Στράτευση γυναικών

Συζητήσεις για τα εθνικά θέματα της Ελλάδας, τα στρατιωτικά ζητήματα και τις ένοπλες δυνάμεις.
Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12610
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 22 Μάιος 2019, 23:22

Αν είναι καλό, κάνω στην άκρη, για να τσεκαρω κωλο 😁
The business man whose master plan controls the world each day,
Is blind to indications of his species slow decay.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41265
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 22 Μάιος 2019, 23:24

Rakomelofronas έγραψε:
22 Μάιος 2019, 23:18
Το αρχαίο σκεπτικό είναι ότι μια γυναίκα είναι πιο πολύτιμη για την επιβίωση της φυλής απ' ό,τι ένας άντρας: από βιολογική άποψη, "είμαστε" πιο αναλώσιμοι άρα έχει περισσότερο νόημα να είμαστε "εμείς" στην πρώτη γραμμή και οι γυναίκες να δίνουν τη δική "τους" μάχη κατά τη γέννα.
Δεν ισχύει καθόλου αυτό. Η σεξουαλική διμορφία στον άνθρωπο είναι μικρή, που δείχνει ότι από την δημιουργία του είδους ο πυρήνας ήταν ζευγάρια και όχι ένας άντρας με πολλές γυναίκες. Ίσως μια αναλογία 8 αντρών για 10 γυναίκες. Κατά συνέπεια, η απώλεια αντρών είναι σχεδόν το ίδιο σημαντική από βιολογική άποψη.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Γραφικός

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γραφικός » 22 Μάιος 2019, 23:27

Ορέστης 35 έγραψε:
22 Μάιος 2019, 23:08
Μηπως γνωριζετε το λογο που δε νιωθουν την υποχρεωση οι γυναικες Ελληνιδες να κανουν στην ακρη οταν ειναι στενο το πεζοδρομιο;
Σε εμένα δεν συμβαίνει. Μπορεί να συμβαίνει μόνο σε εσένα, να σε γουστάρουν και να μην θέλουν να σε χάσουν από πίσω τους :wink

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24774
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 22 Μάιος 2019, 23:28

Μπορεί αυτή αυτή τη στιγμή να μη δέχεται εθελόντριες ο στρατός όμως το 09 ήταν τίγκα στις νεαρές επίπονες και εμθδες.

Να πήγαινες τότε λοιπόν, τώρα 40 χρόνων και άντρας να είσαι 5 μέρες στο ΚΕ κανείς και άλλες 30 στο 401.

Διορθώνω λοιπόν τον ψόγο μου: αν είσαι πάνω από 30 και θες να πας θα είχες ήδη πάει πριν 10 χρόνια τουλάχιστον.

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 16242
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 22 Μάιος 2019, 23:40

hellegennes έγραψε:
22 Μάιος 2019, 23:05
Οργισμένος έγραψε:
22 Μάιος 2019, 22:54
hellegennes έγραψε:
22 Μάιος 2019, 22:52


Σε κάθε σχετική συζήτηση επαναλαμβάνουμε το αυτονόητο, που είναι ότι το σύνταγμα αναφέρεται πάντα σε Έλληνες. Η μοναδική φορά που αναφέρεται η λέξη Ελληνίδα, είναι στην αρχή του, εκεί που ορίζει ότι η όποια αναφορά σε Έλληνες εννοεί Έλληνες και Ελληνίδες. Πουθενά αλλού δεν αναφέρεται η λέξη «Ελληνίδες».

Αυτό σημαίνει ότι δεν έχεις διαβάσει ποτέ το σύνταγμα και είσαι για φτύσιμο. Όποιος έχει άγνοια του συντάγματος είναι για φτύσιμο. Είναι ένα κείμενο που διδασκόμαστε στο σχολείο, που υπάρχει παντού δωρεάν διαθέσιμο και δεν δικαιολογείται να γράφεις τέτοιες μαλακίες.
Βρες γκομενα
Τράβα διάβασε το σύνταγμα κι άσε τις μαλακίες. Είσαι και ΔΥ, θα έπρεπε να ντρέπεσαι.
Eimai πηξε.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Ορέστης 35

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 23 Μάιος 2019, 00:11

Γραφικός έγραψε:
22 Μάιος 2019, 23:27
Ορέστης 35 έγραψε:
22 Μάιος 2019, 23:08
Μηπως γνωριζετε το λογο που δε νιωθουν την υποχρεωση οι γυναικες Ελληνιδες να κανουν στην ακρη οταν ειναι στενο το πεζοδρομιο;
Σε εμένα δεν συμβαίνει. Μπορεί να συμβαίνει μόνο σε εσένα, να σε γουστάρουν και να μην θέλουν να σε χάσουν από πίσω τους :wink
οταν κινουμαστε αντιθετα συμβαινει

Γραφικός

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γραφικός » 23 Μάιος 2019, 00:12

Ορέστης 35 έγραψε:
23 Μάιος 2019, 00:11
οταν κινουμαστε αντιθετα συμβαινει
Μπροστά τους τότε. Θέλουν να κωλυσιεργήσουν για να είναι σίγουρες ότι πρόλαβες και τις τσέκαρες.

Άβαταρ μέλους
Rakomelofronas
Δημοσιεύσεις: 4758
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:00
Phorum.gr user: Pegasus - erkebrad

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Rakomelofronas » 23 Μάιος 2019, 00:29

hellegennes έγραψε:
22 Μάιος 2019, 23:24
Rakomelofronas έγραψε:
22 Μάιος 2019, 23:18
Το αρχαίο σκεπτικό είναι ότι μια γυναίκα είναι πιο πολύτιμη για την επιβίωση της φυλής απ' ό,τι ένας άντρας: από βιολογική άποψη, "είμαστε" πιο αναλώσιμοι άρα έχει περισσότερο νόημα να είμαστε "εμείς" στην πρώτη γραμμή και οι γυναίκες να δίνουν τη δική "τους" μάχη κατά τη γέννα.
Δεν ισχύει καθόλου αυτό. Η σεξουαλική διμορφία στον άνθρωπο είναι μικρή, που δείχνει ότι από την δημιουργία του είδους ο πυρήνας ήταν ζευγάρια και όχι ένας άντρας με πολλές γυναίκες. Ίσως μια αναλογία 8 αντρών για 10 γυναίκες. Κατά συνέπεια, η απώλεια αντρών είναι σχεδόν το ίδιο σημαντική από βιολογική άποψη.
Η εγκυμοσύνη κάνει τη διαφορά
Ο κόσμος που θυμάσαι δεν υπάρχει πια.

Άβαταρ μέλους
Ίφιδα
Δημοσιεύσεις: 5725
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 10:23

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίφιδα » 23 Μάιος 2019, 00:37

Rakomelofronas έγραψε:
22 Μάιος 2019, 23:18

Για εθελοντική κατάταξη γυναικών, δες τον ν. 705/1977 "Περί στρατεύσεως των Ελληνίδων".

Δεν ξέρω ποιοι άνθρωποι εδώ μέσα εκτιμούν το άλλο φύλο γιατί δεν τους ζω. Στη συγκεκριμένη περίπτωση μάλιστα, μιλάμε για μια κατεξοχήν ανδροκρατούμενη δραστηριότητα σχεδόν από τότε που υπάρχει ανθρώπινη ιστορία οπότε τα στερεότυπα είναι λίγο πολύ αναμενόμενα: οι αμαζόνες και οι... εποπίνες είναι εξαιρέσεις αν και όλα δείχνουν ότι η τάση είναι μεγαλύτερη συμμετοχή των γυναικών.

Το αρχαίο σκεπτικό είναι ότι μια γυναίκα είναι πιο πολύτιμη για την επιβίωση της φυλής απ' ό,τι ένας άντρας: από βιολογική άποψη, "είμαστε" πιο αναλώσιμοι άρα έχει περισσότερο νόημα να είμαστε "εμείς" στην πρώτη γραμμή και οι γυναίκες να δίνουν τη δική "τους" μάχη κατά τη γέννα. Ευτυχώς, μπορούμε να ζούμε σε μια κοινωνία όπου παλιές διευθετήσεις βάσει βιολογικών δεδομένων δεν ορίζουν αναγκαία την πορεία μας στη ζωή. Η καλύτερη λύση σε κάθε περίπτωση παραμένει η κατάργηση της υποχρεωτικής θητείας.
Ευχαριστώ για τον νόμο, όσο το διάβασα αφορά μόνο εν καιρώ πολέμου ή εν καιρώ ειρήνης μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις ΑΝ μας καλέσει ο Υπουργός Αμύνης. Δεν είδα αυτό που ισχυρίζεται ο Φοσίλις ότι αν θέλουμε μπορούμε να πάμε ανα πάσα στιγμή για εθελοντική 12μηνη θητεία.
Θεωρώ τα δύο φύλα εξίσου πολύτιμα για την επιβίωση της φυλής.
Αν ζούσαμε στο κέντρο της Ευρώπης και αν ήμασταν αρκετά εκατομμύρια περισσότεροι, θα ήταν πράγματι η καλύτερη λύση, η κατάργηση της υποχρεωτικής θητείας.
foscilis έγραψε:
22 Μάιος 2019, 23:28
Μπορεί αυτή αυτή τη στιγμή να μη δέχεται εθελόντριες ο στρατός όμως το 09 ήταν τίγκα στις νεαρές επίπονες και εμθδες.

Να πήγαινες τότε λοιπόν, τώρα 40 χρόνων και άντρας να είσαι 5 μέρες στο ΚΕ κανείς και άλλες 30 στο 401.

Διορθώνω λοιπόν τον ψόγο μου: αν είσαι πάνω από 30 και θες να πας θα είχες ήδη πάει πριν 10 χρόνια τουλάχιστον.
Περίμενε, αυτές οι εποπινες και εμθινες, επαγγελματίες δεν είναι; Τώρα δηλαδή μας κράζεις επειδή δε πήγαμε να γίνουμε όλες επαγγελματίες στρατιωτίνες ή αξιωματικοί, τί είναι; Γιατί ας πούμε, για λόγους ισότητας πάντα, θέλατε όλοι εσείς να γίνετε επαγγελματίες και δε θέλαμε εμεις;
Δηλαδή για να θεωρήσετε ότι υπάρχει ισότητα θα έπρεπε αντί της 12μηνης υποχρεωτικής θητείας να διαλέγουμε τουλάχιστον 5ετή εθελοντική θητεία;

Άβαταρ μέλους
ενωσηΚ
Δημοσιεύσεις: 1105
Εγγραφή: 03 Μάιος 2019, 01:26

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ενωσηΚ » 23 Μάιος 2019, 00:43

Χιχιχι
LEONAS έγραψε:
25 Ιουν 2019, 15:51
Εγώ ξυπόλητος και ξεβρακωτος

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7832
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 23 Μάιος 2019, 00:51

Ίφιδα έγραψε:
23 Μάιος 2019, 00:37
Rakomelofronas έγραψε:
22 Μάιος 2019, 23:18

Για εθελοντική κατάταξη γυναικών, δες τον ν. 705/1977 "Περί στρατεύσεως των Ελληνίδων".

Δεν ξέρω ποιοι άνθρωποι εδώ μέσα εκτιμούν το άλλο φύλο γιατί δεν τους ζω. Στη συγκεκριμένη περίπτωση μάλιστα, μιλάμε για μια κατεξοχήν ανδροκρατούμενη δραστηριότητα σχεδόν από τότε που υπάρχει ανθρώπινη ιστορία οπότε τα στερεότυπα είναι λίγο πολύ αναμενόμενα: οι αμαζόνες και οι... εποπίνες είναι εξαιρέσεις αν και όλα δείχνουν ότι η τάση είναι μεγαλύτερη συμμετοχή των γυναικών.

Το αρχαίο σκεπτικό είναι ότι μια γυναίκα είναι πιο πολύτιμη για την επιβίωση της φυλής απ' ό,τι ένας άντρας: από βιολογική άποψη, "είμαστε" πιο αναλώσιμοι άρα έχει περισσότερο νόημα να είμαστε "εμείς" στην πρώτη γραμμή και οι γυναίκες να δίνουν τη δική "τους" μάχη κατά τη γέννα. Ευτυχώς, μπορούμε να ζούμε σε μια κοινωνία όπου παλιές διευθετήσεις βάσει βιολογικών δεδομένων δεν ορίζουν αναγκαία την πορεία μας στη ζωή. Η καλύτερη λύση σε κάθε περίπτωση παραμένει η κατάργηση της υποχρεωτικής θητείας.
Ευχαριστώ για τον νόμο, όσο το διάβασα αφορά μόνο εν καιρώ πολέμου ή εν καιρώ ειρήνης μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις ΑΝ μας καλέσει ο Υπουργός Αμύνης. Δεν είδα αυτό που ισχυρίζεται ο Φοσίλις ότι αν θέλουμε μπορούμε να πάμε ανα πάσα στιγμή για εθελοντική 12μηνη θητεία.
Θεωρώ τα δύο φύλα εξίσου πολύτιμα για την επιβίωση της φυλής.
Αν ζούσαμε στο κέντρο της Ευρώπης και αν ήμασταν αρκετά εκατομμύρια περισσότεροι, θα ήταν πράγματι η καλύτερη λύση, η κατάργηση της υποχρεωτικής θητείας.
foscilis έγραψε:
22 Μάιος 2019, 23:28
Μπορεί αυτή αυτή τη στιγμή να μη δέχεται εθελόντριες ο στρατός όμως το 09 ήταν τίγκα στις νεαρές επίπονες και εμθδες.

Να πήγαινες τότε λοιπόν, τώρα 40 χρόνων και άντρας να είσαι 5 μέρες στο ΚΕ κανείς και άλλες 30 στο 401.

Διορθώνω λοιπόν τον ψόγο μου: αν είσαι πάνω από 30 και θες να πας θα είχες ήδη πάει πριν 10 χρόνια τουλάχιστον.
Περίμενε, αυτές οι εποπινες και εμθινες, επαγγελματίες δεν είναι; Τώρα δηλαδή μας κράζεις επειδή δε πήγαμε να γίνουμε όλες επαγγελματίες στρατιωτίνες ή αξιωματικοί, τί είναι; Γιατί ας πούμε, για λόγους ισότητας πάντα, θέλατε όλοι εσείς να γίνετε επαγγελματίες και δε θέλαμε εμεις;
Δηλαδή για να θεωρήσετε ότι υπάρχει ισότητα θα έπρεπε αντί της 12μηνης υποχρεωτικής θητείας να διαλέγουμε τουλάχιστον 5ετή εθελοντική θητεία;
εγω για να θεωρήσω οτι υπάρχει ισότητα πιστεύω οτι θα έπρεπε αντρες και γυναίκες να έχουν τις ίδιες υποχρεώσεις απέναντι στο κράτος.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24774
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 23 Μάιος 2019, 01:00

Αυτο σημαινει "εθελοντες".

Οι υπολοιποι παμε υποχρεωτικα και πληρωνομαστε 8 ευρω κανοντας περισσοτερη δουλεια.

Δεν καταλαβαινω αφου καιγεσαι τοσο πολυ να υπηρετησεις γιατι θα σε χαλαγαν 5 χρονακια απο τα οποια τα 1.5 θα ηταν αδειες.

Ειχες μαλλον κατι καλυτερο να κανεις αναμεσα στα 25 και τα 30? Αυτο μου λες?

Ευχαριστω.

Άβαταρ μέλους
Ίφιδα
Δημοσιεύσεις: 5725
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 10:23

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίφιδα » 23 Μάιος 2019, 01:09

gassim έγραψε:
23 Μάιος 2019, 00:51

εγω για να θεωρήσω οτι υπάρχει ισότητα πιστεύω οτι θα έπρεπε αντρες και γυναίκες να έχουν τις ίδιες υποχρεώσεις απέναντι στο κράτος.
Κι εγώ, τα ίδια θα λεμε;

Να ρωτήσω, θα θεωρούμε κι ότι όσοι έχουν τεκνοποιήσει θα έχουν εκπληρώσει μια υποχρέωση απέναντι στο κράτος ενώ οι άτεκνοι όχι;
foscilis έγραψε:
23 Μάιος 2019, 01:00
Αυτο σημαινει "εθελοντες".

Οι υπολοιποι παμε υποχρεωτικα και πληρωνομαστε 8 ευρω κανοντας περισσοτερη δουλεια.

Δεν καταλαβαινω αφου καιγεσαι τοσο πολυ να υπηρετησεις γιατι θα σε χαλαγαν 5 χρονακια απο τα οποια τα 1.5 θα ηταν αδειες.

Ειχες μαλλον κατι καλυτερο να κανεις αναμεσα στα 25 και τα 30? Αυτο μου λες?

Ευχαριστω.
Όχι Φοσιλι, 1 χρόνος δεν ισούται με 5
1 χρόνος υποχρεωτικής θητείας ισούται με 1 χρόνο υποχρεωτικής θητείας και 5 χρόνια εθελοντικής με 5 χρόνια εθελοντικής
Τα υπόλοιπα είναι άλλα λόγια να...γκρινιάζετε

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41265
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 23 Μάιος 2019, 01:22

Rakomelofronas έγραψε:
23 Μάιος 2019, 00:29
hellegennes έγραψε:
22 Μάιος 2019, 23:24
Rakomelofronas έγραψε:
22 Μάιος 2019, 23:18
Το αρχαίο σκεπτικό είναι ότι μια γυναίκα είναι πιο πολύτιμη για την επιβίωση της φυλής απ' ό,τι ένας άντρας: από βιολογική άποψη, "είμαστε" πιο αναλώσιμοι άρα έχει περισσότερο νόημα να είμαστε "εμείς" στην πρώτη γραμμή και οι γυναίκες να δίνουν τη δική "τους" μάχη κατά τη γέννα.
Δεν ισχύει καθόλου αυτό. Η σεξουαλική διμορφία στον άνθρωπο είναι μικρή, που δείχνει ότι από την δημιουργία του είδους ο πυρήνας ήταν ζευγάρια και όχι ένας άντρας με πολλές γυναίκες. Ίσως μια αναλογία 8 αντρών για 10 γυναίκες. Κατά συνέπεια, η απώλεια αντρών είναι σχεδόν το ίδιο σημαντική από βιολογική άποψη.
Η εγκυμοσύνη κάνει τη διαφορά
Δεν κάνει καμμιά διαφορά. Εξηγώ παραπάνω ότι βιολογικά δεν είμαστε σχεδιασμένοι για το σχήμα 1 άντρας-πολλές γυναίκες. Ένας τέτοιος πληθυσμός σύντομα θα καταρρεύσει.

Όχι ότι έχει μεγάλη σημασία, γιατί ιστορικά οι περισσότεροι νεκροί πολέμου είχαν ήδη παιδιά και άρα δεν τίθεται θέμα αναπαραγωγής.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41265
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 23 Μάιος 2019, 01:24

Ίφιδα έγραψε:
23 Μάιος 2019, 01:09
Να ρωτήσω, θα θεωρούμε κι ότι όσοι έχουν τεκνοποιήσει θα έχουν εκπληρώσει μια υποχρέωση απέναντι στο κράτος ενώ οι άτεκνοι όχι;
Η τεκνοποίηση είναι δικαίωμα, όχι υποχρέωση. Εσύ ένιωσες κάποια υποχρέωση να κάνεις παιδιά;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εθνικά Θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών