"Ο βιαστής είσαι εσύ" ΚΑΙ στο Σύνταγμα

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24730
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: "Ο βιαστής είσαι εσύ" ΚΑΙ στο Σύνταγμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 30 Δεκ 2019, 22:17

Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
30 Δεκ 2019, 21:53
Όχι φόσι το «προκλητικό» ντύσιμο είναι η ελληνική κουλτούρα του βιασμού, δες πχ. τι γράφει ο Κώλντρον
Είσαι με τα καλά σου άνθρωπέ μου; Θα δω τι γράφει ο Κωλντρον και όχι τι φορανε όλες οι γυναίκες ακόμα και η CEO εκεί που δούλευα;

Πραγματικά σου λέω μόνο φεμιχαζες έχω δει να συσχετίζουν ντύσιμο με βιασμό κι αυτές επειδή το κίνημά τους είναι αντιγραφή.

Άβαταρ μέλους
blackpaint
Δημοσιεύσεις: 9596
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 00:37

Re: "Ο βιαστής είσαι εσύ" ΚΑΙ στο Σύνταγμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από blackpaint » 30 Δεκ 2019, 22:17

εγω εχω μεινει με την εντυπωση πως ολοκληρος ο φεμινιστικος χωρος θεωρει πληρως απαραδεκτη σε καθε επιπεδο την συσχετιση της νεφελωδους εννοιας του προκλητικου ντυσιματος με τον βιασμο, ειτε αυτο χρησιμοποιειται ως ελαφρυντικο απο δικηγορους και δικαστες (συμβαινει), ειτε στην δημοσια αφηγηση, ειτε στην κοινη αντιληψη. Επισης αφηνω αυτο εδω.

«υπάρχει και ο αντρικός βιασμός. Τον έχω υποστεί... Βέβαια, ο άντρας δεν βιάζεται σωματικά, βιάζεται ψυχολογικά. Οι γυναίκες με την ένδυσή τους βιάζουν πρώτα την ψυχή του άντρα κι έτσι ο άντρας δεν μπορεί να κάνει κάτι άλλο, υποκύπτει»

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: "Ο βιαστής είσαι εσύ" ΚΑΙ στο Σύνταγμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 30 Δεκ 2019, 22:24

foscilis έγραψε:
30 Δεκ 2019, 22:17
Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
30 Δεκ 2019, 21:53
Όχι φόσι το «προκλητικό» ντύσιμο είναι η ελληνική κουλτούρα του βιασμού, δες πχ. τι γράφει ο Κώλντρον
Είσαι με τα καλά σου άνθρωπέ μου; Θα δω τι γράφει ο Κωλντρον και όχι τι φορανε όλες οι γυναίκες ακόμα και η CEO εκεί που δούλευα;

Πραγματικά σου λέω μόνο φεμιχαζες έχω δει να συσχετίζουν ντύσιμο με βιασμό κι αυτές επειδή το κίνημά τους είναι αντιγραφή.
Tο νήμα και το γενικότερο θέμα αφορά τη νομιμοποίηση του βιασμού από την ελληνική κουλτούρα και τη συλλογική ευθύνη όλων μας (είσαι και εσύ βιαστής)

Όταν γράφονται απόψεις και λέγονται κάθετα και οριζόντια σε όλη την ελληνική υποκουλτούρα χρειαζόμαστε 1000αδες φεμινιστικές παρεμβάσεις τέτοιου τύπου

Αν ήμουν εκεί θα συμμετείχα
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24730
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: "Ο βιαστής είσαι εσύ" ΚΑΙ στο Σύνταγμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 30 Δεκ 2019, 22:25

Naida έγραψε:
30 Δεκ 2019, 22:03
foscilis έγραψε:
30 Δεκ 2019, 21:49
Naida έγραψε:
30 Δεκ 2019, 21:34


Μα δεν είπαν ότι φταίει το ντύσιμο για τη πρόκληση του βιασμού. Το αντίθετο λένε.
Δε νομίζω. Είναι κυριολεκτικά οι μόνες που συσχετίζουν ντύσιμο με βιασμό. Κατά την άποψη τους βλέπει ο άλλος σορτσάκι και χιμαει. Λολ. Σίγουρα δε μιλάνε από εμπειρία.
Επίσης το ότι τις λες χοντρές και καλά τις υποτιμάς έτσι;
Εντάξει αν θέλουμε να είμαστε δίκαιοι όντως οι πιο πολλές αξίζουν τον τίτλο θεοχοντρες, αν κάθε κιλό λίπους αντιστοιχει σε κατανάλωση δέκα κιλών κρέατος ή εκατό κιλών φυτικών προϊόντων μιλάμε για μια Πυραμίδα του Χέοπα σε comfort food που οφείλω να αναγνωρίσω ως άθλο αν και με απωθεί αισθητικά.
Μα πως συσχετίζουν τον βιασμό με το ντύσιμο αφού λένε δεν φταίει το τι φοράω; :lol:

Και είναι θεόχοντρες και χοντρες οι κοπέλες στο βίντεο. Πιθανόν να θέλεις να μειώσεις την κίνηση αυτή θεωρώντας ότι ξέρω γω μόνο χοντρές θα έκαναν τέτοιο κίνημα γιατί ζηλεύουν; Είναι αγαμητες; μισούν τους άνδρες που δεν τις γουστάρουν; Τους έκατσε βαρύ το πιτόγυρο; Όλα αυτά μαζί; Η αλήθεια είναι όμως ότι το βίντεο δεν δείχνει θεόχοντρες,χοντρές κτλ αλλά μάλλον θα είναι λεσβίες που φθονούν το πέος. Ή υστερικές. Άσχημες. Όπως και στη Βραζιλία εξάλλου που ήταν τεράστιας μαζικότητας η συγκέντρωση.
Αυτές βάζουν στη συζήτηση το τι φοράνε. Άρα το θεωρούν σχετικό. Δε λένε ας πούμε "δε φταίει τι ψηφιζα για δεκαπενταμελές" γιατί αναγνωρίζουν ότι είναι εντελώς άσχετο.

Τώρα σε ευχαριστώ που έφερες στην κουβέντα Βραζιλίες και τετοια, μέρη με πανυψηλη εγκληματικότητα και απροκάλυπτο μισογυνισμό (απαγόρευση εκτρωσης ακόμα και για εντεκαχρονα θύματα βιασμού, συμμορίες να βιάζουν για πλάκα κλπ) γιατί μπορούμε επιτέλους να μιλήσουμε στα ίσα για το τι αποτελεί αυτή η φαση: ενα μάτσο προνομιούχες μαλακισμενες που ούτε δευτερόλεπτο δε θα επιβίωναν σε αυτές τις κοινωνιες, που ΝΟΜΙΖΟΥΝ ότι είναι το ίδιο με τη χιλιανη ή την κολομβιανή επειδή έχουν μουνι (id politics) και που αντιγράφουν τη φορμα της κινητοποίησης ΓΙΑ ΤΑ LIKES.

Στοίχημα όσο μα όσο θες ότι τουλάχιστον οι μισές έχουν συνδρομή σε γυμναστήριο και πληρώνουν έναν κολομβιανό μισθό το μήνα για να κάνουν Ζούμπα που άμα δεις τους στίχους των τραγουδιών είναι στις γενικές γραμμές του "η συμμορία μου κλέβει την πουτάνα σου παίρνει τη μάνικα και της αδειάζει έναν ολόκληρο βόθρο στο μουνί μέχρι να βγει το σκατό από την τρυπημένη μήτρα".

Ηλίθιες.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος foscilis την 30 Δεκ 2019, 22:28, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41104
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: "Ο βιαστής είσαι εσύ" ΚΑΙ στο Σύνταγμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 30 Δεκ 2019, 22:28

blackpaint έγραψε:
30 Δεκ 2019, 21:45
hellegennes έγραψε:
30 Δεκ 2019, 21:35
blackpaint έγραψε:
30 Δεκ 2019, 20:56
το να θεωρεις οτι το προκλητικο ντυσιμο στη γυναικα δικαιολογει ή ενθαρρυνει εναν βιαστη ειναι σαν να θεωρεις οτι τα πατακια με τη λεξη Welcome στις εξωπορτες των σπιτιων δικαιολογουν ή ενθαρρυνουν τους διαρρηκτες.
Όχι. Εντελώς ηλίθια η αναλογία σου. Μάθε να δουλεύεις αναλογίες.

Πρώτα απ' όλα σβήσε την λέξη «δικαιολογεί». Ποτέ και πουθενά δεν ειπώθηκε στην δύση ότι υπάρχει οποιαδήποτε πράξη που δικαιολογεί έγκλημα. Δεν υπάρχει σε κανέναν ΠΚ η έννοια του δικαιολογημένου εγκλήματος.

Η αναλογία που θα έπρεπε να κάνεις είναι με ανοιχτή πόρτα. Ναι, μια ανοιχτή πόρτα ενθαρρύνει τον διαρρήκτη. Είναι σαν να του λέει «μπες μέσα».

ανοιχτα ποδια δηλαδη
Αν θες να πάμε την αναλογία στο τέρμα, ορίστε:

Προκλητικά ρούχα = πατάκι που γράφει «Στο σπίτι υπάρχουν λεφτά»
Προκλητική συμπεριφορά = βγαίνω στο μπαλκόνι και φωνάζω δυνατά «γείτονές μου, θα λείψω για 10 μέρες, να προσέχετε το σπίτι μου από τους διαρρήκτες γιατί η κλειδαριά σπάει πολύ εύκολα»
Ανοιχτά πόδια = ανοιχτή πόρτα


Ας επαναλάβουμε για το disclaimer ότι ποτέ και πουθενά δεν έχει υπάρξει νόμιμη δικαιολογία εγκλήματος επειδή το θύμα ήταν ηλίθιο και προκαλούσε την τύχη του.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: "Ο βιαστής είσαι εσύ" ΚΑΙ στο Σύνταγμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 30 Δεκ 2019, 22:34

foscilis έγραψε:
30 Δεκ 2019, 22:25
Naida έγραψε:
30 Δεκ 2019, 22:03
foscilis έγραψε:
30 Δεκ 2019, 21:49


Δε νομίζω. Είναι κυριολεκτικά οι μόνες που συσχετίζουν ντύσιμο με βιασμό. Κατά την άποψη τους βλέπει ο άλλος σορτσάκι και χιμαει. Λολ. Σίγουρα δε μιλάνε από εμπειρία.



Εντάξει αν θέλουμε να είμαστε δίκαιοι όντως οι πιο πολλές αξίζουν τον τίτλο θεοχοντρες, αν κάθε κιλό λίπους αντιστοιχει σε κατανάλωση δέκα κιλών κρέατος ή εκατό κιλών φυτικών προϊόντων μιλάμε για μια Πυραμίδα του Χέοπα σε comfort food που οφείλω να αναγνωρίσω ως άθλο αν και με απωθεί αισθητικά.
Μα πως συσχετίζουν τον βιασμό με το ντύσιμο αφού λένε δεν φταίει το τι φοράω; :lol:

Και είναι θεόχοντρες και χοντρες οι κοπέλες στο βίντεο. Πιθανόν να θέλεις να μειώσεις την κίνηση αυτή θεωρώντας ότι ξέρω γω μόνο χοντρές θα έκαναν τέτοιο κίνημα γιατί ζηλεύουν; Είναι αγαμητες; μισούν τους άνδρες που δεν τις γουστάρουν; Τους έκατσε βαρύ το πιτόγυρο; Όλα αυτά μαζί; Η αλήθεια είναι όμως ότι το βίντεο δεν δείχνει θεόχοντρες,χοντρές κτλ αλλά μάλλον θα είναι λεσβίες που φθονούν το πέος. Ή υστερικές. Άσχημες. Όπως και στη Βραζιλία εξάλλου που ήταν τεράστιας μαζικότητας η συγκέντρωση.
Αυτές βάζουν στη συζήτηση το τι φοράνε. Άρα το θεωρούν σχετικό. Δε λένε ας πούμε "δε φταίει τι ψηφιζα για δεκαπενταμελές" γιατί αναγνωρίζουν ότι είναι εντελώς άσχετο.

Τώρα σε ευχαριστώ που έφερες στην κουβέντα Βραζιλίες και τετοια, μέρη με πανυψηλη εγκληματικότητα και απροκάλυπτο μισογυνισμό (απαγόρευση εκτρωσης ακόμα και για εντεκαχρονα θύματα βιασμού, συμμορίες να βιάζουν για πλάκα κλπ) γιατί μπορούμε επιτέλους να μιλήσουμε στα ίσα για το τι αποτελεί αυτή η φαση: ενα μάτσο προνομιούχες μαλακισμενες που ούτε δευτερόλεπτο δε θα επιβίωναν σε αυτές τις κοινωνιες, που ΝΟΜΙΖΟΥΝ ότι είναι το ίδιο με τη χιλιανη ή την κολομβιανή επειδή έχουν μουνι (id politics) και που αντιγράφουν τη φορμα της κινητοποίησης ΓΙΑ ΤΑ LIKES.

Στοίχημα όσο μα όσο θες ότι τουλάχιστον οι μισές έχουν συνδρομή σε γυμναστήριο και πληρώνουν έναν κολομβιανό μισθό το μήνα για να κάνουν Ζούμπα που άμα δεις τους στίχους των τραγουδιών είναι στις γενικές γραμμές του "η συμμορία μου κλέβει την πουτάνα σου παίρνει τη μάνικα και της αδειάζει έναν ολόκληρο βόθρο στο μουνί μέχρι να βγει το σκατό από την τρυπημένη μήτρα".

Ηλίθιες.

Τι στη Βραζιλία δεν είναι λεσβίες;αγαμητες; χοντρές;ασχημες κτλ; Δεν υπάρχει κάποιος χορηγός πίσω που να υποκινεί τον μισανδρισμό; Τς της .ς απογοητεύεις.
Ότι πολλές θα το δουν και σαν μόδα το ανέφερα κι εγώ από την αρχή. Ωστόσο κι αυτό θετικό είναι. Πολλά γίνονται από μόδα πχ ανακύκλωση αλλά τελικά βγαίνει κάποιο οφελος. Έτσι κι εδώ. Μπορεί να μην είμαστε στα επίπεδα της Βραζιλίας (ευτυχώς)αλλά και εδώ η νοοτροπία έχει ακόμα πολυυυυ δουλίτσα.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24477
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: "Ο βιαστής είσαι εσύ" ΚΑΙ στο Σύνταγμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 30 Δεκ 2019, 22:35

Επειδή δεν έχω διαβάσει όλες τις σελίδες και πιθανόν να γράφτηκε, γνωρίζουμε περισσότερες πληροφορίες για το αν πρόκειται για ομάδα ή πως οργανώθηκε το όλο σκηνικό του αρχικού video;

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41104
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: "Ο βιαστής είσαι εσύ" ΚΑΙ στο Σύνταγμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 30 Δεκ 2019, 22:37

Naida έγραψε:
30 Δεκ 2019, 21:47
hellegennes έγραψε:
30 Δεκ 2019, 21:38
Naida έγραψε:
30 Δεκ 2019, 21:08


Ντυθειτε κι εσείς προκλητικά,δεν έχουμε πρόβλημα.
Οι φεμινίστριες έχουν.
Ποιος το λέει;
Οι φεμινίστριες.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19428
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: "Ο βιαστής είσαι εσύ" ΚΑΙ στο Σύνταγμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 30 Δεκ 2019, 22:37

τελικα η ...ελληνικη κουλτουρα βιασμου ποια ειναι ;
Δεν γνωριζω καποιον φορεα στην ελλαδα να υποσστηριζει η προπαγανδιζει τον βασμο γυναικων

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41104
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: "Ο βιαστής είσαι εσύ" ΚΑΙ στο Σύνταγμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 30 Δεκ 2019, 22:40

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
30 Δεκ 2019, 22:37
τελικα η ...ελληνικη κουλτουρα βιασμου ποια ειναι ;
Δεν γνωριζω καποιον φορεα στην ελλαδα να υποσστηριζει η προπαγανδιζει τον βασμο γυναικων
Γιατί, γνωρίζεις σε καμμιά άλλη χώρα;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 49281
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: "Ο βιαστής είσαι εσύ" ΚΑΙ στο Σύνταγμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 30 Δεκ 2019, 22:46

blackpaint έγραψε:
30 Δεκ 2019, 21:55
Kauldron έγραψε:
30 Δεκ 2019, 21:36
Ακριβως με αυτο το σκεπτικο ειναι που μπορει να δικαιολογησουμε μεχρι και τη μπουργκα, επειδη η ευθραυστη ανδρικη ψυχουλα ενος μισογυνη νοιωθει να βιαζεται επειδη ειδε μια ομορφη γυναικα.
A, παπα, μα τί ιΖλαμοφοβία! :giggle:
καμια σχεση, εαν ειναι προσωπικη επιλογη ειμαι υπερ της, κι εμενα μ αρεσει να φοραω το αντρικο αντιστοιχο της
Εικόνα
Ναι, μόνο που δεν υπάρχει θέμα επιλογής στο Ισλάμ. Θέλει δε θέλει θα το φορέσει.
H λέξη "Ισλαμ" σημαίνει "υποταγή".
Ωραίο είναι το shemagh, χαίρομαι που βλέπω οτι είσαι στρατιωτικοποιημένος.
Αλιόσα έγραψε:
14 Μάιος 2024, 14:52
Μια φορά ριξαμε για πλάκα και αβολιδωτο, τοσο αρχιδια ειχαμε.

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: "Ο βιαστής είσαι εσύ" ΚΑΙ στο Σύνταγμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 30 Δεκ 2019, 22:49

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
30 Δεκ 2019, 22:37
τελικα η ...ελληνικη κουλτουρα βιασμου ποια ειναι ;
Δεν γνωριζω καποιον φορεα στην ελλαδα να υποσστηριζει η προπαγανδιζει τον βασμο γυναικων
Δε γνωρίζεις τι σημαίνει κουλτούρα;
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41104
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: "Ο βιαστής είσαι εσύ" ΚΑΙ στο Σύνταγμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 30 Δεκ 2019, 22:51

Ας σημειωθεί άλλη μια φορά ότι το προκλητικό ντύσιμο και το ελαφρύ ντύσιμο δεν είναι το ίδιο πράγμα. Φυσικά το καλοκαίρι θα φορέσεις πιο ελαφριά ρούχα, όπου και όποτε είναι αποδεκτό από το εκάστοτε dress code.

Ας πούμε, ελαφρύ ντύσιμο για τον άντρα είναι να φορέσει σορτσάκι και κοντομάνικο. Προκλητικό είναι να κυκλοφορεί ημίγυμνος (και επιπροσθέτως αηδιαστικό αν είναι παχύσαρκος ή υπερβολικά αδύνατος) ή με τέτοιο παντελόνι:


Εικόνα


Και δηλώνω ένοχος σ' αυτό το κομμάτι γιατί μού την έχουν πει στο παρελθόν για το ντύσιμο στην δουλειά (το αφεντικό ήταν γυναίκα και μου είπε να μην φοράω φόρμες στην δουλειά, αφενός γιατί είναι γραφείο και φαίνεται αντιεπαγγελματικό, αφετέρου γιατί φαίνονται διάφορα πράγματα πολύ καθαρά*). Στην δική μου δουλειά εννοείται ότι φοράω και φόρμες τον χειμώνα, αλλά με προσεκτικά επιλεγμένα εσώρουχα για να αποφεύγεται το έντονο περίγραμμα και όχι χωρίς καθόλου τύψεις. Αλλά στην τελική στον πούτσο μου, βέβαια.


* όπου ήμουν 23 χρονών και ήθελα να ανοίξει η γη να με καταπιεί όταν το είπε· ευτυχώς ιδιαιτέρως.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19428
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: "Ο βιαστής είσαι εσύ" ΚΑΙ στο Σύνταγμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 30 Δεκ 2019, 22:51

hellegennes έγραψε:
30 Δεκ 2019, 22:40
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
30 Δεκ 2019, 22:37
τελικα η ...ελληνικη κουλτουρα βιασμου ποια ειναι ;
Δεν γνωριζω καποιον φορεα στην ελλαδα να υποσστηριζει η προπαγανδιζει τον βασμο γυναικων
Γιατί, γνωρίζεις σε καμμιά άλλη χώρα;
Θα πω μια αποψη :D
Ο αντρας στην ελληνικη κοινωνια , αλλα και αλλου εχει την νοοτροπια του κυνηγου , του αντρα δηλαδη που κυνηγαει και πολιορκει μια γυναικα η οποια το παιζει ''καστρο απαρτο και πολις που δεν πεφτει'' , ενω οι περισσοτερες ελληνιδες εχουν την νοοτροπια ''τραβατε με και αας κλαιω''
Η σαν το ..κρητικο εθιμο ''να απαγαγουμε την νυφη'' πριν γινει ο γαμος κλπ
Τετοιες κουλτουρες δεν ειναι ακριβως κουλτουρα βιασμου , αλλα με τα συγχρονα φεμινιστικα δεδομενα , δημιουργουν παρεξηγησεις

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19428
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: "Ο βιαστής είσαι εσύ" ΚΑΙ στο Σύνταγμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 30 Δεκ 2019, 22:52

Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
30 Δεκ 2019, 22:49
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
30 Δεκ 2019, 22:37
τελικα η ...ελληνικη κουλτουρα βιασμου ποια ειναι ;
Δεν γνωριζω καποιον φορεα στην ελλαδα να υποσστηριζει η προπαγανδιζει τον βασμο γυναικων
Δε γνωρίζεις τι σημαίνει κουλτούρα;
Κουλτουρα ΒΙΑΣΜΟΥ δεν γνωριζω να υπαρχει στην ελληνικη κοινωνια
Εκτος εαν ο αντρας που κανει καμακι η πολιορκει ερωτικα μια γυναικα ..θεωρειται ως βιαστης

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών