''Κάτω τα χέρια από τη μαντίλα μου''لا تلمس حجابي Η απαγόρευση του χιτζάμπ συνιστά ρητορική μίσους

Κοινωνικά θέματα, τάσεις, προβληματισμοί, απ’ όλο τον κόσμο.
Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7977
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: ''Κάτω τα χέρια από τη μαντίλα μου''لا تلمس حجابي Η απαγόρευση του χιτζάμπ συνιστά ρητορική μίσους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 07 Μάιος 2021, 19:26

waldorf έγραψε:
07 Μάιος 2021, 19:13
Antares έγραψε:
07 Μάιος 2021, 18:47
Οccult σύμβολο ο παντεπόπτης οφθαλμός; 'Ολα τα κλεμμένα, occult δικά τους τα βαφτίζουν. Για τους Έλληνες είναι ο οφθαλμός του Δία που τα πάντα ορά.
Δεν βλέπω καμία σχέση με το γραπτό στην παλάμη.
Ειλικρινά δεν θα καταλάβω ποτέ πως Ορθόδοξοι Χριστιανοί δέχονται Παγανιστικά σύμβολα ως μέρος της παράδοσης.
Δεν είμαι τυπική Ορθόδοξη Χριστιανή. Σαν μέρος μιας μακράς παράδοσης έβλεπα τα ήθη και τα έθιμα, τις χριστιανικές γιορτές, τις τελετές, που έχει σχέση με την αρχαιότητα. ΄
Τα τελευταία, τρία χρόνια και μετά από ασθένεια, στράφηκα στην αρχαιότητα, σαν αντίδραση, δεν μου αρέσει ο κλήρος και οι περισσότεροι "πιστοί", σε εισαγωγικά γιατί μόνο πιστοί δεν είναι.
Μ' αρέσουν όμως οι τελετουργίες, οι γιορτές, δεν έχουμε κάτι άλλο.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71608
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: ''Κάτω τα χέρια από τη μαντίλα μου''لا تلمس حجابي Η απαγόρευση του χιτζάμπ συνιστά ρητορική μίσους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 07 Μάιος 2021, 19:29

vantono έγραψε:
07 Μάιος 2021, 18:57
ΓΑΛΗ έγραψε:
07 Μάιος 2021, 18:53
Έχετε παρατηρήσει ότι στα συγκεκριμένα θέματα επικρατεί άκρα του τάφου σιωπή στον συνήθως λαλίστατο φεμινιστικό κάμπο;


:lol:
Ναι. Και είναι κάτι που με εξαγριώνει απίστευτα.
Ναι. Και ο μόνος τρόπος να αντιμετωπίσεις το θυμό που προκαλεί το παράλογο, είναι το γέλιο.

Μόνον ως κωμικές φιγούρες μπορούν πλέον να γίνουν αποδεκτές οι οργισμένες φεμ και οι υποστηρικτές τους.
Gavalas for President! :grfl:

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19464
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: ''Κάτω τα χέρια από τη μαντίλα μου''لا تلمس حجابي Η απαγόρευση του χιτζάμπ συνιστά ρητορική μίσους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 07 Μάιος 2021, 19:32

Με απλά λόγια ή επιβολή θρησκευτικών κανόνων στις μάζες των πιστών οπαδών μιας θρησκείας από το ιερατείο ή την εξουσία που επιβάλει την θρησκεία αυτή έχει νόημα επιβολής της εξουσίας , καψονιου και σπάσιμο τσαμπουκα σε όσες γυναίκες μουαουλμανες θέλουν να φύγουν από αυτή την κατάσταση
Είναι σαν την επιβολή της νηστείας την σαρακοστή ή του υποχρεωτικού εκκλησιασμου ή της πρωινής προσευχής σε μαθητές ή φαντάρους ή και αλλού που γινόταν παλαιότερα σε πιο χριστιανικές κοινωνίες


Πιστεύω σημαίνει υποτάσσομαι
Όταν μία θρησκεία ζητά την πίστη σου στην πραγματικότητα ζητά την υποταγή σου και όχι το να συμφωνήσεις σε κάποιες θεολογικές ή ηθικές αρχές της

Ή μαντήλα εν προκειμένω είναι επιβολή της θρησκευτικής αυτής εξουσίας στον δικό της μουσουλμανικό γυναικείο πληθυσμό


Όπως παλαιότερα επέβαλαν σε χριστιανικές κοινωνίες ή φούστα ως τον αστράγαλο

Άβαταρ μέλους
waldorf
Δημοσιεύσεις: 3583
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:47

Re: ''Κάτω τα χέρια από τη μαντίλα μου''لا تلمس حجابي Η απαγόρευση του χιτζάμπ συνιστά ρητορική μίσους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από waldorf » 07 Μάιος 2021, 19:32

Antares έγραψε:
07 Μάιος 2021, 19:26
...

Δεν είμαι τυπική Ορθόδοξη Χριστιανή. ...
Το "τυπική" μπορούσες να το παραλείψεις.
Ξέρεις η Ορθοδοξία δεν αφήνει παράθυρα.
Δεν είσαι Ορθόδοξη Χριστιανή και τέλος.
wooded glade έγραψε:
29 Μάιος 2021, 14:40
...
Εσύ τώρα τι θες ; Μας γράφεις ακατάληπτα.

Άβαταρ μέλους
kameron
Δημοσιεύσεις: 8175
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 00:47
Phorum.gr user: kameron

Re: ''Κάτω τα χέρια από τη μαντίλα μου''لا تلمس حجابي Η απαγόρευση του χιτζάμπ συνιστά ρητορική μίσους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kameron » 07 Μάιος 2021, 19:33

Papa John έγραψε:
07 Μάιος 2021, 18:37
kameron έγραψε:
07 Μάιος 2021, 17:39
Ίσως μάλιστα να είμαι και ο μόνος εδώ μέσα που έχω προσωπική άποψη από τη μουσουλμανική πραγματικότητα καθώς έχω ζήσει και εργασθεί σχεδόν 4 χρόνια σε μουσουλμανική χώρα.
Σε περνάω,σχεδόν έξι χρόνια, στη Γερμανία + τρία στην ΜΒ.
:lol:

Άστο, αν το μετρήσουμε έτσι πάλι (πολύ) πιο πάνω είμαι.

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19464
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: ''Κάτω τα χέρια από τη μαντίλα μου''لا تلمس حجابي Η απαγόρευση του χιτζάμπ συνιστά ρητορική μίσους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 07 Μάιος 2021, 19:34

ΓΑΛΗ έγραψε:
07 Μάιος 2021, 18:53
Έχετε παρατηρήσει ότι στα συγκεκριμένα θέματα επικρατεί άκρα του τάφου σιωπή στον συνήθως λαλίστατο φεμινιστικό κάμπο;


:lol:
Μήπως ..γιατί πληρώνονται από συγκεκριμένα κέντρα για να κάνουν τέτοιου είδους προπαγάνδα;

Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 13463
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: ''Κάτω τα χέρια από τη μαντίλα μου''لا تلمس حجابي Η απαγόρευση του χιτζάμπ συνιστά ρητορική μίσους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 07 Μάιος 2021, 19:34

foscilis έγραψε:
07 Μάιος 2021, 15:22
nyxtovios έγραψε:
07 Μάιος 2021, 15:10
Ασέβαστος έγραψε:
07 Μάιος 2021, 14:41

σιγα μην αφησουμε να τα γαμανε κιολας η να τους βαζουν φωτια να τα καψουν.
το κρατος εχει νομους. ορισμενοι αφορουν παιδια.
Είπαμε δεν είναι το ίδιο. Τα πάνω είναι εγκληματικές ενέργειες του ποινικού δικαίου.
Να συμπληρώσω, εννοείται αν ένα παιδί φέρνει αντίρρηση αλλάζει το θέμα. Αλλά από ότι διαβάζω η απαγόρευση είναι οριζόντια θες δε θες. Ε αυτό δεν είναι σωστό.
Το παιδί δεν είναι σε θέση να συναινέσει. Όλο κι όλο που κάνει η νομοθεσία είναι να επεκτείνει στη θρησκευτική πλύση εγκεφάλου αυτό που ήδη ισχύει π.χ. για την αιμομιξία.
Για να αλλάξει φύλο όμως είναι;
Για να ντύνουν 8χρονα αγοράκια με φούστες στα πραιντ είναι;
Για να μεγαλώσει με δύο πατεράδες είναι;
Αν θέλουμε το κράτος να ρυθμίσει ποιες συμπεριφορές είναι εκτός νόρμας θα πρέπει να ξεκαθαριστούν κάποια πράματα και όχι με δύο μέτρα και δύο σταθμά.
Στην τελική ας αποφασίσουν οι Γάλλοι πολίτες, όμως να αποφασίσουν και για τα άνω που ανέφερα για να είμαστε δίκαιοι.

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 12188
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: ''Κάτω τα χέρια από τη μαντίλα μου''لا تلمس حجابي Η απαγόρευση του χιτζάμπ συνιστά ρητορική μίσους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 07 Μάιος 2021, 19:35

Στρακαστρουκας έγραψε:
07 Μάιος 2021, 17:06
Απολλόδωρος Βρυξελλιώτης έγραψε:
07 Μάιος 2021, 17:04
kameron έγραψε:
07 Μάιος 2021, 16:55
Στο θέμα αυτό είμαι με τους Αγγλοσάξωνες, ουδεμία δουλειά έχει το Κράτος να ασχολείται με το τι φοράει ή δεν φοράει κάποιος/κάποια. Αυτά των Γάλλων και ορισμένων άλλων στην Ευρώπη είναι η παράδοση του βοναπαρτισμού, ότι η Πολιτεία έχει το δικαίωμα να καθοδηγεί τη ζωή του πολίτη σε διάφορους τομείς.

Προσωπικά είμαι αντίθετος στη μετανάστευση μουσουλμάνων στην Ευρώπη (ή στη Β. Αμερική), αλλά από τη στιγμή που νομίμως ζούνε εκεί, είναι δικαίωμά τους να ντύνονται όπως θέλουν. Όπως είναι δικαίωμα και των γυναικών να κυκλοφορούν ημίγυμνες στους δρόμους ή δικαίωμα των γυμνιστών να κάνουν γυμνισμό. Σε όσους προσβάλλεται η αισθητική τους είτε στη μια ή την άλλην περίπτωση, δικό τους θέμα, όχι του κράτους.
μα οι αγγλοσάξωνες είναι πολύ πιο ευαίσθητοι στον γυμνισμό από τους σεκιουλαριστές ηπειρωτικούς. ειδικά στις ΗΠΑ αλλά και στο ΗΒ υπάρχουν αρκετές αναχρονιστικές διατάξεις.
Γιατι ειναι βορειοι και δεν εχουν παραλιες για να κανουν μπανιο. Τουλαχιστο οχι τοσο οσο οι μεσογειακοι λαοι
Ναι για αυτό οι πιο βορειοι Σουηδοί είναι ξακουστοι για την σεμνοτυφια τους. Τι κοτσάνες αραδιάζεις;
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Στρακαστρουκας
Δημοσιεύσεις: 11734
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 17:48
Phorum.gr user: Στρακαστρουκας

Re: ''Κάτω τα χέρια από τη μαντίλα μου''لا تلمس حجابي Η απαγόρευση του χιτζάμπ συνιστά ρητορική μίσους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στρακαστρουκας » 07 Μάιος 2021, 19:36

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
07 Μάιος 2021, 19:34
ΓΑΛΗ έγραψε:
07 Μάιος 2021, 18:53
Έχετε παρατηρήσει ότι στα συγκεκριμένα θέματα επικρατεί άκρα του τάφου σιωπή στον συνήθως λαλίστατο φεμινιστικό κάμπο;


:lol:
Μήπως ..γιατί πληρώνονται από συγκεκριμένα κέντρα για να κάνουν τέτοιου είδους προπαγάνδα;
Eνω αυτοι που μας τα εχουν πριξει με τις μουσουλμανικες μαντηλες δεν πληρωνονται καθολου...
"Δεν ειμαι ΝΔλης αλλα..."

Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 13463
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: ''Κάτω τα χέρια από τη μαντίλα μου''لا تلمس حجابي Η απαγόρευση του χιτζάμπ συνιστά ρητορική μίσους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 07 Μάιος 2021, 19:37

Ασέβαστος έγραψε:
07 Μάιος 2021, 17:27
nyxtovios έγραψε:
07 Μάιος 2021, 15:10
Ασέβαστος έγραψε:
07 Μάιος 2021, 14:41

σιγα μην αφησουμε να τα γαμανε κιολας η να τους βαζουν φωτια να τα καψουν.
το κρατος εχει νομους. ορισμενοι αφορουν παιδια.
Είπαμε δεν είναι το ίδιο. Τα πάνω είναι εγκληματικές ενέργειες του ποινικού δικαίου.
Να συμπληρώσω, εννοείται αν ένα παιδί φέρνει αντίρρηση αλλάζει το θέμα. Αλλά από ότι διαβάζω η απαγόρευση είναι οριζόντια θες δε θες. Ε αυτό δεν είναι σωστό.
το δικαιο αλλαζει, προσαρμοζεται στην εποχη.

αν οι γαλλοι κρινουν οτι πρεπει να υπαρχει τετοιος νομος, ας υπαρξει. και οποιος τον παραβει να υποστει τις συνεπειες.

και τιπαναπει αν συμφωνει το παιδι; η αιμομιξια ειναι ας πουμε παρανομη, ασχετα ποιος συμφωνει.
Δες την απάντηση μου πιο πάνω. Ας αποφασίσουν οι πολίτες, ας αποφασίσουν για όλα όμως

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33271
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: ''Κάτω τα χέρια από τη μαντίλα μου''لا تلمس حجابي Η απαγόρευση του χιτζάμπ συνιστά ρητορική μίσους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 07 Μάιος 2021, 19:38

ΓΑΛΗ έγραψε:
07 Μάιος 2021, 18:53
Έχετε παρατηρήσει ότι στα συγκεκριμένα θέματα επικρατεί άκρα του τάφου σιωπή στον συνήθως λαλίστατο φεμινιστικό κάμπο;


:lol:
ναι.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71608
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: ''Κάτω τα χέρια από τη μαντίλα μου''لا تلمس حجابي Η απαγόρευση του χιτζάμπ συνιστά ρητορική μίσους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 07 Μάιος 2021, 19:38

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
07 Μάιος 2021, 19:34
ΓΑΛΗ έγραψε:
07 Μάιος 2021, 18:53
Έχετε παρατηρήσει ότι στα συγκεκριμένα θέματα επικρατεί άκρα του τάφου σιωπή στον συνήθως λαλίστατο φεμινιστικό κάμπο;


:lol:
Μήπως ..γιατί πληρώνονται από συγκεκριμένα κέντρα για να κάνουν τέτοιου είδους προπαγάνδα;
Κάποιοι/ες ναι, πληρώνονται.

Κάποιοι/ες το κάνουν δωρεάν επειδή απλώς είναι βλάκες.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 12188
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: ''Κάτω τα χέρια από τη μαντίλα μου''لا تلمس حجابي Η απαγόρευση του χιτζάμπ συνιστά ρητορική μίσους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 07 Μάιος 2021, 19:39

ΓΑΛΗ έγραψε:
07 Μάιος 2021, 18:53
Έχετε παρατηρήσει ότι στα συγκεκριμένα θέματα επικρατεί άκρα του τάφου σιωπή στον συνήθως λαλίστατο φεμινιστικό κάμπο;


:lol:
Αναμενόμενο!

Αφού είναι α λα καρτ φεμινισμός , ωφελιμιστικος ως όχημα ιδεοληψίων.
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33271
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: ''Κάτω τα χέρια από τη μαντίλα μου''لا تلمس حجابي Η απαγόρευση του χιτζάμπ συνιστά ρητορική μίσους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 07 Μάιος 2021, 19:41

nyxtovios έγραψε:
07 Μάιος 2021, 19:34
foscilis έγραψε:
07 Μάιος 2021, 15:22
nyxtovios έγραψε:
07 Μάιος 2021, 15:10


Είπαμε δεν είναι το ίδιο. Τα πάνω είναι εγκληματικές ενέργειες του ποινικού δικαίου.
Να συμπληρώσω, εννοείται αν ένα παιδί φέρνει αντίρρηση αλλάζει το θέμα. Αλλά από ότι διαβάζω η απαγόρευση είναι οριζόντια θες δε θες. Ε αυτό δεν είναι σωστό.
Το παιδί δεν είναι σε θέση να συναινέσει. Όλο κι όλο που κάνει η νομοθεσία είναι να επεκτείνει στη θρησκευτική πλύση εγκεφάλου αυτό που ήδη ισχύει π.χ. για την αιμομιξία.
Για να αλλάξει φύλο όμως είναι;
Για να ντύνουν 8χρονα αγοράκια με φούστες στα πραιντ είναι;
Για να μεγαλώσει με δύο πατεράδες είναι;
Αν θέλουμε το κράτος να ρυθμίσει ποιες συμπεριφορές είναι εκτός νόρμας θα πρέπει να ξεκαθαριστούν κάποια πράματα και όχι με δύο μέτρα και δύο σταθμά.
Στην τελική ας αποφασίσουν οι Γάλλοι πολίτες, όμως να αποφασίσουν και για τα άνω που ανέφερα για να είμαστε δίκαιοι.
δεν ειναι. η εστω, δεν θαπρεπε να ειναι κατα την ταπεινη μου γνωμη.

αλλα η γνωμη μου δε μετραει. μετραει η γνωμη των γαλλων, που ψηφιζουν αυτους που νομοθετουν στη χωρα τους. :102:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19464
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: ''Κάτω τα χέρια από τη μαντίλα μου''لا تلمس حجابي Η απαγόρευση του χιτζάμπ συνιστά ρητορική μίσους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 07 Μάιος 2021, 19:45

Στρακαστρουκας έγραψε:
07 Μάιος 2021, 19:36
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
07 Μάιος 2021, 19:34
ΓΑΛΗ έγραψε:
07 Μάιος 2021, 18:53
Έχετε παρατηρήσει ότι στα συγκεκριμένα θέματα επικρατεί άκρα του τάφου σιωπή στον συνήθως λαλίστατο φεμινιστικό κάμπο;


:lol:
Μήπως ..γιατί πληρώνονται από συγκεκριμένα κέντρα για να κάνουν τέτοιου είδους προπαγάνδα;
Eνω αυτοι που μας τα εχουν πριξει με τις μουσουλμανικες μαντηλες δεν πληρωνονται καθολου...
Αντίπαλα συμφέροντα που χρηματοδοτούν αντίπαλες προπαγάνδες
Εσύ από την πρεσβεία της Σαουδικης Αραβιας πληρώνεσαι; :smt005:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διεθνή Κοινωνικά”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών