Ελληνική πρόκληση στην Αγία Σοφία

Πολιτικά θέματα εκτός Ελλάδας
Alex Amsterdam
Δημοσιεύσεις: 2381
Εγγραφή: 06 Φεβ 2024, 22:25

Έλ άνοιξε τη σημαία στην Αγία Σοφία και έγραψε «Αγαπημένη μου Πόλη, για πάντα Ελληνική»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alex Amsterdam » 18 Μαρ 2024, 07:41

Ποτε ηταν Ελληνικη;
Έλληνας άνοιξε τη σημαία στην Αγία Σοφία και έγραψε «Αγαπημένη μου Πόλη, για πάντα Ελληνική» - Αντιδράσεις στην Τουρκία
Προκλητικές οι απαντήσεις των Τούρκων στα social media με έμμεσες αναφορές στην καταστροφή της Σμύρνης
Εικόνα
https://www.protothema.gr/world/article ... n-tourkia/


Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 20508
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Έλ άνοιξε τη σημαία στην Αγία Σοφία και έγραψε «Αγαπημένη μου Πόλη, για πάντα Ελληνική»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 18 Μαρ 2024, 08:05

Πήγε γυρεύοντας, ξέρω ότι κάποιοι θα το δουν σαν γενναιότητα αλλά εμένα μου φαίνεται χαζομάρα.

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27632
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Έλ άνοιξε τη σημαία στην Αγία Σοφία και έγραψε «Αγαπημένη μου Πόλη, για πάντα Ελληνική»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 18 Μαρ 2024, 08:06

Ρώτα τον Μαδουραιο.

Χτες έβαλε βιντεακι στο άλλο νήμα με την Αυτοκρατορία του Μεσαιωνικόυ Ελληνισμού.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
Μαδουραίος
Δημοσιεύσεις: 13468
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2021, 19:27

Re: Ελληνική πρόκληση στην Αγία Σοφία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μαδουραίος » 18 Μαρ 2024, 08:07

Η ΙΣΤΑΜΠΟΥΛ δεν ηταν ποτε Ελληνικη

Οι όροι «βυζάντιο» και «βυζαντινή αυτοκρατορία» επινοήθηκαν τον 19 αιώνα, προκειμένου να εμπεδώσουν τον δήθεν ελληνικό χαρακτήρα της ρωμαϊκής αυτοκρατορίας. Στα ιστορικά κείμενα του μεσαίωνα, η συγκεκριμένη αυτοκρατορία ποτέ δεν χαρακτηρίστηκε βυζαντινή ή ελληνική. Το βυζάντιο ουδέποτε υπήρξε ελληνικό, ούτε καν φιλελληνικό. Ουδέποτε εξελληνίστηκε, όπως λανθασμένα διδάσκεται, τουναντίον όλες οι συνιστώσες του ελληνικού πολιτισμού (Φιλοσοφία, Θέατρο, Αθλητισμός, Τέχνες, Επιστήμες κ.τ.λ.), αλλά και το ίδιο το όνομα έλλην είχαν κηρυχθεί από την πολιτικοθρησκευτική του εξουσία υπό άγριο διωγμό. Οι δε βυζαντινοί αυτοκράτορες ουδεμία σχέση με την Ελλάδα είχαν, καθ’ ότι στα 1100 χρόνια βυζαντινής ιστορίας κανείς τους δεν είχε καν ελληνική καταγωγή. Ούτε ένας δεν καταγόταν από περιοχές με συμπαγή ελληνικό πληθυσμό, πολλοί δε εξ αυτών αγνοούσαν την ελληνική γλώσσα. Το βυζάντιο ήταν ένα πολυφυλετικό συνονθύλευμα το οποίο αποτελούνταν από σλάβους, αρμένιους, φρύγες, άραβες, σημίτες, ίβηρες, σαρακηνούς, ισαύρους, ιλλύριους, δάκους, παφλαγόνες, λύδιους, χαζάρους, αθιγγανούς, βλάχους, βορειοαφρικανούς, οθωμανούς, ρωμαίους, περσές κτλπ. Συνδετικός κρίκος αποτελούσε ο χριστιανισμός και όχι κάποια εθνική καταγωγή. Ως εκ τούτου ρωμαίοι-ρωμιοί ονομαζόντουσαν όλοι οι κάτοικοι της αυτοκρατορίας ανεξαρτήτως καταγωγής. Η ελληνικότητα του βυζαντίου είναι ένας σύγχρονος μύθος ο οποίος πλάστηκε για να δικαιολογηθεί ο ρόλος της εκκλησίας στο νεοελληνικό κρατίδιο. Θα αισθανθούμε άβολα οι περισσότεροι νεοέλληνες διαπιστώνοντας, πως είμαστε γόνοι επήλυδων, που εκχριστιανίστηκαν από το ανθελληνικό βυζάντιο κι όχι δήθεν γόνοι των αρχαίων ελλήνων. Οι σημερινοί κάτοικοι του ελλαδικού χώρου είναι ένα κράμα διαφόρων φυλών, οι οποίες μόλις μετά τον 19ο αιώνα και μέσω των εθνοποιητικών μηχανισμών του νέου έθνους-κράτους, που τότε δημιουργήθηκε, (σχολική παιδεία, υποχρεωτική διδασκαλία κι επιβολή της γλώσσας κ.λπ.), άρχισαν να αποκτούν εθνική συνείδηση ως χριστιανοί ορθόδοξοι νεοέλληνες. Η συντριπτική πλειοψηφία των σχολιαστών είναι ρωμιοί που διέπονται από σχιζοφρενές παραλήρημα από το ποίο απουσιάζει έστω υποτυπώδης ιστορική και λογική τεκμηρίωση, επειδή ξαφνικά η τεκμηριωμένη ιστορική αλήθεια γκρεμίζει τον χάρτινο κόσμο τους και συνθλίβει τα ψεύδη με τα οποία τους είχαν γολουχήσει ως ποίμνιο ρωμιών πιστών σε χυδαίες ανοησίες για να πλουτίζουν τους πνευματικούς τους επιβήτορες. Υποταγμένοι σε μια ανθελληνική εβραϊκή θρησκεία που υπήρξε η ταφόπλακα του αρχαιοελληνικού κόσμου.

Άβαταρ μέλους
Μαδουραίος
Δημοσιεύσεις: 13468
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2021, 19:27

Re: Έλ άνοιξε τη σημαία στην Αγία Σοφία και έγραψε «Αγαπημένη μου Πόλη, για πάντα Ελληνική»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μαδουραίος » 18 Μαρ 2024, 08:14

Το σημαντικότερο που πρέπει να καταλάβει ο Έλ είναι ότι δεν υπήρξε ποτέ Βυζαντινή Αυτοκρατορία με πρωτεύουσα την Κωνσταντινούπολη. Το κράτος αυτό λεγόταν Ρωμαϊκό Βασίλειο και οι κάτοικοί του Ρωμαίοι ή Ρωμιοί.Απορώ πως αποδέχονται ως Ελληνικο αυτο που εσφαξε και κατεστρεψε οτιδηποτε αρχαιοελληνικο για χαρη μιας εβραικης θρησκειας.

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16904
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Έλ άνοιξε τη σημαία στην Αγία Σοφία και έγραψε «Αγαπημένη μου Πόλη, για πάντα Ελληνική»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 18 Μαρ 2024, 08:18

Μαδουραίος έγραψε:
18 Μαρ 2024, 08:14
Το σημαντικότερο που πρέπει να καταλάβει ο Έλ είναι ότι δεν υπήρξε ποτέ Βυζαντινή Αυτοκρατορία με πρωτεύουσα την Κωνσταντινούπολη. Το κράτος αυτό λεγόταν Ρωμαϊκό Βασίλειο και οι κάτοικοί του Ρωμαίοι ή Ρωμιοί.Απορώ πως αποδέχονται ως Ελληνικο αυτο που εσφαξε και κατεστρεψε οτιδηποτε αρχαιοελληνικο για χαρη μιας εβραικης θρησκειας.
έλα ντε; ψυχάκιδες...
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
Καβαλάρης
Δημοσιεύσεις: 1835
Εγγραφή: 01 Ιαν 2019, 18:07
Phorum.gr user: Doc McCoy
Τοποθεσία: Άγρια Δύση

Re: Ελληνική πρόκληση στην Αγία Σοφία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καβαλάρης » 18 Μαρ 2024, 09:02

Μαδουραίος έγραψε:
17 Μαρ 2024, 15:34
Οι "Βυζαντινοί" ήταν Ρωμαίοι και εμείς είμαστε κατά το ήμισυ Τούρκοι αφού οι Οθωμανοι βίαζαν τις γιαγιάδες μας για 400 χρόνια. Η απλή αλήθεια. Ας το χωνέψετε.
Ψυχάκια, πλην του γεγονότος ότι υπήρξαν περιοχές που δεν πάτησαν ποτέ Τούρκοι, αυτό που τους ενδιέφερε ήταν οι φόροι, όχι να τριγυρίζουν για γαμήσια. Μια ξένη κατοχή δεν είναι όπως την φαντάζεστε οι ψυχασθενείς αριστεροί. Οι Ρωμαίοι είχαν κατακτήσει όλη την Μεσόγειο μέχρι την Ισπανία. Αν νομίζεις ότι μέρος τους είναι απόγονοι του Καίσαρα είσαι για δέσιμο.

Οι δε σημερινοί Τούρκοι είναι εξισλαμισθέντες Μικρασιάτες ποικίλης καταγωγής.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Καβαλάρης την 18 Μαρ 2024, 09:13, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Αριστερά: Διανοητική γάγγραινα διαλύουσα τα εγκεφαλικά κύτταρα. Παράδειγμα:
Ναύτης έγραψε:
18 Μαρ 2024, 11:04
οι πρόγονοί σου -και οι δικοί μου- στην πλειονότητά τους δεν μιλούσαν τα ελληνικά στην καθημερινότητά τους.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 30188
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Έλ άνοιξε τη σημαία στην Αγία Σοφία και έγραψε «Αγαπημένη μου Πόλη, για πάντα Ελληνική»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 18 Μαρ 2024, 09:02

Κάποια στιγμή, κάποιος θα φάει βρωμόξυλο από τους Τούρκους. Και θα έχουν δίκιο.
Αυτά είναι μαλακίες και όχι ηρωισμός.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 20508
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Έλ άνοιξε τη σημαία στην Αγία Σοφία και έγραψε «Αγαπημένη μου Πόλη, για πάντα Ελληνική»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 18 Μαρ 2024, 09:05

Otto Weininger έγραψε:
18 Μαρ 2024, 09:02
Κάποια στιγμή, κάποιος θα φάει βρωμόξυλο από τους Τούρκους. Και θα έχουν δίκιο.
Αυτά είναι μαλακίες και όχι ηρωισμός.
:+1:

Άβαταρ μέλους
Αλιόσα
Δημοσιεύσεις: 7523
Εγγραφή: 23 Ιουν 2021, 15:43
Phorum.gr user: Αλιόσα
Τοποθεσία: Βλαδιβοστόκ

Re: Ελληνική πρόκληση στην Αγία Σοφία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αλιόσα » 18 Μαρ 2024, 09:07

Μαδουραίος έγραψε:
17 Μαρ 2024, 15:38
Αλιόσα έγραψε:
17 Μαρ 2024, 15:37
Μαδουραίος έγραψε:
17 Μαρ 2024, 15:34
Οι "Βυζαντινοί" ήταν Ρωμαίοι και εμείς είμαστε κατά το ήμισυ Τούρκοι αφού οι Οθωμανοι βίαζαν τις γιαγιάδες μας για 400 χρόνια. Η απλή αλήθεια.Ας το χωνέψετε.
πήξε

The Greeks really do have near-mythical origins, ancient DNA reveals

https://www.science.org/content/article ... na-reveals
Αναξιόπιστο.Παρακάτω.
Nαι το Science δημοσιεύει μαλακίες και ελληνική προπαγάνδα.

Άβαταρ μέλους
Saturn
Δημοσιεύσεις: 7254
Εγγραφή: 21 Ιουν 2023, 08:35
Phorum.gr user: Saturn

Re: Έλ άνοιξε τη σημαία στην Αγία Σοφία και έγραψε «Αγαπημένη μου Πόλη, για πάντα Ελληνική»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saturn » 18 Μαρ 2024, 09:19

Ακόμα με το Αστέρι τα έχετε;!
Frappezitis έγραψε:
09 Δεκ 2023, 08:03
Το ότι δεν φορέσαμε μαντήλα στην Σακελλαροπούλου, το λες και διπλωματική επιτυχία.

Άβαταρ μέλους
Saturn
Δημοσιεύσεις: 7254
Εγγραφή: 21 Ιουν 2023, 08:35
Phorum.gr user: Saturn

Re: Έλ άνοιξε τη σημαία στην Αγία Σοφία και έγραψε «Αγαπημένη μου Πόλη, για πάντα Ελληνική»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saturn » 18 Μαρ 2024, 09:20

George_V έγραψε:
18 Μαρ 2024, 08:06
Ρώτα τον Μαδουραιο.

Χτες έβαλε βιντεακι στο άλλο νήμα με την Αυτοκρατορία του Μεσαιωνικόυ Ελληνισμού.
:lol:

θεώρησε οτι βάζοντας Αρβελέρ θα έδενε πιο καλά τα επιχειρήματά του
Frappezitis έγραψε:
09 Δεκ 2023, 08:03
Το ότι δεν φορέσαμε μαντήλα στην Σακελλαροπούλου, το λες και διπλωματική επιτυχία.

Άβαταρ μέλους
Μαδουραίος
Δημοσιεύσεις: 13468
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2021, 19:27

Re: Ελληνική πρόκληση στην Αγία Σοφία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μαδουραίος » 18 Μαρ 2024, 09:22

Καβαλάρης έγραψε:
18 Μαρ 2024, 09:02
Μαδουραίος έγραψε:
17 Μαρ 2024, 15:34
Οι "Βυζαντινοί" ήταν Ρωμαίοι και εμείς είμαστε κατά το ήμισυ Τούρκοι αφού οι Οθωμανοι βίαζαν τις γιαγιάδες μας για 400 χρόνια. Η απλή αλήθεια. Ας το χωνέψετε.
Ψυχάκια, πλην του γεγονότος ότι υπήρξαν περιοχές που δεν πάτησαν ποτέ Τούρκοι, αυτό που τους ενδιέφερε ήταν οι φόροι, όχι να τριγυρίζουν για γαμήσια. Μια ξένη κατοχή δεν είναι όπως την φαντάζεστε οι ψυχασθενείς αριστεροί. Οι Ρωμαίοι είχαν κατακτήσει όλη την Μεσόγειο μέχρι την Ισπανία. Αν νομίζεις ότι μέρος τους είναι απόγονοι του Καίσαρα είσαι για δέσιμο.

Οι δε σημερινοί Τούρκοι είναι εξισλαμισθέντες Μικρασιάτες ποικίλης καταγωγής.
Τούρκος ιστορικός


Άβαταρ μέλους
Καβαλάρης
Δημοσιεύσεις: 1835
Εγγραφή: 01 Ιαν 2019, 18:07
Phorum.gr user: Doc McCoy
Τοποθεσία: Άγρια Δύση

Re: Ελληνική πρόκληση στην Αγία Σοφία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καβαλάρης » 18 Μαρ 2024, 09:30

Μαδουραίος έγραψε:
18 Μαρ 2024, 09:22
Τούρκος ιστορικός
Τι είπα για τους Τούρκους;

converting indigenous people to Islam by the sword

Αυτό ακριβώς.
Αριστερά: Διανοητική γάγγραινα διαλύουσα τα εγκεφαλικά κύτταρα. Παράδειγμα:
Ναύτης έγραψε:
18 Μαρ 2024, 11:04
οι πρόγονοί σου -και οι δικοί μου- στην πλειονότητά τους δεν μιλούσαν τα ελληνικά στην καθημερινότητά τους.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Διεθνής πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών