιστεύω γιατί δεν μιλάμε για κατάρρευση μιας μεγάλης τράπεζας΄(και ο,τι αυτο σημαίνει) που θα την προκαλέσει, αλλά μια σταρταπ στην ουσία.
hellegennes έγραψε:
14 Σεπ 2023, 22:44
Beria έγραψε:
14 Σεπ 2023, 14:27
Επίσης η διατύπωση το σπίτι είναι δικό μου, ότι θέλω το κάνω το καταλαβαίνετε ότι έχει περιορισμένη ισχύ ως επιχείρημα.

Υπάρχουν -και καλώς- δεκάδες περιορισμοί στην άσκηση του δικαιώματος χρήσης δεκάδων πραγμάτων
Από αυτοκίνητα μέχρι εργαλεία
1. Δικό μου είναι το σπίτι, ό,τι θέλω θα το κάνω
2. Δικό μου είναι το μαγαζί, όποιον θέλω θα εξυπηρετήσω
3. Δικό μου είναι το οικόπεδο, ό,τι θέλω θα χτίσω
4. Δικό μου είναι το ταχύπλοο, όπου θέλω θα το παρκάρω
5. Δικό μου είναι το αυτοκίνητο, όποιος θέλω θα το οδηγήσει
6. Δικό μου είναι το ηχοσύστημα, όσο δυνατά θέλω θα το βάλω
7. Δικά μου είναι τα χαρτονομίσματα, άμα θέλω θα τα βάλω φωτιά

Μπορείτε να συμπληρώσετε κι άλλα στην λίστα, αυτά είναι ενδεικτικά.
Κάπως έτσι. Σα να έχεις αυτοκίνητο και οταν θέλει το κράτος να επιβάλει νόμο που θα σου λέει πχ σε κατοικημένη περιοχή μέχρι 50χλμ/ωρα να γυρνάς και να λες "Το κράτος θα μου πει τι θα κάνω και πως θα χρησιμοποιήσω την περιουσία ΜΟΥ;;;"
Ακριβώς το ίδιο πράγμα είναι.


Τα έχουμε ξαναπεί πως αυτή η λογική είναι δικό ΜΟΥ και είμαι κάποιος δείχνει ακόμη μια φορά πως η Τουρκοκρατία και η Πείνα έχει περάσει πολύ χοντρά στο DNA όλων μας. Βρωμάμε ακόμη Πείνα και αυτό φαίνεται κυρίως σε αυτούς που νομίζουν πως δε πεινάνε.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21343
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Βρωμικος ΑντιAirbnbισμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 15 Σεπ 2023, 11:51

Ερμής έγραψε:
15 Σεπ 2023, 11:02
Αλλά έτσι είναι η ελλάδα, δε θυμάστε που πασοκ και νδ άνοιγαν τει ακόμη και στην κατσικανή σερρών και έτρεχαν οι ραντιέρηδες της πούτσας να αγοράσουν εκεί διαμερίσματα ουτως ώστε να τα νοικιάζουν(δαγκώνοντας βέβαια) σε επίδοξους φοιτητές; Ε όταν αυτά τα τμήματα έκλεισαν άρχισε το γνωστό "που ειναι το κράαααααατοοοοος!" και τελικά τα πούλησαν για ένα κομμάτι ψωμί.

Επίσης δείτε λίγο πως κινείται η μετοχή της rbnb. Κάποιες γλώσσες αναφέρουν πως η ενδεχόμενη κατάρρευση της, θα σημάνει μια νέα κρίση ακινήτων* κάτι το οποίο έχει βάση.

*κάποιοι λένε αντίστοιχη του 2008, πράγμα που δε το πιστεύω γιατί δεν μιλάμε για κατάρρευση μιας μεγάλης τράπεζας΄(και ο,τι αυτο σημαίνει) που θα την προκαλέσει, αλλά μια σταρταπ στην ουσία.
Αν περιμένεις μεγάλη πτώση τιμών στις κατοικίες και τα ακίνητα γενικότερα, πλανάσαι. Και εγώ θέλω να πέσουν ώστε να αγοράσω. Απλά δε θα πέσουν. Θέλεις γιατί όποια μικρή πτώση μυριστούν θα την καλύψουν οι κινέζοι με αγορές;
Θέλεις γιατί το ίδιο το κράτος έχει βασίσει όλο το οικονομικό μοντέλο του στην τιμή των ακινήτων, και θα δώσει κίνητρα ώστε να παραμείνουν υψηλές; Θέλεις γιατί οι εταιρείες real estate μπορούν και θέλουν με τους τρόπους τους να κρατήσουν έστω και τεχνητά τις τιμές ψηλά;
Θέλεις γιατί η αύξηση του κόστους των υλικών θα κρατήσει ψηλά τις τιμές και στα νεόδμητα;

Όλα αυτά μαζί και πολλά άλλα οδηγούν ότι διψήφια πτώση των τιμών των ακινήτων δεν πρόκειτα να δούμε.

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Βρωμικος ΑντιAirbnbισμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 15 Σεπ 2023, 11:54

Εμπεδοκλής έγραψε:
15 Σεπ 2023, 11:51
Ερμής έγραψε:
15 Σεπ 2023, 11:02
Αλλά έτσι είναι η ελλάδα, δε θυμάστε που πασοκ και νδ άνοιγαν τει ακόμη και στην κατσικανή σερρών και έτρεχαν οι ραντιέρηδες της πούτσας να αγοράσουν εκεί διαμερίσματα ουτως ώστε να τα νοικιάζουν(δαγκώνοντας βέβαια) σε επίδοξους φοιτητές; Ε όταν αυτά τα τμήματα έκλεισαν άρχισε το γνωστό "που ειναι το κράαααααατοοοοος!" και τελικά τα πούλησαν για ένα κομμάτι ψωμί.

Επίσης δείτε λίγο πως κινείται η μετοχή της rbnb. Κάποιες γλώσσες αναφέρουν πως η ενδεχόμενη κατάρρευση της, θα σημάνει μια νέα κρίση ακινήτων* κάτι το οποίο έχει βάση.

*κάποιοι λένε αντίστοιχη του 2008, πράγμα που δε το πιστεύω γιατί δεν μιλάμε για κατάρρευση μιας μεγάλης τράπεζας΄(και ο,τι αυτο σημαίνει) που θα την προκαλέσει, αλλά μια σταρταπ στην ουσία.
Αν περιμένεις μεγάλη πτώση τιμών στις κατοικίες και τα ακίνητα γενικότερα, πλανάσαι. Και εγώ θέλω να πέσουν ώστε να αγοράσω. Απλά δε θα πέσουν. Θέλεις γιατί όποια μικρή πτώση μυριστούν θα την καλύψουν οι κινέζοι με αγορές;
Θέλεις γιατί το ίδιο το κράτος έχει βασίσει όλο το οικονομικό μοντέλο του στην τιμή των ακινήτων, και θα δώσει κίνητρα ώστε να παραμείνουν υψηλές; Θέλεις γιατί οι εταιρείες real estate μπορούν και θέλουν με τους τρόπους τους να κρατήσουν έστω και τεχνητά τις τιμές ψηλά;
Θέλεις γιατί η αύξηση του κόστους των υλικών θα κρατήσει ψηλά τις τιμές και στα νεόδμητα;

Όλα αυτά μαζί και πολλά άλλα οδηγούν ότι διψήφια πτώση των τιμών των ακινήτων δεν πρόκειτα να δούμε.
Θα ισορροπήσει η ενοικίαση
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Βρωμικος ΑντιAirbnbισμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 15 Σεπ 2023, 11:57

Εμπεδοκλής έγραψε:
15 Σεπ 2023, 11:51

Όλα αυτά μαζί και πολλά άλλα οδηγούν ότι διψήφια πτώση των τιμών των ακινήτων δεν πρόκειτα να δούμε.
Δε θα υπάρξει εκτεταμένη ακρίβεια έτσι; Αν εγώ δεν μπορώ να καλύψω το ενοικιο μου ως υδραυλικός/μικρομαγαζος/ιδιαιτερακιας/καφετζης/κομμωτής δε θα σου πάρω αύριο τα διπλά; :smt017
Εγώ δεν είμαι στις παραπάνω κατηγορίες αλλά αν ήμουν σίγουρα θα έκανα αύξηση. Δεν μπορείς να μου αυξάνεις το ενοίκιο να πληρώνω 600 από εκεί που πλήρωνα 400 κ να αφήσω το κούρεμα στα 10 ευρώ. Θα το πάω στα 15 :102:

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Βρωμικος ΑντιAirbnbισμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 15 Σεπ 2023, 12:02

hellegennes έγραψε:
14 Σεπ 2023, 22:54
BOOMER έγραψε:
14 Σεπ 2023, 15:32
γεμίζουν ζεστό χρήμα και τα κρατικά ταμεία.
:smt005::smt005::smt005::smt005::smt005:
μπουμερ ειναι,κατανοηση :102:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23720
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Βρωμικος ΑντιAirbnbισμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 15 Σεπ 2023, 12:12

Εμπεδοκλής έγραψε:
15 Σεπ 2023, 11:51
Ερμής έγραψε:
15 Σεπ 2023, 11:02
Αλλά έτσι είναι η ελλάδα, δε θυμάστε που πασοκ και νδ άνοιγαν τει ακόμη και στην κατσικανή σερρών και έτρεχαν οι ραντιέρηδες της πούτσας να αγοράσουν εκεί διαμερίσματα ουτως ώστε να τα νοικιάζουν(δαγκώνοντας βέβαια) σε επίδοξους φοιτητές; Ε όταν αυτά τα τμήματα έκλεισαν άρχισε το γνωστό "που ειναι το κράαααααατοοοοος!" και τελικά τα πούλησαν για ένα κομμάτι ψωμί.

Επίσης δείτε λίγο πως κινείται η μετοχή της rbnb. Κάποιες γλώσσες αναφέρουν πως η ενδεχόμενη κατάρρευση της, θα σημάνει μια νέα κρίση ακινήτων* κάτι το οποίο έχει βάση.

*κάποιοι λένε αντίστοιχη του 2008, πράγμα που δε το πιστεύω γιατί δεν μιλάμε για κατάρρευση μιας μεγάλης τράπεζας΄(και ο,τι αυτο σημαίνει) που θα την προκαλέσει, αλλά μια σταρταπ στην ουσία.
Αν περιμένεις μεγάλη πτώση τιμών στις κατοικίες και τα ακίνητα γενικότερα, πλανάσαι. Και εγώ θέλω να πέσουν ώστε να αγοράσω. Απλά δε θα πέσουν. Θέλεις γιατί όποια μικρή πτώση μυριστούν θα την καλύψουν οι κινέζοι με αγορές;
Θέλεις γιατί το ίδιο το κράτος έχει βασίσει όλο το οικονομικό μοντέλο του στην τιμή των ακινήτων, και θα δώσει κίνητρα ώστε να παραμείνουν υψηλές; Θέλεις γιατί οι εταιρείες real estate μπορούν και θέλουν με τους τρόπους τους να κρατήσουν έστω και τεχνητά τις τιμές ψηλά;
Θέλεις γιατί η αύξηση του κόστους των υλικών θα κρατήσει ψηλά τις τιμές και στα νεόδμητα;

Όλα αυτά μαζί και πολλά άλλα οδηγούν ότι διψήφια πτώση των τιμών των ακινήτων δεν πρόκειτα να δούμε.
Εχω ξαναπεί, δε περιμένω καταστάσεις 2012-2015, αυτο που περιμένω είναι μια διόρθωση με βάση την αισχροκέρδεια του τώρα, αυτο που σου έγραψε παρακάτω ο Μπερια δηλαδή. Δε με αφορά να αγοράσω σε αυτές τις τιμές, ουτε θα ασχοληθώ ακόμη και με διόρθωση, προτιμώ να επενδύω σε γή και μέταλλα παρά σε τούβλα. Φυσικά και θα υπάρξει μείωση, δε γίνεται να έχουμε τιμές στα ενοίκια που παίζουν σε χώρες με τυπερτριπλάσιο βασικό, κάπου βρωμάει το πράγμα, όπως βρώμαγε και τότε.
Ξέρεις όμως είναι πράγματα που όταν ζορίσουν δε μπορεί να τα ελέγξει ο τάδε εργολάβος ή η ομάδα εργολαβών που κρατάει με γαϊτανάκι ψηλά τις τιμές. το 2027 δεν ειναι που η Ελλάδα θα πρέπει να βρει κάποια -αρκετά- δις γιατι αλλιώς θα παίξει πάλι τρόικα;
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21343
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Βρωμικος ΑντιAirbnbισμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 15 Σεπ 2023, 12:20

EKPLIKTIKOS έγραψε:
15 Σεπ 2023, 11:57
Εμπεδοκλής έγραψε:
15 Σεπ 2023, 11:51

Όλα αυτά μαζί και πολλά άλλα οδηγούν ότι διψήφια πτώση των τιμών των ακινήτων δεν πρόκειτα να δούμε.
Δε θα υπάρξει εκτεταμένη ακρίβεια έτσι; Αν εγώ δεν μπορώ να καλύψω το ενοικιο μου ως υδραυλικός/μικρομαγαζος/ιδιαιτερακιας/καφετζης/κομμωτής δε θα σου πάρω αύριο τα διπλά; :smt017
Εγώ δεν είμαι στις παραπάνω κατηγορίες αλλά αν ήμουν σίγουρα θα έκανα αύξηση. Δεν μπορείς να μου αυξάνεις το ενοίκιο να πληρώνω 600 από εκεί που πλήρωνα 400 κ να αφήσω το κούρεμα στα 10 ευρώ. Θα το πάω στα 15 :102:
Σημειοτέον κουρεύτηκα χθες, πριν το καλοκαίρι πλήρωνα 12, χθες πλήρωσα 15.
Στο ΚΤΕΟ, πλήρωσα 10 ευρώ παραπάνω από ότι είχα πληρώσει για το άλλο αυτοκίνητο τον Μάρτιο.
Στο πλυντήριο επίσης τσίμπησε δύο ευρώ, από τα 12 στα 14.

Αυτά μέσα στο Σεπτέμβριο. Μη σου πω και οι ΚΝίτες τα κουπόνια στο φεστιβάλ τους άκουσα ότι θα τα πάνε 7 ευρώ από τα 5.

Οπότε δεν υπάρχει αν, έχουν γίνει όλα αυτά.

Λέγεται πληθωρισμός. Το κράτος που έφτασε να χρωστά σε δανεικά 2 φορές το ΑΕΠ, ήτοι 200%, αποφάσισε ότι μιας και δεν μπορεί να μειώσει τον αριθμητή, θα αυξήσει τον παρανομαστή και όπου βγει.

Θυμίζω ότι το κράτος λειτουργεί ως καζίνο. Τσιμπάει το ένα πέμπτο από την τιμή του προϊόντος ή της υπηρεσίας και κάπου κάπου δίνει και κάποιο δωράκι σαν τις κληρώσεις. Αυξάνει ο τζίρος, αυξάνουν και τα έσοδα του...

Αλήθεια, έχεις ακούσει κανέναν γνωστό σου ενοικιαστή που νοικιάζει μα σε κινέζο, μα σε Έλληνα και αυτόν τον καιρό δεν του έκανε ή του ψηθιρίζει για αύξηση;

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21343
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Βρωμικος ΑντιAirbnbισμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 15 Σεπ 2023, 12:21

Beria έγραψε:
15 Σεπ 2023, 11:54
Εμπεδοκλής έγραψε:
15 Σεπ 2023, 11:51
Ερμής έγραψε:
15 Σεπ 2023, 11:02
Αλλά έτσι είναι η ελλάδα, δε θυμάστε που πασοκ και νδ άνοιγαν τει ακόμη και στην κατσικανή σερρών και έτρεχαν οι ραντιέρηδες της πούτσας να αγοράσουν εκεί διαμερίσματα ουτως ώστε να τα νοικιάζουν(δαγκώνοντας βέβαια) σε επίδοξους φοιτητές; Ε όταν αυτά τα τμήματα έκλεισαν άρχισε το γνωστό "που ειναι το κράαααααατοοοοος!" και τελικά τα πούλησαν για ένα κομμάτι ψωμί.

Επίσης δείτε λίγο πως κινείται η μετοχή της rbnb. Κάποιες γλώσσες αναφέρουν πως η ενδεχόμενη κατάρρευση της, θα σημάνει μια νέα κρίση ακινήτων* κάτι το οποίο έχει βάση.

*κάποιοι λένε αντίστοιχη του 2008, πράγμα που δε το πιστεύω γιατί δεν μιλάμε για κατάρρευση μιας μεγάλης τράπεζας΄(και ο,τι αυτο σημαίνει) που θα την προκαλέσει, αλλά μια σταρταπ στην ουσία.
Αν περιμένεις μεγάλη πτώση τιμών στις κατοικίες και τα ακίνητα γενικότερα, πλανάσαι. Και εγώ θέλω να πέσουν ώστε να αγοράσω. Απλά δε θα πέσουν. Θέλεις γιατί όποια μικρή πτώση μυριστούν θα την καλύψουν οι κινέζοι με αγορές;
Θέλεις γιατί το ίδιο το κράτος έχει βασίσει όλο το οικονομικό μοντέλο του στην τιμή των ακινήτων, και θα δώσει κίνητρα ώστε να παραμείνουν υψηλές; Θέλεις γιατί οι εταιρείες real estate μπορούν και θέλουν με τους τρόπους τους να κρατήσουν έστω και τεχνητά τις τιμές ψηλά;
Θέλεις γιατί η αύξηση του κόστους των υλικών θα κρατήσει ψηλά τις τιμές και στα νεόδμητα;

Όλα αυτά μαζί και πολλά άλλα οδηγούν ότι διψήφια πτώση των τιμών των ακινήτων δεν πρόκειτα να δούμε.
Θα ισορροπήσει η ενοικίαση
Χωρίς το bnb, ίσως και με λίγο πογκρόμ σε κινέζους που τα παίρνουν και κάθονται, ναι.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών