Στράτευση γυναικών

Συζητήσεις για τα εθνικά θέματα της Ελλάδας, τα στρατιωτικά ζητήματα και τις ένοπλες δυνάμεις.
Άβαταρ μέλους
shrike
Δημοσιεύσεις: 4282
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 08:39
Phorum.gr user: Isildur
Τοποθεσία: Παρά θῖν' ἁλὸς

Re: Στράτευση γυναικών

Δημοσίευση από shrike » 23 Μάιος 2019, 18:46

enaon έγραψε:
23 Μάιος 2019, 18:27
shrike έγραψε:
23 Μάιος 2019, 18:26
Έτσι. Θέμα δύναμης της μονάδας είναι. Κι εγώ εκεί που υπηρέτησα, ΑΥΔΜ έμπαιναν μόνο οι δόκιμοι κι ένας ανθύπας.
τι σχέση έχει τί συμβαίνει με τι προβλέπεται ρε παιδιά, πλάκα κάνετε; :lol:
Α, δεν ξέρω για τι συζητούσατε πιο πίσω. Πέτυχα το ποστ του μηχανικού και σκέφτηκα να πω κι εγώ την δική μου εμπειρία.
Εκεί που υπηρετούσα, ο διοικητής ήταν από άνχης έως σχης (ανάλογα με την περίοδο), υπήρχε ένας ταγματάρχης ή λοχαγός (πάλι ανάλογα με την περίοδο) που ήταν ο υπόδικας, ένας λογαγός που ήταν διοικητής λ/δ και ένας έως δύο ανθυπασπιστές. Αλλά ΑΥΔΜ μπαίνανε μόνο τα δοκίμια και ο ένας ανθύπας, ο άλλος (όταν υπήρχε) ήταν ειδική περίπτωση. Αυτό είπα, όχι τι προβλέπεται.


Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 24281
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Στράτευση γυναικών

Δημοσίευση από enaon » 23 Μάιος 2019, 18:52

perseus έγραψε:
23 Μάιος 2019, 18:41
Εγω υπηρετησα σε ελιτ μοναδες ,κεντρο ,σεαπ
έλεος, σε είχα για μόνιμο :)

Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Στράτευση γυναικών

Δημοσίευση από perseus » 23 Μάιος 2019, 18:56

Για να φανταστεις διαφορα σε εμας ο ανωτερος αξιωματικος ηταν Συνταγματαρχης

εάν ημουν μονιμος θα ειχα κανει ηδη Επανάσταση ...
Δεν μπορούσα ομως να παραμεινω εγω ηθελα να γινεται η δουλεια οταν δεν γινοταν δεν υπολογιζα τιποτα ,εμπαινα σε γραφειο και τα σηκωνα ολα στον αερα .

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 24281
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Στράτευση γυναικών

Δημοσίευση από enaon » 23 Μάιος 2019, 19:29

perseus έγραψε:
23 Μάιος 2019, 18:56
αν εξαιρέσουμε οτι γκρινιάζεις για την διαιτησία στο μπάσκετ, νομίζω ότι μοιάζουμε αρκετά :)

Άβαταρ μέλους
hades
Δημοσιεύσεις: 6796
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:47
Phorum.gr user: hades

Re: Στράτευση γυναικών

Δημοσίευση από hades » 23 Μάιος 2019, 19:40

Πάντως εγώ ότι υπηρεσίες έκανα ως ΔΕΑ ΑΥΔΜ ήμουν με ΒΑΥΔΜ υπαξιωματικό. Λοχαγοί και πάνω ήταν επόπτες ασφαλείας στην Ταξιαρχία
"Υπάρχουν στιγμές στις οποίες ένας λαός οφείλει ,αν θέλει να μείνει μεγάλος ,να είναι ικανός να πολεμήσει ...Έστω και χωρίς ελπίδα νίκης. Μόνο διότι πρέπει "

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33189
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Στράτευση γυναικών

Δημοσίευση από Ασέβαστος » 23 Μάιος 2019, 19:46

enaon έγραψε:
23 Μάιος 2019, 18:41
Ασέβαστος έγραψε:
23 Μάιος 2019, 18:39
αχεμ,

και γω ειχα κανει αυδμ. ο λοχαγος που ειχε υπηρεσια την κοπανησε και πηγε για κυνηγι,και με αφησε στο ποδι του, "αμα γινει κατι, παρε τηλ"
αχεμ, δεν ήσουν αυδμ ασέβαστε, δεν είχες καμία ευθύνη, μπορούσες να πας για ύπνο.
ε, ναι, αυτο που κανει και ο αυδμ δηλαδη, και τι ακριβως ειναι αυτο το "ευθυνη" που εχει ο αυδμ; οτι και να γινοταν (που εγινε, εφοδος ταξιαρχου) πεφτουν εκει κατι γκαζια και κατι φωνες και κουκουλωνεται, καθε ζητημα.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 24281
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Στράτευση γυναικών

Δημοσίευση από enaon » 23 Μάιος 2019, 20:02

hades έγραψε:
23 Μάιος 2019, 19:40
Πάντως εγώ ότι υπηρεσίες έκανα ως ΔΕΑ ΑΥΔΜ ήμουν με ΒΑΥΔΜ υπαξιωματικό. Λοχαγοί και πάνω ήταν επόπτες ασφαλείας στην Ταξιαρχία
και εσύ σε μονάδα χωρίς αξιωματικούς ήσουν;

ειναι ο 20-2 παιδιά, μόνο με την ευθύνη του διοικητή και μόνο αν υπάρχει έλλειψη άλλων κατώτερων αξιωματικών, εγώ απλά δεν έκανα, τους ζήτησα να δω την αίτηση που λέει οτι δεν έχουμε αξιωματικούς, μετά απο λίγο δεν έκανε κανείς δόκιμος.
SpoilerShow
Άρθρο52 Αξιωματικός Υπηρεσίας– Διανυκτέρευσης Μονάδας(ΑΥΔΜ)
ΓΕΝΙΚΑ
1.Στα καθήκοντα του ΑΥΔΜ ορίζονται κατά σειρά, με την ΗΔ, όλοι οι κατώτεροι αξιωματικοί της Μονάδας–Ανεξάρτητης Υπομονάδας. Σε περίπτωσηκατά την οποία οι κατώτεροι αξιωματικοί δεν επαρκούν,ιδιαίτερα σε Μονάδες και Υπηρεσίες με χαμηλή επάνδρωση σε αξιωματικούς, ορίζονται από το Διοικητή τηςΜονάδας-Ανεξάρτητης Υπομονάδας και κατάλληλοι ΔΕΑ–ανθυπασπιστές–μόνιμοι υπαξιωματικοί, κατόπιν πρότασης της Μονάδας- ΑνεξάρτητηςΥπομονάδας και έγκρισης του προϊσταμένου Σχηματισμού. Η διάρκεια τηςυπηρεσίας αυτής είναι 24ωρη, όπως καθορίζεται στο άρθρο 49 του παρόντος.
2.Κατά τη διάρκεια της υπηρεσίας του παραμένει στο Στρατόπεδο και δεναπομακρύνεται από αυτό για οποιαδήποτε αιτία. Απαλλάσσεται από οποιαδήποτε εκπαίδευση λαμβάνει χώραεκτός Στρατοπέδου.Αναπληρώνει το Λοχαγόεβδομάδας κατά τη διάρκεια απουσίας του.
3.Αναπληρώνει τοΔιοικητή κατά τις μη εργάσιμες ώρες και ημέρες αργίας και είναι υπεύθυνος για την άμεσηλήψη των ενδεικνυόμενων μέτρων σε κάθε περίπτωση, μέχρι να έρθει οΔιοικητής ή οΥποδιοικητής της Μονάδας ή οιαρμόδιοι επιτελείς.
4.Παραλαμβάνεικατά τις εργάσιμες ημέρες και ώρες από το 2o Γραφείο της Μονάδας-Ανεξάρτητης Υπομονάδας και κατά τις αργίες από τον προκάτοχοτου τα παρακάτω:α.Φάκελο καθηκόντων του

don't speak
Γενική Γραμματέας Συντονισμού
Δημοσιεύσεις: 6674
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:04

Re: Στράτευση γυναικών

Δημοσίευση από don't speak » 23 Μάιος 2019, 20:12

:003:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος don't speak την 24 Μάιος 2019, 06:05, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Ίφιδα
Δημοσιεύσεις: 5725
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 10:23

Re: Στράτευση γυναικών

Δημοσίευση από Ίφιδα » 23 Μάιος 2019, 20:17

Εικόνα

User_601

Re: Στράτευση γυναικών

Δημοσίευση από User_601 » 23 Μάιος 2019, 20:50

hellegennes έγραψε:
23 Μάιος 2019, 12:35
Εσθήρ έγραψε:
23 Μάιος 2019, 08:53
hellegennes έγραψε:
22 Μάιος 2019, 23:04


Τράβα πλύνε κάνα πιάτο.
To να σου πω να τραβηξεις μια μ@λακια,δεν εχει νοημα,διοτι το κανεις συνεχεια. :wave:

ΥΓ.Τραβα πλυνε κανα πιατο τουτεστιν παραδοσιακος ρολος γυναικας,αλλα στο κερασμα αρχιτσιγκουναρε ,καρμιρη θες ισα δικαιωματα,η γυναικα να πλερωνει τα δικα της ναι;Σου αρεσε τοτε που ελεγα οτι εγω ποτε δεν δεχομαι να πληρωνει ο αντρας τα δικα μου...αλλα πλυσιμο πιατα κατα τα αλλα;Η ΑΠΟΛΥΤΗ ΞΕΤΣΙΠΩΣΙΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΤΑΚΑΗΜΕΝΕ ΜΟΥ.Για απολυτη λυπηση. :102:
Δεν θα τα 'λεγες αυτά μπροστά μου. Θα πήγαινες να μου φτιάξεις ένα σάντουιτς.
Μια κλανια θα σου εριχνα στην καλυτερη.Ουτε αυτη δεν αξιζεις ματακια μου. :smt005:

User_601

Re: Στράτευση γυναικών

Δημοσίευση από User_601 » 23 Μάιος 2019, 20:59

foscilis έγραψε:
23 Μάιος 2019, 11:27
Ασέβαστος έγραψε:
23 Μάιος 2019, 11:17
foscilis έγραψε:
23 Μάιος 2019, 01:00
Αυτο σημαινει "εθελοντες".

Οι υπολοιποι παμε υποχρεωτικα και πληρωνομαστε 8 ευρω κανοντας περισσοτερη δουλεια.

Δεν καταλαβαινω αφου καιγεσαι τοσο πολυ να υπηρετησεις γιατι θα σε χαλαγαν 5 χρονακια απο τα οποια τα 1.5 θα ηταν αδειες.

Ειχες μαλλον κατι καλυτερο να κανεις αναμεσα στα 25 και τα 30? Αυτο μου λες?

Ευχαριστω.
ολοι οσοι εχουμε σφυγμο εχουμε κατι καλυτερο να κανουμε απο τα 25 ως τα 30.
Το ξέρω αλλά that's the point: δεν ήθελε - δεν πηγε.
Ελεγες παντα τετοιες παπαριες η τωρα παραεγινες; :smt005:
Ρε μπουζουκι,θα παω εθελοντικα ΜΟΝΗ μου,χωρις χαρτι,χωρις τιποτα να παρουσιαστω και να πω παω φανταρος;Σε ποια γυναικια μοναδα;ΠΟΥ;;;;;;;Που,μονη μου σε αντρες;;;;;;;;;ΔΕΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΟ,ΓΙΑ ΘΗΤΕΙΑ ΜΙΛΑΜΕ.Κια δεν θα πουν ωρε τι θελει ετουτη εδω;;;;;;;;καμια γυναικα στο ελληνικο στρατευμα για θητεια,και η εσθηρ ειπε να ερθει!!!!!!!Ρεεεεεεεεεεεεεε.....κουνα το κεφαλι σου να δουμε αν θα κουδουνισει! :smt005:

lolek1
Δημοσιεύσεις: 2059
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 15:27

Re: Στράτευση γυναικών

Δημοσίευση από lolek1 » 23 Μάιος 2019, 21:03

Εσθήρ έγραψε:
23 Μάιος 2019, 20:59
foscilis έγραψε:
23 Μάιος 2019, 11:27
Ασέβαστος έγραψε:
23 Μάιος 2019, 11:17


ολοι οσοι εχουμε σφυγμο εχουμε κατι καλυτερο να κανουμε απο τα 25 ως τα 30.
Το ξέρω αλλά that's the point: δεν ήθελε - δεν πηγε.
Ελεγες παντα τετοιες παπαριες η τωρα παραεγινες; :smt005:
Ρε μπουζουκι,θα παω εθελοντικα ΜΟΝΗ μου,χωρις χαρτι,χωρις τιποτα να παρουσιαστω και να πω παω φανταρος;Σε ποια γυναικια μοναδα;Που,μινη μου σε αντρες;;;;;;;;;δΕΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΟ,ΓΙΑ ΘΗΤΕΙΑ ΜΙΛΑΜΕ.Κια δεν θα πουν ωρε τι θελει ετουτη εδω;;;;;;;;Ρεεεεεεεεεεεεεε.....κουνα το κεφαλι σου να δουμε αν θα κουδουνισει! :smt005:
ΝΑ ΠΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΕΙΣ ΜΟΝΗ ΣΟΥ!!!
Ο σπουδαιος ηθοποιος μουστακας ειχε παει με την στολη του κυνηγου και παρουσιαστηκε στο αστυνομικο τμημα λεγοντας οτι θελει να τον στειλουν με αλλους στρατιωτες στην κυπρο για να παει να πολεμισει το 74
του εξηγουσαν μια ωρα οτι δεν μπορουσαν να το κανουν αυτο

User_601

Re: Στράτευση γυναικών

Δημοσίευση από User_601 » 23 Μάιος 2019, 21:05

Καλα εσυ παντα μιναρεις δνε ειναι θεμα.Ουτε καν για κλασιμο. :102:

Ορέστης 35

Re: Στράτευση γυναικών

Δημοσίευση από Ορέστης 35 » 23 Μάιος 2019, 21:18

Rakomelofronas έγραψε:
23 Μάιος 2019, 07:32
Ίφιδα έγραψε:
23 Μάιος 2019, 00:37
Ευχαριστώ για τον νόμο, όσο το διάβασα αφορά μόνο εν καιρώ πολέμου ή εν καιρώ ειρήνης μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις ΑΝ μας καλέσει ο Υπουργός Αμύνης. Δεν είδα αυτό που ισχυρίζεται ο Φοσίλις ότι αν θέλουμε μπορούμε να πάμε ανα πάσα στιγμή για εθελοντική 12μηνη θητεία.
Θεωρώ τα δύο φύλα εξίσου πολύτιμα για την επιβίωση της φυλής.
Αν ζούσαμε στο κέντρο της Ευρώπης και αν ήμασταν αρκετά εκατομμύρια περισσότεροι, θα ήταν πράγματι η καλύτερη λύση, η κατάργηση της υποχρεωτικής θητείας.
Η κατάργηση δεν μπορεί να γίνει αμέσως, χρειάζεται προεργασία. Δεν θα είμαστε ποτέ αρκετά εκατομμύρια περισσοτεροι: για το προβλεπόμενο μέλλον, οι Τούρκοι θα είναι περισσότεροι. Αν η καλύτερη λύση είναι η στράτευση απροθύμων σε καιρό ειρήνης, υπάρχει γενικό πρόβλημα...

Το άρθρο 1 αναφέρεται σε καταρχην υποχρέωση, η οποία απλώς δεν επιβάλλεται. Το άρθρο 6 δίνει τη δυνατότητα εθελοντικής κατάταξης οποτεδήποτε. Καλά κάνουν οι γυναίκες και δεν τη χρησιμοποιούν.

Ο παραλληλισμός μάχης με τον εχθρό - μάχης στη γέννα είναι έμμεσος αλλά σαφής γιατί ο ίδιος νόμος εξαιρεί όλες τις μητέρες από τη στράτευση.
Ρε ποιοι Τουρκοι; Στρατοχωροφυλακη για τους μεταναστες πρεπει να φτιαξουμε. Ολοι οι Αλβανοι εχουν καλασνικοφ.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41205
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Στράτευση γυναικών

Δημοσίευση από hellegennes » 23 Μάιος 2019, 23:15

Chainis έγραψε:
23 Μάιος 2019, 13:55
Οι σκοπιές έχουν ΚΑΙ εκπαιδευτικό χαρακτήρα γι' αυτό τις πολλαπλασιάζουν όταν έχει πολλούς στρατιώτες η μονάδα.
Σε τι ακριβώς σε εκπαιδεύουν; Στο πώς να είσαι καλύτερος στόχος σε περίπτωση πολέμου; Διότι το σκοπετιλίκι είναι σχεδιασμένο για να μπορεί η έφοδος να βλέπει από μακριά τον σκοπό. Κι έτσι είναι σε μέρος χωρίς κάλυψη και με προβολείς να χτυπάνε πάνω στην σκοπιά αντί το ανάποδο. Επιχειρησιακά αυτό είναι αυτογκόλ. Όχι μόνο ο καθένας μπορεί να δει πού υπάρχουν σκοπιές από μεγάλη απόσταση αλλά μπορεί άνετα να σκοπεύσει τον φρουρό και να τον βγάλει νοκ άουτ ακόμη και με πέτρες.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εθνικά Θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών