Πορφύρα και Αιμα: Γιατι δεν γυρίζονται τετοιες σειρές σημερα στην Ελλάδα?

Κινηματογράφος (κριτικές και προτάσεις), θέατρο, ερμηνεία, χορός, τραγούδι, τηλεόραση, ραδιόφωνο κ.ά.
Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27618
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Πορφύρα και Αιμα: Γιατι δεν γυρίζονται τετοιες σειρές σημερα στην Ελλάδα?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 13 Φεβ 2024, 22:28

hellegennes έγραψε:
13 Φεβ 2024, 22:21
George_V έγραψε:
13 Φεβ 2024, 21:07
Στο μεταξυ η Τουρκια εχει γαμηθει να γυριζει σειρες ιστορικου ενδιαφέροντος και η Ελλάδα συνεχιζει να πετάει χαρταετο οπου συνεχιζουμε να γυριζουμε ειτε κουλτουρε μαλακιες, ειτε χαζοκοινωνικα, ειτει Seferlis Toilet Humor σειρες.

Mας εχει φάει η θολοκουλτουρα σε αυτη τη χώρα. Αντιθετα η Τουρκια το εχει πιασει και το παει τρένο.
Καλά, μην τρελαίνεσαι. Η Τουρκία είναι βέβαιο ότι το κάνει αυτό με κρατική χρηματοδότηση για λόγους προπαγάνδας και ανάδειξης. Δεν ξέρω κατά πόσο θα ήθελα να κάνει το ίδιο και η Ελλάδα από την ΕΡΤ. Δηλαδή δεν έχω εμπιστοσύνη. Εκεί φαντάζομαι ότι πέφτουν κεφάλια για κακοδιαχείριση γιατί είναι ημι-απολυταρχία, εδώ είναι δημοκρατία της ρεμούλας.

Στο εξωτερικό δεν θα ήταν καθόλου καλά reiceved μια τέτοια ελληνική προσπάθεια, θα κόστιζε πολύ χρήμα και θα απέδιδε ελάχιστο. Ούτε ο πληθυσμός μας είναι μεγάλος για να δικαιολογήσει πρότζεκτ τέτοιου μεγέθους, ούτε τα εργατικά και το κόστος παραγωγής μικρό, όπως στην Τουρκία, ούτε έχουμε κουλτούρα που να υποστηρίζεται διεθνώς από άλλους πληθυσμούς (με ίδια γλώσσα, θρησκεία, κουλτούρα, κτλ).
Nαι γιατι οτι γυριζουμε εδω εχει τρελη απηχηση στο εξωτερικο. Χωρια που το 90% των σειρων της τηλεορασης ειναι κοπυ-πεηστ ξενων σειρων (μεχρι και τα σκηνικα εχουν αντιγράψει εως και το τελευταιο τραπεζομαντιλο)

Η Μαγισσα απο την αλλη οσο χάλια και αν ειναι σεναριακα κλπ. εδειξε να εχει μια δυναμικη σε αρκετο κοινο στην Ελλάδα και απο οτι μαθαινω υπαρχουν νυξεις να δοθει και σε καποιες χωρες του εξωτερικου.

Αν λοιπον με αυτη τη σειρά που το σενάριο ειναι λιγο καλυτερο απο του Φωσκολου και με το low budget που εχει μπορει να προσελκυσει οχι μονο αρκετο κοινο στην Ελλάδα αλλα και καποιες χωρες να ενδιαφερθουν εστω τοτε εκτιμω οτι με ενα καλυτερο σενάριο και καλυτερο μπατζετ μπορουμε να σταθουμε αρκετα καλα (δε θα βγαλουμε και το νεο House of Dragon αλλα θα ανεβουμε κατηγορια και θα ξεπεράσουμε τις χαζοαντιγραφές και τα θολοκουλτουριαρικα).
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Aitwlos
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 13 Ιαν 2024, 12:01

Re: Πορφύρα και Αιμα: Γιατι δεν γυρίζονται τετοιες σειρές σημερα στην Ελλάδα?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Aitwlos » 13 Φεβ 2024, 22:29

Γιατί θέλουν λεφτά. Να περάσει το επόμενο παρατράγουδο
Juno έγραψε:
15 Μάιος 2024, 23:50
Τελικά όλο δεξιούς πολιτικούς δολοφονούν παγκοσμίως. Έχουν δολοφονήσει κανέναν αριστερό;

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41081
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Πορφύρα και Αιμα: Γιατι δεν γυρίζονται τετοιες σειρές σημερα στην Ελλάδα?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 13 Φεβ 2024, 22:32

George_V έγραψε:
13 Φεβ 2024, 22:28
Nαι γιατι οτι γυριζουμε εδω εχει τρελη απηχηση στο εξωτερικο. Χωρια που το 90% των σειρων της τηλεορασης ειναι κοπυ-πεηστ ξενων σειρων (μεχρι και τα σκηνικα εχουν αντιγράψει εως και το τελευταιο τραπεζομαντιλο)
Αυτά που γυρίζουμε είναι χαμηλού κόστους. Οπότε δεν έχει σημασία αν έχουν απήχηση έξω. Αν και είμαι της γνώμης ότι θα μπορούσαμε άνετα να πουλήσουμε μερικές καλές σειρές στο εξωτερικό. Ας πούμε το Είσαι το Ταίρι μου ήταν πολύ μπροστά για την εποχή του και πάω στοίχημα ότι αυτήν την στιγμή θα έκανε πάταγο.

Το ίδιο και το Παρά 5.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27618
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Πορφύρα και Αιμα: Γιατι δεν γυρίζονται τετοιες σειρές σημερα στην Ελλάδα?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 13 Φεβ 2024, 22:36

hellegennes έγραψε:
13 Φεβ 2024, 22:32
George_V έγραψε:
13 Φεβ 2024, 22:28
Nαι γιατι οτι γυριζουμε εδω εχει τρελη απηχηση στο εξωτερικο. Χωρια που το 90% των σειρων της τηλεορασης ειναι κοπυ-πεηστ ξενων σειρων (μεχρι και τα σκηνικα εχουν αντιγράψει εως και το τελευταιο τραπεζομαντιλο)
Αυτά που γυρίζουμε είναι χαμηλού κόστους. Οπότε δεν έχει σημασία αν έχουν απήχηση έξω. Αν και είμαι της γνώμης ότι θα μπορούσαμε άνετα να πουλήσουμε μερικές καλές σειρές στο εξωτερικό. Ας πούμε το Είσαι το Ταίρι μου ήταν πολύ μπροστά για την εποχή του και πάω στοίχημα ότι αυτήν την στιγμή θα έκανε πάταγο.

Το ίδιο και το Παρά 5.
Για αυτο ειπα το 90% (σειρες οπως "Το σοι σου" ηταν καραμπινατη αντιγραφη του Αμερικανικου "Your Family or mine" το οποιο ηταν διασκευη Ισραηλινης σειρας και μπορω να σου πω αλλες 10+ που ειναι αντιγραφες μεχρι το κοκκαλο. Ουτε καν διασκευες απλα ετοιμα μεταφρασμενα σεναρια απ εξω). Το υπολοιπο 10% εχει ενα potential.

Επειδη ειναι χαμηλου κοστους εχουμε μεινει πισω. Γιατι δεν κανουμε ποτε προσπάθεια για κατι καλυτερο.

Και για αυτο εχουμε μεινει κολλημενοι στην θολοκουλτουρα, στο σεφερλιδικο toilet humour και στις αντιγραφες.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Στρακαστρουκας
Δημοσιεύσεις: 11490
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 17:48
Phorum.gr user: Στρακαστρουκας

Re: Πορφύρα και Αιμα: Γιατι δεν γυρίζονται τετοιες σειρές σημερα στην Ελλάδα?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στρακαστρουκας » 13 Φεβ 2024, 22:39

H μονη επικη ταινια που ξερω εγω ειναι ο Παπαφλεσσας που ισορροπει μεταξυ κιτς και αριστουργηματος(για τα Ελληνικα δεδομενα). Αλλα οικονομικα μιλωντας δεν βγαζει νοημα να ξοδεψεις τοσα χρηματα για να γινει μια ταινια που να την δουνε μονο Ελληνες
"Δεν ειμαι ΝΔλης αλλα..."

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41081
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Πορφύρα και Αιμα: Γιατι δεν γυρίζονται τετοιες σειρές σημερα στην Ελλάδα?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 13 Φεβ 2024, 22:39

micmic έγραψε:
13 Φεβ 2024, 21:56
Νομίζω δεν έχουμε τον πληθυσμό για να υποστηρίξει σειρές μεγάλου προϋπολογισμού. Δεν έχουμε και την κουλτούρα της επικής παραγωγής (εξοικειωμένους σκηνοθέτες, μηχανήματα, τεχνικούς κτλ)
Αν θέλουμε να είμαστε δίκαιοι, ελάχιστες χώρες έχουν τέτοια κουλτούρα. ΗΠΑ, Καναδάς, ΗΒ, Αυστραλία. Όχι τυχαία αυτές οι τέσσερις. Δηλαδή σιγά τις τεράστιες ευρωπαϊκές παραγωγές, την ευρωπαϊκή τηλεόραση και τον ευρωπαϊκό κινηματογράφο. Τα περισσότερα είναι εξαιρετικά χαμηλού κόστους παραγωγές. Μόνο οι αγγλοσαξωνικές χώρες έχουν τέτοιου είδους κουλτούρα, άντε και η Γαλλία σε έναν πολυυυυυυυύ πιο περιορισμένο βαθμό.

Δεν είναι δηλαδή μόνο θέμα πληθυσμού.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
micmic
Δημοσιεύσεις: 2333
Εγγραφή: 08 Μάιος 2023, 09:29
Phorum.gr user: micmic

Re: Πορφύρα και Αιμα: Γιατι δεν γυρίζονται τετοιες σειρές σημερα στην Ελλάδα?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από micmic » 13 Φεβ 2024, 22:39

George_V έγραψε:
13 Φεβ 2024, 22:28
Η Μαγισσα απο την αλλη οσο χάλια και αν ειναι σεναριακα κλπ. εδειξε να εχει μια δυναμικη σε αρκετο κοινο στην Ελλάδα και απο οτι μαθαινω υπαρχουν νυξεις να δοθει και σε καποιες χωρες του εξωτερικου.

Αν λοιπον με αυτη τη σειρά που το σενάριο ειναι λιγο καλυτερο απο του Φωσκολου και με το low budget που εχει μπορει να προσελκυσει οχι μονο αρκετο κοινο στην Ελλάδα αλλα και καποιες χωρες να ενδιαφερθουν εστω τοτε εκτιμω οτι με ενα καλυτερο σενάριο και καλυτερο μπατζετ μπορουμε να σταθουμε αρκετα καλα (δε θα βγαλουμε και το νεο House of Dragon αλλα θα ανεβουμε κατηγορια και θα ξεπεράσουμε τις χαζοαντιγραφές και τα θολοκουλτουριαρικα).
Καλά, η δυναμική στην Ελλάδα δεν λέει τίποτα. Το κοινό της τηλεόρασης στην Ελλάδα θα καταπιεί αμάσητα αυτά που θα του δείξουν. Σιγά τις ποιοτικές απαιτήσεις που έχουν οι θείτσες που αποτελούν τον βασικό κορμό του ελληνικού τηλεοπτικού κοινού.

Εγώ πάντως βλέπω ότι ακόμα και οι Σκανδιναβοί που καθιέρωσαν το "Σκανδιναβικό θρίλερ" δυσκολεύονται πολύ να βγάλουν κάτι παρόμοιο της προκοπής τα τελευταία χρόνια. Οι Γερμανοί, η μεγαλύτερη οικονομία της Ευρώπης, παράγουν βασικά μαλακίες. Δύσκολο να ανταγωνιστεί κανείς ΗΠΑ/Βρετανία/Κορέα/Κίνα/Ινδία και σε δεύτερο επίπεδο Ισπανία/Ιταλία/Βραζιλία/Μεξικό/Ιαπωνία κτλ.

runner
Δημοσιεύσεις: 2795
Εγγραφή: 08 Ιουν 2020, 21:11

Re: Πορφύρα και Αιμα: Γιατι δεν γυρίζονται τετοιες σειρές σημερα στην Ελλάδα?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από runner » 13 Φεβ 2024, 22:52

Prince Imrahil έγραψε:
13 Ιουν 2023, 14:29
Αν το αναλάβουν ξένοι, φοβάμαι πώς θα το διαχειριστούν από πλευρά ιστορικότητας, δεδομένου ότι θα βάλουν δικούς τους σεναριογράφους.
Καλύτερα να το αναλάβουν ξένοι σεναριογράφοι και σκηνοθέτες.
Οι δικοί μας τίποτα κλάψες και μιζέριες θα θέλουν να δείχνουν.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41081
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Πορφύρα και Αιμα: Γιατι δεν γυρίζονται τετοιες σειρές σημερα στην Ελλάδα?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 14 Φεβ 2024, 14:34

micmic έγραψε:
13 Φεβ 2024, 22:39
George_V έγραψε:
13 Φεβ 2024, 22:28
Η Μαγισσα απο την αλλη οσο χάλια και αν ειναι σεναριακα κλπ. εδειξε να εχει μια δυναμικη σε αρκετο κοινο στην Ελλάδα και απο οτι μαθαινω υπαρχουν νυξεις να δοθει και σε καποιες χωρες του εξωτερικου.

Αν λοιπον με αυτη τη σειρά που το σενάριο ειναι λιγο καλυτερο απο του Φωσκολου και με το low budget που εχει μπορει να προσελκυσει οχι μονο αρκετο κοινο στην Ελλάδα αλλα και καποιες χωρες να ενδιαφερθουν εστω τοτε εκτιμω οτι με ενα καλυτερο σενάριο και καλυτερο μπατζετ μπορουμε να σταθουμε αρκετα καλα (δε θα βγαλουμε και το νεο House of Dragon αλλα θα ανεβουμε κατηγορια και θα ξεπεράσουμε τις χαζοαντιγραφές και τα θολοκουλτουριαρικα).
Καλά, η δυναμική στην Ελλάδα δεν λέει τίποτα. Το κοινό της τηλεόρασης στην Ελλάδα θα καταπιεί αμάσητα αυτά που θα του δείξουν. Σιγά τις ποιοτικές απαιτήσεις που έχουν οι θείτσες που αποτελούν τον βασικό κορμό του ελληνικού τηλεοπτικού κοινού.

Εγώ πάντως βλέπω ότι ακόμα και οι Σκανδιναβοί που καθιέρωσαν το "Σκανδιναβικό θρίλερ" δυσκολεύονται πολύ να βγάλουν κάτι παρόμοιο της προκοπής τα τελευταία χρόνια. Οι Γερμανοί, η μεγαλύτερη οικονομία της Ευρώπης, παράγουν βασικά μαλακίες. Δύσκολο να ανταγωνιστεί κανείς ΗΠΑ/Βρετανία/Κορέα/Κίνα/Ινδία και σε δεύτερο επίπεδο Ισπανία/Ιταλία/Βραζιλία/Μεξικό/Ιαπωνία κτλ.
Οι Γερμανοί δεν παράγουν τίποτα και είναι η μεγαλύτερη οικονομία της Ευρώπης. Δεν έχουν καμμιά κινηματογραφική κουλτούρα. Όπως είπα, η μόνη μη αγγλόγλωσση ευρωπαϊκή χώρα που έχει μια κάποια κινηματογραφική κουλτούρα είναι η Γαλλία. Οι Γάλλοι κάνουν από καιρό σε καιρό μεγάλες παραγωγές που απαιτούν μεγάλη κινηματογραφική εξειδίκευση.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

runner
Δημοσιεύσεις: 2795
Εγγραφή: 08 Ιουν 2020, 21:11

Re: Πορφύρα και Αιμα: Γιατι δεν γυρίζονται τετοιες σειρές σημερα στην Ελλάδα?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από runner » 14 Φεβ 2024, 14:38

hellegennes έγραψε:
14 Φεβ 2024, 14:34
Οι Γερμανοί δεν παράγουν τίποτα και είναι η μεγαλύτερη οικονομία της Ευρώπης. Δεν έχουν καμμιά κινηματογραφική κουλτούρα.
Τα θέλετε και τα γράφετε αυτά ορισμένοι;

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41081
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Πορφύρα και Αιμα: Γιατι δεν γυρίζονται τετοιες σειρές σημερα στην Ελλάδα?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 14 Φεβ 2024, 14:46

runner έγραψε:
14 Φεβ 2024, 14:38
hellegennes έγραψε:
14 Φεβ 2024, 14:34
Οι Γερμανοί δεν παράγουν τίποτα και είναι η μεγαλύτερη οικονομία της Ευρώπης. Δεν έχουν καμμιά κινηματογραφική κουλτούρα.
Τα θέλετε και τα γράφετε αυτά ορισμένοι;
Αυτή είναι μια λίστα με τις 110 πιο ακριβές μη αγγλόγλωσσες ταινίες:

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_m ... uage_films

Η Γερμανία εμφανίζεται μόνο μια φορά, στο 104, σε συμπαραγωγή με Νορβηγία, Φινλανδία, Σουηδία και Δανία, δηλαδή όλες οι γερμανόγλωσσες χώρες μαζί.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

runner
Δημοσιεύσεις: 2795
Εγγραφή: 08 Ιουν 2020, 21:11

Re: Πορφύρα και Αιμα: Γιατι δεν γυρίζονται τετοιες σειρές σημερα στην Ελλάδα?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από runner » 14 Φεβ 2024, 14:51

hellegennes έγραψε:
14 Φεβ 2024, 14:46
Αυτή είναι μια λίστα με τις 110 πιο ακριβές μη αγγλόγλωσσες ταινίες:

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_m ... uage_films

Η Γερμανία εμφανίζεται μόνο μια φορά, στο 104, σε συμπαραγωγή με Νορβηγία, Φινλανδία, Σουηδία και Δανία, δηλαδή όλες οι γερμανόγλωσσες χώρες μαζί.
Και τι θα πει αυτό; Από το κόστος εξαρτάται αν υπάρχει κινηματογραφική κουλτούρα ή όχι;
Γερμανικές καλές ταινίες έχουν βγει στο παρελθόν αρκετές, αν δεν κάνω λάθος πέρυσι ήταν και μια γερμανική φαβορί για τα Όσκαρ, επίσης, Γερμανοί σκηνοθέτες και ηθοποιοί κάνουν καριέρα στο Hollywood.
Η Γερμανία δεν έχει απλά κινηματογραφική κουλτούρα, είναι σχολή κινηματογράφου εδώ και δεκαετίες μαζί με ΗΒ, Γαλλία και Ιταλία.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41081
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Πορφύρα και Αιμα: Γιατι δεν γυρίζονται τετοιες σειρές σημερα στην Ελλάδα?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 14 Φεβ 2024, 15:22

runner έγραψε:
14 Φεβ 2024, 14:51
hellegennes έγραψε:
14 Φεβ 2024, 14:46
Αυτή είναι μια λίστα με τις 110 πιο ακριβές μη αγγλόγλωσσες ταινίες:

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_m ... uage_films

Η Γερμανία εμφανίζεται μόνο μια φορά, στο 104, σε συμπαραγωγή με Νορβηγία, Φινλανδία, Σουηδία και Δανία, δηλαδή όλες οι γερμανόγλωσσες χώρες μαζί.
Και τι θα πει αυτό; Από το κόστος εξαρτάται αν υπάρχει κινηματογραφική κουλτούρα ή όχι;
Γερμανικές καλές ταινίες έχουν βγει στο παρελθόν αρκετές, αν δεν κάνω λάθος πέρυσι ήταν και μια γερμανική φαβορί για τα Όσκαρ, επίσης, Γερμανοί σκηνοθέτες και ηθοποιοί κάνουν καριέρα στο Hollywood.
Η Γερμανία δεν έχει απλά κινηματογραφική κουλτούρα, είναι σχολή κινηματογράφου εδώ και δεκαετίες μαζί με ΗΒ, Γαλλία και Ιταλία.
Καταρχήν μιλάμε γι' αυτό:
micmic έγραψε:
13 Φεβ 2024, 21:56
Νομίζω δεν έχουμε τον πληθυσμό για να υποστηρίξει σειρές μεγάλου προϋπολογισμού. Δεν έχουμε και την κουλτούρα της επικής παραγωγής (εξοικειωμένους σκηνοθέτες, μηχανήματα, τεχνικούς κτλ).
Οπότε το κόστος έχει άμεση συνάρτηση με το αντικείμενο της συζήτησης. Low budget παραγωγές μπορεί να κάνει οποιαδήποτε χώρα.

Δεύτερον... δεν μας νοιάζει αν Γερμανοί έχουν κάνει καριέρα στο Χόλιγουντ. Βασικά το ότι έχουν κάνει καριέρα στο Χόλιγουντ ενισχύει την δήλωση ότι οι Γερμανοί δεν έχουν κινηματογραφική κουλτούρα. Εννοούμε πάντα την χώρα, δεν έχει νόημα να το πεις αυτό για λαό. Αν είχαν, θα έκαναν καριέρα στην χώρα τους.

Τρίτον, σιγά την σχολή κινηματογράφου. Πες μου μερικά αξιοσημείωτα γερμανικά έργα που να τα ξέρουν πάνω από 2 άτομα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

runner
Δημοσιεύσεις: 2795
Εγγραφή: 08 Ιουν 2020, 21:11

Re: Πορφύρα και Αιμα: Γιατι δεν γυρίζονται τετοιες σειρές σημερα στην Ελλάδα?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από runner » 14 Φεβ 2024, 15:34

hellegennes έγραψε:
14 Φεβ 2024, 15:22
Δεύτερον... δεν μας νοιάζει αν Γερμανοί έχουν κάνει καριέρα στο Χόλιγουντ. Βασικά το ότι έχουν κάνει καριέρα στο Χόλιγουντ ενισχύει την δήλωση ότι οι Γερμανοί δεν έχουν κινηματογραφική κουλτούρα. Εννοούμε πάντα την χώρα, δεν έχει νόημα να το πεις αυτό για λαό. Αν είχαν, θα έκαναν καριέρα στην χώρα τους.

Τρίτον, σιγά την σχολή κινηματογράφου. Πες μου μερικά αξιοσημείωτα γερμανικά έργα που να τα ξέρουν πάνω από 2 άτομα.
Κανένα γερμανικό κινηματογραφικό έργο δεν ξέρω. Ούτε σκηνοθέτες ή ηθοποιούς.
Δίκιο έχεις, αν είχαν κινηματογράφο στη χώρα τους δεν θα πήγαιναν στις ΗΠΑ όπως πολλοί Βρετανοί, Ιταλοί και Γάλλοι που δεν έχουν κινηματογράφο και θέατρο στις χώρες τους και γι' αυτό πήγαν στις ΗΠΑ.
Παρεμπιπτόντως, 3 νίκες και συνολικά 15 υποψηφιότητες για Όσκαρ ξενόγλωσσης ταινίας δείχνει όντως ότι οι Γερμανοί δεν έχουν κινηματογραφική κουλτούρα.
Απολίτιστους λαός και χώρα ρε παιδί μου.
Ούτε κινηματογράφο, ούτε θέατρο, ούτε αθλητισμό, ούτε επιστήμες να μην έχουν αυτοί οι Γερμανοί ρε παιδί μου.......

Άβαταρ μέλους
Πλέριος
Δημοσιεύσεις: 1737
Εγγραφή: 29 Οκτ 2022, 21:15
Phorum.gr user: aytos

Re: Πορφύρα και Αιμα: Γιατι δεν γυρίζονται τετοιες σειρές σημερα στην Ελλάδα?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πλέριος » 14 Φεβ 2024, 15:40

hellegennes έγραψε:
14 Φεβ 2024, 15:22
runner έγραψε:
14 Φεβ 2024, 14:51
hellegennes έγραψε:
14 Φεβ 2024, 14:46
Αυτή είναι μια λίστα με τις 110 πιο ακριβές μη αγγλόγλωσσες ταινίες:

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_m ... uage_films

Η Γερμανία εμφανίζεται μόνο μια φορά, στο 104, σε συμπαραγωγή με Νορβηγία, Φινλανδία, Σουηδία και Δανία, δηλαδή όλες οι γερμανόγλωσσες χώρες μαζί.
Και τι θα πει αυτό; Από το κόστος εξαρτάται αν υπάρχει κινηματογραφική κουλτούρα ή όχι;
Γερμανικές καλές ταινίες έχουν βγει στο παρελθόν αρκετές, αν δεν κάνω λάθος πέρυσι ήταν και μια γερμανική φαβορί για τα Όσκαρ, επίσης, Γερμανοί σκηνοθέτες και ηθοποιοί κάνουν καριέρα στο Hollywood.
Η Γερμανία δεν έχει απλά κινηματογραφική κουλτούρα, είναι σχολή κινηματογράφου εδώ και δεκαετίες μαζί με ΗΒ, Γαλλία και Ιταλία.
Καταρχήν μιλάμε γι' αυτό:
micmic έγραψε:
13 Φεβ 2024, 21:56
Νομίζω δεν έχουμε τον πληθυσμό για να υποστηρίξει σειρές μεγάλου προϋπολογισμού. Δεν έχουμε και την κουλτούρα της επικής παραγωγής (εξοικειωμένους σκηνοθέτες, μηχανήματα, τεχνικούς κτλ).
Οπότε το κόστος έχει άμεση συνάρτηση με το αντικείμενο της συζήτησης. Low budget παραγωγές μπορεί να κάνει οποιαδήποτε χώρα.

Δεύτερον... δεν μας νοιάζει αν Γερμανοί έχουν κάνει καριέρα στο Χόλιγουντ. Βασικά το ότι έχουν κάνει καριέρα στο Χόλιγουντ ενισχύει την δήλωση ότι οι Γερμανοί δεν έχουν κινηματογραφική κουλτούρα. Εννοούμε πάντα την χώρα, δεν έχει νόημα να το πεις αυτό για λαό. Αν είχαν, θα έκαναν καριέρα στην χώρα τους.

Τρίτον, σιγά την σχολή κινηματογράφου. Πες μου μερικά αξιοσημείωτα γερμανικά έργα που να τα ξέρουν πάνω από 2 άτομα.
https://en.m.wikipedia.org/wiki/New_German_Cinema

Είσαι πολύ λάθος
Απλά δες την λιστα

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “7η τέχνη και Ηλ. ΜΜΕ”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών