Σκάκι: Μπαίνει ως επιπλέον μάθημα στα νηπιαγωγεία και τα δημοτικά

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33332
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Σκάκι: Μπαίνει ως επιπλέον μάθημα στα νηπιαγωγεία και τα δημοτικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 25 Απρ 2023, 12:36

hellegennes έγραψε:
25 Απρ 2023, 12:22
Ασέβαστος έγραψε:
25 Απρ 2023, 09:06
hellegennes έγραψε:
24 Απρ 2023, 23:04


Εμμμ... τι σχέση έχει αυτό με το σκάκι συγκεκριμένα;
συγκεκριμμενα στο σκακι νικας η χανεις με μια χειραψια.

δεν ειθισται να κλεινεις το ταβλι με θυμο, να ουρλιαζεις γκοοοοοοολ, να φωναζουν απο την κερκιδα σας γαμησαμε, να πεφτει καποιος στα πατωματα μετα απο ηττα, να πλακωνεσαι στα μπουνιδια με τον αντιπαλο κλπ.
Με το σκάκι τι σχέση έχει, ρωτάω. Είναι κάπου κανόνας του σκακιού αυτό και του ταβλιού ο κανόνας να το κλείνεις με θυμό; Δηλαδή σε τουρνουά ταβλιού έχεις δει κάποιον να το κλείνει με θυμό;
ναι, ειναι αγραφος κανονας. στο σκακι θα δεχθεις ηρεμα τη νικη η την ηττα, στο ταβλι θα βρισεις τον κωλοφαρδο, την μαυρη σου την τυχη κλπ. σε αλλα, εχουν αλλους κανονες. στο τενις θα κανει ησυχια η κερκιδα, στη μπαλα θα ουρλιαζει, στο χοκει θα παιξουν μπουνιες, στο motogp θα κανουν γυρο του θριαμβου.

υπαρχουν σπορ, αθληματα, παιχνιδια που προαγουν σωστα προτυπα, και αλλα που προαγουν λαθος. το σκακι ειναι με τα σωστα.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41296
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Σκάκι: Μπαίνει ως επιπλέον μάθημα στα νηπιαγωγεία και τα δημοτικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 25 Απρ 2023, 12:40

Ασέβαστος έγραψε:
25 Απρ 2023, 12:36
hellegennes έγραψε:
25 Απρ 2023, 12:22
Ασέβαστος έγραψε:
25 Απρ 2023, 09:06


συγκεκριμμενα στο σκακι νικας η χανεις με μια χειραψια.

δεν ειθισται να κλεινεις το ταβλι με θυμο, να ουρλιαζεις γκοοοοοοολ, να φωναζουν απο την κερκιδα σας γαμησαμε, να πεφτει καποιος στα πατωματα μετα απο ηττα, να πλακωνεσαι στα μπουνιδια με τον αντιπαλο κλπ.
Με το σκάκι τι σχέση έχει, ρωτάω. Είναι κάπου κανόνας του σκακιού αυτό και του ταβλιού ο κανόνας να το κλείνεις με θυμό; Δηλαδή σε τουρνουά ταβλιού έχεις δει κάποιον να το κλείνει με θυμό;
ναι, ειναι αγραφος κανονας. στο σκακι θα δεχθεις ηρεμα τη νικη η την ηττα, στο ταβλι θα βρισεις τον κωλοφαρδο, την μαυρη σου την τυχη κλπ. σε αλλα, εχουν αλλους κανονες. στο τενις θα κανει ησυχια η κερκιδα, στη μπαλα θα ουρλιαζει, στο χοκει θα παιξουν μπουνιες, στο motogp θα κανουν γυρο του θριαμβου.

υπαρχουν σπορ, αθληματα, παιχνιδια που προαγουν σωστα προτυπα, και αλλα που προαγουν λαθος. το σκακι ειναι με τα σωστα.
Συγγνώμη, αλλά δεν ισχύει αυτό που λες. Σε αγώνες και επίσημα setting δεν θα δεις καμμιά διαφορά ανάμεσα σε σκάκι και τάβλι. Και ναι, θα δεις και σε σκάκι κάποιους να πετάνε πιόνια και να αναποδογυρίζουν το ταμπλό. Σπάνια μεν, αλλά το ίδιο συχνά που θα το δεις και σε τάβλι.

Στο σπίτι πάλι κανείς δεν δίνει τα χέρια και αν θα αναποδογυρίσει το ταμπλό είναι θέμα χαρακτήρα και παιδείας. Εγώ προσωπικά δεν το έχω κάνει ούτε σε σκάκι ούτε σε τάβλι, μου το έχουν κάνει όμως πολλές φορές όπως και έχω δει πολλές φορές να το κάνουν σε άλλους. Δεν έχω δει ούτε μια φορά στην ζωή μου κάποιον να δίνει το χέρι.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9675
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Σκάκι: Μπαίνει ως επιπλέον μάθημα στα νηπιαγωγεία και τα δημοτικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 25 Απρ 2023, 13:08

nemo έγραψε:
24 Απρ 2023, 16:22
Bic έγραψε:
24 Απρ 2023, 14:50



Δυο αντίπαλοι, με προσχεδιασμένη στρατηγική ο καθένας για τον εαυτό του και το πώς θα παίξει, ας θεωρήσουμε ότι είναι καλοί γνώστες του παιχνιδιού οπότε λίγο έως πολύ έχουν κάποιες γενικές γραμμές να ακολουθήσουν, έχοντας μελετήσει παρτίδες επί παρτίδων και όντες προετοιμασμένοι για έναν σκασμό διακλαδώσεις που θα δημιουργηθούν κατά την πορεία του παιχνιδιού. Νταξ μέχρι εδώ; Πουθενά ορατή η τύχη, έτσι δεν είναι; Το πώς θα εξελιχθεί και πώς θα καταλήξεις τελικά η παρτίδα, πού και πότε θα γίνουν αλλαγές στρατηγικής στην πορεία, πόσες φορές μπορεί να γίνουν τέτοιες αλλαγές, πώς η μια κίνηση του ενός μπορεί να οδηγήσει τον άλλον σε μια σειρά άλλων κινήσεων, εμπεριέχει αυτό που κατονόμασα ως "τύχη". Και μόνο που κάτι, όπως εδώ μια παρτίδα σκάκι, δεν αρχίζει και τελειώνει αποκλειστικά και μόνο με έναν τρόπο κι ένα αποτέλεσμα, η τύχη όσον αφορά την στιγμιαία απόφαση για μια Χ στρατηγική του ενός, την αντίστοιχη απόφαση για το πώς θα απαντήσει ο άλλος (εκτός κι αν μιλάμε για αναγκαστικές κινήσεις), την σκέψη για αλλαγή σχεδιασμού στην πορεία κλπ, παίζει κι αυτή τον ρόλο της. Αυτό λέω μόνο, τίποτα παραπάνω και τίποτα διαφορετικό.
την αλλαγη τακτικης εσυ την θεωρεις τυχη; ή το να διακρινει ο αντιπαλος παιχτης οτι η ακολουθια
των πιονων σου θα οδηγησει σε 6-7 αναγκαστικες κινησεις δικές σου που θα τελειωσουν το παιγνιδι
σε βαρος σου :smt017 οκ ! τωρα που το εγραψες ξεκαθαρα το επιασα το νοημα
Η αλλαγή τακτικής του ενός, εμπεριέχει μια δόση τύχης για τον άλλον. Αυτό λέω, μεταξύ άλλων βέβαια.

Βλέπω ότι λες ότι το έπιασες το νόημα αυτών που λέω, καλό αυτό άσχετα αν συμφωνείς ή διαφωνείς.
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71958
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Σκάκι: Μπαίνει ως επιπλέον μάθημα στα νηπιαγωγεία και τα δημοτικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 25 Απρ 2023, 13:08

hellegennes έγραψε:
25 Απρ 2023, 01:52
ΓΑΛΗ έγραψε:
24 Απρ 2023, 23:54
hellegennes έγραψε:
24 Απρ 2023, 23:30
Όχι, δεν ξέρω πώς σου ήρθε αυτό. :102:
Εννοείς ότι δεν ισχύει αυτό που έγραψα;
Σε πάω ό,τι στοίχημα θες ότι μια μεγάλη κατηγορία από αυτούς που είναι εχθρικοί στο σκάκι, είναι εχθρικοί και σε δραστηριότητες που δεν έχουν την παραμικρή σχέση με σκάκι.

Παραδείγματος χάριν τον αθλητισμό.
Θέλεις να σου αναφέρω και κάποια άλλα παραδείγματα ενασχόλησης που κάποιοι βρίσκουν "βαρετά";
Το διάβασμα. Και δεν εννοώ το υποχρεωτικό.

Και στην τελική, δεν είναι κάτι το υποχρεωτικό. Αυτό τί σημαίνει; Ότι έχουν σύμπλεγμα ανωτερότητας και όσοι γουστάρουν να διαβάζουν και όχι να παίζουν κάποιο βιντεογκέιμ; :lol:

Αλλά στην τελική, ξέρεις που είναι το πρόβλημα; Ότι έχουν γίνει αχταρμάς ως έννοια η "διασκέδαση" και η "ψυχαγωγία". Και ότι κάποιοι έχουν χάσει τελείως τη μπάλα γιατί θεωρούν ότι μόνον η "θορυβώδης" διασκέδαση μετράει.
Ναι, φυσικά εννοώ ότι δεν ισχύει αυτό που έγραψες, τουλάχιστον στα δικά μου μάτια.

Σ' αυτό το νήμα κάποιοι ξεκάθαρα εκφράσαμε αρνητική άποψη απέναντι στο σκάκι. Ξεκίνα από εκεί και πες ποιοι από εμάς είμαστε ταυτόχρονα εθρικοί απέναντι στον αθλητισμό ή το διάβασμα. Εγώ εξακολουθώ να μην βρίσκω σύνδεση.
Μα το θέμα δεν είναι ποιοι από εσάς είστε αρνητικοί για το σκάκι (γενικώς και αορίστως) γιατί στην τελική το τι γουστάρει ο καθένας είναι δικό του θέμα.

Το δικό μου ερώτημα είναι τί ακριβώς ενοχλεί στο να προστεθούν και μαθήματα σκακιού σε κάποιες δραστηριότητες των σχολείων.

Και ποια ακριβώς από τις δραστηριότητες που ήδη υπάρχουν, ενδιαφέρουν όλα τα παιδιά. Σε κάποια μπορεί να αρέσει, σε κάποια άλλα όχι. Όπως και η οποιαδήποτε άλλη δραστηριότητα.

Στην τελική, ένα επιτραπέζιο είναι που δεν λειτουργεί μόνον ψυχαγωγικά, είναι συνδυασμός παιχνιδιού και νοητικής άσκησης. Είναι λειτουργικό, γιατί σε ένα τραπέζι μπορούν να παίξουν πολλά ζευγάρια, μπορεί να υπάρχει εύκολη εποπτεία από τους υπεύθυνους για τις κινήσεις των παιδιών κλπ κλπ

Θες να προτείνω κάτι αντίστοιχο; Σκραμπλ. Ιδανικό για πρώτες τάξεις του δημοτικού στο πλαίσιο εκμάθησης γραμμάτων και λέξεων. Πιο "εύκολο" από το σκάκι και λιγότερο "αριστοκρατικό"... γιατί κάποιοι προφανώς δεν έχουν ξεκολλήσει από αυτήν τη σαλονάτη εικόνα του σκακιού.

Έχω όμως την εντύπωση ότι και αυτό ίσως να προκαλούσε τις ίδιες αντιδράσεις.

Κατά τα φαινόμενα, αυτό που θα γινόταν ενθουσιωδώς δεκτό, θα ήταν το τάβλι. :lol:


ΥΓ. Το τι κάνει στο σπίτι ο καθένας με τα παιδιά του, οι δεξιότητες και αδεξιότητες του κάθε παιδιού και τι θεωρεί προσωπική διασκέδαση ο καθένας, είναι τελείως άσχετο.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9675
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Σκάκι: Μπαίνει ως επιπλέον μάθημα στα νηπιαγωγεία και τα δημοτικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 25 Απρ 2023, 13:42

ΓΑΛΗ έγραψε:
25 Απρ 2023, 13:08
Το δικό μου ερώτημα είναι τί ακριβώς ενοχλεί στο να προστεθούν και μαθήματα σκακιού σε κάποιες δραστηριότητες των σχολείων.
Κυρία, κυρία! Να πω, να πω;

Ανάλογα με τον "ενοχλημένο", η αιτία μπορεί να είναι διαφορετική. Άλλοι (πχ Χέλης) προτιμούν ένα παιχνίδι με έντονο το στοιχείο της τύχης, επειδή πιστεύουν ότι κάτι τέτοιο είναι πιο κοντά στην καθημερινότητα και θα προσφέρουν περισσότερα εφόδια στα παιδιά. Παρακάτω βέβαια κι αυτός λίγο το χέζει, μιλώντας για ψηλομυτισμό κλπ. Μπορεί να όντως έχει κάποια προσωπικά παραδείγματα και να το στηρίζει εκεί, αλλά δεν πιστεύω ότι είναι κανόνας αυτό.

Άλλοι θεωρούν ότι θα δημιουργήσει έντονη αντιπαλότητα μεταξύ των παιδιών και πιθανό διαχωρισμό τους σε περισσότερο ή λιγότερο έξυπνα, κατάταξή τους βάσει δεξιοτήτων κλπ. Πιθανόν αυτό να έχει μια βάση βέβαια, αν δεν γίνει σωστός σχεδιασμός και χειρισμός της προσπάθειας ένταξης του σκακιού στα μαθήματα.

Κάποιοι άλλοι είπανε ότι μπορεί να μην είναι κακό, αρκεί να μπούνε κι άλλα νέα μαθήματα που τα θεωρούν σημαντικότερα. Κι αυτό δεν είναι κακό.

Το κακό όμως, το χειρότερο ίσως, είναι ότι οι περισσότεροι που αντιδράσανε, χλευάσανε την κίνηση, φάνηκαν κάθετα αρνητικοί κλπ, φαίνεται να το κάνανε με καθαρά πολιτικά κριτήρια.
Το κάνανε αυτοί; "Είναι μαλακία, λύσαμε τα άλλα τώρα, το σκάκι μας μάρανε".
Το κάνανε οι "δικοί" μας; 47 νήματα για τον πολιτισμό που προάγει η παράταξή μας.

Μια τέτοια γέυση μου άφησε το νήμα, πάνω-κάτω. Αυτά.
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33332
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Σκάκι: Μπαίνει ως επιπλέον μάθημα στα νηπιαγωγεία και τα δημοτικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 25 Απρ 2023, 13:53

hellegennes έγραψε:
25 Απρ 2023, 12:40
Εγώ προσωπικά δεν το έχω κάνει ούτε σε σκάκι ούτε σε τάβλι, μου το έχουν κάνει όμως πολλές φορές όπως και έχω δει πολλές φορές να το κάνουν σε άλλους.
ποσες φορες σου εχουν αναποδογυρισει ταβλι και ποσες σκακι;
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33332
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Σκάκι: Μπαίνει ως επιπλέον μάθημα στα νηπιαγωγεία και τα δημοτικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 25 Απρ 2023, 13:58

Bic έγραψε:
25 Απρ 2023, 13:42
ΓΑΛΗ έγραψε:
25 Απρ 2023, 13:08
Το δικό μου ερώτημα είναι τί ακριβώς ενοχλεί στο να προστεθούν και μαθήματα σκακιού σε κάποιες δραστηριότητες των σχολείων.
Κυρία, κυρία! Να πω, να πω;

Ανάλογα με τον "ενοχλημένο", η αιτία μπορεί να είναι διαφορετική. Άλλοι (πχ Χέλης) προτιμούν ένα παιχνίδι με έντονο το στοιχείο της τύχης, επειδή πιστεύουν ότι κάτι τέτοιο είναι πιο κοντά στην καθημερινότητα και θα προσφέρουν περισσότερα εφόδια στα παιδιά. Παρακάτω βέβαια κι αυτός λίγο το χέζει, μιλώντας για ψηλομυτισμό κλπ. Μπορεί να όντως έχει κάποια προσωπικά παραδείγματα και να το στηρίζει εκεί, αλλά δεν πιστεύω ότι είναι κανόνας αυτό.

Άλλοι θεωρούν ότι θα δημιουργήσει έντονη αντιπαλότητα μεταξύ των παιδιών και πιθανό διαχωρισμό τους σε περισσότερο ή λιγότερο έξυπνα, κατάταξή τους βάσει δεξιοτήτων κλπ. Πιθανόν αυτό να έχει μια βάση βέβαια, αν δεν γίνει σωστός σχεδιασμός και χειρισμός της προσπάθειας ένταξης του σκακιού στα μαθήματα.

Κάποιοι άλλοι είπανε ότι μπορεί να μην είναι κακό, αρκεί να μπούνε κι άλλα νέα μαθήματα που τα θεωρούν σημαντικότερα. Κι αυτό δεν είναι κακό.

Το κακό όμως, το χειρότερο ίσως, είναι ότι οι περισσότεροι που αντιδράσανε, χλευάσανε την κίνηση, φάνηκαν κάθετα αρνητικοί κλπ, φαίνεται να το κάνανε με καθαρά πολιτικά κριτήρια.
Το κάνανε αυτοί; "Είναι μαλακία, λύσαμε τα άλλα τώρα, το σκάκι μας μάρανε".
Το κάνανε οι "δικοί" μας; 47 νήματα για τον πολιτισμό που προάγει η παράταξή μας.

Μια τέτοια γέυση μου άφησε το νήμα, πάνω-κάτω. Αυτά.
ναι. αυτο.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71958
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Σκάκι: Μπαίνει ως επιπλέον μάθημα στα νηπιαγωγεία και τα δημοτικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 25 Απρ 2023, 14:03

Bic έγραψε:
25 Απρ 2023, 13:42
ΓΑΛΗ έγραψε:
25 Απρ 2023, 13:08
Το δικό μου ερώτημα είναι τί ακριβώς ενοχλεί στο να προστεθούν και μαθήματα σκακιού σε κάποιες δραστηριότητες των σχολείων.
Κυρία, κυρία! Να πω, να πω;

Ανάλογα με τον "ενοχλημένο", η αιτία μπορεί να είναι διαφορετική. Άλλοι (πχ Χέλης) προτιμούν ένα παιχνίδι με έντονο το στοιχείο της τύχης, επειδή πιστεύουν ότι κάτι τέτοιο είναι πιο κοντά στην καθημερινότητα και θα προσφέρουν περισσότερα εφόδια στα παιδιά. Παρακάτω βέβαια κι αυτός λίγο το χέζει, μιλώντας για ψηλομυτισμό κλπ. Μπορεί να όντως έχει κάποια προσωπικά παραδείγματα και να το στηρίζει εκεί, αλλά δεν πιστεύω ότι είναι κανόνας αυτό.

Άλλοι θεωρούν ότι θα δημιουργήσει έντονη αντιπαλότητα μεταξύ των παιδιών και πιθανό διαχωρισμό τους σε περισσότερο ή λιγότερο έξυπνα, κατάταξή τους βάσει δεξιοτήτων κλπ. Πιθανόν αυτό να έχει μια βάση βέβαια, αν δεν γίνει σωστός σχεδιασμός και χειρισμός της προσπάθειας ένταξης του σκακιού στα μαθήματα.

Κάποιοι άλλοι είπανε ότι μπορεί να μην είναι κακό, αρκεί να μπούνε κι άλλα νέα μαθήματα που τα θεωρούν σημαντικότερα. Κι αυτό δεν είναι κακό.

Το κακό όμως, το χειρότερο ίσως, είναι ότι οι περισσότεροι που αντιδράσανε, χλευάσανε την κίνηση, φάνηκαν κάθετα αρνητικοί κλπ, φαίνεται να το κάνανε με καθαρά πολιτικά κριτήρια.
Το κάνανε αυτοί; "Είναι μαλακία, λύσαμε τα άλλα τώρα, το σκάκι μας μάρανε".
Το κάνανε οι "δικοί" μας; 47 νήματα για τον πολιτισμό που προάγει η παράταξή μας.

Μια τέτοια γέυση μου άφησε το νήμα, πάνω-κάτω. Αυτά.
Καλώς τον απουσιολόγο. :lol::P


Σοβαρά τώρα. Κι εγώ κάπως έτσι το βλέπω.

Αναφορικά με το μπολντ, αν και έχει κάποια βάση στα κλισέ αναφορικά με την πιθανή "μειονεξία", αυτό ισχύει για όλες τις δραστηριότητες στα σχολεία. Από τις πιο "παιδικές" όπως η ζωγραφική πχ μέχρι τις αθλητικές.

Ε, αν θεωρεί κάποιος ότι στο οτιδήποτε δεν υπάρχουν καλύτεροι, ανεξαρτήτως της προσπάθειας που έχουν καταβάλλει/της υποστήριξης από το περιβάλλον/της βαρεμάρας ενός ικανού παιδιού λόγω έλλειψης ενδιαφέροντος και όχι μειονεξίας κλπ... τί να πω;

Και κάπου εκεί χάνεται τελείως η μπάλα. Στην τελική, ισχύει και για τις εξωσχολικές δραστηριότητες... Θεωρεί κάποιος ότι σ' αυτές όλα τα παιδιά είναι "ίσα";

Εγώ νομίζω ότι γενικώς παίζει το κόνσεπτ "όσα δεν φτάνει ή απλώς δεν ενδιαφέρεται γι' αυτά η αλεπού, τα λέει κρεμαστάρια".

Οι "τοξικότητες" και "ταξικότητες" παίζουν απλώς ως εγωϊστική δικαιολογία.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9675
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Σκάκι: Μπαίνει ως επιπλέον μάθημα στα νηπιαγωγεία και τα δημοτικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 25 Απρ 2023, 14:10

ΓΑΛΗ έγραψε:
25 Απρ 2023, 14:03
Bic έγραψε:
25 Απρ 2023, 13:42
ΓΑΛΗ έγραψε:
25 Απρ 2023, 13:08
Το δικό μου ερώτημα είναι τί ακριβώς ενοχλεί στο να προστεθούν και μαθήματα σκακιού σε κάποιες δραστηριότητες των σχολείων.
Κυρία, κυρία! Να πω, να πω;

Ανάλογα με τον "ενοχλημένο", η αιτία μπορεί να είναι διαφορετική. Άλλοι (πχ Χέλης) προτιμούν ένα παιχνίδι με έντονο το στοιχείο της τύχης, επειδή πιστεύουν ότι κάτι τέτοιο είναι πιο κοντά στην καθημερινότητα και θα προσφέρουν περισσότερα εφόδια στα παιδιά. Παρακάτω βέβαια κι αυτός λίγο το χέζει, μιλώντας για ψηλομυτισμό κλπ. Μπορεί να όντως έχει κάποια προσωπικά παραδείγματα και να το στηρίζει εκεί, αλλά δεν πιστεύω ότι είναι κανόνας αυτό.

Άλλοι θεωρούν ότι θα δημιουργήσει έντονη αντιπαλότητα μεταξύ των παιδιών και πιθανό διαχωρισμό τους σε περισσότερο ή λιγότερο έξυπνα, κατάταξή τους βάσει δεξιοτήτων κλπ. Πιθανόν αυτό να έχει μια βάση βέβαια, αν δεν γίνει σωστός σχεδιασμός και χειρισμός της προσπάθειας ένταξης του σκακιού στα μαθήματα.

Κάποιοι άλλοι είπανε ότι μπορεί να μην είναι κακό, αρκεί να μπούνε κι άλλα νέα μαθήματα που τα θεωρούν σημαντικότερα. Κι αυτό δεν είναι κακό.

Το κακό όμως, το χειρότερο ίσως, είναι ότι οι περισσότεροι που αντιδράσανε, χλευάσανε την κίνηση, φάνηκαν κάθετα αρνητικοί κλπ, φαίνεται να το κάνανε με καθαρά πολιτικά κριτήρια.
Το κάνανε αυτοί; "Είναι μαλακία, λύσαμε τα άλλα τώρα, το σκάκι μας μάρανε".
Το κάνανε οι "δικοί" μας; 47 νήματα για τον πολιτισμό που προάγει η παράταξή μας.

Μια τέτοια γέυση μου άφησε το νήμα, πάνω-κάτω. Αυτά.
Καλώς τον απουσιολόγο. :lol::P


Σοβαρά τώρα. Κι εγώ κάπως έτσι το βλέπω.

Αναφορικά με το μπολντ, αν και έχει κάποια βάση στα κλισέ αναφορικά με την πιθανή "μειονεξία", αυτό ισχύει για όλες τις δραστηριότητες στα σχολεία. Από τις πιο "παιδικές" όπως η ζωγραφική πχ μέχρι τις αθλητικές.

Ε, αν θεωρεί κάποιος ότι στο οτιδήποτε δεν υπάρχουν καλύτεροι, ανεξαρτήτως της προσπάθειας που έχουν καταβάλλει/της υποστήριξης από το περιβάλλον/της βαρεμάρας ενός ικανού παιδιού λόγω έλλειψης ενδιαφέροντος και όχι μειονεξίας κλπ... τί να πω;

Και κάπου εκεί χάνεται τελείως η μπάλα. Στην τελική, ισχύει και για τις εξωσχολικές δραστηριότητες... Θεωρεί κάποιος ότι σ' αυτές όλα τα παιδιά είναι "ίσα";

Εγώ νομίζω ότι γενικώς παίζει το κόνσεπτ "όσα δεν φτάνει ή απλώς δεν ενδιαφέρεται γι' αυτά η αλεπού, τα λέει κρεμαστάρια".

Οι "τοξικότητες" και "ταξικότητες" παίζουν απλώς ως εγωϊστική δικαιολογία.
Συμφωνώ.

Κι όσο για το μπολνταρισμένο σου που αναφέρεις, είναι ακριβώς έτσι. Ακόμα και για τα βασικά μαθήματα, όχι μόνο τις εξτρά δραστηριότητες. Απλά, φαντάζομαι ότι ο αντίλογος θα είναι "ναι, αλλά τα μαθηματικά και η γεωγραφία είναι απαραίτητα ενώ το σκάκι όχι, οπότε γιατί να δημιουργούνται διακρίσεις εξαιτίας του, στη χημεία ας δημιουργούνται, νο μπρομπ...".
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Σκάκι: Μπαίνει ως επιπλέον μάθημα στα νηπιαγωγεία και τα δημοτικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 25 Απρ 2023, 14:12

Προσωπικά δε βλέπω πολιτικά κινητρα στη συζήτηση και στα επιχειρήματα. Σπάνιο για το φόρουμ.

Γενικά σε οτιδήποτε αφορά το εκπαιδευτικό σύστημα είμαστε πολύ συντηρητικός λαός και ανθεκτικός στην αλλαγή. Θυμάμαι πριν μερικά χρόνια είχε γίνει χαμός με τα ομαδικά projects. Το θέμα δεν είναι αν υπάρχουν άλλες επιλογές αντί για το σκάκι (υπάρχουν) ή τα ομαδικά projects ή τους περιπατους στο δάσος ή αν υπάρχουν προβλήματα σε όλα τα παραπάνω. Σε όποιον έχει ασχοληθεί στοιχειωδως ξέρει πολύ καλά ότι υπάρχουν. Το θέμα είναι όχι τι δε θα μπορούσε να δουλέψει αλλά με τι θα μπορούσε να αντικατασταθεί η πρόταση. Πχ για το σκάκι διαβάσαμε ότι θα κάνει τα παιδιά αυτιστικα, ανταγωνιστικα και ότι είναι βαρετό. Αν καταργουνταν τα θρησκευτικά θα διαβάζαμε για τον Σορος ή ότι τα παιδιά μας θα γίνουν ανήθικα. Για τα ομαδικά projects διαβάσαμε τότε ότι μόνον οι καλοί μαθητές θα δουλεύουν και οι κοπροι θα παίρνουν κρεντιτ για δουλειά που δεν έκαναν, μεταξύ άλλων.

Θέλω να πω είναι πολύ εύκολο να μηδενισεις οποιαδήποτε πρόταση. Ο paul25 πιο πάνω έγραψε ότι τα αποτελέσματα των ερευνών σε σχέση με το σκάκι στην εκπαίδευση είναι μοιρασμένα. Αλήθεια είναι (βεβαια τα αποτελεσματα ειναι του τυπου βοηθαει ή δε βοηθαει, δε νομιζω να υπαρχει καποια μελετη που να δειχνει επιδείνωση αλλα εν παση περιπτωσει). Αυτό όμως ισχύει σχεδόν στο σύνολο των μελετών στην παιδαγωγική. Έτσι είναι κατά κανόνα όχι απλά η παιδαγωγική αλλά η πλειοψηφία των ανθρωπιστικων επιστημών.

Το θέμα είναι ότι δεν υπάρχει μια αντιπροταση. Όταν λοιπόν περάσεις στη φάση που προτείνεις κάτι άλλο τότε θα δεις ότι σχεδόν τίποτε δε δουλεύει ακριβώς ούτε και είναι χωρίς τρύπες. Όλοι θεωρούν ότι το υπάρχον σύστημα χρειάζεται αλλαγές αλλά κατά κανόνα οι περισσότερες αλλαγές θα απορριφθουν πολύ γρηγορα μόλις πέσει η πρόταση.

Για μένα, τέλος, πολλές από τις δικαιολογίες είναι πραγματικά σημεία των καιρών. Σήμερα υπάρχει έντονη τάση να φταίει η μοίρα και η τύχη κ αυτο αποτελεί μια πρώτης τάξεως δικαιολογία για οποιαδήποτε στραβη στη ζωη. Εγώ βασικά είμαι υπέρ όχι μόνο του σκακιού αλλά και οποιουδήποτε ανταγωνιστικου παιχνιδιού μαθαίνει στα παιδιά ότι με πειθαρχία, μελέτη, και συστηματική ενασχόληση μπορείς να τα καταφέρεις. Δε με νοιάζει αν θα το λένε σκάκι, ταε κβον ντο, διαγωνισμούς ρομποτικής και μαθηματικών ή παλαιογραφια.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71958
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Σκάκι: Μπαίνει ως επιπλέον μάθημα στα νηπιαγωγεία και τα δημοτικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 25 Απρ 2023, 14:21

Bic έγραψε:
25 Απρ 2023, 14:10
ΓΑΛΗ έγραψε:
25 Απρ 2023, 14:03
Bic έγραψε:
25 Απρ 2023, 13:42

Κυρία, κυρία! Να πω, να πω;

Ανάλογα με τον "ενοχλημένο", η αιτία μπορεί να είναι διαφορετική. Άλλοι (πχ Χέλης) προτιμούν ένα παιχνίδι με έντονο το στοιχείο της τύχης, επειδή πιστεύουν ότι κάτι τέτοιο είναι πιο κοντά στην καθημερινότητα και θα προσφέρουν περισσότερα εφόδια στα παιδιά. Παρακάτω βέβαια κι αυτός λίγο το χέζει, μιλώντας για ψηλομυτισμό κλπ. Μπορεί να όντως έχει κάποια προσωπικά παραδείγματα και να το στηρίζει εκεί, αλλά δεν πιστεύω ότι είναι κανόνας αυτό.

Άλλοι θεωρούν ότι θα δημιουργήσει έντονη αντιπαλότητα μεταξύ των παιδιών και πιθανό διαχωρισμό τους σε περισσότερο ή λιγότερο έξυπνα, κατάταξή τους βάσει δεξιοτήτων κλπ. Πιθανόν αυτό να έχει μια βάση βέβαια, αν δεν γίνει σωστός σχεδιασμός και χειρισμός της προσπάθειας ένταξης του σκακιού στα μαθήματα.

Κάποιοι άλλοι είπανε ότι μπορεί να μην είναι κακό, αρκεί να μπούνε κι άλλα νέα μαθήματα που τα θεωρούν σημαντικότερα. Κι αυτό δεν είναι κακό.

Το κακό όμως, το χειρότερο ίσως, είναι ότι οι περισσότεροι που αντιδράσανε, χλευάσανε την κίνηση, φάνηκαν κάθετα αρνητικοί κλπ, φαίνεται να το κάνανε με καθαρά πολιτικά κριτήρια.
Το κάνανε αυτοί; "Είναι μαλακία, λύσαμε τα άλλα τώρα, το σκάκι μας μάρανε".
Το κάνανε οι "δικοί" μας; 47 νήματα για τον πολιτισμό που προάγει η παράταξή μας.

Μια τέτοια γέυση μου άφησε το νήμα, πάνω-κάτω. Αυτά.
Καλώς τον απουσιολόγο. :lol::P


Σοβαρά τώρα. Κι εγώ κάπως έτσι το βλέπω.

Αναφορικά με το μπολντ, αν και έχει κάποια βάση στα κλισέ αναφορικά με την πιθανή "μειονεξία", αυτό ισχύει για όλες τις δραστηριότητες στα σχολεία. Από τις πιο "παιδικές" όπως η ζωγραφική πχ μέχρι τις αθλητικές.

Ε, αν θεωρεί κάποιος ότι στο οτιδήποτε δεν υπάρχουν καλύτεροι, ανεξαρτήτως της προσπάθειας που έχουν καταβάλλει/της υποστήριξης από το περιβάλλον/της βαρεμάρας ενός ικανού παιδιού λόγω έλλειψης ενδιαφέροντος και όχι μειονεξίας κλπ... τί να πω;

Και κάπου εκεί χάνεται τελείως η μπάλα. Στην τελική, ισχύει και για τις εξωσχολικές δραστηριότητες... Θεωρεί κάποιος ότι σ' αυτές όλα τα παιδιά είναι "ίσα";

Εγώ νομίζω ότι γενικώς παίζει το κόνσεπτ "όσα δεν φτάνει ή απλώς δεν ενδιαφέρεται γι' αυτά η αλεπού, τα λέει κρεμαστάρια".

Οι "τοξικότητες" και "ταξικότητες" παίζουν απλώς ως εγωϊστική δικαιολογία.
Συμφωνώ.

Κι όσο για το μπολνταρισμένο σου που αναφέρεις, είναι ακριβώς έτσι. Ακόμα και για τα βασικά μαθήματα, όχι μόνο τις εξτρά δραστηριότητες. Απλά, φαντάζομαι ότι ο αντίλογος θα είναι "ναι, αλλά τα μαθηματικά και η γεωγραφία είναι απαραίτητα ενώ το σκάκι όχι, οπότε γιατί να δημιουργούνται διακρίσεις εξαιτίας του, στη χημεία ας δημιουργούνται, νο μπρομπ...".
Ακριβώς γι' αυτό πρότεινα και το σκραμπλ ως εναλλακτική για τα πιτσιρίκια. :wink
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41296
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Σκάκι: Μπαίνει ως επιπλέον μάθημα στα νηπιαγωγεία και τα δημοτικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 25 Απρ 2023, 15:34

Bic έγραψε:
25 Απρ 2023, 13:42
ΓΑΛΗ έγραψε:
25 Απρ 2023, 13:08
Το δικό μου ερώτημα είναι τί ακριβώς ενοχλεί στο να προστεθούν και μαθήματα σκακιού σε κάποιες δραστηριότητες των σχολείων.
Κυρία, κυρία! Να πω, να πω;

Ανάλογα με τον "ενοχλημένο", η αιτία μπορεί να είναι διαφορετική. Άλλοι (πχ Χέλης) προτιμούν ένα παιχνίδι με έντονο το στοιχείο της τύχης, επειδή πιστεύουν ότι κάτι τέτοιο είναι πιο κοντά στην καθημερινότητα και θα προσφέρουν περισσότερα εφόδια στα παιδιά. Παρακάτω βέβαια κι αυτός λίγο το χέζει, μιλώντας για ψηλομυτισμό κλπ. Μπορεί να όντως έχει κάποια προσωπικά παραδείγματα και να το στηρίζει εκεί, αλλά δεν πιστεύω ότι είναι κανόνας αυτό.
Όχι ψηλομυτισμό, κάτι χειρότερο. Αλαζονεία. Είναι μιας πρώτης τάξεως ευκαιρία να γίνει κάποιος θύμα του Dunning–Kruger effect.

Πέρα απ' αυτό όμως, το σκάκι θεωρώ ότι είναι και πρέπει να παραμείνει εξωσχολική δραστηριότητα. Δεν έχει κάποια ειδική εκπαιδευτική αξία. Υπάρχουν ένα σωρό δραστηριότητες, όπως μπαλέτο, χορός, πολεμικές τέχνες, πρωταθλητισμός που δεν ανήκουν και δεν πρέπει να ανήκουν στο σύνολο ασχολιών του προγραμματικού εκπαιδευτικού πλαισίου, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν έχουν γενική παιδευτική αξία.

Το σχολείο πρέπει να ασχολείται με πράγματα που έχουν ειδική εκπαιδευτική αξία, όπως γνώσεις, δεξιότητες, γλώσσες, τέχνες, επιστήμες. Επειδή δε η Γαλή δεν δείχνει να καταλαβαίνει γιατί είναι πρόβλημα να συμπερριλαμβάνεται ΚΑΙ το σκάκι σ' αυτά, η απάντηση είναι εξαιρετικά απλή: γιατί ούτε υπάρχουν άπειροι πόροι ούτε είναι πρακτικά λειτουργικό να υπάρχουν 50 διαφορετικές δραστηριότητες προς επιλογή. Πρέπει να διαλέγεις αυτά που έχουν την υψηλότερη και ειδικότερη εκπαιδευτική αξία.

Όπως κι αν το θέσεις, το σκάκι είναι απλώς ένα παιχνίδι. Τα σταυρόλεξα, οι γρίφοι, τα επιτραπέζια και τα βιντεοπαιχνίδια κινούνται όλα στο ίδιο επίπεδο. Δεν υπολείπονται σε κάτι από το σκάκι, όλα δε ανήκουν εκτός σχολείου.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41296
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Σκάκι: Μπαίνει ως επιπλέον μάθημα στα νηπιαγωγεία και τα δημοτικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 25 Απρ 2023, 15:36

Ασέβαστος έγραψε:
25 Απρ 2023, 13:53
hellegennes έγραψε:
25 Απρ 2023, 12:40
Εγώ προσωπικά δεν το έχω κάνει ούτε σε σκάκι ούτε σε τάβλι, μου το έχουν κάνει όμως πολλές φορές όπως και έχω δει πολλές φορές να το κάνουν σε άλλους.
ποσες φορες σου εχουν αναποδογυρισει ταβλι και ποσες σκακι;
Σκάκι πολλές φορές, τάβλι λίγες. Όχι τίποτα άλλο, τα πιόνια του σκακιού σπάνε κιόλας. Σίγουρα πάντως δεν μου έχει δώσει ποτέ κανείς το χέρι του ούτε κι εγώ το έχω δώσει σε κανέναν. Σιγά μην κάνω και υπόκλιση και του φιλήσω το χέρι.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41296
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Σκάκι: Μπαίνει ως επιπλέον μάθημα στα νηπιαγωγεία και τα δημοτικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 25 Απρ 2023, 15:39

EKPLIKTIKOS έγραψε:
25 Απρ 2023, 14:12
Για τα ομαδικά projects διαβάσαμε τότε ότι μόνον οι καλοί μαθητές θα δουλεύουν και οι κοπροι θα παίρνουν κρεντιτ για δουλειά που δεν έκαναν, μεταξύ άλλων.
Καλά αυτό ισχύει έτσι κι αλλιώς παντού. Και στο πανεπιστήμιο και στον χώρο εργασίας και στην Ελλάδα και στην Γερμανία και στην Αμερική και παντού.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9675
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Σκάκι: Μπαίνει ως επιπλέον μάθημα στα νηπιαγωγεία και τα δημοτικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 25 Απρ 2023, 18:21

hellegennes έγραψε:
25 Απρ 2023, 15:34
Bic έγραψε:
25 Απρ 2023, 13:42
ΓΑΛΗ έγραψε:
25 Απρ 2023, 13:08
Το δικό μου ερώτημα είναι τί ακριβώς ενοχλεί στο να προστεθούν και μαθήματα σκακιού σε κάποιες δραστηριότητες των σχολείων.
Κυρία, κυρία! Να πω, να πω;

Ανάλογα με τον "ενοχλημένο", η αιτία μπορεί να είναι διαφορετική. Άλλοι (πχ Χέλης) προτιμούν ένα παιχνίδι με έντονο το στοιχείο της τύχης, επειδή πιστεύουν ότι κάτι τέτοιο είναι πιο κοντά στην καθημερινότητα και θα προσφέρουν περισσότερα εφόδια στα παιδιά. Παρακάτω βέβαια κι αυτός λίγο το χέζει, μιλώντας για ψηλομυτισμό κλπ. Μπορεί να όντως έχει κάποια προσωπικά παραδείγματα και να το στηρίζει εκεί, αλλά δεν πιστεύω ότι είναι κανόνας αυτό.
Όχι ψηλομυτισμό, κάτι χειρότερο. Αλαζονεία. Είναι μιας πρώτης τάξεως ευκαιρία να γίνει κάποιος θύμα του Dunning–Kruger effect.

Πέρα απ' αυτό όμως, το σκάκι θεωρώ ότι είναι και πρέπει να παραμείνει εξωσχολική δραστηριότητα. Δεν έχει κάποια ειδική εκπαιδευτική αξία. Υπάρχουν ένα σωρό δραστηριότητες, όπως μπαλέτο, χορός, πολεμικές τέχνες, πρωταθλητισμός που δεν ανήκουν και δεν πρέπει να ανήκουν στο σύνολο ασχολιών του προγραμματικού εκπαιδευτικού πλαισίου, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν έχουν γενική παιδευτική αξία.
Αυτό από προκύπτει; Έχεις διαβάσει κάτι σχετικά με την εκπαιδευτική αξία του σκακιού, του σκραμπλ, της ντάμας, του τρίβιαλ περσούτ, του χορού κλπ και το λες, ή είναι απλά δικιά σου σκέψη/διαίσθηση; Έχεις δει αν υπάρχει πουθενά αλλού στον κόσμο ως σχολική απασχόληση; Και αν ναι, ξέρουμε τι αποτελέσματα είχε μια τέτοια κίνηση;

hellegennes έγραψε:
25 Απρ 2023, 15:34
Το σχολείο πρέπει να ασχολείται με πράγματα που έχουν ειδική εκπαιδευτική αξία, όπως γνώσεις, δεξιότητες, γλώσσες, τέχνες, επιστήμες. Επειδή δε η Γαλή δεν δείχνει να καταλαβαίνει γιατί είναι πρόβλημα να συμπερριλαμβάνεται ΚΑΙ το σκάκι σ' αυτά, η απάντηση είναι εξαιρετικά απλή: γιατί ούτε υπάρχουν άπειροι πόροι ούτε είναι πρακτικά λειτουργικό να υπάρχουν 50 διαφορετικές δραστηριότητες προς επιλογή. Πρέπει να διαλέγεις αυτά που έχουν την υψηλότερη και ειδικότερη εκπαιδευτική αξία.

Όπως κι αν το θέσεις, το σκάκι είναι απλώς ένα παιχνίδι. Τα σταυρόλεξα, οι γρίφοι, τα επιτραπέζια και τα βιντεοπαιχνίδια κινούνται όλα στο ίδιο επίπεδο. Δεν υπολείπονται σε κάτι από το σκάκι, όλα δε ανήκουν εκτός σχολείου.
Αυτό που λες για τους πόρους και την πρακτικότητα του της υπόθεσης, είναι όντως σοβαρό θέμα. Γι' αυτό και τέτοιες δραστηριότητες βρίσκεις συνήθως σε ιδιωτικά σχολεία, σε κλαμπς κλπ.

Στα υπόλοιπα που λες βέβαια, μου φαίνεσαι ελαφρώς απόλυτος ως προς το τι ισχύει ή ποιες είναι οι ενδεδειγμένες ή μη δραστηριότητες για ένα σχολείο κλπ. Εκτός κι αν, όπως λέω και πιο πάνω, υπάρχει κάποια σχετική μελέτη που να στηρίζει αυτό που λες ή αν έχεις κάποιο παράδειγμα από κάπου που το εφαρμόσαν και απέτυχε. Δεν λέω ότι έχεις άδικο αναγκαστικά, άλλο αυτό...
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών