Γνώση αγγλικών φορουμιτών

Μελέτη της γλώσσας, γραμματική, συντακτικό, σχολιασμοί και διευκρινίσεις.

Πόσο καλά αγγλικά μιλάτε;

Μιλάω και διαβάζω άπταιστα, σαν ή σχεδόν σαν να είναι η μητρική μου γλώσσα.
23
35%
Μιλάω και διαβάζω πολύ καλά και μπορώ να να συνεννοηθώ προφορικά άνετα, όχι όμως σε επίπεδο ίδιο ή που να προσεγγίζει τα ελληνικά.
24
36%
Μπορώ να διαβάσω με ευχέρεια δημοσιεύματα σε οποιαδήποτε θεματική, αλλά δυσκολεύομαι κάπως στην προφορική επικοινωνία.
10
15%
Ξέρω μέτρια. Αγγλόφωνα δημοσιεύματα διαβάζω μόνο αν αναγκαστώ και με βοήθεια από το google translate, ενώ προφορικά μιλάω μόνο τα πολύ βασικά.
5
8%
Έχω ελάχιστες, βασικές γνώσεις.
2
3%
Δεν ξέρω καθόλου.
2
3%
 
Σύνολο ψήφων: 66

Άβαταρ μέλους
Scouser
Δημοσιεύσεις: 11858
Εγγραφή: 13 Αύγ 2020, 23:18

Re: Γνώση αγγλικών φορουμιτών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Scouser » 10 Σεπ 2022, 09:43

foscilis έγραψε:
09 Σεπ 2022, 22:53
Scouser έγραψε:
09 Σεπ 2022, 18:38
Με δεδομένο ότι συχνά ποστάρουμε αγγλόφωνα δημοσιεύματα, είναι χρήσιμο να κάνουμε ένα πολ για να δούμε το επίπεδο αγγλικών του κόσμου.
Διαβάζω κυρίως αγγλικά εδώ και είκοσι χρονια, αποκλειστικά εδώ και είκοσι, μιλάω με Άγγλους (και με όλες τις φυλές του Ισραήλ στα αγγλικά) κάθε μερα, καταλαβαίνω τις πιο κουφές διαλέκτους και προφορές ΑΛΛΑ προφανώς στον προφορικό λόγο δεν έχω ούτε την άνεση ούτε τη σωστή προφορά που έχω στα ελληνικα.

Επίσης όπως όλοι οι ομιλητές άλλης ΙΕ γλωσσας, δεν πρόκειται ποτέ να μάθω καλά ποια είναι η σωστή πρόθεση (τυχαιο παράδειγμα made from vs made of vs made with που εντάξει αυτό το ξέρω αλλά υπάρχουν χιλιάδες άλλα).

Στους άλλους ξένους έχω παρατηρήσει ότι συμβαίνουν παρόμοια πραγματα. Οι Άγγλοι αντίθετα είναι τελείως μπουρδελε στο γραπτό λόγο αλλά απείρως ανώτεροι στον προφορικό.
Αυτό με τις προθέσεις είναι πολύ ενδιαφέρον. Μετά από τόσα χρόνια καθημερινής χρήσης των αγγλικών (κατατάσσω τον εαυτό μου στο πρώτο επίπεδο της ψηφοφορίας), ακόμα ψάχνω συχνά να βρω τις προθέσεις (προχτές ας πούμε έψαχνα να βρω τη διαφορά ανάμεσα στο composed of και το composed by).
Για την προφορά πάντως, νομίζω ότι με προσπάθεια και συχνή χρήση, μπορείς να την τελειοποιησεις και στην τελική καλό είναι να το προσπαθεί κανείς. Προσωπικά μου χτυπάνε πάρα πολύ άσχημα όσοι μιλάνε αγγλικά με προφορά Τσίπρα, δηλαδή έλεος ρε φίλε αφού ξέρεις να μιλάς, κάνε μια προσπάθεια να μην ακούγεσαι σαν τον Αλβανό που μόλις ήρθε Ελλάδα.
''That's not what your fucking job is. You are bullshiting people, you are acting as a propagandist. It's not 'mostly peaceful' when a car is on fire''. Joe Rogan

Άβαταρ μέλους
Νon4me
Δημοσιεύσεις: 10173
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 12:20
Phorum.gr user: Νon4me

Re: Γνώση αγγλικών φορουμιτών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νon4me » 10 Σεπ 2022, 09:54

Naida έγραψε:
09 Σεπ 2022, 19:26
Ούτε το lower δεν εχω. Αλλά εντάξει. Μιλάω και καταλάβαινω. Βέβαια οδηγίες αν δώσω μπορεί να καταλήξει κανείς στην Ιταλία.
εγω εδωσα εξετασεις με αγγλικα που ειχα μαθει μονος , πηρα το lower και εχασα για ελαχιστα το advanced . ( χωρις διαβασμα και προετοιμασιες ) πιστευω με ελαχιστο διαβασμα εχω το proficiency

ειμαι μεταξυ 2ρης και 3της επιλογης .

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Γνώση αγγλικών φορουμιτών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 10 Σεπ 2022, 10:15

Νon4me έγραψε:
10 Σεπ 2022, 09:54
Naida έγραψε:
09 Σεπ 2022, 19:26
Ούτε το lower δεν εχω. Αλλά εντάξει. Μιλάω και καταλάβαινω. Βέβαια οδηγίες αν δώσω μπορεί να καταλήξει κανείς στην Ιταλία.
εγω εδωσα εξετασεις με αγγλικα που ειχα μαθει μονος , πηρα το lower και εχασα για ελαχιστα το advanced . ( χωρις διαβασμα και προετοιμασιες ) πιστευω με ελαχιστο διαβασμα εχω το proficiency

ειμαι μεταξυ 2ρης και 3της επιλογης .
Δεν το έχω δώσει καν. Πήγαινα "φροντιστήριο" αγγλικών μέχρι α' λυκειου μετά το σταμάτησα.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27636
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Γνώση αγγλικών φορουμιτών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 10 Σεπ 2022, 10:23

Naida έγραψε:
10 Σεπ 2022, 10:15
Νon4me έγραψε:
10 Σεπ 2022, 09:54
Naida έγραψε:
09 Σεπ 2022, 19:26
Ούτε το lower δεν εχω. Αλλά εντάξει. Μιλάω και καταλάβαινω. Βέβαια οδηγίες αν δώσω μπορεί να καταλήξει κανείς στην Ιταλία.
εγω εδωσα εξετασεις με αγγλικα που ειχα μαθει μονος , πηρα το lower και εχασα για ελαχιστα το advanced . ( χωρις διαβασμα και προετοιμασιες ) πιστευω με ελαχιστο διαβασμα εχω το proficiency

ειμαι μεταξυ 2ρης και 3της επιλογης .
Δεν το έχω δώσει καν. Πήγαινα "φροντιστήριο" αγγλικών μέχρι α' λυκειου μετά το σταμάτησα.
So "u speak the English the very best?" :003::smt005:
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Γνώση αγγλικών φορουμιτών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 10 Σεπ 2022, 10:25

George_V έγραψε:
10 Σεπ 2022, 10:23
Naida έγραψε:
10 Σεπ 2022, 10:15
Νon4me έγραψε:
10 Σεπ 2022, 09:54


εγω εδωσα εξετασεις με αγγλικα που ειχα μαθει μονος , πηρα το lower και εχασα για ελαχιστα το advanced . ( χωρις διαβασμα και προετοιμασιες ) πιστευω με ελαχιστο διαβασμα εχω το proficiency

ειμαι μεταξυ 2ρης και 3της επιλογης .
Δεν το έχω δώσει καν. Πήγαινα "φροντιστήριο" αγγλικών μέχρι α' λυκειου μετά το σταμάτησα.
So "u speak the English the very best?" :003::smt005:
Τς τς εσύ έχεις χαμηλότερο επίπεδο γνώσης από μένα.
I speak England very best λένε.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27636
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Γνώση αγγλικών φορουμιτών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 10 Σεπ 2022, 10:27

Naida έγραψε:
10 Σεπ 2022, 10:25
George_V έγραψε:
10 Σεπ 2022, 10:23
Naida έγραψε:
10 Σεπ 2022, 10:15


Δεν το έχω δώσει καν. Πήγαινα "φροντιστήριο" αγγλικών μέχρι α' λυκειου μετά το σταμάτησα.
So "u speak the English the very best?" :003::smt005:
Τς τς εσύ έχεις χαμηλότερο επίπεδο γνώσης από μένα.
I speak England very best λένε.
A συγνωμη λάθος μου. Μου διέφυγε αυτή η λεπτομέρεια.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
Unique
Δημοσιεύσεις: 7594
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2020, 01:26

Re: Γνώση αγγλικών φορουμιτών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Unique » 10 Σεπ 2022, 10:48

Κάθε λαός έχει τους ηγέτες που του αξίζουν. Οι πολίτες δεν θέλουν εξάλειψη της διαφθοράς, θέλουν περισσότερες ευκαιρίες να συμμετέχουν σ΄ αυτή. Δεν θέλουν ευνομία, θέλουν ανοχή της δικής τους ανομίας.

Θάνος Τζήμερος.

Άβαταρ μέλους
Daje
Δημοσιεύσεις: 14742
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:30

Re: Γνώση αγγλικών φορουμιτών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Daje » 10 Σεπ 2022, 10:50

Feindflug έγραψε:
09 Σεπ 2022, 18:41
Λείπει η επιλογή: Επίπεδο Τσίπρα, τύπε.
Έτσι.
Κανονικά θα έπρεπε όλοι ν'απαντησουν με ποσοστό επί Τσιπρα η Κουλη.

Πχ είμαι 75%Τσιπρας η 250%Τσιπρας η 68%Κουλης
https://i.imgur.com/p7krvsa.jpg
Πρόεδρος του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο
Ωραίο πρωτάθλημα ρε κατσικοειδή φυστικοβουτηρομένα λοβοτομημένα καγκουροειδή κατσίκια!

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33098
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Γνώση αγγλικών φορουμιτών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 10 Σεπ 2022, 11:09

το δευτερο. θα ελεγα οτι μιλω σαν αγγλος, 12 χρονων. μπορω να συννενοηθω με οποιονδηποτε, χωρις να κομπιασω πουθενα, αλλα μπορει να κανω κανα συντακτικο η ορθογραφικο λαθος, αραια και που.

σε καποια δικα μου γνωστικα αντικειμενα ομως, εχω εντυπωσιακα μεγαλο λεξιλογιο, με αποτελεσμα μεταφραστης με 30 χρονια εμπειρια απο το συγγενικο μου περιβαλλον, συχνα να με συμβουλευεται.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
zoltan
Δημοσιεύσεις: 1122
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:40
Phorum.gr user: zoltan

Re: Γνώση αγγλικών φορουμιτών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από zoltan » 10 Σεπ 2022, 11:54

Scouser έγραψε:
10 Σεπ 2022, 09:43
Για την προφορά πάντως, νομίζω ότι με προσπάθεια και συχνή χρήση, μπορείς να την τελειοποιησεις και στην τελική καλό είναι να το προσπαθεί κανείς. Προσωπικά μου χτυπάνε πάρα πολύ άσχημα όσοι μιλάνε αγγλικά με προφορά Τσίπρα, δηλαδή έλεος ρε φίλε αφού ξέρεις να μιλάς, κάνε μια προσπάθεια να μην ακούγεσαι σαν τον Αλβανό που μόλις ήρθε Ελλάδα.
Όταν ήμουν μικρός έβλεπα μια παιδική σειρά που στο τέλος στους τίτλους είχε ένα τραγουδάκι στα αγγλικά. Εκεί έπιανα κάποιες λέξεις. Είχα ακούσει πχ ένα "τσουγκέδα". Στο φροντιστήριο το συνέδεσα με το together. Ε, γρήγορα έμαθα ότι το σωστό είναι "τουγκέδερ". Σχεδόν 30 χρόνια αργότερα ακόμα με γνήσια ΕΛ προφορά μιλάω τα αγγλικά.
Επειδή μένω κι εργάζομαι στο εξωτερικό μιλάω καθημερινά αγγλικά με Βέλγους, Πολωνούς, Φιλιππινέζους κλπ ο καθένας με τη δικιά του προφορά. Επειδή κάνουν λάθη θέλει προσπάθεια να μην τα υιοθετήσει κανείς.

Μιλώντας για λάθη, έχει ενδιαφέρον ότι τα λάθη που κάνουν είναι συστηματικά, ανάλογα τη μητρική γλώσσα τους. Πχ οι ολλανδόφωνοι χρησιμοποιούν το learn και με τις δύο έννοιες, δηλαδή "εγώ μαθαίνω κάτι" αλλά και "εγώ θα σου μάθω/διδάξω κάτι" γιατί το leren στα ολλανδικά χρησιμοποιείται έτσι. Κατά τα άλλα τα αγγλικά τους είναι πολύ καλά, πράγμα που εξηγείται λόγω παιδείας αλλά και λόγω συγγένειας της γλώσσας τους με τα αγγλικά.
Οι γαλλόφωνοι τους γαμάνε τη μάνα γενικά σε προφορά και γρμματική. Συνηθισμένο πρόβλημα, δεν διαχωρίζουν ενικό από πληθυντικό. Πχ θα πουν "γκάι" και εννοούν "guys". Τρώνε συστηματικά την κατάληξη στον πληθυντικό. Επίσης δίνουν γένη στις λέξεις, πχ αναφερόμενοι σε έναν αγωγό ή φρεάτιο θα πουν his ή her.
Οι Ισπανοί επίσης παρατήρησα μερικές φορές μπερδεύουν το his και her. Ισπανοί και Γαλλόφωνοι επίσης συχνά δεν είναι σίγουροι αν είναι σωστό να πουν I have 35 years, εννοώντας ότι είναι 35 ετών.
Οι Πολωνοί δεν ξέρουν πότε να χρησιμοποιήσουν άρθρα. Έτσι θα ακούσεις πχ I sent an email to the Zoltan

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9647
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: Γνώση αγγλικών φορουμιτών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 10 Σεπ 2022, 11:57

Θελω αυτοι που ψηφισαν την πρωτη επιλογη να.ανεβασουν ενα ηχητικο, για το γαμωτο.
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

Άβαταρ μέλους
zoltan
Δημοσιεύσεις: 1122
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:40
Phorum.gr user: zoltan

Re: Γνώση αγγλικών φορουμιτών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από zoltan » 10 Σεπ 2022, 11:58

Η πλάκα είναι ότι το να συνεννοηθείς στα αγγλικά με ξένους μη αγγλόφωνους είναι εύκολο. Με τους κανονικούς Άγγλους είναι που ζορίζει το πράγμα. Ειδικά με κάτι βόρειους, πχ Σκωτσέζους, σου μιλάνε και χάνεις τη μπάλα.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Γνώση αγγλικών φορουμιτών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 10 Σεπ 2022, 12:05

Bazoomba έγραψε:
10 Σεπ 2022, 11:57
Θελω αυτοι που ψηφισαν την πρωτη επιλογη να.ανεβασουν ενα ηχητικο, για το γαμωτο.
Ωωωω ναι!!! Γαμάτη ιδέα. Να ανεβάσουν ηχητικά και αξιολογούμε επίπεδο. Θα περάσουμε ωραίο ΣΚ :vp7:
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
νύχτα
Δημοσιεύσεις: 8808
Εγγραφή: 03 Μαρ 2019, 12:18

Re: Γνώση αγγλικών φορουμιτών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 10 Σεπ 2022, 12:12

Bazoomba έγραψε:
10 Σεπ 2022, 11:57
Θελω αυτοι που ψηφισαν την πρωτη επιλογη να.ανεβασουν ενα ηχητικο, για το γαμωτο.
https://voca.ro/1l4QaZt96HCu
nothing but heart

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Γνώση αγγλικών φορουμιτών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 10 Σεπ 2022, 12:20

νύχτα έγραψε:
10 Σεπ 2022, 12:12
Bazoomba έγραψε:
10 Σεπ 2022, 11:57
Θελω αυτοι που ψηφισαν την πρωτη επιλογη να.ανεβασουν ενα ηχητικο, για το γαμωτο.
https://voca.ro/1l4QaZt96HCu
Excellent απο μενα.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Γλωσσολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών