Οι πολιτικοί μηχανικοί ξέχασαν να βιδώσουν τις κατασκευές στο έδαφος!

Φυσική, Χημεία, Βιολογία, Μαθηματικά, Αστρονομία, Κοσμολογία κ.ά.
Ορέστης 35

Re: Οι πολιτικοί μηχανικοί ξέχασαν να βιδώσουν τις κατασκευές στο έδαφος!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 20 Μάιος 2019, 16:27

seismic έγραψε:
20 Μάιος 2019, 16:19
Ορέστης 35 έγραψε:
20 Μάιος 2019, 15:54
seismic έγραψε:
20 Μάιος 2019, 15:50
Μία μπάλα η μισή μέσα στο χώμα είναι ότι ποιο αντισεισμικό.
Το σκυλάκι δαγκώνει.. :lol:
Πιστευεις οτι τα υπογεια κτιρια ειναι πιο αντισεισμικα;
Ναι είναι ότι ποιο αντισεισμικό υπάρχει. Αρκεί να μην έχει ορόφους από πάνω.
ΜΗπως τοτε θα επρεπε να επικεντρωνονται οι προσπαθειες στο να μεταφερουμε φυσικο φως και αερα σε υπογειους οροφους; :smt017

Άβαταρ μέλους
Archmage
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 01:41

Re: Οι πολιτικοί μηχανικοί ξέχασαν να βιδώσουν τις κατασκευές στο έδαφος!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Archmage » 20 Μάιος 2019, 16:30

seismic έγραψε:
20 Μάιος 2019, 16:25
Ένα πειραματικό δοκίμιο πρέπει να έχει...
α) Γεωμετρική ομοιότητα. Το ομοίωμα να έχει όμοιο σχήμα συνήθως υπό κλίμακα, και την κλίμακα εντός της δομής του.
β) Η κινηματική ομοιότητα να είναι ανάλογη τόσο της γεωμετρικής ομοιότητας όσο και την ομοιότητας της επιτάχυνσης αντίστοιχων σημείων πρωτοτύπου και ομοιώματος.
γ)Η ομοιότητα μαζών και δυνάμεων που δημιουργούν την κίνηση ομόλογων σημείων πρωτοτύπου και ομοιώματος καλείται δυναμική ομοιότητα (οι λόγοι αντίστοιχων δυνάμεων βαρύτητας, αδράνειας, ελαστικότητας, είναι ίδιοι). Είναι προφανές ότι για να εξασφαλίζεται πλήρης ομοιότητα στην απόκριση πρωτοτύπου ομοιώματος πρέπει να ικανοποιούνται και τα τρία παραπάνω είδη ομοιότητας.
Μια χαρά το αντέγραψες αυτό από κάπου. Συμφωνούμε, γιατί βαριέμαι τις λεπτομέρειες.

Για προχώρα τώρα παρακάτω και εφάρμοσέ τα αυτά στην περίπτωσή σου...

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Οι πολιτικοί μηχανικοί ξέχασαν να βιδώσουν τις κατασκευές στο έδαφος!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 20 Μάιος 2019, 16:35

Archmage έγραψε:
20 Μάιος 2019, 16:30
seismic έγραψε:
20 Μάιος 2019, 16:25
Ένα πειραματικό δοκίμιο πρέπει να έχει...
α) Γεωμετρική ομοιότητα. Το ομοίωμα να έχει όμοιο σχήμα συνήθως υπό κλίμακα, και την κλίμακα εντός της δομής του.
β) Η κινηματική ομοιότητα να είναι ανάλογη τόσο της γεωμετρικής ομοιότητας όσο και την ομοιότητας της επιτάχυνσης αντίστοιχων σημείων πρωτοτύπου και ομοιώματος.
γ)Η ομοιότητα μαζών και δυνάμεων που δημιουργούν την κίνηση ομόλογων σημείων πρωτοτύπου και ομοιώματος καλείται δυναμική ομοιότητα (οι λόγοι αντίστοιχων δυνάμεων βαρύτητας, αδράνειας, ελαστικότητας, είναι ίδιοι). Είναι προφανές ότι για να εξασφαλίζεται πλήρης ομοιότητα στην απόκριση πρωτοτύπου ομοιώματος πρέπει να ικανοποιούνται και τα τρία παραπάνω είδη ομοιότητας.
Μια χαρά το αντέγραψες αυτό από κάπου. Συμφωνούμε, γιατί βαριέμαι τις λεπτομέρειες.

Για προχώρα τώρα παρακάτω και εφάρμοσέ τα αυτά στην περίπτωσή σου...
Ναι υπάρχει και η ιξώδης απόσβεση.
Το έχουμε ξανά παίξει αυτό το παιχνίδι αν δεν κάνω λάθος.
Το αντέγραψα από εδώ. https://www.hlektronika.gr/forum/showth ... 64&page=16
Θα σου πω τι εφάρμοσα γιατί δεν μπόρεσα να εφαρμόσω την μάζα την αναλογία βάρους σε kg
Ας δούμε πρώτα εδώ αυτό (όσο και την ομοιότητας της επιτάχυνσης αντίστοιχων σημείων πρωτοτύπου και ομοιώματος.)
Τι λέει? Λέει η μετατόπιση Χ 7
Λέει η επιτάχυνση Χ 7
Δεν λέει η συχνότητα Χ 7
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Archmage
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 01:41

Re: Οι πολιτικοί μηχανικοί ξέχασαν να βιδώσουν τις κατασκευές στο έδαφος!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Archmage » 20 Μάιος 2019, 16:55

seismic έγραψε:
20 Μάιος 2019, 16:35
Το αντέγραψα από εδώ. https://www.hlektronika.gr/forum/showth ... 64&page=16
Νταξει, δεν έχει σημασία που παραδέχεσαι ότι παπαγαλίζεις. Λεπτομέρειες. Εφάρμοσέ το στην περίπτωσή σου.

Για να σε βοηθήσω, μάλιστα, η (ψιλοπροφανής) γεωμετρική ομοιότητα p (πρωτότυπο) και m (μοντέλο, δηλ. ο κύβος) είναι:

Μήκος: Lp = λ Lm
Επιφάνεια: Ap = λ2 Am
Όγκος: Vp = λ3 Vm

Στο δικό σου είναι λ=7. Τηρούνται τα υπόλοιπα; Άγνωστο, αλλά (ελπίζω) θα μας το δείξεις.

Μετά ορίζουμε τις ελαστικότητες Ep = e Em και τις πυκνότητες ρp = ρ ρm. Άγνωστο πόσο είναι τα e και ρ στην περίπτωσή σου, αλλά θα μας πεις.

Με βάση αυτά μετά θα πρέπει να δείξεις τους υπολογισμούς σου για μάζα, ταχύτητα, επιτάχυνση, δύναμη, αδράνεια, τάση, χρόνο και συχνότητα. Θα προκύψει φαντάζομαι μια επιτάχυνση τρακόσια πεντακισομύρια τζι και άρα θα έχεις αποδείξει ότι είσαι ο κορυφαίος στον κόσμο.

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Οι πολιτικοί μηχανικοί ξέχασαν να βιδώσουν τις κατασκευές στο έδαφος!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 20 Μάιος 2019, 17:06

Ορέστης 35 έγραψε:
20 Μάιος 2019, 16:27
seismic έγραψε:
20 Μάιος 2019, 16:19
Ορέστης 35 έγραψε:
20 Μάιος 2019, 15:54


Πιστευεις οτι τα υπογεια κτιρια ειναι πιο αντισεισμικα;
Ναι είναι ότι ποιο αντισεισμικό υπάρχει. Αρκεί να μην έχει ορόφους από πάνω.
ΜΗπως τοτε θα επρεπε να επικεντρωνονται οι προσπαθειες στο να μεταφερουμε φυσικο φως και αερα σε υπογειους οροφους; :smt017
Φυσικά αυτή είναι η καλύτερη λύση Το κάνουν στην Ελλάδα.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Οι πολιτικοί μηχανικοί ξέχασαν να βιδώσουν τις κατασκευές στο έδαφος!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 20 Μάιος 2019, 17:15

Archmage έγραψε:
20 Μάιος 2019, 16:55
seismic έγραψε:
20 Μάιος 2019, 16:35
Το αντέγραψα από εδώ. https://www.hlektronika.gr/forum/showth ... 64&page=16
Νταξει, δεν έχει σημασία που παραδέχεσαι ότι παπαγαλίζεις. Λεπτομέρειες. Εφάρμοσέ το στην περίπτωσή σου.

Για να σε βοηθήσω, μάλιστα, η (ψιλοπροφανής) γεωμετρική ομοιότητα p (πρωτότυπο) και m (μοντέλο, δηλ. ο κύβος) είναι:

Μήκος: Lp = λ Lm
Επιφάνεια: Ap = λ2 Am
Όγκος: Vp = λ3 Vm

Στο δικό σου είναι λ=7. Τηρούνται τα υπόλοιπα; Άγνωστο, αλλά (ελπίζω) θα μας το δείξεις.

Μετά ορίζουμε τις ελαστικότητες Ep = e Em και τις πυκνότητες ρp = ρ ρm. Άγνωστο πόσο είναι τα e και ρ στην περίπτωσή σου, αλλά θα μας πεις.

Με βάση αυτά μετά θα πρέπει να δείξεις τους υπολογισμούς σου για μάζα, ταχύτητα, επιτάχυνση, δύναμη, αδράνεια, τάση, χρόνο και συχνότητα. Θα προκύψει φαντάζομαι μια επιτάχυνση τρακόσια πεντακισομύρια τζι και άρα θα έχεις αποδείξει ότι είσαι ο κορυφαίος στον κόσμο.
Δεν καταλαβαίνω πολλά μπορείς να βοηθήσεις? Θα σου πω την αναλογία του τσιμέντου της άμμου του χάλυβα Αυτά μπορώ να στα πω. Με τα μαθηματικά δεν τα πάω καλά. Αυτά μόνο ξέρω
Έκανα διάφορα πειράματα μικροκλίμακας με δοκίμιο κλίμακας 1 προς 7, μάζας 900kg με οπλισμό διπλό κάνναβο 5Χ5 cm Φ/1,5mm, Τένοντες 6,5mm με περίβλημα ελαστικής ταινίας 7 στρώσεων, με υλικό σκυροδέματος σε μικροκλίμακα . Χρησιμοποίησα Άμμο με τσιμέντο αναλογίας 1 μέρος τσιμέντου 6
μέροι άμμου. Πλάτος ταλάντωσης 0,15m Μετατόπιση 0,30m Πλήρη ταλάντωση 0,60m Συχνώτητα 2 Hz Επιτάχυνση σε ( g ) a=( -(2*π*2)^2 * 0,15 ) / 9.81
a=3,14χ2=6,28χ2=12,56X12,56=157,754X0,15=23,6631/9,81=2,41g φυσικού σεισμού. Δύναμη αδράνειας (F) ισόγειο F=m.α 450 Χ 23,663= 10648 Newton ή 10,65 kN.
πρώτος όροφος 450 Χ 23,663= 10648 Newton ή 10,65 kN.
Σύνολο δύναμης F ( Αδράνεια ) 10,65 + 10,65 = 21,3 kN
Ροπή Αδράνειας
Δύναμη Χ Ύψος ^2
Ισόγειο 10,65Χ0,67Χ0,67= 4,8 kN
Πρώτος όροφος 10,65Χ1,35Χ1,35 = 19,4 kN
Σύνολο Ροπή Αδράνειας 4,8+19,4 = 24,2 Kn
Εικόνα
Βίντεο οπλισμού
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Archmage
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 01:41

Re: Οι πολιτικοί μηχανικοί ξέχασαν να βιδώσουν τις κατασκευές στο έδαφος!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Archmage » 20 Μάιος 2019, 17:35

seismic έγραψε:
20 Μάιος 2019, 17:15
Δεν καταλαβαίνω πολλά μπορείς να βοηθήσεις? Θα σου πω την αναλογία του τσιμέντου της άμμου του χάλυβα Αυτά μπορώ να στα πω. Με τα μαθηματικά δεν τα πάω καλά. Αυτά μόνο ξέρω
[...]
Έκανα διάφορα πειράματα μικροκλίμακας
[μπλα μπλα]
Δεν έκανες πειράματα μικροκλίμακας, κούνησες ένα κύβο στην αυλή σου.

Για να κάνεις πειράματα μικροκλίμακας πρέπει να ξέρεις (τουλάχιστον) τα παραπάνω που έγραψα (και τους λόγους που τα τηρείς) και μετά να κάνεις μετρήσεις για να δείξεις τι και πώς και πόσο. Έτσι γίνονται τα πειράματα μικροκλίμακας, όχι με κούνημα ενός κύβου, μετρήσεις με το μάτι και συμπεράσματα όπως σε βολεύει.

ΔΕΚΑ ΧΡΟΝΙΑ στο λένε αυτό το πράγμα. Μαθηματικά δεν ξέρεις, οπότε στο λένε στα ελληνικά. Σε ποια άλλη γλώσσα πρέπει να στο γράψουν για να περάσει;

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Οι πολιτικοί μηχανικοί ξέχασαν να βιδώσουν τις κατασκευές στο έδαφος!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 20 Μάιος 2019, 17:44

Archmage έγραψε:
20 Μάιος 2019, 17:35
seismic έγραψε:
20 Μάιος 2019, 17:15
Δεν καταλαβαίνω πολλά μπορείς να βοηθήσεις? Θα σου πω την αναλογία του τσιμέντου της άμμου του χάλυβα Αυτά μπορώ να στα πω. Με τα μαθηματικά δεν τα πάω καλά. Αυτά μόνο ξέρω
[...]
Έκανα διάφορα πειράματα μικροκλίμακας
[μπλα μπλα]
Δεν έκανες πειράματα μικροκλίμακας, κούνησες ένα κύβο στην αυλή σου.

Για να κάνεις πειράματα μικροκλίμακας πρέπει να ξέρεις (τουλάχιστον) τα παραπάνω που έγραψα (και τους λόγους που τα τηρείς) και μετά να κάνεις μετρήσεις για να δείξεις τι και πώς και πόσο. Έτσι γίνονται τα πειράματα μικροκλίμακας, όχι με κούνημα ενός κύβου, μετρήσεις με το μάτι και συμπεράσματα όπως σε βολεύει.

ΔΕΚΑ ΧΡΟΝΙΑ στο λένε αυτό το πράγμα. Μαθηματικά δεν ξέρεις, οπότε στο λένε στα ελληνικά. Σε ποια άλλη γλώσσα πρέπει να στο γράψουν για να περάσει;
Δεν είμαι καθηγητής να ξέρω αυτά τα πράγματα.
Ούτε όμως παραδέχομαι ότι αυτό δεν είναι μικροκλίμακα.
Η αναλογία τσιμέντου προς άμμο είναι μικρότερη του κανονικού. Τα 4 cm διατομή τοιχώματος δεν περνά μέσα τίποτα άλλο από τσιμέντο με άμμο. Ο κάναβος δεν είναι κανονικός οπλισμός. Αυτά είναι στοιχεία μικροκλίμακας Επίσεις η διαστάσεις αντιπροσωπεύουν ένα κτίριο 70 m2 Και το κούνημα είναι φυσικού σεισμού 2,41 g Αυτό δεν είναι με το μάτι.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Archmage
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 01:41

Re: Οι πολιτικοί μηχανικοί ξέχασαν να βιδώσουν τις κατασκευές στο έδαφος!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Archmage » 20 Μάιος 2019, 18:09

seismic έγραψε:
20 Μάιος 2019, 17:44
Δεν είμαι καθηγητής να ξέρω αυτά τα πράγματα. Ούτε όμως παραδέχομαι ότι αυτό δεν είναι μικροκλίμακα.
Μην το παραδέχεσαι. Τι να κάνουμε τώρα, να αλλάξει όλος ο πλανήτης τη γλώσσα που μιλάει επειδή εσύ έχεις ψυχολογικά με τον κύβο από μπετό;

Τέλος πάντων, βάφτισέ το όπως θες. Η πραγματικότητα δεν αλλάζει, ένας κύβος είναι που κουνιέται και τίποτα παραπάνω.

Αν θες πλήρωσε κάποιον να σου κάνει την ουσιαστική δουλειά (εγώ δεν προσφέρομαι για να μην έχουμε παρεξηγήσεις). Τόσα λεφτά έδωσες, δώσε λίγα ακόμα για να δεις τα αποτελέσματα. Δε θα σου αρέσουν, αλλά τουλάχιστον θα έχεις βοηθήσει κάποιον που μπορεί να έχει ανάγκη.

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Οι πολιτικοί μηχανικοί ξέχασαν να βιδώσουν τις κατασκευές στο έδαφος!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 20 Μάιος 2019, 18:24

Μου τα λέτε τόσα χρόνια και δεν καταλαβαίνω. Οκ
Μου λέτε λες και δεν είμαι της οικοδομής.
Μου λέτε αυτός είναι ένας κύβος.

Και αυτός κύβος δεν είναι?
Πως κατάντησε έτσι?

Εσείς μου λέτε είναι ένας κύβος.
Στέλνω το βίντεο στην NEES την μεγαλύτερη σεισμική βάση στον κόσμο και τους ρωτώ τι γνώμη έχουν για το πείραμα.
Απάντηση. Το πείραμα μιλάει μόνο του.
ο Παναγιώτης Καρύδης τα ίδια λέει.
Ο διευθυντής στην σεισμική βάση στην Αμερική τα ίδια λέει
Εσείς κύβος Τι να πιστέψω?
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

AreSMareS
Δημοσιεύσεις: 126
Εγγραφή: 13 Μάιος 2019, 00:07
Phorum.gr user: AreSMareS

Re: Οι πολιτικοί μηχανικοί ξέχασαν να βιδώσουν τις κατασκευές στο έδαφος!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AreSMareS » 20 Μάιος 2019, 18:41

seismic έγραψε:
20 Μάιος 2019, 08:46
Γιατί όταν μια ιδέα είναι αληθινή, όταν έρθει η ώρα της, τίποτα δεν μπορεί να την σταματήσει.
Δυστυχώς είναι αληθινή ...μόνο για εσάς κύριε seismic. Όσο δεν μπορείτε να την αποδείξετε δεν είναι τίποτα απολύτως.
seismic έγραψε:
20 Μάιος 2019, 13:14
Και εσείς αν είχατε το μισώ μυαλό μου θα σωνόμαστε.
Αυτό τώρα τι το θέλατε; Είναι ..αστειάκι; Όχι φυσικά. Είναι αυτό που πιστεύατε από την αρχή και ακόμη το πιστεύετε. Ότι είμαστε άσχετοι και βαλτοί.
nick έγραψε:
20 Μάιος 2019, 11:11
Φίλε nick δεν είναι επικερδές για αυτούς. Για τον λόγο αυτό είναι απέναντί μου.
seismic έγραψε:
20 Μάιος 2019, 13:50
του Παπανικολάου το τεστ.
Στην ζωή τους το κατεστημένο τους πολεμάει, και μόλις γίνουν τέζα ακίνδυνοι για αυτούς
τότε είναι και περήφανοι που αυτοί οι εφευρέτες ε΄ήταν Έλληνες.
Δεν ξέρω αν πρέπει να γελάσω ή να κλάψω τώρα... Πιστεύετε ότι εγώ ( ενας εκπαιδευτικός ) έχω να κερδίσω κάτι ΥΛΙΚΟ με το να είμαι ...απέναντί σας; Το μόνο που κερδίζω κύριε seismic είναι η ικανοποίηση ότι στέκομαι απέναντι σε ανθρώπους που βιάζουν αυτό που αγαπώ διάβαζε: επιστήμη, επιστημονική μέθοδος. Δεν φτάνει που ούτε λίγο ούτε πολύ με κατογορείτε για χρηματισμό συγκρίνετε ( εμμέσως πλην σαφώς ) τον εαυτό σας με γίγαντες της κατηγορίας Καραθεοδωρή και Παπανικολάου! Αν είναι δυνατόν! Το ότι ΧΑΡΙΣΕ την πατέντα που είχε βγάλει ο Παπανικολάου (για το τεστ Παπ) σε ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ για να γίνεται το τεστ δωρεάν το ξέρετε; Είναι δυνατόν εσείς ( ναι είναι σκληρό που το γράφω έτσι αλλά εσείς προκαλέσατε την σύγκριση... ) να είστε στην ..ίδια κατηγορία μαζί του; Εσείς που θα μηνύσετε τον πρώτο που θα τυχει να αντιγράψει την πατέντα; Αλλά θέλετε να ...σώσετε τον κόσμο;
seismic έγραψε:
20 Μάιος 2019, 14:10
Όταν σας δείχνω την προεντεταμένη γέφυρα που κρέμεται στον αέρα και χρησιμοποιεί την ίδια μέθοδο ( όχι ίδια πατέντα ) που χρησιμοποιώ και εγώ και μου λέτε δεν είναι το ίδιο, ναι δεν είναι το ίδιο είναι ποιο δύσκολο... αλλά δουλεύει. Το δικό μου όμως δεν δουλεύει.
Θα σταματήσετε να γράφετε ψέματα; Η γέφυρα που δείξατε ΔΕΝ χρησιμοποιεί την ίδια μέθοδο με την εφεύρεσή σας! Χώρια που εσείς διατυμπανίζετε ότι έχετε κατοχυρώσει ...και την μέθοδο! Εδώ κάνετε σαφή διαχωρισμό μεθόδου ...πατέντας. Γιατί; Η γέφυρα αυτή δεν αποδεικνύει τίποτα για την εφεύρεσή σας... Η εφεύρεσή σας είναι υδραυλικός βραχίονας πακτωμένος σε βάθος γεώτρησης... Όχι προβολοδόμηση που χρησιμοποιείται σε αυτή τη γέφυρα... Πείτε μας λοιπόν ποιά είναι διαφορά πατέντας και μεθόδου για να καταλάβουμε γιατί δεν τους πάτε αυτούς στα δικαστήρια αφού είναι στην Ελλάδα που σας καλύπτει η πατέντα! Σας το είπα και παλιότερα ότι δεν μπορείτε επειδή ισχυρίζεστε κάτι σε μια κατηγορία της επιστημής και βλέπετε αποτελέσματα από άλλα πράγματα στην ίδια κατηγορία και να λετε: "να αυτό δουλεύει άρα δουλεύει και το δικό μου". Να σας υπενθυμίσω τα πειράματα με το νερό;
Έχετε μια πολύ καλή θεωρία για το πως παγώνει το νερό. Θέλετε να κάνετε ένα πείραμα για να την αποδείξετε. Παίρνετε νερό και ρίχνετε μέσα ζάχαρη. Τα ανακατεύετε και βλέπετε ότι η ζάχαρη διαλύθηκε. Αφού διαλύθηκε η ζάχαρη η θεωρία σας για το πως παγώνει το νερό είναι σωστή! Γιατί και η θεωρία σας και το πείραμα έχουν ...νερό! Οτιδήποτε - οπουδήποτε στον κόσμο έχει ...προένταση είναι απόδειξη ότι ο μηχανισμός σας λειτουργεί; Φυσικά όχι! Αυτό είναι παράλογο λογικό άλμα! Και όμως! Εσείς μας δείχνετε ...άσχετα πράγματα με την εφεύρεσή σας. Παράδειγμα το κτήριο στην Ιαπωνία. Στην εφεύρεσή σας ρητά αναφέρεται ότι οι τένοντες περνάνε μέσα από τις κολώνες. Στην Ιαπωνία είναι ...χύμα από έξω. Στην εφεύρεσή σας ρητά αναφέρεται η ύπαρξη άγκυρας σε βάθη γεώτρησης. Στην Ιαπωνία οι τένοντες είναι απλά αγκυρωμένοι στο έδαφος γύρω από το κτήριο. Πού ακριβώς βλέπετε την ομοιότητα; Στην ...προένταση; Μήπως όμως ο ΤΡΟΠΟΣ που εφαρμόζεται εκεί αυτή η προένταση δεν έχει καμία απολύτως σχέση με την εφεύρεσή σας;
seismic έγραψε:
20 Μάιος 2019, 14:57
Για τον λόγο αυτό μην λες ότι δεν ξέρω. Πες δεν μπορώ να σε καταλάβω.
Δάσκαλε που ...δίδασκες! Πόσες φορές εσείς κύριε seismic δεν το έχετε κάνει αυτό; Δεν κοιτάτε καλύτερα τι κάνετε εσείς; Αφού ξεκαθαρίσετε την στάση σας μετά δείτε τι κάνουν οι άλλοι απέναντί σας...
seismic έγραψε:
20 Μάιος 2019, 17:15
Δεν καταλαβαίνω πολλά μπορείς να βοηθήσεις? Θα σου πω την αναλογία του τσιμέντου της άμμου του χάλυβα Αυτά μπορώ να στα πω. Με τα μαθηματικά δεν τα πάω καλά.
Εντάξει. Καλό είναι που το παραδέχεστε! Κακό ( πολύ κακό ) είναι να χρησιμοποιείς ...Μαθηματικά για να αποδείξεις ότι η εφεύρεση σου λειτουργεί! Ποιός και γιατί να σε πάρει στα σοβαρά κύριε seismic; "Δεν τα πάω καλά με τα μαθηματικά" < ---- ??? ----> "να τα μαθηματικά που αποδεικνύουν την εφεύρεσή μου"; Δεν είναι ( το λιγότερο... ) παράλογο αυτό;
seismic έγραψε:
20 Μάιος 2019, 17:44
Δεν είμαι καθηγητής να ξέρω αυτά τα πράγματα.
Ούτε όμως παραδέχομαι ότι αυτό δεν είναι μικροκλίμακα.
Και ...επιμένεις!
Η λέξη κλειδί είναι το δεν! Δεν είμαι καθηγητής να ξέρω από μικροκλίμακα αλλά δεν παραδέχομαι ότι αυτο που έκανα δεν είναι μικροκλίμακα!!! Μα αν δεν ξέρετε τι και πώς γίνεται σε μικροκλίμακα πώς ξέρετε τι ...ακριβώς κάνατε; Επειδή ξέρετε την ...λέξη; Και ξέρετε ότι σε μικροκλίμακα φτάνει να είναι απλά ...μικρότερα τα πράγματα; Το παραδέχεστε αυτό έτσι απλά και ωραία και επιμένετε να σας πάρουμε στα σοβαρά;
seismic έγραψε:
20 Μάιος 2019, 18:24
Στέλνω το βίντεο στην NEES την μεγαλύτερη σεισμική βάση στον κόσμο και τους ρωτώ τι γνώμη έχουν για το πείραμα.
Απάντηση. Το πείραμα μιλάει μόνο του.
ο Παναγιώτης Καρύδης τα ίδια λέει.
Ο διευθυντής στην σεισμική βάση στην Αμερική τα ίδια λέει
Εσείς κύβος Τι να πιστέψω?
Κι άλλα ...ψεματάκια κύριε seismic; ΠΟΥ είναι η απάντηση από την ΝΕΕS; Ποιός διευθυντής και ποιάς σεισμικής βάσης της Αμερικής τα λέει αυτά; O κύριος Καρύδης είδε ...αυτά τα βίντεο και τα ...επικρότησε; Συμφώνησε με τον τρόπο με τον οποίο έγιναν; Είναι κι αυτά ...απόρητα έγγραφα; Μπορούμε να τα δούμε; Και όχι απαντήσεις παρακαλώ του στυλ: "πριτς δεν σε λέω".

Η επιμονονή σας είναι θαυμαστή. Έχει γίνει όμως εδώ και πολλές αναρτήσεις γραφική εμμονή. Σε τελική ανάλυση έχουν την ίδια ρίζα αυτές οι λέξεις άρα ( σύμφωνα με την λογική σας... ) είστε ...μέσα!

Άβαταρ μέλους
waldorf
Δημοσιεύσεις: 3582
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:47

Re: Οι πολιτικοί μηχανικοί ξέχασαν να βιδώσουν τις κατασκευές στο έδαφος!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από waldorf » 20 Μάιος 2019, 18:52

Εδώ και πόσα χρόνια ο μαύρος ο seismic προσπαθεί να μας πείσει για τις απίθανες δυνατότητες του συστήματός του που είναι παγκόσμια πατέντα, και το παραδέχτηκε κι ο μαστρό-Μήτσος που κάτι ξέρει από κατασκευές,που όμως βρίσκουν τοίχο στα συμφέροντα και στο επιστημονικό κατεστημένο που τον πολεμάει γατί συμφέροντα αφού.
Η απορία μου όμως είναι η εξής:
Ποιός διάολο είναι πιο καμένος;Ο seismic ή όλοι εσείς που προσπαθείτε να αποδείξεται ότι ο γαμημένος ο γάιδαρος δεν πετάει;
Εσείς τον τροφοδοτείτε,και αυτό δεν θα ήταν απαραίτητα κακό αν δεν επρόκειτο για κλινική περίπτωση.
Κρατηθήτε λίγο και αφήστε τον άνθρωπο να κυνηγάει όποιους ανεμόμυλους θέλει και να τους επιδιορθώνει άμα λάχει.
wooded glade έγραψε:
29 Μάιος 2021, 14:40
...
Εσύ τώρα τι θες ; Μας γράφεις ακατάληπτα.

AreSMareS
Δημοσιεύσεις: 126
Εγγραφή: 13 Μάιος 2019, 00:07
Phorum.gr user: AreSMareS

Re: Οι πολιτικοί μηχανικοί ξέχασαν να βιδώσουν τις κατασκευές στο έδαφος!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AreSMareS » 20 Μάιος 2019, 18:53

-=- Σημείωση στον εαυτό μου -=-
Μέτρα τις αναρτήσεις στις οποίες ( προσπαθεί ) να απαντήσει ο κύριος seismic χωρίς να προσβάλει και να βρίζει. Έχει στατισιτκό ενδιαφέρον πότε θα αρχίσει ...πάλι.

AreSMareS
Δημοσιεύσεις: 126
Εγγραφή: 13 Μάιος 2019, 00:07
Phorum.gr user: AreSMareS

Re: Οι πολιτικοί μηχανικοί ξέχασαν να βιδώσουν τις κατασκευές στο έδαφος!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AreSMareS » 20 Μάιος 2019, 18:56

waldorf έγραψε:
20 Μάιος 2019, 18:52
Εσείς τον τροφοδοτείτε,και αυτό δεν θα ήταν απαραίτητα κακό αν δεν επρόκειτο για κλινική περίπτωση.Κρατηθήτε λίγο και αφήστε τον άνθρωπο να κυνηγάει όποιους ανεμόμυλους θέλει και να τους επιδιορθώνει άμα λάχει.
https://www.tovima.gr/2018/10/09/scienc ... oepistimi/
«Πρέπει να θυμόμαστε ότι είναι απίστευτα επικίνδυνο και καταστροφικό να μην δίνουμε σημασία στην ψευδοεπιστήμη. Θα πρέπει να έχουμε μηδενική ανοχή για αυτού του είδους τα πράγματα»

Άβαταρ μέλους
waldorf
Δημοσιεύσεις: 3582
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:47

Re: Οι πολιτικοί μηχανικοί ξέχασαν να βιδώσουν τις κατασκευές στο έδαφος!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από waldorf » 20 Μάιος 2019, 19:07

AreSMareS έγραψε:
20 Μάιος 2019, 18:56
waldorf έγραψε:
20 Μάιος 2019, 18:52
Εσείς τον τροφοδοτείτε,και αυτό δεν θα ήταν απαραίτητα κακό αν δεν επρόκειτο για κλινική περίπτωση.Κρατηθήτε λίγο και αφήστε τον άνθρωπο να κυνηγάει όποιους ανεμόμυλους θέλει και να τους επιδιορθώνει άμα λάχει.
https://www.tovima.gr/2018/10/09/scienc ... oepistimi/
«Πρέπει να θυμόμαστε ότι είναι απίστευτα επικίνδυνο και καταστροφικό να μην δίνουμε σημασία στην ψευδοεπιστήμη. Θα πρέπει να έχουμε μηδενική ανοχή για αυτού του είδους τα πράγματα»
Θα συμφωνούσα εάν επρόκειτο για κάποιον μηχανικό ο οποίος θα σήκωνε κτίριο με πραγματικό κίνδυνο για ζωές, ή έστω θα μπορούσε να επηρεάσει αυτούς που το κάνουν.
Στην προκειμένη περίπτωση όμως δεν μιλάμε για μηχανικό που μπορεί να σηκώσει κτίριο.
Μιλάμε για έναν ιδιώτη (ούτε καν πτυχιούχο του "μικρού πολυτεχνείου") που η άποψή του έχει την ίδια βαρύτητα με την άποψη του χρυσόψαρου για τη δομή της γυάλας.
wooded glade έγραψε:
29 Μάιος 2021, 14:40
...
Εσύ τώρα τι θες ; Μας γράφεις ακατάληπτα.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θετικές Επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών