The Childfree Life

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.

Έχετε παιδιά;

1) Ναι, έχω και δε θα το άλλαζα με τίποτα
29
39%
2) Ναι, έχω αλλά δεν είχα υπολογίσει το ζόρι, ίσως αν είχα τώρα επιλογή να μην έκανα
3
4%
3) Όχι δεν έχω αλλά θέλω να κάνω
20
27%
4) Όχι δεν έχω και ούτε θέλω να κάνω
23
31%
 
Σύνολο ψήφων: 75

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32977
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: The Childfree Life

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 24 Μάιος 2019, 13:26

shrike έγραψε:
24 Μάιος 2019, 12:57
Ίφιδα έγραψε:
24 Μάιος 2019, 12:49
shrike έγραψε:
24 Μάιος 2019, 12:44

Ναι, αλλά εγώ άλλο λέω.

Ο ένας (λούγκο) παρουσιάζει την τύπισσα με τις εξόδους της, τα γυμναστήριά της, τις φίλες της κλπ.
Ο άλλος (φος) την παρουσιάζει με αλυσίδα στο πόδι, να πλένει με αλυσίβα και τρίφτη χειρός τα σώβρακα του άντρα της, κλεισμένη 24/7 σε τέσσερις τοίχους.

Σαφώς και εμείς δεν ξέρουμε τι απο τα δυο ισχύει (και σε ποιον βαθμό), αλλά μου φαίνεται κομματάκι αστείο ο δεύτερος που απλά άκουσε την ιστορία από τον πρώτο να λέει "αυτά είναι δική σου εκτίμηση".
Επί της ουσίας το θέμα είναι ότι οταν λειπεις συνεχώς απ το σπίτι σου και τους ανθρώπους σου θα φας κέρατο, είτε εισαι άντρας, είτε είσαι γυναίκα. Κι όπως δε θα λέγαμε καργιολη τον τύπο που θα κερατωνε μια γυναίκα που δε βλέπει, έτσι δεν είναι καργιόλα κι η γυναίκα που κερατώνει έναν άντρα που δε βλέπει. Είναι άνθρωποι που έχουν ανάγκες οι οποίες δεν ικανοποιούνται με το χρήμα. Κοινώς δεν είναι αυτοί οι καργιολιδες κι οι άλλοι οι άγιοι. Έχει ο ο καθένας το δικό του μερίδιο ευθυνης
Αν λείπεις πάρα πολύ, και αν παραμελείς τη φαμίλια (αυτά τα δυο δεν πάνε πάντα μαζί, ξες) και αν τον λίγο ελεύθερο χρόνο που σου μένει να περάσεις μαζί τους, τον χρησιμοποιείς για προσωπική σου διασκέδαση, τότε ναι. Και να το φας, και να σου αξίζει.

Αν όμως γαμιέσαι όλη μέρα στη δουλειά, επειδή η κατάσταση της αγοράς είναι τέτοια που πρέπει να δουλεύεις 2 και 3 φορές παραπάνω από παλιότερα, απλά και μόνο για να βγάζεις τα προς το ζειν (και αν... ακόμα κι αυτό), τότε δεν καταλαβαίνω γιατί "θα φας κέρατο" όπως λες, σε μορφή τιμωρίας μάλιστα.
εχετε και οι 2 τα δικια σας.

η δικη μου αποψη ειναι το ποσες ωρες δουλευεις, το ποιος θα φροντιζει παιδια και σπιτια, το αν θα βγαινει καθενας με τους φιλους και ολα τα σχετικα, να ειναι λιγο-πολυ προαποφασισμενα, σταθερη ρουτινα, πριν αποφασιστει γαμος. αν δεν συμβει δραματικη αλλαγη σε κατι απο αυτα, δεν υπαρχει λογος διαζυγιου.
δηλαδη ο φιλος μου που ειναι καπετανιος, τι σκατα να του πει η γυναικα του, "λειπεις και δε σε βλεπουν τα παιδια"; σωωωωπα.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Κουρκούας
Δημοσιεύσεις: 1410
Εγγραφή: 28 Ιαν 2019, 21:58
Phorum.gr user: Κουρκούας

Re: The Childfree Life

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κουρκούας » 24 Μάιος 2019, 13:28

Αυτή η ιστορία αντιστοιχεί σε δυο διαφορετικά κλισέ. Το πρώτο είναι ο μοσχοαναθρεμμένος άντρας που πιστεύει ότι η οικογένεια είναι κάτι που αγοράζεται. Το δεύτερο είναι η γυναίκα γλάστρα, που έχει εκπαιδευτεί από μικρή να βρει άντρα να τη θρέφει. Τώρα ποιο από τα δύο να ναι η περίπτωση, είναι θέμα στοιχήματος; Βεβαίως και πολύ συχνά συνυπάρχουν, γιατί αυτά τα δύο ζωντανά κλισέ έλκονται. Το σπάνιο, με τα υπάρχοντα δεδομένα, θα είναι να είναι άλλη περίπτωση.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 30019
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: The Childfree Life

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 24 Μάιος 2019, 13:29

Βρείτε την μαγική φόρμουλα για να μην φάτε κέρατο μόνιμο που θα οδηγήσει σε χωρισμό.
Γιατί κανένα περιστασιακό εννοείται οτι θα έρθει, άνθρωποι είμεθα.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 23697
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: The Childfree Life

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 24 Μάιος 2019, 13:30

enterprise-psi έγραψε:
24 Μάιος 2019, 13:23
Επίσης , πιστεύω είμαστε ώριμοι αρκετά, ώστε να μην γίνει και αυτό "άνδρας vs γυναίκα. "
τον χακάρανε τον συντονιστή μας. :011:

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17278
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: The Childfree Life

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 24 Μάιος 2019, 13:30

foscilis έγραψε:
24 Μάιος 2019, 11:32
sys3x έγραψε:
24 Μάιος 2019, 11:03
Αυτό τι είναι τώρα, δικαιολογία για την καργιολάρα;
Λελ.
Ας μην την έχει πια γκόμενα άμα τη θεωρεί καριόλα. Ας έχει τη χειρότερη γνώμη αν θέλει (αν και σε αντίθεση με εσένα μάλλον θα την κρατάει για τον εαυτό του, γιατί αν θέλει να παίξει αυτό το παιχνίδι η άλλη έχει 200 φορές περισσότερο χρόνο με το παιδί στη διάθεσή της να το βοηθήσει να διαμορφώσει άποψη για τον βιολογικό του μπαμπά).

Αρκεί να συνεχίσει να πληρώνει.
Η πτάνα ας διαμορφώσει ό,τι θέλει, αλλά να έχει στο μυαλό της ότι το κορόιδο είναι υποχρεωμένο να την πληρώνει μέχρι το παιδί να γίνει 18 και μετά, μέχρι κάποια ηλικία, πληρώνει τις σπουδές του και όχι μέχρι τα 30 μεταπτυχιακά, διδακτορικά κλπ. Πρώτο πτυχίο.
Και αυτά είναι τόσο καθορισμένα πού και ο χειρότερος χασοδικης τα κερδίζει για πλάκα.

Ας ζήσει το παιδί στα πούπουλα και αν μάθει να βρίζει τον πατέρα του, αυτός μπορεί να το αποκληρώσει και να κάνει άλλη οικογένεια.

Η ιστορία μπορεί να παίξει και αλλιώς: από γνωστή μας οικογένεια. Πολλά λεφτά, αυτή από τα 23 ξύσιμο στο σπίτι, με υπηρέτρια κλπ, κάποια στιγμή αποφάσισε να χωρίσει γιατί "μετά από λίγο καιρό γάμου δεν τον αγαπούσε, η καρδιά της ήταν αλλού " είπε (αλλά έκανε και δεύτερο παιδί), κατάφερε να του πάρει το σπίτι, αφου υπήρχαν 2 ανήλικα παιδιά και τώρα βλέπει την έξωση να πλησιάζει αργά και απειλητικά.
Κάτι πήγε να του πει τότε που χώρισαν και πήρε τα απολύτως απαραίτητα σε διατροφή, ότι τα παιδιά θα τον μισήσουν κλπ και της είπε δηλαδή μου λες να κάνω άλλη οικογένεια, πες μου να ξέρω.
Τώρα αυτός μένει αλλού, έχει μόνιμη σχέση, πάνε να το επισημοποιήσουν και οι κόρες του από εκεί που ήταν ευγενικές, αλλά απόμακρες, είναι όλο μπαμπακούλη μου και μπαμπακούλη μου.
Πέρυσι έφυγε η μεγάλη κόρη για σπουδές και αμέσως μειώθηκε η διατροφή γιατί ο πατέρας της απαίτησε να αναλάβει εξ' ολοκλήρου τα έξοδα της και να πληρώνει διατροφή για ένα παιδί.
Όταν φύγει και η μικρή που είναι στο Γυμνάσιο, κομμένη η διατροφή και υποθέτω πως ο μάγκας επιστρέφει σπίτι του. Δεν είμαι σίγουρη για αυτό το τελευταίο, αλλά η διατροφή κόβεται, μας το είπε ο ίδιος.
Η άλλη που δεν δούλεψε μια μέρα στη ζωή της, αλλά το θύμα της έκοβε ένσημα στη εταιρεία του (κόπηκαν και αυτά), τα έχει παίξει.
Μέχρι που πήγε έξω από το καινούριο του σπίτι, όταν μειώθηκε η διατροφή και φώναζε τι πατέρας είναι αυτός, δεν σέβεται τη μάνα των παιδιών του :str8jack: και ότι θα κάνει τα ίδια και στην άλλη. Μάλλον ήθελε να τρομάξει την άλλη.
Είμαι περίεργη να δω τι δουλειά θα κάνει σε πέντε χρόνια που θα φύγει και η μικρή για σπουδές.

Ο πρώην σύζυγος ανένδοτος, δεν ακούει τις κόρες του με τίποτα όσον αφορά την μαμά τους.

Lugozzi πες στον φίλο σου να αλλάξει δικηγόρο κατεπειγόντως,, να μην βγάζει στη φόρα έξοδα και κέρδη του πχ διακοπές στο facebook και αν η άλλη καταφέρει να στρέψει το παιδί εναντίον του, να κάνει την καρδιά του πέτρα και να κάνει καινούρια αρχή.
Καλύτερα να πληρώνει ένα κ*λ*παιδο μέχρι τα 18 και τέλος, παρά να στηρίξει όλες τις ελπίδες του σε έναν ενήλικο γιο ή κόρη που θα τον βλέπει σαν λεφτά και μόλις του πάρει τα πάντα, θα τον πετάξει.

Επίσης μετά τα 18 (μην έχει δικαστήρια ότι πείραξε την ευαίσθητη ψυχούλα του παιδιού) μπορεί να του πετάξει ότι όσο αυτός δούλευε, η πτανα έφερνε τον γκόμενο στο κρεβάτι με το παιδί μωρό στο διπλανό δωμάτιο.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Juno την 24 Μάιος 2019, 22:39, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
How are Albanians distorting history
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: The Childfree Life

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 24 Μάιος 2019, 13:31

), δεν θα θεωρούσα τον άντρα μου καργιολη επειδή με κεράτωσε μια φορά, ούτε θα κατηγορούσα το παιδί μου ας πούμε αν
Καριολης ειναι αλλα δικαιολογεις την επομενη κινηση σου

Άβαταρ μέλους
shrike
Δημοσιεύσεις: 4282
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 08:39
Phorum.gr user: Isildur
Τοποθεσία: Παρά θῖν' ἁλὸς

Re: The Childfree Life

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από shrike » 24 Μάιος 2019, 13:31

Otto Weininger έγραψε:
24 Μάιος 2019, 13:29
Βρείτε την μαγική φόρμουλα για να μην φάτε κέρατο μόνιμο που θα οδηγήσει σε χωρισμό.
Γιατί κανένα περιστασιακό εννοείται οτι θα έρθει, άνθρωποι είμεθα.
Καλύτερα μονόκερος, παρά τάρανδος.

Ρουουντ Φαν Χορν.


Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: The Childfree Life

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 24 Μάιος 2019, 13:32

Ασέβαστος έγραψε:
24 Μάιος 2019, 13:15
perseus έγραψε:
24 Μάιος 2019, 12:22
Εδω πρεπει να.μιλανε μονο οι χωρισμενοι
οσοι καναμε/κανουμε τα κουμαντα μας και δε χωριζουμε, βουβα;
Ναι γιατι δεν ξερεις αν περνας απο πορτες η βρισκουν τσ κέρατα

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32977
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: The Childfree Life

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 24 Μάιος 2019, 13:32

Ερμής έγραψε:
24 Μάιος 2019, 13:21
Μωρε ξέρω και κάτι ανθρώπους "μαλάματα" που δουλεύουν 24ωρα για να μη λείψει τίποτα στη γυναίκα, να την έχουν βασίλισσα(για τον έξω κόσμο) αλλά μόλις κλείσουν οι πόρτες, στα μεταξύ τους αρχίζουν "εγω που σε έχω βασίλισσα" και "αν δεν ημουν εγώ πως θα ζούσες με 3 και 60", "δεν αντέχω να σηκώσω ενα πιάτο απο το τραπέζι γιατι δουλεύω σα πουστης γαμώ το σπίτι σου που ξύνεσαι όλη μέρα"
Μη βλέπετε μόνο αυτό που φαίνεται, όταν κλείνουν οι πόρτες στο σπίτι τα πράγματα μπορεί να είναι διαφορετικά.
αληθες.
ισχυει βεβαια και απο την αναποδη, οπου ο τυπος γυρνα σπιτι απο την 24ωρη δουλεια και εχει και γκρινια αποπανω, "δε με πας πουθενα, μονο καθε σαββατο στο ρεμο, ολη τη βδομαδα σπιτι, δε με προσεχεις, να βγαινουμε καθε βραδυ για ψαρακι, καθομαι και μαγειρευω σα δουλα καθε μερα, κλπ"
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Κουρκούας
Δημοσιεύσεις: 1410
Εγγραφή: 28 Ιαν 2019, 21:58
Phorum.gr user: Κουρκούας

Re: The Childfree Life

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κουρκούας » 24 Μάιος 2019, 13:33

shrike έγραψε:
24 Μάιος 2019, 13:31
Otto Weininger έγραψε:
24 Μάιος 2019, 13:29
Βρείτε την μαγική φόρμουλα για να μην φάτε κέρατο μόνιμο που θα οδηγήσει σε χωρισμό.
Γιατί κανένα περιστασιακό εννοείται οτι θα έρθει, άνθρωποι είμεθα.
Καλύτερα μονόκερος, παρά τάρανδος.

Ρουουντ Φαν Χορν.
Ο μονόκερος είναι φανταστικό ζώο.

Ή έχεις το κούτελο καθαρό, ή σκαλώνεις σε πόρτες, δεν υπάρχει ενδιάμεσο.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32977
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: The Childfree Life

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 24 Μάιος 2019, 13:33

μίστερ μαξ έγραψε:
24 Μάιος 2019, 13:22
Το πρόβλημα εγκειται στο χριστιανικό ταμπου του "κερατώματος". Σιγα την μλακια. Το κερατο πρέπει να αντιμετωπίζεται ως σύμπτωμα και όχι ως πρόβλημα καθ'αυτον. Όπως τον βήχα ενα πράμα.
συμφωνω.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32977
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: The Childfree Life

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 24 Μάιος 2019, 13:34

enterprise-psi έγραψε:
24 Μάιος 2019, 13:23
Λείπουν πολλά στοιχεία , για να φτάσουμε σε ασφαλές συμπέρασμα.

Επίσης , πιστεύω είμαστε ώριμοι αρκετά, ώστε να μην γίνει και αυτό "άνδρας vs γυναίκα. "
φιλε, νεος εδω στο πχορουμ; καλωσηρθες. :102:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
lyna
Δημοσιεύσεις: 2140
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 01:38

Re: The Childfree Life

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lyna » 24 Μάιος 2019, 13:35

Ασέβαστος έγραψε:
24 Μάιος 2019, 13:33
μίστερ μαξ έγραψε:
24 Μάιος 2019, 13:22
Το πρόβλημα εγκειται στο χριστιανικό ταμπου του "κερατώματος". Σιγα την μλακια. Το κερατο πρέπει να αντιμετωπίζεται ως σύμπτωμα και όχι ως πρόβλημα καθ'αυτον. Όπως τον βήχα ενα πράμα.
συμφωνω.
Η επίταση των συμπτωμάτων πως πάει δλδ; Στα 3 κερατά / μήνα είναι σοβαρά η φάση ;
~~¥~~

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8068
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: The Childfree Life

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 24 Μάιος 2019, 13:36

foscilis έγραψε:
24 Μάιος 2019, 11:52
Θυμάμαι ένα συνάδελφο το '10 να του λέω ότι νυστάζω πάρα πολύ γιατί το μωρό έκλαιγε από τις 2 μέχρι τις 5 (κλασικά) και να μου απαντά "α εγώ όταν γίνεται αυτό λέω 'με συγχωρείτε, ο δικός μου ρόλος είναι να εργάζομαι' παίρνω το μαξιλαράκι μου, πάω στο γραφείο, κλείνω την πόρτα, την πέφτω στον καναπέ και δε με απασχολεί το θέμα".

Και είχα σκεφτεί τότε "το μαλάκα τον κύπριο όσα λεφτά και να έχει το αραβικό DNA δε ξεπλένεται".

Όμως αυτό που ήταν καλό DNA για την αραβία πριν 100 χρόνια δεν είναι αναγκαστικά καλό σήμερα. Τώρα λοιπόν πληρώνει κι αυτός διατροφή και το δεύτερο παιδί δεν τον βλέπει σαν μπαμπά, διότι χρειάστηκαν δικαστήρια και τεστ πατρότητας στον κώλο για να το δεχτεί ο ίδιος σαν δικό του.
Μην κάνουμε, όμως, περιπτωσιολογία εδώ πέρα.

Εγώ χώρισα παρά το γεγονός ότι δούλευα δέκα ώρες την ημέρα-αφού είχα αλλάξει πρώτα δυο δουλειές για να βρω κάποια ικανοποιητική-, είχα μοιραστεί με την πρώην τις δουλειές του σπιτιού, δηλαδή και σκούπιζα και σφουγγάριζα και πλυντήρια έβαζα και συμμετείχα στην φροντίδα του παιδιού κανονικότατα(τάϊσμα, ξεσκάτισμα, νανούρισμα, μπάνιο και τα σχετικά). Παράλληλα, είχα κόψει κάθε δραστηριότητα που μου άρεσε, δεν έβγαινα ποτέ με τους φίλους μου και δεν είχα παρά ελάχιστη ώρα για τον εαυτό μου μέσα στην εβδομάδα.

Εντωμεταξύ, εκείνη δεν είχε καμιά απαγόρευση από μέρους μου, δούλευε κανονικότατα, άλλαξε δυο αμάξια μέσα στον γάμο μας(εγώ πούλησα το δικό μου και είμαι ακόμη με δανεικό) και όταν έφυγε με άφησε με τους τοίχους και η ατάκα της ήταν, "παίρνω το παιδί μου και φεύγω!"


Αυτά.
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: The Childfree Life

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 24 Μάιος 2019, 13:38

επίταση των συμπτωμάτων πως πάει δλδ; Στα 3 κερατά / μήνα είναι σοβαρά η φάση ;
There is magic everywhere

Οχι μωρε συμφωνα με μερικους απο εδω μέσα αν δεν γινει τρελλη παρτουζα με 18 ναυτες η 18 κολ γκιρλ δεν τρεχει μια
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος perseus την 24 Μάιος 2019, 13:39, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών